2sa1943 lü anfi BİAS ayarı

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

2sa1943 lü anfi BİAS ayarı

Okunmamış iletigönderen sebolof » 15 May 2012, 14:39

arkadaşlar okulumuzda 2sa1943 ve 2sc5200 lü bir servo dragon serisi 8 kanal mixerli 2x250 watt anfi var sol tarafın çıkışları trasistörleri sürekli yanıyor bugün aldık değiştirdik yine yandı 7-8 defa olmuş galiba ama gel gelelim sağ taraf hiç yanmamış şimdi bias ayarı için potonsiyometreler gördüm devrede anfinin bias ayarını yaparak bu yanma durumunu çözebilir miyiz? yoksa başka bir problemi mi var.Şuan yanık olduğu için yeni transistörleri takınca ayarını nasıl yapabiliriz biri yardımcı olursa sevinirim daha önce hiç bias ayarlamamış biriyim
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Ynt: 2sa1943 lü anfi BİAS ayarı

Okunmamış iletigönderen hamist » 15 May 2012, 14:49

sebolof yazdı:arkadaşlar okulumuzda 2sa1943 ve 2sc5200 lü bir servo dragon serisi 8 kanal mixerli 2x250 watt anfi var sol tarafın çıkışları trasistörleri sürekli yanıyor bugün aldık değiştirdik yine yandı 7-8 defa olmuş galiba ama gel gelelim sağ taraf hiç yanmamış şimdi bias ayarı için potonsiyometreler gördüm devrede anfinin bias ayarını yaparak bu yanma durumunu çözebilir miyiz? yoksa başka bir problemi mi var.Şuan yanık olduğu için yeni transistörleri takınca ayarını nasıl yapabiliriz biri yardımcı olursa sevinirim daha önce hiç bias ayarlamamış biriyim

Çıkışların yanması açar açmaz mı oluyor, yoksa 3-5 dakika sonra ısındıktan sonra mı?
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen sebolof » 15 May 2012, 15:16

streo anfi 1 kanal için 2 tane 5200 2 tane 1943 kullanımşlar 1 kanal için toplam 4 tane yani transistörleri bugün değiştirdik bias ayarı falan yapmadık çalıştırdık çalıştı topladık 3-4 dk çalıştı kapattık sonra bias aklıma geldi arkadaşı telefondan aradım git anfiye giriş yapmadan son ses aç hoparlörleri bağla bak bakalım gürültüleri benzer mi değilse farklıysa bias ayarlamamız lazım galiba dedim oda gitmiş anfiyi açmış sesi açmı sağ kanalı dinlemiş sol kanalı dinlemeye giderken küt diye ses duymuş gitmiş anfiyi kapatmış konu varmış büyük ihtimal tekrar yandı bugün değiştirdiğimiz 4 transistörün sadece 2 si yanıktı yani 1 kanalda 4 transistör olmasına rağmen yanlızca 2si yanmış biri 1943 biri 5200 dü diğerlerini kenara ayırmıştık eğer yarın yine ikisi yanıksa ayırdıklarımızı takıcaz ama bu yanma olayını çözemezsek gene yanacak yazık olacak
sebolof
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 15 May 2012, 15:55

sebolof yazdı:streo anfi 1 kanal için 2 tane 5200 2 tane 1943 kullanımşlar 1 kanal için toplam 4 tane yani transistörleri bugün değiştirdik bias ayarı falan yapmadık çalıştırdık çalıştı topladık 3-4 dk çalıştı kapattık sonra bias aklıma geldi arkadaşı telefondan aradım git anfiye giriş yapmadan son ses aç hoparlörleri bağla bak bakalım gürültüleri benzer mi değilse farklıysa bias ayarlamamız lazım galiba dedim oda gitmiş anfiyi açmış sesi açmı sağ kanalı dinlemiş sol kanalı dinlemeye giderken küt diye ses duymuş gitmiş anfiyi kapatmış konu varmış büyük ihtimal tekrar yandı bugün değiştirdiğimiz 4 transistörün sadece 2 si yanıktı yani 1 kanalda 4 transistör olmasına rağmen yanlızca 2si yanmış biri 1943 biri 5200 dü diğerlerini kenara ayırmıştık eğer yarın yine ikisi yanıksa ayırdıklarımızı takıcaz ama bu yanma olayını çözemezsek gene yanacak yazık olacak

Benim aklıma da bias geliyor bu durumda,
ama bias kontrolu için sesi açmak pek anlaşılmadı.
:)
Ancak, çıkışları değiştirmekle bias ın bu kadar değişmesi pek hoş değil.
Biası etkileyen başka faktorler olabilir, tabii müdahele ile bias değiştirilmedi ise.
Bias değiştirildi ise, ayarlı direncin konumu ya da omajı diğer kanal gibi ayarlandığında
düzelmeli.
Hoparlor bağlanmadan ses kısık konumda çıkışda 0-0.3 Volt olmalı.
Çıkış transistorlerinden kabaca 100mA gibi bir akım akmalı.
Ya da birikimli birinin elinden geçmeli
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sebolof » 15 May 2012, 16:03

peki ben yarın sol kanalın bias potun sağ kanaldaki değere göre ayarlamaya çalısayım ohm metre ile bacakalrı öleçerek yapabilirim bunuda çünkü diğerini 1 mm bile çevirmek istemiyorum daha hiç yanmamış o kanal çünkü sol kanal ise 5-6 kere( tam bilmiyorum ama 3 ten kesin fazla) yanmış. yükses te giriş yapmadan dip gürültü farkından bias da bi dengesizlik olup olmadğını biraz analayabiliriz diye denettirmiştim ama denemeye kalmadı :D.Ayarı yaptıktan sonra çıkış voltajını da ölçebilirim.Bunun dışında sorun başka bier şeyden kaynaklanıyor olabilir mi?Sağ tarafın trasistörleri arasına silikon sürülmemiş ama bu değişen transistörlere ısı iletici silikon sürülüydü altında da plastik iletken vardı bizde silikon sürmeden direk monte ettik silikon sürmemiz daha mı iyi?
sebolof
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 15 May 2012, 16:19

silikon izolator ya da amyant takmanız gerekir.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 15 May 2012, 16:55

sebolof yazdı:peki ben yarın sol kanalın bias potun sağ kanaldaki değere göre ayarlamaya çalısayım ohm metre ile bacakalrı öleçerek yapabilirim bunuda çünkü diğerini 1 mm bile çevirmek istemiyorum daha hiç yanmamış o kanal çünkü sol kanal ise 5-6 kere( tam bilmiyorum ama 3 ten kesin fazla) yanmış. yükses te giriş yapmadan dip gürültü farkından bias da bi dengesizlik olup olmadğını biraz analayabiliriz diye denettirmiştim ama denemeye kalmadı :D.Ayarı yaptıktan sonra çıkış voltajını da ölçebilirim.Bunun dışında sorun başka bier şeyden kaynaklanıyor olabilir mi?Sağ tarafın trasistörleri arasına silikon sürülmemiş ama bu değişen transistörlere ısı iletici silikon sürülüydü altında da plastik iletken vardı bizde silikon sürmeden direk monte ettik silikon sürmemiz daha mı iyi?

Diğerinde silikon izolator varsa siz de aynı şekilde montaj yapın.
İzolator kullanılmamış devrelerde silikon gress sürülür (beyaz ) .
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sebolof » 15 May 2012, 18:54

normal çalışan tarafta sadece silikon iletici(plastik kağıt gibi olan) çoğu kez tamir edilen tarafa ise hem gress sürmüşler hemde iletici(plastik kağıt gibi olan) altına üstüne sürmüşler ben o gress leri temizleyim sadece tici(plastik kağıt gibi olan) leri kullanıyım ozaman
sebolof
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 15 May 2012, 19:08

sebolof yazdı:normal çalışan tarafta sadece silikon iletici(plastik kağıt gibi olan) çoğu kez tamir edilen tarafa ise hem gress sürmüşler hemde iletici(plastik kağıt gibi olan) altına üstüne sürmüşler ben o gress leri temizleyim sadece tici(plastik kağıt gibi olan) leri kullanıyım ozaman

İyi sıkıştırıldığı sürece silikon izolatorlere silicon yağ sürülmüş olmasının sakıncası olmaz.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sebolof » 15 May 2012, 21:08

bir de servo anfilerin datasheetine ulaşmamız mümkün mü
sebolof
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri