Darlington Çıkışlı HI-FI Amplifikatör hakkında

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 19 Eyl 2007, 00:07

Sahte olmayan sürücü transistörlere ihtiyacınız var.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 19 Eyl 2007, 17:23

Merhaba,

http://www.bluemavi.com/ sitesinden alışveriş yapan var mı acaba? Bu sitedeki BDW'ler de sahte mi diye şüpheleniyorum.

Olmadı Karaköy'de dolaşmaktanda bıktığım için yurtdışından getirecek bir arkadaşımı bekleyeceğim.

İyi çalışmalar.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 20 Eyl 2007, 00:32

Henüz BDW lerden şikayet olmadı sanırım ama TIP lerden epey bi sahte var piyasada.
Tanesi 2.5 YTL civarında ise bir çift BDW alıp denemekte fayda var.
1 YTL ye bu ve bunun muadillerini satıyor olmaları o malzemenin sahte olduğunun kanıtıdır.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 20 Eyl 2007, 12:16

Hoparlör..

Selamlaar önce.

Karaköy pasajına girince en alt katta Yılmazoğlu diye bir dükkan var. Girince soldan üçüncü yada döördüncü dükkan. Sana ve diğer üyelere orayı tavsiye ederim.

Bu dükkanda dahaçok audio üzerine malzemeler var. Ben birçok çıkışkatını buradan aldığım malzemelerle yaptım. Hiç sahte çıkmadı. Ayrıca Kaliteli kondansatör için özdisan ın karşısında duvara bitişik dükkandan hüseyinden alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. Asla kötü malzemeyi vermez.

Hoparlör kabinleri hakkında paylaşımlarını merakla bekliyorum. Benimde Esas ilgi alanım iyi kabinler yapmak idi. Artık pek uğraşamıyorum vakitsizlikten.

Kolaygelsin.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Parça Temini

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Eyl 2007, 14:24

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Bugün giderim diyordum ama yarına kaldı, Karaköy'e gidip biraz alışveriş yapıcam.

Ne zamandır elektronik devre yapmıyorum sıfırdan, tekrar başlamak ilginç olacak.

Kutu, transistör, petinaks derken liste büyüdü. B,rkaç tane de hoparlör var tabiki.

Sonra yolum Tormak'a düşecek gibi.

Kabinler konusunda ben de çalışmaları toparlamak zorundayım, dolayısıyla bir vesile olacak, haftasonu yazmaya başlayabilirim sanırım.

Selamlar, iyi çalışmalar.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Eyl 2007, 20:40

Merhaba,

Bugün Karaköy'e gittim ama istediğim herşeyi alamadım. Yılmaz elektroniği buldum, BDW ve TIP aldım. Aslında TIP 142 ve TIP147 de vardı ama ben BDW aldım, daha doğrusu sahte olmayacaklarına inandığımdan ilk BDW istedim.

Ancak şöyle bir sorayım dediğimde MPSA56, 2SJ162 ve 2SK1058 transistör olduğunu öğrendim. Sahte olmadıklarını, Çin malını illa da ucuz olsun diyenlere verdiklerini ve normalde orjinal sattıklarını söyledi. Ben de heyecanla aldım geldim. Ama aklıma takıldı birden, doğru mu aldım diye. 2SJ162 ve 2SK1058 çiftinin fiyatı 10 YTL'den aldım. Herhalde sahte olmalılar, yoksa bu kadar ucuz olmazdı ama bi de siz bakarsanız resimlere.

Resim

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 22 Eyl 2007, 22:17

Selamlar.

Aradıklarını bulmana sevindim. Sana şöyle soyliyeyim. Ben hem yılmaz elektronikten hemde amerikadan gelen 1058 ve 162 lerle aynı devreyi yaptım ve test ettim.
Ses kalitelerinde herhengibir fark görmedim. O dükkandaki mosfetlerin sahte olmadığını düşünüyorum.

Condansatörleri de tarif ettiğim yerden alsaydın.

Kolay gelsin.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 23 Eyl 2007, 03:44

Resimler pek net değil fazla belli olmuyor ama BDW olan transistör sanki bendekilere çok benziyor.
2SJ ve 2SK ların sitede resmi olacaktı şu an bulamıyorum, doktor_hardware bi ara resimlerini çekip postlamıştı.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

tıplerrrrr!!!

Okunmamış iletigönderen elektrotman » 23 Eyl 2007, 15:05

arkadaşlar BDW83C İLE BDW84C takıp yarım saat denedim hiç bir sorun yok tıp lerle 5 dakikada cufff 23/09/2007
BEN BENİ SEVENİ DEYİL BENİ SEVMEYENİ SEVDİĞİM İÇİN MUTSUZUM!!!
elektrotman
Yeni Üye

İl: SamsuN
Meslek: Öğrencİ

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 23 Eyl 2007, 17:27

Transistörlerin yeni resimleri, ama birkaç kamera hatta webcam ile uğraştıktan sonra en iyisi taramak dedim ve scanner'da taradım. Yazılar en iyi böyle görünüyor.

Tebrikler elektrotman, ben de iyiki BDW almışım! Ama kuşe kağıt almayı unuttuğum için bugün petinaksları seyre daldım :)) Yarın akşam deneyebilirim.

Ersoy bu arada içime su serptin. Adam da gerçi sahte değil dedi, ama ben fiyatlardan nem kaptım birden. Daha pasif hiçbir devre elemanı alamadım. Yarın sabah bir araya sıkıştırabilir miyim bilemiyorum. Cumartesi dolaşırken baktım kapalı, ben geç kaldım herhalde. Hoparlör peşinde koşarken devre elemanları kaçtı..

Dr.'un resimlerini bulamadım ama başka bir şeyi keşfettim.

http://www.bluemavi.com/
Şurada bulabilirsin. Yalnız bildiğim ya da duyduğum kadarıyla bunların da sahteleri üretilmiş dikkatli olmak lazım.
Bu arada ben de bu devreyi ve kendi modifiye ettiğim çok kaliteli bir UK preampliyi uygulamaya koydum. Ancak sahte işlerinden korktuğum için MOSFETleri USA dan getirtiyorum. Tanesi 10$ civarında. Sanırım haftaya malzemesi elimde olacak uygulama konularını burada tartışabiliriz. Gerekirse ben Nico'ya sorarım. Yalnız burada tek sorun MOS lar değil. Zira transistörleri alırken (BC556 ve BD139/140) de mutlaka seçmek lazım. Hfe lerini ölçüp eşitleri almak lazım. Gavur buna "matching" diyor. Üstelik BD139/140 ların birkaç çeşidi var; 08-10-16 serisi. En iyisi 16 serisi ondan almak lazım..

Bu bilgi forumda mevcut, ben de bir ara okumuştum. Ama devreyi yapmak için ayaklanınca tabiki bu önemli bilgi kayboluyor, çünkü makalede böyle bir uyarı yok. Sanırım arasıra bazı bilgileri ve ortak kararları makaleye eklemek gerekiyor, yoksa benim gibi alakasız BD139-140 alırsınız. Gerçi 16 vardı da adam vermedi değil ama yurtdışına felan sipariş verirken bu gibi püf noktalarını atlamamalı. Bir sorun çıkacağını sanmıyorum, bir gün devre çalıştığında belki daha iyisi ile değiştiririm.

Bu arada kutu baktım ve piyasa hakikaten kötü. Silisli saç bulmaya çalışacağım, sizin forumdaki paylaşımlarınıza benzer yapmaya çalışacağım. Soğutucu da almadım, aceleye gelmesin diye. Daha birkaç defa Karaköy yolu görünüyor bana. İyi çalışmalar..

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir