Darlington Çıkışlı HI-FI Amplifikatör hakkında

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 08 Ekm 2007, 12:48

Kardeş önce kaliteli olanından bir şişe tuz ruhu al.
Sonra bi ıtriyat deposu bul, oradanda bir litrelik şişelerde %30 luk Perhidrol al. Eczanelerden alma genelde pahalı olur ve %6 lık küçük şişelerdedir.
Küçük bi ölçek hazırla ve bu ölçekle 4 tane tuz ruhu 1 tane perhidrolu plastik veya cam bir kaba boşalt ve baskılı plaketi at içine. Kullandığın kap sakın metal olmasın, zamanında böyle aptalca bi denemem olmuştu :) iyi olmuyor hiç tavsiye etmem. Bir de açık havada yapın bu işi çıkan dumanı sakın solumayın.
Olmaması için bi sebep kalmadı bence.
En son Kapibara tarafından, 25 Ekm 2007, 00:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Hoparlor.

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 08 Ekm 2007, 17:45

Selamlar.

Aslina bakarsan bu hafta bende karakoye gidecegim ama ne zaman bilemiyorum. Ama sen kilavuz elektronikten kaliteli kondansatorve diyotlari temin edebilirsin.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Yavaş Yavaş İlerliyor

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Ekm 2007, 23:30

Son durumu yazayım, sorularımı da sorayım dedim.

Baskılı devre üretimini başardım, 140 gr. kuşe kağıda üstüste iki kere çıkış alıp buharlı yeni ütülerin yerine eski düztaban ütüyle 12 dakika gezdire gezdire pertinaksa toneri geçirebildim. Bu işten nefret ediyorum, aslında böyle bir DIY forumu olur da neden bu baskılı devreleri 100 tane yaptırıp 100 kişi doğru düzgün baskılı devre yapmayız anlamıyorum.

Neyse, Eminönü'nde ecza deposundan litresi 3 YTL'den tuzruhu aldım, %30'luk perhidrolün litresi ise 41 YTL. Aman dedim ama almış bulundum. Artık bol bol devre yapmak zorundayım.. Sağolasın Kapibara :)

Neyse, elimdekileri alıp bahçeye çıktım ve karışımı hazırlayıp pertinaksları içine attım. Amanın o ne dumandır, berbat birşey, zaten daha karışımı hazırlarken tuzruhu aynen adı gibi ruh olup uçmaya başlamıştı. Açık havada yapmanın ters tarafı rüzgarın yönü değiştikçe kaçmak durumunda kalıyorsunuz. Duman berbat birşey, biraz solur gibi oldum, berrrbat..

Neyse sonunda cızırtı bitti ama bir plakette halen bakır vardı, az daha ilave ile sonuda bitti. Bir daha yaparsam ölçü olsun diye kullandığım plastik ölçüleri sakladım. Onları da pet şişeden yapmıştım zaten.

Sonra geldik lehim işlerine, araya bir sürü iş girdi ama sonunda bu akşam transistörler hariç aşağı yukarı bitti. HFE ölçümünü multimetrede yapıp öyle lehimleyeceğim, çok farklı ise bekleyip yenilerini almayı düşünüyorum.

Benim Hitano'lar da biraz tombul kaçtı devreye ama sığdı. Şimdi ise elimdeki polyester 100n kondansatörler ile mercimek tipini kullanmak arasında kararsız kaldım. Acelem yok işte, bari soralım işin sahibine.

Resim

Yarın bir mani çıkmaz ise soğutucuları da alıp akşama +-24V vermeyi düşünüyorum bakalım. Henüz trafo sardıramadım. Aybaşına bıraktım.

İşte son durumlar..

Resim

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 25 Ekm 2007, 00:37

Fena değil hocam iyi ilerliyorsun lakin moralini bozmak gibi olmasın ama perhidrol aldığın yerden asla bir daha bişey alma. Itriyat deposuna git, bulunduğun yerlerde vardır mutlaka yakınlarda, abartmıyorum %30 luk 1 Lt plastik şişeye ben 3 YTL (üç) verdim ve sorunsuz bi şekilde de işimi gördü. Sana 41 YTL ye satmışlar yani pes diyorum bu kadar da olmaz.

Lazer yazıcının toneri ya bitik ya da yazıcı ayarlarını bi kurcala bakalım toneri koyulaştırmanın bi ayarı olabilir. Üst üste iki kere aynı çıkışı almaya gerek yok zaten aynı yerin tam üstüne basamaz yazıcı biraz oynatır.
Matbaadaki makinalar gibi poza sistemine sahip olmadıklarından kağıdı yakaladıkları şekilde basarlar ayar çekme imkanı yoktur.

100 nF kondansatörleri polyester kullan daha iyi olur, 100pF olanı mercimek kullan gitsin.
Bir de +/- 24V ile devre pek iyi çalışmayabilir çünkü önerilen besleme geriliminin neredeyse yarısı.
Yani olurda denersen niye çalışmadı bu diye moralini bozma. :)
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Bitecek inşallah

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 25 Ekm 2007, 21:54

Desene kazık yemişim. Ben de bir gariplik var diyorum ama bu seviyede adamlar yapmaz diyordum. Garip, %30'luk perhidrol dediğimde karşımda bakkal değil uzman birileri vardı. İşte de resmidir, belki de farklı birşeydir:

Resim

Gidip hesabını soracağım, bakalım ne diyecekler. Maksat durumu öğrenmek, artık gidene de eğitim zaiyatı diyeceğiz :(

Toner konusunda kesinlikle haklısın. Plaketin birinde iyi çalıştı sistem, diğerinde ise delikler kapandı. Sorun tonerin tam olarak kağıttan bakıra transferi aslında. Evde küçük bir Xerox var, 600 dpi ve en koyu seçenekle basıyorum. Ancak daha büyük laser yazıcıların 1200 dpi gibi çözünürlükleri var, daha kalın oluyor. Bazen siyah yollar çıkıyor ama tam örtücü olmuyor veya üzerinde delikler oluşabiliyor. Bu nedenle aklıma toneri bol olsun diye çift çıkış almak geldi. Eğer şans eseri üstüste gelirse durumu kurtarıyor. Belki de 12 dk değil de 15 dk. felan ütülemem lazım. Deniyorum netekim :)

Kondansatörler de tamamdır. Besleme konusunda +- 24V trafo çıkışı yani AC demek istemiştim. Doğrultunca 32V civarı olabilir diye. Ama düzgün bir trafo almak şart oldu. Ben henüz çalıştırmadım ama bu devreyi sevdim, adam gibi trafo almazsan yazık olacağı kanaatindeyim.

Son olarak transistörlerin hfe değerlerini ölçtüm. BC556B kullanıyorum, yoksa 556C mi kullansaydım. Benim multimetre ile ölçtüğümde hfe değerlerini 285, 305, 306, 293 buldum. Bu tip transistörler için sanırım ölçüm yeterli olabilir, pek deneyimli değilim. Ama güç transistörlerinin hfe değerlerini bu multimetreler ile ölçemeyeceğim kanaatindeyim. Dostlarımın ve Internetten transistör eşleştirme prosedürlerini okuduktan sonra dumur oldum. Neden mi?

Bu malzeme bilimini hakikaten hafife almamak lazımmış :) Şu anda geçmişte yaşadığım başarısız denemelerin nedenini daha iyi anladım. Malzeme eşleştirme bu işin temeliymiş. MOSFET eşleştirme ise uçuk bir iş, 100'lük alıp ölçüm ortamı kurmak lazım. Basit görünen devreler bu nedenle kritik hale gelebiliyor gördüğüm kadarıyla.

Neyse, soğutucuları cumartesi alacağım ve trafoda ayarlarsam ses çıkarmaya çalışacağım. Kasım ayında da trafomu alıp mahalleye yayın yaparım diyorum.

Cevaplar için çok teşekkür ederim, bu aslında en keyifli tarafı da paylaşmak sanırım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Gene Olmadı

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Arl 2007, 22:49

Uzun zamandan beri yaptığım ilk amfi devresi maalesef pek de başarılı değil. :(

İlk denediğim kanal hiç çalışmadı, çıkışta tık yok. Besleme gerilimini ölçtüm +/- 40V DC. Besleme kondansatörlerinin ucundaki gerilim tamam. Ancak çıkışta hiç ses yok, ama TIP41'in bacaklarına değince hoparlörde cızırtı var.

İkinci kanal ise çalıştı, ilk başta ses fena değil gibi geldi ama bir de tiz hoparlör takınca acı gerçeği farkettim ki orta ve tiz frekanslarda sorun var. Sanki clipping yapar gibi kırpılma ve çatlama var seste. Ama bas frekanslar Maşallah gümbür gümbür, herhangi bir bozulma hissetmedim.

Devrelerin girişlerini kısa devre yapıp çıkış voltajını DC olarak ölçtüm, 100 mV gibi bir gerilim var yok arasıydı. Sükunet akımına da baktım ama şimdi hatırlamadım. Ama transistörlerde ısınma felan yok. İkinci kanalı 15-20 dk. felan çalıştırdım çatır çutur, belirgin bir ısınma olmadı, oda sıcaklığı 22 derece felandı.

Baskılı devreyi kontrol ettim, herhangi bir kısa devre ya da bozukluk felan göremedim. Bir takım denemeler yapmadan önce sormak istedim. Acaba nasıl bir yol izlemeliyim? Bu arada BC556B kullandım ve ölçü aleti ile hFE ölçümü yapıp neredeyse eşlenik, aralarında en fazla 5 kadar kazanç farkı olanları yerleştirdim.

İşte de resmi budur, transistörler ile soğutucu arasında hiçbir kısa devre de yok, zaten mekanik işlerden ancak buralara gelebildim. Yakışıklı toroid trafo da sevgili Ersoy'dan ödünçtür. Çıkışta 12" Bots bas bağlı, resmini koymadım.

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e154 » 05 Arl 2007, 22:56

iki kanalın hoparlör çıkışları paralelmi bağlı benmi öyle görüyorum
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Arl 2007, 20:32

Öyle görünüyor tabiki.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 06 Arl 2007, 22:58

eee bi değişiklik yokmu..
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Var tabiki..

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 07 Arl 2007, 17:17

Son durum şudur:

Çalışmayan kanalın besleme kondansatörleri üzerindeki voltajı ölçtüm, +-40V, herşey normal. BC556B bacaklarını kontrol ettim, zaten yerleştirme planına göre lehimlemiştim, ok. Sonunda daha önceden şüphelenip kontrol ettiğim sigortaları kontrol ettim, sağlamdılar. Ve sigortaları çıkarıp yeniden taktım, :) mutlu son. Çalıştı.

Şu anda her iki kanal da çalışıyor ama maalesef ses halen çatlak, üstelik her iki kanalda. Sinyal jeneratörü ile tek sinyale baktığımda kulakla bariz bir bozukluk hissedemedim. Ama müzik dinlediğimde orta ve üst frekanslar kırpılıyor. Yoksa amfinin çıkışında ne hırıltı ne başka birşey. Baslar da bom bom Maşallah. Zaten ses bas ağırlıklı çıkıyor, bilgisayardan ses seviyesi ile oynayıp, basları azaltıp denedim, nafile.

Son olarak şimdi gidip VCD bağlayıp deneyeceğim, belki ses kartının empedansı, tipi, topraklama felan. Creative LiveValue!, eski bir kart.

Kabipara küstü bana galiba, hiç ses yok.

Neyse, vakit yok diyordum, bugün grip halinde evde yatıyordum, dayanamadım işte. Gidip deneyeyim bakalım ne olacak.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir