Darlington Çıkışlı HI-FI Amplifikatör hakkında

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 21 Oca 2008, 19:51

Kabipara yazmanın özel bir nedeni var mı Hoparlör, bu konuya ciddi olarak takmış durumdayım :D
(Kapibara olacak - Hydrochoerus hydrochaeris bu da Latince ismi :D)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Oca 2008, 19:54

Hazar yazdı:Kabipara yazmanın özel bir nedeni var mı Hoparlör, bu konuya ciddi olarak takmış durumdayım :D
(Kapibara olacak - Hydrochoerus hydrochaeris bu da Latince ismi :D)

Yok tabiki, dalgınlık ya da kafamdan durmadan para geçmesinden. Para yetişmiyor bu DIY işlere :)

Eskiden doğru yazardım ama şimdi yoğunluktan iki arada bir derede bara para olmuş halk dilinde.

Sağolasın, kusura bakma Kapibara :?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ustura » 27 Oca 2008, 16:22

Sayın Hoparlör,
Bu devre ile hala ilgili iseniz, son ölçümünüzde, gayet yakışıklı bir
crossover distorsiyonunuz var görünüyor.Bu zaman ayırmak isterseniz eğer,
çıkış darlingtonlarınızın bias gerilimi ile biraz oynayabilirsiniz.

Burada yapılması gereken Vbias değerini, çıkış transistörlerinin eşik gerilimi (Vje1+Vje2) toplamına
yakın bir değere kadar yükseltmek.Ve bunu sükunet akımını coşturmadan en optimum noktada yapabilmek.
Kısaca çıkış tr. beyzlerindeki seri diyotlara bir üçüncüsünü seri bağlayın.Girişe sinyal uygulamadan önce, mutlaka
sükunet akımınınne kadar değiştiğini tespit etmeniz gerek.Eğer sükunet akımı makul ölçülerde arttı ise, yani aşırı bir ısınma yok ise
sinyal uygulayıp, TIP41 beyzi ve çıkış sinyalini beraber görüntülerseniz biz de yeni şeyler öğrenebiliriz.

Daha sonraki adım, devrenin stabil çalışması ve ısıl kararlılığını sağlamak olacak sanırım.

Son verdiğiniz ölçümde, sinyalin genliğini belirtmediğiniz için distorsiyonun ölçeği de anlaşılır değil.Yeni ölçümlerinizde
sinyal genliklerini, besleme ve offset gerilimini, sükunet akımını belirtirseniz sevinirim.

Ben bu devrenin biraz uğraş ile emeğinizin karşılığını vereceğine inanıyorum.Aksi için bence bir sebep yok.
Hi-fi ve hi-end konuları haddim değil ama elektronik ile ilgili birkaç şey söyleyebileceğimi düşünüyorum...

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
ustura
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 28 Oca 2008, 11:41

Sevgili dostum (ustura),
Konuya elektronik perspektifinden yaklaşıldığında devrenin durumu malumdur. Evet çalışır, ve hatta çalıştırıyor arkadaşlar. Buradaki birinci sorun, devre tasarımının basitliği nedeniyle;
- Sabit akım kaynaklarının stabil olmaması,
- Bias termal kompanzasyonunun yapılmamış olması nedeniyle devrenin kontrolsüz olması (!)
- LTP ve VAS kademelerinin basitliği ayrıca çıkışta kullanılan darlingtonların karakterleri nedeniyle devrenin yavaşlığı
Sözkonusudur. Bu anlamda bu devrenin hifi standartlarında çıkış verebilmesi zor görünüyor. Mid ve tiz detayları yavan ve tatminsiz kalacaktır.
Bu anlamda taa başlangıçta benim yaptığım bir hata sonucu projenin başına "HIFI" ibaresi konmuştur.
Dolayısıyla HIFI ortadan kalkınca işler kolaylaşır...
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Devam edelim

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Oca 2008, 16:42

ustura yazdı:Sayın Hoparlör,
Bu devre ile hala ilgili iseniz, son ölçümünüzde, gayet yakışıklı bir
crossover distorsiyonunuz var görünüyor.Bu zaman ayırmak isterseniz eğer,
çıkış darlingtonlarınızın bias gerilimi ile biraz oynayabilirsiniz.

Burada yapılması gereken Vbias değerini, çıkış transistörlerinin eşik gerilimi (Vje1+Vje2) toplamına
yakın bir değere kadar yükseltmek.Ve bunu sükunet akımını coşturmadan en optimum noktada yapabilmek.
Kısaca çıkış tr. beyzlerindeki seri diyotlara bir üçüncüsünü seri bağlayın.Girişe sinyal uygulamadan önce, mutlaka
sükunet akımınınne kadar değiştiğini tespit etmeniz gerek.Eğer sükunet akımı makul ölçülerde arttı ise, yani aşırı bir ısınma yok ise
sinyal uygulayıp, TIP41 beyzi ve çıkış sinyalini beraber görüntülerseniz biz de yeni şeyler öğrenebiliriz.

Daha sonraki adım, devrenin stabil çalışması ve ısıl kararlılığını sağlamak olacak sanırım.

Son verdiğiniz ölçümde, sinyalin genliğini belirtmediğiniz için distorsiyonun ölçeği de anlaşılır değil.Yeni ölçümlerinizde
sinyal genliklerini, besleme ve offset gerilimini, sükunet akımını belirtirseniz sevinirim.

Ben bu devrenin biraz uğraş ile emeğinizin karşılığını vereceğine inanıyorum.Aksi için bence bir sebep yok.
Hi-fi ve hi-end konuları haddim değil ama elektronik ile ilgili birkaç şey söyleyebileceğimi düşünüyorum...

Kolay gelsin...

Sevgili Ustura,

Devreden vazgeçmiş değilim, yurtdışında olduğumdan maalesef birşey yapamıyorum. Ancak verdiğinizi bilgiler doğrultusunda ölçümleri yapacağım. Benim için eğitim oluyor, nasıl ölçüm yapacağım konusunda kendimi geliştiriyorum.

Devrenin HiFi olması bence çok önemli değil, kişisel olarak böyle beklentim yok. Ancak neden HiFi olmadığının açıklaması, (sağolsun Dr.) benim için daha önemli. Siz sıkılmadığınız sürece ben seve seve ölçümleri yapıp paylaşmaya hazırım. Belki önerilerle HiFi olması için ne yapacağımıza bakarız. Önemli olan sonuçtan ziyade bu yolda giderken öğreneceklerimiz derim.

Teşekkürler.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 28 Oca 2008, 22:01

Hazırda sonuçları denenmiş ve bilinen RAS100 var mesela ona yönelebilirsiniz. Tabi iyi bir malzeme seçimi şart.
100W lık darlington amplifikatörünü de subwoofer olarak güzelce kullanabiliriz.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 Oca 2008, 01:47

Valla değil RAS100, RAS250 bile montajını yaptım. Ama bir türlü başına oturup elektrik veremedim. Mesele başka çıkış katı değil zaten, bu devre üzerinde çalışıp kendini geliştirmek. Faz kayması felan toparlanırsa subwoofer amfisi de olabilir.

Bakalım, hep birlikte bir karar veririz, ama elimizden geleni yapalım da içimiz rahat olsun.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 11 Mar 2008, 18:44

Merhaba arkadaşlar,ben bu amfiyi topladım kutuladım,girişine bir filtre bağladım ve sub amfisi olarak kullanıyorum,şimdilik bir sorun yok.Yaklaşık 2,5 saat filim performansı güzel idi.Müzik performansını malesef komşu faktöründen dolayı uzun süreli yüksek volumda deneyemiyorum,belki pazar günü denerim 3-4 şarkı boyunca orta volumde.Yani eğer bu amfide bi sorun olup sub u yakarsak fiyasko olur.Not olarak söyleyeyim ben malzemeyi bluemaviden aldım ve sadece girişteki tr leri ölçü aletinin hfe si ile yakın seçtim okadar.
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

ISIS denemesi

Okunmamış iletigönderen maystor » 13 Mar 2008, 17:35

Programı çekip kurdum.Biraz kurcaladıktan sonra az çok ne olduğunu keşfettim(eskiden workbench kullandım biraz).Sonra bu devreyi kurup simülasyon yapmak aklıma geldi.Benim gerçekte yaptığım amfiiyi 2x29V çıkışlı bir trafodan besliyorum,yani boşta +/- 35V veriyor besleme.Devreyi ISI'te kurup girişine sinyal jeneratörü çıkışına da osiloskop'u bağlayınca gördüm ki amfinin girişine 650-700mV'tan fazla bir sinyal uygulayınca dalganın üst tarafı başlıyo kırpılmaya.1Watlık 3.3k dirençleri önce 10k trimpot ile değiştirdim.Ve yaptım denemeler sonucunda beslemenin artısına bağlı direnci 1,5k ve tip142'nin base'ine bağlı olanı 1,15k yapınca devre biraz daha düzgün çalışır gibi gözüküyor.Yani sinüs dalga fazla bozulmuyor.Gerçekte böyle birşey nasıl olur bilemiyorum,okadar teorik elektronik bilgim yok.Yani ISIS'in yaptığı simülasyon ile gerçek hayat uyuşur mu bilemiyorum,deneyip görmek lazım.Keşke osiloskop olsaydı da deneyebilseydim.
Yeni verdiğiniz darlinton çıkışlı devreyi de kurup simüle ettim.O gayet düzgün çalışıyo gibi gözüküyor-Yalnız ISIS'te BC640 yok,Yerine ZTX951 diye tranzistör kullandım,BC639 yerine de ZTX851.Tam muadili mi bilmiyorum.
Denemek istediğiniz devre varsa o şekilde deneyebilirim,zaten bütün gün pc başındayım,sıkılıyorum.Bir faydam dokunur belki.
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi