Elektrostatik Kulaklik Amfisi Bias modifikasyonu (230V-580V)

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Elektrostatik Kulaklik Amfisi Bias modifikasyonu (230V-580V)

Okunmamış iletigönderen paneristi » 13 May 2008, 14:37

Tekrar merhaba,

forumdan bircok arkadasin yardimiyla daha once bozdugum kulaklik amfimi tamir ettik ve su an mukemmel calisiyor.

Tamir sureci icinde yeni bir amfi siparis etmistim. Stax SRM-1/MK2 bir kac gun once elime ulasti ve performans testlerini yaptim .

Cihaz NOS(new old stock) oldugu icin kusursuz durumda ve tamir ettigim amfinin fiziksel olarak yaklasik 10 kat buyugu, bir onceki 4W iken bu 33W kullaniyor. Ancak bir problem var:

Stax kulakliklarin iki ayri DC akimi ile calisan versiyonlari mevcut. Benim elimdeki kulaklik 580V bias ; gelen amfi ise 230V bias.

Elektrostatik kulaklik amfilerinin 5 delikli bir kulaklik cikisi oluyor. Bunlarin 4 u sag ve sol kulaklik icin +/- seklinde ve besincisi Bias deligi, elimdeki amfi bu delige 230V veriyor ancak kulaklik 580V oldugu icin ses kalitesi ve siddeti oldukca dusuk. Ikinci resimde gordugunuz mavi kablo pcb den cikip direkt kulaklik cikis soketindeki bias deligine bagli. Yurt disi stax forumlarinda da bu konuyu danisiyorum simdilik aldigim cevabin ozeti, elimdeki amfinin bias icin yuksek gerilimi direkt transformatorden aldigi, 230v olan degeri 580 e yaklastirmak icin bias bolumune once 190v luk bir zener serisi koymam gerektigi sonrada voltaj 3 leyici eklemem gerektigi seklinde.

Anladigim kadariyla zener 230v olan bias i 190 a dusurecek sonra ekleyecegim ucleyici ise 190x3 yaparak bana 570V bias saglayacak(bu da benim icin yeterli bir deger). 190V zener string(sanirim serisi olarak cevirmem gerekir) ve voltaj tripler(ucleyici olarak ceviriyorum) kolayca yapilabilen seyler midir? Gereken parcalar nelerdir ve nasil temin edilir? Bir elektroikci bunlari yapabilir mi? veya forum daki arkadaslardan bana ardim edebilecek olan var midir?

Alternatif olarak Aklima harici bir 580V DC hazirlamak da geldi. Kulaklik soketine giden mavi kabloyu keserek onu amfi yerine sabit 580V DC ye baglasam da ayni sonucu alabilirim diye dusunuyorum , siz ne dersiniz?

Bu arada tekrar hatirlatmak isterim ki elektronikten hic anlamiyorum, cevaplarinizi anlayabilecegim sekilde yazarsaniz minnettar olurum .

Saygilar.

Iki resim linki koyuyorum, amfinin detayli resimleri ayrica mevcut, istediginiz bolumden yayinlayabilirim(harf kodu ile)
http://img187.imageshack.us/my.php?imag ... 347qq9.jpg
http://img229.imageshack.us/my.php?imag ... 396ff2.jpg
paneristi
Yeni Üye

Cevap: Elektrostatik Kulaklik Amfisi Bias modifikasyonu (230

Okunmamış iletigönderen paneristi » 14 May 2008, 00:25

Stax forumlarında son olarak elektrostatik kulaklık amfisi tasarımcısı Dr.Kevin Gilmore'un kendi başına çalışabilen 580VDC bias kaynağı önerildi.
Çizimden anladığım kadarıyla iki adet rectifier diyot (örn 1N4007), 1000v lık kapasitörler ve rezistörler var (1M değişken bir rezistörmüş).
Bunlar gücünü direkt duvar fişine bağlı 4VA bir transformatörden alıyor(önüne sigorta koymak iyi olacaktır)
Bu devreyi yaptırabilirsem pcb den kulaklık soketine giden mavi bias kablosunu kesip pcb yerine direk bu bias supply a bağlayacağım.
İşte gilmore'un cizimi:

[img=http://img228.imageshack.us/img228/269/alwaysonmj2.th.gif]
paneristi
Yeni Üye

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir