2SK2961 & RM1Z (ELEKTROSTATİK KULAKLIK AMFİSİ İÇİN)

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen resho » 09 Nis 2008, 00:21

Merhaba geçmiş olsun öncelikle. Devrede switch mode trafo göze çarpıyor. Acaba güç girişine takılan adaptörü AC çıkışa mı sahip? Diyotu ve mosfetleri değiştirdikten sonra sorun çıkacağını sanmıyorum.

bu arada böylesi pahalı bir cihaza bu tür bir mod yapmak gerçekten cesaret işi. umarım belirttiğiniz parçaları değiştirdikten sonra sorun kalmaz.

head-fi üyesi olduğunuzu belirtmişsiniz. ben de o taraf yönelme aşamasındayım. Onu bunu deneyip para savurmadan direk bir Sennheiser HD650 almak istiyorum. Ancak yurtdışıyla kıyaslandığında her üründe olduğu gibi fiyat nerdeyse 2 katı. Bu konuda birkaç tavsiyede bulunabilirseniz memnun olurum. Burdan veya konuyu bölmemek için özel mesaj olarak iletebilirsiniz cevabınızı.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen paneristi » 09 Nis 2008, 00:57

@resho Teşekkürler, Umarım dediğiniz gibi olur.

HD650 orta seviyenin en iyi 5 kulaklığından biri bence (Akg K701, Beyer DT880, Grado RS2, Denon D2000 ile birlikte) , ancak performansını görebilmek için çok çok iyi bir sisteme ihtiyaç duyuyor ayrıca kulaklıkla gelen kablolar oldukça kalitesiz değiştirmek neredeyse şart, hatta balanced bir kablolama ve amfi daha da iyi sonuç veriyormuş.

Nasıl bir kaynak ve ne tür bir kulaklık amfiniz olduğunu bilemiyorum, dinlediğiniz müzik türüde önemli (yakın mikrofonlu kayıtlar mı ? jazz/rock/vokal gibi, yoksa geniş alan kayıtları mı? klasik/opera)

Dünya piyasasında bulunan hemen hemen her high-end kulaklığı ya dinledim yada birçok kişiden çok detaylı yorumlarını okudum, forumdaki kulaklık bölümüne yakında bir başlık açıp orada deneyimlerimi paylaşmak isterim.

Ama önce şu stax'ı kurtarmaya çalışalım:)
En son paneristi tarafından, 09 Nis 2008, 19:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
paneristi
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 09 Nis 2008, 08:52

paneristi yazdı:Anladığım kadarıyla RM1Z muadili kolay bulunabilecek bir parça , 2SK2961 yerine 2SK2962 kullanılabilir mi?

Datasheet:

www.semicon.toshiba.co.jp/docs/datashee ... 061120.pdf

2SK2962 Bluemavi.com da var görünüyor.

http://www.bluemavi.com/vitrin/kategori ... ategori=56

Sorun yok.. Çok yakın malzemeler.

Bu arada; bataryalar tehlikeli kaynaklardır: akım kapasiteleri neredeyse sınırsızdır. Belki geç oldu ama bataryalarla çalışırken çok dikkat etmek lazım..

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen paneristi » 11 Nis 2008, 19:02

Dün bluemavi.com dan 1N4001,2SK2962 ve sigorta sipariş ettim, gelişmeleri bildireceğim.
paneristi
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 12 Nis 2008, 09:55

İşte paylaşım ruhu; "gelişmeleri bildireceğim" diyor dostumuz. Keşke herkes bunu yapsa.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen paneristi » 16 Nis 2008, 19:55

Tekrar merhaba,

sipariş ettiğim parçalar elime ulaştı bir elektronikçiye gittim ve problemin sebebi olarak değerlendirdiğim parçalar yenileriyle değiştirildi, PCB de kopmuş olan yol tamir edildi.

Ancak maalesef cihazı daha önce birlikte kullandığım güç kaynağı ile açtığımızda, ön panelde bulunan ışık (çalıştığını gösteren) anlık olarak yandı ve sigorta koptu.

Tamirle ilgilenen arkadaş problemin "regulating pulse with modulators" da olabileceğini söyledi (Türkçe terimi bilemiyorum). Parçanın kodu "SG3524N" datasheet: www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1431.pdf

Bu parçayı bir şekilde Türkiyeden bulmaya çalışacağım. Sanırım bulunabilen bir şey. Ancak az sayıda nereden sipariş ederim bilemiyorum. Bu parçada işe yaramazsa ya oturup elektronik öğrenecek ve kendime bir amfi yapacağım(örneğin Dr. Kevin Gilmore'un meşhur amfisi http://headwize.com/projects/showfile.p ... e2_prj.htm) yada kemerleri sıkıp Stax'ın bir üst model amfisini sipariş edeceğim.

Bir gelişme olunca buradan bildireceğim.

Saygılar.
paneristi
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen paneristi » 16 Nis 2008, 19:59

paneristi
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen IEEE » 16 Nis 2008, 20:05

bu amfi yüksek gerilimle çalışıyor sanırım..o entegreden bulabilirsin türkiyede mevcut olması lazım..smps devrelerinde bulunur o entegre
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 16 Nis 2008, 20:09

SG3524 kolaya bulunabilinen bi entegredir. eğer yapabilirsen entegre sökükken devreye enerji ver hatta entgre ile brilkte mosfetlerin sökülmesi daha iyi olur. yine sigorta atarsa başka yerlerde arıza vardır. birde cihazı mahalle aralarındaki TV tamircilerine teslim etme hurdasını teslim alırsın sonra. ankarada olsaydın seve seve yardımcı olurdum...
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Hazar » 16 Nis 2008, 20:46

Elektrostatik kulaklıklara ve sistemlerine yabancıyım. Sanırım bu tür kulaklıklar 350VDC gibi yüksek bir gerilimle çalışmakta. Şahsen kulağıma o kadar gerilimi yaklaştırmak istemezdim :) Neyse, açıklamayı e154 yapmış. Elinizde osiloskop varsa SG3524'ün OUTA ve OUTB çıkışlarındaki kare dalgayı kontrol edebilirsiniz. Birbirlerine tam ters fazda olmalılar. Kolay gelsin.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi