2SK2961 & RM1Z (ELEKTROSTATİK KULAKLIK AMFİSİ İÇİN)

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen paneristi » 16 Nis 2008, 22:42

@ e154 : Tamire götürdüğüm yer bir pro-ses ekipmanları tamircisi. Uygulamaları yaptırırken karşı tarafın alternatif parça teklif etmesine ve çözüm önermesine izin vermeden sadece işçiliklerinden faydalanıyorum, sanırım cihazı "mahalle aralarındaki TV tamircilerine" de götürsem bu durumda pek bir şey değişmezdi. İnternet üzerinden bu entegreyi sipariş edebileceğim biryer biliyor musunuz?

@Hazar : bildiğim kadarıyla Stax kulaklıklar (Stax onlara "earspeakers" : "kulak hoparlörleri" der) 580V ile çalışıyor. Kulaklıkların tasarımı nedeniyle çarpılmanız imkansız. Stax en az 40 yıldır 1000/5000$ aralığında elektrostatik kulaklık üretir birileri çarpılsaydı eminim duyardım :) İyi bir kaynak/güç ve kablolarla beslenen bir Stax dinleseniz kulağınızdan o gerilimi uzaklaştırmak istemezdiniz. :) Full Gryphon front end ile beslenen kimber selectlerle kablolanmış Sonus Faber Stradivari Homage'tan tutun Classe elektroniklerle eşleştirilmiş B&W 801D'ye kadar birçok high-end stereo'yu uzun seanslar referans albumlerimle dinledim , senfonik orkestrayı daha iyi çalan bir sistemle karşılaşmadım. (bir karış önünüzde 40 sanatçının 12 farklı enstruman çaldığını hayal edin ve çalınan her enstrumanın sesini ayrı ayrı duyabildiğinizi ) En temel Stax sistem bile 20hz-35khz arası -/+ 0.5db çalıyor.
paneristi
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e154 » 16 Nis 2008, 22:51

TV tamircisine götürürsen büyük bi ihtimalle çok çok afedersiniz bi KAZMA nın eline düşerdi ve kartın yooları kavlamış ve kazınmış halde elinize alırsınız. tabii bu ihtimal iyi şeylerde düşünmek lazım :oops:
neden malzemeleri internetten alıyosunki elden alabileceğin yerler yokmu çevrende?? ayrıcabazen aklıma amfi bölümündeki güç mosfetleri takılıyor onlarda yanmış olabilirmi diye.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen paneristi » 25 Nis 2008, 23:39

Gereken parçayı bulup sipariş ettim, bir gelişme olunca tekrar yazacağım ilginize teşekkürler.
paneristi
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen paneristi » 25 Nis 2008, 23:46

Bu arada Dr. Kevin Gilmore'un Stax camiasında iyi tanınan bir tasarımı var http://headwize.com/projects/gilmore_prj.htm . Böyle bir amfiyi Türkiye'de yaptırmak mümkün mü sizce? (Benim ne vaktim nede yeteneğim böyle bir projeye yetmez)
Bu projeyi uygulayarak ticari ürün üreten firmalarda var. http://www.wooaudio.com/products/wastax.html , http://www.headamp.com/electrostat_amps/kgbh/index.htm bu da SS olanı http://www.headamp.com/electrostat_amps/kgss/index.htm
paneristi
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Nis 2008, 10:07

Dostum açıkcası elektrostatik kulaklıklar ve sürülmeleri hakkında detaylı bilgi sahibi değilim. Ancak National mühendislerinin "lambasız" bir uygulamasını buldum. Uygulamak istersen yardımcı olabilirim..
Resim
Ses kalitesi hakkında yorum yapmak için şema yeterli olmasa da LM4562 op-ampın çok ciddi bir audio grade malzeme olduğunu söyleyebilirim.. Uygulanan sürüş tekniği doğrusu çok ilginç ama LM4562 yla yapılmış herhangi bir şeyi gözüm kapalı dinlerim..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen paneristi » 26 Nis 2008, 21:31

DR. ilgine teşekkürler. LM4562 leri şu an ses kartımın analog stereo çıkışında kullanıyorum.
OPA2107 ile beraber LM4562 duyduğum en iyi op-amp lerden biri 2107 den biraz daha detaylı ancak sahne imajı Stax ları kullanırken 2107 lere göre biraz derinlik kaybetmişti, şüphesiz bu durum kulaklık için geçerli hoparlör kullanımında bence ideal bir bileşen.

Bu benim amfinin spec.leri

Stax SRM-252II

●Frequency response: DC- 35 kHz (40Vr.m.s. output SR-202, when using one unit)
●Rated input level: 200 mV with 100V output
●Maximum input level 30 V r.m.s. with volume at minimum setting
●Amplification: 54 dB (x500)
●Total harmonic distortion max. 0.01% (1 kHz / during 100 V r.m.s. output)
●Input impedance 50 kΩ (RCA)
●Maximum output voltage: 280 V r.m.s. / 1 kHz
●Standard bias voltage DC580 V (PRO bias)
●Power consumption DC12V, 4W/ Exclusive AC adaptor attached For your area
●Temperature range for use Between 0º and 35ºC, max. 90% (no condensation)
●External dimensions 132 (W) × 38 (H) × 132 (D) mm (without Knob, Pin jack)
●Weight 540g

Bu bir üst modelinin spec.leri

STAX SRM-323II

●Frequency response: DC- 60 kHz (SR-303, when using one unit)
●Rated input level: 200 mV with 100V output
●Maximum input level 30 V r.m.s. with volume at minimum setting
●Amplification: 54 dB (x500)
●Total harmonic distortion max. 0.01% (1 kHz / during 100 V r.m.s. output)
●Input impedance 50 kΩ (RCA)
●Maximum output voltage: 400 V r.m.s. / 1 kHz
●Standard bias voltage DC580 V (PRO bias)
●Power voltage AC120V-240V ± 10%, 50 to 60 Hz. (Adjusted for your area)
●Power consumption 29 W
●Temperature range for use Between 0º and 35ºC, max. 90% (no condensation)
●External dimensions 150 (W) × 100 (H) × 360 (D) mm (including knobs and terminals)
●Weight 2.9 Kg

İkisi de solid state ve aralarındaki temel fark :
●Maximum output voltage: 400 V r.m.s. / 1 kHz acaba şemada görünen 400 VDC bu değer mi?
Stax kulaklıkların bias ı DC580 V görünüyor Nationalın amfisi bu özellikte mi acaba?
Bu amfiyi araştıracağım, eğer işime yarayabilecek birşey ise ve arızalı amfi için beklediğim parça işimi görmezse yardımınıza başvurabilirim.
Şemadan göründüğü kadarıyla sırf malzeme olarak sizce nasıl bir maliyeti olacaktır?
Ayrıca bu projeyi uygulamaya karar verirsek elimdeki amfinin ses ayarını ve stax a özel kulaklık çıkışını kullanabiliriz (5 pin).
paneristi
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen resho » 26 Nis 2008, 22:02

paneristi'nin önceden verdiği şu linkteki elektrostatik kulaklık anfisi çok daha sofistike görünüyor. devrede sinyal yolu üzerinde herhangi bir kapasitör veya opamp kullanılmamış. Yani DC coupling olarak ve Full Class A çalışıyor. Bence yapılacak bir ES kulaklık anfisi varsa o da bu olmalı.

http://headwize.com/projects/showfile.p ... e2_prj.htm

uygulayan biri baya iddialı konuşmuş:

"This is a further way to tune-up this fantastic machine. Together with the MAT02 dual-bipolar input device and using only the best parts you can get, such as non-inductive Caddocks, very low ESR electrolytic caps in the high voltage section, and so on, there is no better electrostatic headphone amp in the world. It sounds just fanstastic!"

( http://headwize.com/projects/showproj.p ... dd_prj.htm )
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Nis 2008, 22:43

Malzeme olarak ciddiye alınacak bir rakam ortaya çıkacağını sanmam. Bilemedin 50-60 YTL dir.. Yalnız besleme trafosunun sanırım özel olarak sarılması gerekecektir. Onun dışında da çok spesifik bir malzeme yok zaten..
Amplinin özelliklerine gelince, ilk bakışta garip bir dizayn gibi gelmişti ama inceledikçe Class A bias edilmiş single end yapıda olduğunu farkettim. Ayrıca çıkış swingi çok yüksek olduğu için DC offseti engellemek için DC servo kullanılmış. Kısacası benim projeler kısmındaki Class A kulaklık amplisinin uzaktan yakını olur.
Çıkış katı ana besleme kaynağı +400v ve MOSFET lerin bias referansı -15v olduğuna göre sistemin maksimum verebileceği çıkış 400v dur. Bunun RMS değeri ise 283v eder. Ve evet çıkış gücü olarak senin elindeki amplifikatörle eşdeğerdir. Eskisinin gücü yetiyorsa bu da yeter.
Diğer yandan bu da DC kuplajlı, yani sinyal hattı üzerinde herhangi bir kondansatör yok. Bazı kendini bilmezler aksini iddia etse de sinyal hattında en ideal kondansatör hiç olmayandır.
Neyse bi bak bakalım duruma. Elektronikçi değilsen, forumdan bi arkadaş montaj vs konularında sana yardımcı olacaktır eminim, benim yardımım teori kısmında sözkonusu çünkü :D
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen paneristi » 26 Nis 2008, 23:41

@dr : 280v elimdeki kulaklığı (SR-202) güç seviyesi %70 de iken tatmin edici bir seviyede sürüyordu
eğer gereken parçalar kolayca bulunabilir ve yapımında yardım alabilirsem olası düşük maliyeti de göz önüne alıp National'ın tasarımını kısa listemde başa koyabilirim.

Resho nun da fark ettiği gibi Gilmore'un amfisi çok üstün bir cihaz.
Kendi yapan veya satın alan birçok insana göre Stax'ın en iyi amfisinden (2500-3000$) kat kat daha iyi ve
bu tasarım birçok ticari üreticinin şu an benimsediği bir benchmark (headamp.com, wooaudio vb.)

Maalesef böyle bir projeyi gerçekleştirebilmem mümkün değil ve kullandığım kulaklıklar bu derecede iyi bir amfi ile gelişebilecek olsa da,
bu amfinin doğal partneri Stax'ın referans kulaklığı, SR-OO7 dir.Umarım iki sene sonra bu kulaklığı ve woo audio GES i sipariş edeceğim (http://www.wooaudio.com/products/wastax.html)(http://www.audioaffair.co.uk/index.php? ... ductId=278).

Ancak şu an için önceliğim elimdekini tamir etmek, olmuyorsa ekonomik bir alternatif üretmek.
paneristi
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e154 » 26 Nis 2008, 23:49

e154 yazdı:SG3524 kolaya bulunabilinen bi entegredir. eğer yapabilirsen entegre sökükken devreye enerji ver hatta entgre ile brilkte mosfetlerin sökülmesi daha iyi olur. yine sigorta atarsa başka yerlerde arıza vardır....

bu veya benzeri bi işlem denedinmi :?:
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi