Sağlam, ucuz ve basit; DARLINGTON ÇIKIŞLI AMPLİFİKATÖR..

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Sağlam, ucuz ve basit; DARLINGTON ÇIKIŞLI AMPLİFİKATÖR..

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2008, 11:37

Selam dostlar;

Projeler kısmında söz verdiğim gibi sizlere gerçekten sağlam ve ucuza mal olacak bir ampli şeması veriyorum. Tasarımı kesinlikle bana ait değil :) Kime ait olduğu konusuna gelince; bilgisi bende mevcut.. İsteyene veririm..
İşin güzel tarafı şu, bu devre kesinlikle ve düzgün bir biçimde çalışıyor. TIP142/147 dışında bulunma güçlüğü çekilecek herhangi bir parçası yok. Tavsiyem bunların muadillerinin kullanılmaması yönünde. Sanırım biraz araştırmayla orijinalleri bulunabilir.
vm100.JPG

Tasarımcı arkadaş amplinin speklerini şu şekilde sıralamış;
Çıkış Gücü : 70W-8ohm, 100W-4ohm (RMS)
THD : %0.02 @ 10W
SNR : 115dB
Dampling Faktör : 800
Frekans Cevabı : 3Hz - 200Khz
Ayrıca devrenin hem kısa devre ve hem de aşırı yük koruması var!
Trafo olarak kanal başına, 29+29v (bağımsız iki sargı) ve 150VA (8 ohm) veya 200VA (4 ohm) lık trafo kullanılabilir.
Diğer bir nokta; bu TIP lerin hem 90W lıkları (TO-220) hem de 125W lıkları (TO-3P) mevcut.. Siz 125W lıkları tercih edin.. Ayrıca diğerlerinin epey sahtesi mevcut.
Bir müslüman kardeşimiz de çıkıp buna PCB hazırlarsa, yeme de yanında yat derim...
Bir kaç küçük not:
- c14-c15 (100u) kondansatörler TIP lerin besleme uçlarına en yakın noktaya,
- c12-c13 (100n) kondansatörler ise özellikle BC640 ların besleme uçlarına en yakın noktaya monte edilmelidir.
- Şasi noktası muhakkak yıldız şasi kurallarına uygun yapılandırılmalıdır.
- TIP lere giden besleme hatları mutlaka kalın olmalıdır.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen e154 » 26 Şub 2008, 17:09

merak ettim şimdi tasarımcısnı... :o
birde sukunet akımı kaç ollacak. ilerde yaparım belki.
En son e154 tarafından, 26 Şub 2008, 19:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Dr. Sen çok yaşa

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Şub 2008, 19:27

Yani Dr. bu kadar mı olur?

Daha bu sabah acaba elimdeki darlingtonları değerlendirebileceğim bir şema var mı diye yarım saat dolandım. Şimdi ise sen ilacı veriyorsun.

Çünkü gerçek TIP buldum, elimde BDW de var, hani muadil olsun diye, hatta İtalyan yapımı muadil bile var.

Dolayısıyla çok zamanında geldi bu şema, acaba başka ne iş için kullanırım derken güzel oldu..

Baskılı devre konusunda Kapibara mutlaka birşeyler yapacaktır ama ben de uğraşacağım. Ama elimde TO220 kılıfı var, önceden söylemiş olayım.

Başka yararlanabileceğim kaynak varsa ben talibim, çok teşekkürler..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen okb18 » 26 Şub 2008, 20:05

tşkkrlr hocam çok güzel bir proje fakat ben sukunet akımının ayarlanmasını bilmiyom yardımcı olabilirmisiniz ve sukuneti ayarlarken trleri yakmamak için nasıl bir yol izlemeliyiz?
elbet bir gün gelecek; en kral hi end devrelerini tasarlayacağım.!
okb18
Yeni Üye

İl: MUŞ

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2008, 23:06

Eveet,
Sanırsam ilgi görecek bu uygulama.. Öncelikle tasarımcının adını buradan vermem olanaksız. Ancak çok merak eden olursa PM atsın. Aramızda kalmak kaydıyla yazarım..
İkinci ve en önemli konu bias ayarı (nam-ı diyar sükunet akımı); oldukça basit..
- Öncelikle R8 trimpot kardeşimizi orta pozisyona (250ohm) getiriyoruz.
- Sonra da, R18 in iki ucu arasına mV kademesinde avometremizi yerleştirip 15mV elde ediyoruz.
Çok kritik mi? Hayır. Lakin eğer stereo yapacaksak ki yapacağız, bu durumda sağ kanal neyse sol kanal da o olmalı. 10 sa 10 15 se 15.. İdeal değer 10 ila 15mV arası.
Basit dedik, elbet basit olacak..
BDW konusuna gelince, bilemiyorum bu devre BDW için tasarlanmamış denemek lazım.
Orijinal TIP bulduysanız illa ki kullanacaksınız. TO220 olanları 90W power dissipation (güç harcaması) a sahipler. Dolayısıyla, 4 ohm uygulamada sorun olur. Ama hani "hangi deli 100W dinler" o da ayrı bir konu tabii. Demem o ki, 90W lık TIP de hayli hayli yeter yetmesine de illa ben 100W alacam derseniz (ki bu 4 ohmda mümkün) o zaman sıkıntı olabilir..
Kaynak konusuna ileride değineceğiz Lakin elimde denenmiş bir PCB yok şu an.
Devrenin çalışması garantilidir,
1- Binlerce klonu denenerek çalıştırılmıştır,
2- Ben simule edip çalıştırdım.
PCB çizmeye çalışırım ama söz veremem...
Son bir not BC640 ları muhakkak match edin.. Gerisi önemsiz.
Şimdilik kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen resho » 26 Şub 2008, 23:15

drhardware yazdı:Son bir not BC640 ları muhakkak match edin.. Gerisi önemsiz.

sn dr, konu dallanıcak ama bu transistör match etme olayını sıradan amatörlerin yapabileceği bişey midir?
bu konuya kısaca değinirseniz sevinirim.

ayrıca devrede bd139/140 gibi audio amaçlı sürücüler ve düşük gürültülü transistör anternatifleri kullanabilir miyiz?
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e154 » 26 Şub 2008, 23:23

tabikii. avometrnin hFE kısmından kazançları ölçerek eşitleyebilirsniz...
En son e154 tarafından, 26 Şub 2008, 23:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2008, 23:35

Evet. Transistörlerin Hfe sini ölçün, 4 tane BC640 lazımsa 10 tane alın (emin olun aynı fiyata malolur. Satıcılar taneyle satmaz bunları..) ölçüp aralarında en yakın değerde olanları çiftleyin ve kullanın.
BD serisi transistörlerin Hfeleri düşüktür ve girişte kullanılmaları pek tavsiye edilmez.
Daha düşük gürültülü olarak BC560 kullanılabilir. Ancak, gerilim değerlerini bi kontrol etmek lazım... Tasarım benim diil.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen resho » 27 Şub 2008, 01:16

multimetredeki hFE kısmının ne işe yaradığını da öğrenmiş bulunuyorum böylece.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 27 Şub 2008, 11:33

Bu arada unutulmuş bir konuyu saolsun Erhan hatırlattı (kendisi e154 oluyor) Termal izleme için Q7 transistörü (BC547) çıkış transistörlerinin bağlandığı soğutucuya termal olarak bağlanmalıdır. Gerçi o konuyu şu eski darlington projesinde hatırlatmıştım ama tabi bu yeni bir proje...
İşin teorisi şudur; bias akımını ayarlayan sistem ile çıkış transistörleri aynı termal sistem içerisinde yer almalıdır. Çünkü ısı arttıkça çıkış transistörlerinin EC akımı artar ve bias yükselme eğilimine girer, bu durumda ters kuple bir transistör aynı sisteme bağlanır ve bias buradan idare edilirse, beyz akımları düşürülerek EC akımı aynı oranda düşürülmüş olur. Buna termal izleme adı verilir.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi