Bias Ayarlama

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Bias Ayarlama

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 02 Haz 2015, 14:00

keşke yapabilsem ama en azından bu faz cevabında bir sorun olduğu kesin :)
Hocam çoğu konuda teknik bilgim yoktur, pratik bilgiler ve deneyim ile iş çözmeye çalışıyorum. Elimden geldiğince okuyup öğreniyorum ama henüz faz hakkında konuşacak kadar bilgim yok.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen chf » 02 Haz 2015, 14:11

devirsefa yazdı:keşke yapabilsem ama en azından bu faz cevabında bir sorun olduğu kesin :)
Hocam çoğu konuda teknik bilgim yoktur, pratik bilgiler ve deneyim ile iş çözmeye çalışıyorum. Elimden geldiğince okuyup öğreniyorum ama henüz faz hakkında konuşacak kadar bilgim yok.

Hepimiz bir şeyler öğreniyoruz... İnternette olmasa ; bir çok bilgiye ulaşamayacağız...Onun için internet baya bi kolaylık sağlıyor..Bir de yabancı dil biliyorsan bilgi kaynağı dolu...Önemli olan önemli noktaları anlayabileceğimiz şekilde öğrenebilmek kendi dilimizde.. Bir şeyler biliyorsak paylaşıyoruz işte... En önemli şey araştırma ve geliştirme...Çok çok tecrübeli insanlar vardır illaki aramızda.. Yaşı büyük ve tecrübeli ;bu işlerin temelini bilenler...Faz konusunu aslında saf sünizoidal dalga ile anlamak daha kolay gibi...Müzik sinyali toplam bir karışık frekans dalgası yapısına sahip...Mesela hoparlörden yayılan sinyalin evin duvarlarına çarpıp yansımasıyla dalganın fazının değişmesi(zaman farkına uğraması, gecikme gibi) , oda ortamında akustik olarak frekans sönümlemeleri oluşturuyor.. Bazı frekansların genlikleri düşebiliyor bildiğim kadarıyla...
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 05 Haz 2015, 05:16

Faz sorunu şimdilik star grounding ile çözüldü..
Sevgili CHF, Asıl bunları boşver de şu amfinin orjinalini çözmeye çalışalım. Muhteşem değil mi! "De Lite Amplifier-Nelson Pass"

http://www.diyaudio.com/forums/diyaudio ... ifier.html

Çok basit ama şu lambayı bulamadım, alternatif de olur. Bugün RAS100'ün iki kanalını üst üste koyup bir de fan bağladım, inanır mısın oda sıcaklığında çalışıyor. Fan bu kadar etkili ise, rahatlıkla 1A-2A arası bias ile çalıştırabilirim bu transistörleri. RAS100'ün bias ayarı çok meşakatli anlaşılan, zaten uğraşsak bile değer mi belli değil. De Lite Amplifier muhteşem ama tek sorun şu lambalar... 120volt 300watt lambayı nerden bulalım..
Eklentiler
delite.jpg
delite.jpg (73.13 KiB) 931 defa görüntülendi
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 05 Haz 2015, 11:36

devirsefa yazdı:Faz sorunu şimdilik star grounding ile çözüldü..
Sevgili CHF, Asıl bunları boşver de şu amfinin orjinalini çözmeye çalışalım. Muhteşem değil mi! "De Lite Amplifier-Nelson Pass"

http://www.diyaudio.com/forums/diyaudio ... ifier.html

Çok basit ama şu lambayı bulamadım, alternatif de olur. Bugün RAS100'ün iki kanalını üst üste koyup bir de fan bağladım, inanır mısın oda sıcaklığında çalışıyor. Fan bu kadar etkili ise, rahatlıkla 1A-2A arası bias ile çalıştırabilirim bu transistörleri. RAS100'ün bias ayarı çok meşakatli anlaşılan, zaten uğraşsak bile değer mi belli değil. De Lite Amplifier muhteşem ama tek sorun şu lambalar... 120volt 300watt lambayı nerden bulalım..

Bak burda varmış...Şu RAS 100 ün şemasını da buraya paylaşırmısın.. Bulamadım...
Eveet 120volt,300wattlık lambanın ilk önce iç direncini bulalım... P=VXI=I2XR......I=300/120=2.5amper R=300/6.25=48Ohm Demekki biz lamba yerine 47-48 ohmluk 300watt direnç kullanabiliriz.... Şimdi bu hesaplara göre belli gerilimdeki ve watajdaki lambalar seri-paralel bağlanıp 48 ohmluk direnç elde edilebilir mi mesela... ;)

https://www.1000bulbs.com/category/300-watt-standard-shape-light-bulbs/

It is an electronic art(elektronik bir sanattır) Matematik, fizik, felsefe, biyoloji,kimya,anatomi,tarih,iktisat, ekonomi,gelirler ve giderler,güvenlik..., aslında bu sanatın içinde... :)
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 06 Haz 2015, 02:13

Ras100 dediğim site anasayfasında var:
https://diyaudiotr.com/proje/100w-mo ... lifikatoru

Iç direnç hesabıyla bizdeki 220v akkor ampuller 8-10 ohm çıkıyor kaba hesapla. Kanal başına 4-5 ampül de komik olur. 47 ohm bir ampül için yüksek bir değer. Bulmak zor olacak.
Ama önce şu Ras100ün bias ayarını çözsek foruma daha yararlı olur galiba.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir