Bias Ayarlama

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Bias Ayarlama

Okunmamış iletigönderen chf » 18 May 2015, 22:03

Bi de hocam Google çeviri sitesinde class kelimesini arattım bunlar çıktı; sınıf,ders,derslik,grup,mevki,zümre,bölüm,tür,çeşit bunlardan hangisi class kelimesinin anlamıdır... :? Kafam karışmaya başladı.. Belli ki hocam; beynimdeki ana transistör çiftine giden yollar tıkanmış...Yollar tıkanınca da transistörler iletime geçmiyor sanırsam hocam...Böylece sinyaller yön değiştiriyor transistörlerin Beyz girişine ulaşmak için yollar arıyor ve beyin ısınıyor.Hafızaya erişim yavaşlıyor..Hatta sinyal bozulmaya uğruyor..Bu yolları açmak için ne yapmalıyız hocam...
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen olc technics » 18 May 2015, 23:52

CHF yazdı::? Hocam valla ben de bu A sınıfı nasıl çalışır anlıyamıyorum bir türlü sınıfta kalacam..A sınıfından B sınıfına geçemiyeceğim gibi geliyor bana ... Bu amfilere neden bir sınıf ismi verilmiş.. Bi de burda bir lambalı amfi yapmış Bi proffesör dizayn etmiş..Bu nasıl bi lambalı amfi ya...Bildiğimiz 12volt 3watt lık lamba...Adam değişik bir tarz yapmış...Hem de A sınıfı çalışıyormuş..

Bu şema da anlaşılmayacak bir şey yok ki. En temel SE class A dizanydır bu. Oradaki ampul transistör yükü olarak görev yapıyor. Ampul olması da şart değil. Uygun değerdeki bir direnç te iş görür.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 29 May 2015, 20:00

CHF yazdı::? Hocam valla ben de bu A sınıfı nasıl çalışır anlıyamıyorum bir türlü sınıfta kalacam..A sınıfından B sınıfına geçemiyeceğim gibi geliyor bana ... Bu amfilere neden bir sınıf ismi verilmiş.. Bi de burda bir lambalı amfi yapmış Bi proffesör dizayn etmiş..Bu nasıl bi lambalı amfi ya...Bildiğimiz 12volt 3watt lık lamba...Adam değişik bir tarz yapmış...Hem de A sınıfı çalışıyormuş..

Bu amfiyi yaptım çalıştırdım ama, nasıl bir elektrik ihtiyacı var onu anlayamadım. Güç kaynağıyla amper, volt kurcaladım ama bir sonuca ulaşamadım. Hatta çıkışına bağladığım pot'u çevirdikçe hoparlörler öne arkaya kopup gitmek isteyince tırstım çıkardım artık :) Galiba preamp olarak kullanılabilecek bir alet değil. ya da bende bir sıkıntı var. şimdi bu çıkıştaki 4700uF neden? potansı çevirdikçe hoparlör neden öne arkaya gidiyor?
Eklentiler
20150529_195415.jpg
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen chf » 29 May 2015, 21:46

devirsefa yazdı:

Bu amfiyi yaptım çalıştırdım ama, nasıl bir elektrik ihtiyacı var onu anlayamadım. Güç kaynağıyla amper, volt kurcaladım ama bir sonuca ulaşamadım. Hatta çıkışına bağladığım pot'u çevirdikçe hoparlörler öne arkaya kopup gitmek isteyince tırstım çıkardım artık :) Galiba preamp olarak kullanılabilecek bir alet değil. ya da bende bir sıkıntı var. şimdi bu çıkıştaki 4700uF neden? potansı çevirdikçe hoparlör neden öne arkaya gidiyor?

Devirsefa bu yapmış oldukları A sınıfı amfi 1watt gücündeymiş(Gitar için yapılmış)...Şimdi bu amfiyi çözümleyelim(mevcut bilgilerimiz ışığında) birlikte...Bu amfinin besleme gücü (amfi 1 watt olduğuna göre) 1.5 Wattlık ve(9x0.707=6.3volt)6 voltluk bir AC trafo kullanılır...
(Tabi elimizde doğrultulmuş hazır 9volt DC adaptör varsa onu kullanabiliriz)..
Elimizde bir mosfet IRF610 transistörü mevcut...Bu transistörün GATE ucuna 1megaohmluk dirençlerle 9 voltluk gerilim yarıya bölünmüş ve GATE ucuna bias gerilimi verilmiş(4.5 volt)(mosfetlerin anahtarlaması gerilimle yapıldığına göre(nano akımlar))...
ve mosfetin DRAİN ucundan yük lambasının iç direnciyle çıkış 4.5volta ayarlanmış..Çıkışta 4.5 voltluk bir DC voltaj olduğundan(yani besleme geriliminin yarısı ) çıkışa bir kondansatör takılarak(4700mikrofarat)AC voltaj DC voltajdan çıkarılmış ve hoparlöre DC sinyalin gitmemesi sağlanmış...
Çıkışta çok yüksek bir kondansatör değeri kullanılmasının sebebi; 8 ohmluk hoparlör yüküne çok daha alçak frekansların verilebilmesinden dolayıdır... Şöyle bir hesap var (Seri R,C) ... f=1/2pixRXC ....8 ohmluk yüke en düşük ne kadara kadar frekans gerilimi verebiliriz onu formülle hesaplayalım...f=1/2x3.14x0.0047x8...... f=4 Hertz lik bir sonuç çıkar(aşağı yukarı)...Yani bu amfi 4700 mikrofaratlık kondansatör ve 8 ohm yük ile 4 hertzlik alçak frekanslara bile inebiliyor demektir.

Normalde bu devre pre amfi olarak yapılmamış...Şimdi siz çıkışa 8 ohm luk yük yerine bir pot takmışsınız (mesela 20k) peki bu 20k lık yük direnci ile 4700mikrofarat kondansatör nasıl bir frekans geçirir...formülden f= 1/2x3.14x0.0047x20000.... f=0.001hertz lik frekans bulunur...(normalde bizden istenen ve kulağın duyacağı sınır değer nedir 20Hertz dir)Potansı çevirince hoparlörün ileri geri hareketi bu alçak frekanstan dolayıdır..( Tabi burada verdiklerim kendi bilgilerim doğrultusunda...Eksik yada yanlış varsa düzeltin lütfen)
Eklentiler
IRF610.JPG
bulbamp_rversion.png
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen chf » 29 May 2015, 23:31

Burda yük 50k lık direnç olduğundan; beslemeden çekilen akım da çok daha az olacaktır...Kondansatör kutuplu olmalıdır...
Eklentiler
bulbamp_rversion1.JPG
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 30 May 2015, 21:24

CHF yazdı:Burda yük 50k lık direnç olduğundan; beslemeden çekilen akım da çok daha az olacaktır...Kondansatör kutuplu olmalıdır...

Açıklamanız çok iyi oldu. bir de böyle deneyeyim. Bunun bias ayarlısını da denedim ama, fişe taktığım gibi 500k potansiyometreler yandı..

Bir de giriş empedansı için r1-r2 değerleri değiştirsek daha iyi olmaz mı? Sonuçta gitarın empedansı DAC'den daha yüksektir.

Aslında bir preamfim var şu anda ama, bunun minik ışıkları geceleyin hoş olur diye düşünüyorum :) IRF610 ile kulaklık amfileri yapanlar var, ama hiç preamfi projesi göremedim.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen chf » 31 May 2015, 11:28

Simülasyonla test etmeye çalışıyorum bakalım nasıl bir sonuç olacak... Demekki giriş direncini değiştirmemiz kazanca etki etmiyor...Giriş direnci yüksek olduğundan girişteki kondansatör 47nF olarak küçük bir değerde kullanılmış...Girişe simülasyona göre 100 milivolt maximum verebiliyoruz...Girişe 100milivolttan fazla ferildiğinde çıkış kırpmaya başlıyor... Kazanç 18 civarında(çıkıştaki direnç 50k olduğunda); 100mVx18= 1.8volt (simülasyona göre) Bu arada bu yükseltici Giriş sinyalinin fazını çıkışa ters çevirerek veriyor imiş...
Eklentiler
adsız1.JPG
En son chf tarafından, 01 Haz 2015, 04:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen chf » 31 May 2015, 15:40

Hatta biraz değişiklik yaptım gerçekte nasıl bir karakter sergiler?? Beslemeyi 12 volta çıkardım ve 10 ohmluk S direnci taktım...Giriş duyarlılığı 700 miliVolta yükseldi... Simülasyonda böyle çalışıyor... Dizaynı biraz değiştirdik ama... Besleme voltaşını tam vermek gerekiyor ; yoksa her şey değişiyor...Çünki transistörün GATE sine verilen gerilim besleme gerilimine bağlı.... Transistörün karakterinin değişmesi de bu GATE ucuna verilen gerilime ve yük direncine bağlı...
Eklentiler
adsız2.JPG
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 02 Haz 2015, 03:03

The Bulbamp'i preamp a çevirip heba etmek yerine, preamp ile amfinin ortasına akım kazandırıcı olarak, şöyle bir sıralama ile denenebilir: preamp-pot-bulbamp-ras100 . Böylece düşük bias'a sahip amfimize (120mA) sinyal hattından sürekli yüksek akım geleceği için pushpull mantığıyla yürüyebilirse, garip bir şey çıkabilir ortaya.
Aslında bu aralar kafama en çok takılan "faz" konusu. Zira son ölçüm:
Eklentiler
faz sağ-sol.png
faz sağ-sol.png (15.47 KiB) 879 defa görüntülendi
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 02 Haz 2015, 11:24

devirsefa yazdı:The Bulbamp'i preamp a çevirip heba etmek yerine, preamp ile amfinin ortasına akım kazandırıcı olarak, şöyle bir sıralama ile denenebilir: preamp-pot-bulbamp-ras100 . Böylece düşük bias'a sahip amfimize (120mA) sinyal hattından sürekli yüksek akım geleceği için pushpull mantığıyla yürüyebilirse, garip bir şey çıkabilir ortaya.
Aslında bu aralar kafama en çok takılan "faz" konusu. Zira son ölçüm:

Bu grafikteki ölçüm değerlendirmesini yaparmısın .... Birde şöyle bir soru kafama takıldı ; Türkiyede transistörlü amfi tasarımı yapan var mı sıfırdan(şema) acaba...
chf
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir