Darlington Çıkışlı HI-FI Amplifikatör hakkında

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Son hali pardon

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 23 Eyl 2007, 17:57

İki tane aynı mosfetten koymuşum. İşte son hali..

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

fiyat

Okunmamış iletigönderen elektrotman » 23 Eyl 2007, 19:06

arkadaşlar ben samsundayım burda bdw lerin tanesi 2.50 ytl ist.daha ucuz olması lazım tıplar 75-1.25 ytl kesinlikle tıp almayın çünkü hepsi patates ben bdw alıp denedim güzel çalıştı ama 8 adet tıp 142 ile147 yaktım herkeze kolay gelsin
BEN BENİ SEVENİ DEYİL BENİ SEVMEYENİ SEVDİĞİM İÇİN MUTSUZUM!!!
elektrotman
Yeni Üye

İl: SamsuN
Meslek: Öğrencİ

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 23 Eyl 2007, 19:06

Mosfetleri bilemeyeceğim ama BDW ler bendekiyle aynı gibi duruyor.

Resim
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

işte bunlarrrrrrrrrrr

Okunmamış iletigönderen elektrotman » 23 Eyl 2007, 19:09

arkadaşlar kapibara nın yayınladığı tr.lar taaaa kendisi alın zararlı çıkmazsınız yaklaşık 30 dakka denedim
BEN BENİ SEVENİ DEYİL BENİ SEVMEYENİ SEVDİĞİM İÇİN MUTSUZUM!!!
elektrotman
Yeni Üye

İl: SamsuN
Meslek: Öğrencİ

Yılmaz Elektronik

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 23 Eyl 2007, 21:32

Evet baktım aynısı. Ersoy sayesinde Yılmazlar Elektronik'ten almış oldum, teşekkürler.

Tanesi 2 YTL'den verdi BDW'leri.

Yalnız bir de TIP41 var. Fiyatı 0,5 YTL, acaba doğru mudur diye merak ettim.

Yarın kalan malzemeyi de alacağım, soğutucuları biraz abartmaya karar verdim, sabırsızlanmaya başladım :))
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hacı » 23 Eyl 2007, 21:41

tip41i bende 0,5ytl ye almıştım problem çıkaracağını sanmam,daha önce tiplerle köprülemiştim,şimdi bdw lerle köprülemeyi düşünüyorum tiplerde ilk başta çok güzel sonuç verdi ama bu güzellik 30sn sürdü bdw lerde inşallah devamlı olur
Resim

Resim
hacı
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Eyl 2007, 20:49

Bugün malzemeleri tamamladım sevgili Ersoy:))

Kılavuz elektronikmiş kondansatörler için bahsettiğin yer. Hakikaten tüm malzemeleri topladığım gibi bizim doktorun bahsettiği BD139-16 ve BD140-16 tiplerini de buldum, daha bir mutlu oldum. Ayrıca hoparlör filtrelerinde kullanılacak kondansatörleri de burada yakalayınca bir kere daha mutlu oldum. Son mutluluğum ise bir çift hoparlör almaktan ibaretti. Bunlardan ayrıca bahsedeceğim.

Şimdi iş darlington devreyi yapmaya kaldı, daha sonra Hi-Fi preampli ve Nico'nun 100W'lık amfisini deneyeceğim. Plaketler ve soğutucular dışında herşey tamam görünüyor, bugün hoparlörlere takıldığım için yetişemedim. Yalnız kuşe kağıdım yok, alıp baskılı devreye başlayamıyorum. Ama belki haftasonun sarkabilir de.

Elimde 10K motorlu alps potans da var, halen trafo yok ama test için elimde bir trafo var, 2x24v'luk. Bir ara Tormak yolarına dülşmek gerekiyor, sanırım Bağcılar'da.

Sevgili Hacı, tebrikler çalıştırmışsın devreni. Hatta baskılı devreyi de iyice ufaltmışsın. Ben Kapibara'nın baskılı devresini kullanacağım, daha ferah görünüşlü. Bu arada çıkış transistörlerine giden kabloların uzun olması acaba sorun yaratır mı diye düşündüm. Malum kutuya felan girince de manyetik alanlar sorun olmaya başlayabilir. Silisli sac meselesine takmış durumdayım, ah sağolsun bizim Dr. forumda bir sürü ipucu söylemiş, ayıkladıkça yapacak bir araba dolusu iş çıkıyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Rica ederim. Ne mutlu sana bana.

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 25 Eyl 2007, 01:34

Bravo Hoparlör kardeş.
Hızlı gidiyorsun bana göre. Ben ras 300ü yapıyorum şuan. Başlayalı altı ay oldu. Biraz ağır gidiyorum. Devreyi yapıp çalıştırmak değil bu işin esası. Onu güzel bir kutunun içine koyupta, salona baştacı etmek lazım. Yoksa diğer plaketlerin yanını boylar.

Soğutucuyu Armadan almanı tavsiye ederim. Fabrika ümraniyede. Biraz uzak ama karaköydekilerden çok daha iyidir. Çünkü Arma hurda alüminyüm kullanmaz.
Çeşitte boldur. Köprü diyotlarıda aldınmı. Almadıysan onlarıda özdisandan al diyecektim. ıxys nin orjinal köprüleride orada satılır. Bende salı günü orada olacağım belki karşılaşırız.:)

Kolaygelsin.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Eyl 2007, 15:47

Teşekkürler Ersoy. Senin yüzünden işi gücü bırakıp sadece bu işi yapıcam nerdeyse. Demek Ümraniye'ye de gitmek durumundayım :))

Kesinlikle kutu meselesine katılıyorum. Evli olanlar gayet iyi bilirler ki salonun dekoruna uymayan her türlü cihaz kömürlüğü boylamaya mahkumdur. Bu yüzden de DIY mevcut mobilyanın ve aksamın tipine uygun olarak üretilebilme avantajını sağlıyor.

Malzemeler tamam ama halen bekliyorum, nedeni de kuşe kağıt bulamadım :(( Bugün hallediyorum ama. Soğutucular da henüz alınmadı. Önce bir Ümraniye'ye uğramam gerekecek gibi, neyseki yolumun üstü, cuma günü gidebilirim.

Köprü diyotları da Özdisan'dan almam gerekecek, çünkü bulamadım. Sağolasın.

RAS100'e kadar unuttuklarımı hatırlamaya da bakıyorum. Sanırım sitedeki herşeyi sonunda yapıcam, ama ne kadar sürer bilemiyorum. :)

Bu arada Karaköy piyasasında hoparlör bakıp durdum, izlenimlerimi yazacağım ama bir türlü zamanı uyduramadım.

İyi çalışmalar.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Beceremediğimin resmidir

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Ekm 2007, 12:02

Uzun zamandır baskılı devre yapmıyordum. Zaten işin en sevmediğim kısmı da budur. Uzun süren düzgün kuşe kağıt araştırmam nihayet sonuçlandı ve 140 gram kuşe kağıt ile yazıcıdan çıkış alıp ütüyle pertinaksa aktardım. Sonra ikincisini de denedim. İlki daha iyi gibi göründü, kalemle biraz rötuş yaptım ve iyi göründü. Internette Hazar'ın videosunu bile seyrettim, sonunda artık FeCl3 kısmını da siz yaparsınız demiş, ben yapamadım işte :)

Gelgelelim şu FeCl3 zımbırtısı, ısttım olmadı, benim zamanımda pakette topak halindeydi. Şimdi sıvı olmuş, dozajı nedir bilemedim. En sonunda mini fırına koyup sıcaklığı 60 derece yaptım, hani 50 iyidir ama biraz fazladan birşey olmaz diye. Ama gecenin bir saatinde işe kalkışınca uyuya kalmışım ve sabahın beş,inde fırlayınca baktım ki durum çok iyi değil.

Sonuçta başaramadım. Ama zorlasam kullanabilirim ama işin içinde mükemmeliyetçilik var ya, hem Kapibara'ya da ayıp olur devresini böyle ucubik pertinaksa layık görürsek. Tekrar deneyeceğim, acaba tuzruhu mu denesem? Daha çabuk olur herhalde.

Bu arada Arma Ümraniye'de nerede acaba sevgili Ersoy? İnternet'ten baktım, yakalayamadım. Eğer bu hafta yolun Karaköy'e de düşerse buluşabiliriz. Daha kondansatör ve köprü diyot almam lazım. Hızlı başladım ama araya çok iş girdi. :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir