J.Hiraga Super Class A 30Watt Bias Ayarı ve Sıcaklık

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: J.Hiraga Super Class A 30Watt Bias Ayarı ve Sıcaklık

Okunmamış iletigönderen rediceman » 23 Eyl 2016, 11:52

chf yazdı:Rediceman peki genel sonuç nedir.... :)

alttaki de sabah müziği olsun :)

https://www.youtube.com/watch?v=tZuj_beuMc4

Alttaki rar ise jean hiraga 30watt multisim çıktısı...

Merhaba Sayın Chf,

Amfi hakkında izlenimim benim ilk test için yaptıgım dinleyerek kabaca bias ayarı (180mA miş daha sonra avometreyi takınca ölçtüm :) ) ile çok temiz ve net bir sesin olgunu gördüm kesinlikle kutulucam fakat 1.2A için nasıl bir sogutucu çözümü üreticem bilmiyorum (belki elimde olan eski kalın intel socket 775 bakır kaplı fanlı sogutucuları kullanabilirim yinede bu kadar ısı üreten çıkış transistörlerinin bu kılıfla (to247 sanırsam) bu sıcaklıgı sogutucuya aktaracagından şüphe duymaya başladım :)
Class A olması için minimum kaç amper olması lazım acaba ? 1.2A şartmı. altı oldugu zaman AB mi oluyor ?

Not: J.Hiragayı yaparken aynı zamanda yine çok beğenilen N.pass-F5 yapıyordum amacım en iyi Class A'ların arasında bana hitap eden bir tanesini kutulamaktı.

Bu arada müzik zevkiniz Class A (paylaşmaya devam lütfen :) )

Sogutucu ,amp,power resimleri ekte.
Keyifli forumlar.
Eklentiler
WP_20160724_13_33_34_Pro.jpg
WP_20160922_21_40_55_Pro.jpg
WP_20160922_21_41_41_Pro.jpg
rediceman
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Bilgiişlem

Okunmamış iletigönderen chf » 23 Eyl 2016, 12:14

Mutlu dinlemeler o zaman ;) Şunu da aradan yazayım..Hoparlörü amfiye takarken(girişte sinyal yok iken); hoparlörden pıt diye ses gelmemeli(ya da hoparlörü takarken hoparlörde ileri geri bir anlık gidip gelme var ise; çıkışta bir DC gerilim vardır demektir..Eğer yoksa zaaten bias ayarı tamdır..(Ya da transistörler iyi eşlenmiştir ve tam simetriktir..)

https://www.youtube.com/watch?v=FGjJ7X5WUU8
En son chf tarafından, 03 Mar 2017, 10:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen Amatör » 23 Eyl 2016, 12:51

1.5A bias için kanal başına 5kg soğutucu rahatlıkla yeterli gelir,tabiiki herhangi bir yüksek frekans osilasyonu yoksa,bu tip osilasyon duyulamasa bile ısı artışı olarak geri dönüyor kısa vadede.
Fan kullanmak da bir çözümdür tabiiki ancak classA bir apmliye fanı ben pek yakıştıramıyorum
Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen rediceman » 23 Eyl 2016, 13:15

chf yazdı:Mutlu dinlemeler o zaman ;) Şunu da aradan yazayım..Hoparlörü amfiye takarken(girişte sinyal yok iken); hoparlörden pıt diye ses gelmemeli(ya da hoparlörü takarken hoparlörde ileri geri bir anlık gidip gelme var ise; çıkışta bir DC gerilim vardır demektir..Eğer yoksa zaaten bias ayarı tamdır..(Ya da transistörler iyi eşlenmiştir ve tam simetriktir..) İnternette yeterince bilgi kirliliği var zaaten..Eskiler ne demiş..Yaşadıklarını ,topla ,çıkar , çarp ve böl sonunda da tartıya koy ve bundan sonuçlar çıkar ve tecrübe edin... ;)

https://www.youtube.com/watch?v=FGjJ7X5WUU8

Hoparlör baglantısında bir ses yok işin ilginç tarafı oldukça sessiz akşam vakti bile hoparlöre egilip dinleme yaptım çalışıyormu diye.
Bu arada tüm transistörler eşlenik %1-2 fark var buda normaldir diyorum.
Örnek:
2sa1943 Hfe-111 ise 'sc5200 Hfe-106 değerlerinde
2sa634 Hfe -144 ise 2sc1096 Hfe-138
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen rediceman » 23 Eyl 2016, 13:31

Amatör yazdı:1.5A bias için kanal başına 5kg soğutucu rahatlıkla yeterli gelir,tabiiki herhangi bir yüksek frekans osilasyonu yoksa,bu tip osilasyon duyulamasa bile ısı artışı olarak geri dönüyor kısa vadede.
Fan kullanmak da bir çözümdür tabiiki ancak classA bir apmliye fanı ben pek yakıştıramıyorum
Kolay gelsin

Merhaba,
Evet fan fikrine bende sıcak bakmıyorum mecbur kalırsam fan kontrol devresi ile kullanıp fanları normal seviyelerin altına çekerim belli belirsiz bir hava akımı olur diye düşünüyorum.(bunun içinde özel tasarım kasa lazım tabii)
Eklentiler
socket 775 fan.jpg
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 23 Eyl 2016, 14:10

Rediceman ; girişte sinyal yokken ;hani 0.33 ohmluk 5 Wattlık tek dirençten geçen DC akımı 180 miliamper ölçtün ya(Ses temizdi hani) (Tabi bu şekilde ölçtün isen)...He; o akımı 15-20 miliampere çek ... ;) Tabi bias trimpotu ayarı(Orta uç) ortalarda olacak şekilde konumlandırılacak...
Eklentiler
J.Hiraga-Super-Class-A-Amp.jpg
J.Hiraga-Super-Class-A-Amp.jpg (10.64 KiB) 821 defa görüntülendi
chf
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen rediceman » 23 Eyl 2016, 15:59

chf yazdı:Rediceman ; girişte sinyal yokken ;hani 0.33 ohmluk 5 Wattlık tek dirençten geçen DC akımı 180 miliamper ölçtün ya(Ses temizdi hani) (Tabi bu şekilde ölçtün isen)...He; o akımı 15-20 miliampere çek ... ;) Tabi bias trimpotu ayarı(Orta uç) ortalarda olacak şekilde konumlandırılacak...

15-20mA seviyelerine geri çekmeye lüzüm yok 180mA bile çok ısınma yok hatta 300mA den sonra başlıyor ciddi ısınma fakat bu seviyelere düşünce amp. artık class A olarak çalışmıyor diye biliyorum.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 23 Eyl 2016, 16:11

Şimdi bir kuşa benzedi class A ya dönüştü.. Tabi üzerindeki bir kaç eleman değeri değiştirerek :) Girişte sinyal yok iken ; 1.1 amper sabit ve dengeli bias ile :)..Çıkış offset DC gerilimi sıfıra yakın...Böylece kendi; önceki yaptığım ölçümleri ve yanlışlıkları; normale döndürmüş oldum..

Yeni düzeltilmiş multisim çıktısı ektedir...
Eklentiler
jean hiraga4.jpg
jean hiraga.rar
(262.46 KiB) 334 defa indirildi
1234.jpg
En son chf tarafından, 27 Eyl 2016, 14:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen rediceman » 26 Eyl 2016, 10:29

chf yazdı:Şimdi bir kuşa benzedi class A ya dönüştü.. Tabi üzerindeki bir kaç eleman değeri değiştirerek :) Girişte sinyal yok iken ; 1.1 amper sabit ve dengeli bias ile :)..Çıkış offset DC gerilimi sıfıra yakın...Böylece kendi; önceki yaptığım ölçümleri ve yanlışlıkları; normale döndürmüş oldum..

Yeni düzeltilmiş multisim çıktısı ektedir...

Merhaba Chf,

Eline saglık bir kaç birşey sorucam r3 ile r4 değerlerini eşlemissin , r9 ve r10 2.2k çıkarmıssın girişede 10uf eklemissin tüm transistörler değişmiş tabii.Transistörler orjinal şemadaki gibi kalırsa diger elemanları değiştirince multisim sonucu ne oluyor acaba bir kontrol etmen mümkünmü ?
Birde multisim programının arıza bulma özelligi var mı.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 27 Eyl 2016, 08:23

R3 ve R4 ü eşledim; çünki bütün elemanlar eşlenmiş simetrik iken bu dirençler neden farklı anlam veremedim...R9,R10 direncini yükselttikçe ;bu transistör ile A sınıfı çalışmada ;çıkış taransistör sabit bias akımı 1.1 ampere arttırılmış oldu..Multisimde ; orjinal jean hiraga'daki transistörler yok o nedenle farklı transistörler kullandım ve R9-R10 çiftini arttırdığımda ; sabit bias akımı da artıyor..Multisiminde, devre kurduktan sonra; devre yanlış ise hata verip altta yazıyla rapor veriyor..Zaaten osiloskoplar ve diğer ölçü aletleri yardımı ile devrenin tam çalışıp çalışmayacağı incelenebiliyor..Girişte 10 mf kondansatör kullanmam birşey değiştirmiyor...Zaaten, kullandığımız preamplilerin çıkışlarında kondansatör bulunuyor...

https://forum.diyaudiotr.com/onyukseltec-tonkontrol/multisim12-ile-preamfi-hazirlama-t2186-10.html
chf
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir