Darlington Çıkışlı HI-FI Amplifikatör hakkında

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 14 Oca 2008, 20:20

Geri besleme zaten azaltıldı, orjnal halinde 100 civarı olan kazanç 47 civarına indirildi yapılan değişikle.
Hazır elimizin altında osiloskop varken değişirilip tekrar denenebilir tabiki veya orjnal halindeki gibi devrenin kazancı 100 civarına çekilip durum nedir bakılabilir.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Öneriniz Nedir?

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Oca 2008, 20:26

Kazancı artırmam ya da başka denemeler yapmam konusunda sorun yok arkadaşlar. Dolayısıyla kazancı artırma yolunu da deneyebilirim, yeterki elimde malzeme olsun. Yoksa da zaten denemeler için direnç ve kondansatör stoğu yaptım, biraz ilave gerekiyor, onu da tedarik edicem.

Kazancı artırmak için neyi nasıl değiştirmem gerekiyor?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen ustura » 14 Oca 2008, 22:02

Sayın Hoparlör, özellikle 1kHz ve 5kHz sinyallerde çıkış sinyalinin üçgen sinyale
dönmüş olması ve 90 dereceye yakın faz kayması gerçekten ilginç :(
Ama korkmayın, bence devreniz turp gibi çalışıyor ama azıcık bir fazlalığı var gibi.
Devrenizde TIP41 in beyz-kollektör arasındaki kondansatör 100 pf değil de daha büyük olabilir mi?
Diğer ihtimal 100pf fazla geliyordur, 22pf veya 33pf ile değiştirilebilir, hatta denemek için hiç kullanılmaz.
Bu kondansatörün yüksek değerde (15nf) olması simülasyonda dahi çıkışı aynı şekilde bozuyor.

Benim görebildiğim problem şimdilik bu.

Eğer olumlu sonuç alınmaz ise, yapacağınız ölçümlerde TIP 41 in beyz sinyalini ve kollektör sinyalini
genlikleri ile birlikte belirtiniz.Bu iki ölçüm noktası, devre için daha iyi ip ucu verecektir.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
ustura
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen IEEE » 14 Oca 2008, 22:13

slm..sobaya bağladım demişsiniz amfiyi :) peki kaç ohm dirence bağlamış oldunuz? ayrıca çıkış işaretlerinin tepeden tepeye değerlerini de yazarsanız belki başka yorumlar da yapabiliriz..başarılar
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 14 Oca 2008, 22:14

yakında nelson passın plh devresini yapacağım forumu uçuracağım kanaatindeyim :D
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Ucuzu Var

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Oca 2008, 23:36

Kapibara yazdı:350 YTL ise alayım ama, bir kaç yere baktım biraz pahalı gibi bu meretler.
Pek fazla yer de yok zaten veya ben bulamadım.

http://www.hepsiburada.com/productdetai ... nteeshps40
http://www.datametral.com/osiloskop/dij ... -2012.html

Sevgili Kapibara,

Perpa'dan gidip aldım, çok da satıyor. Protel'den Cem bey ile konuşabilirsin. Telefonları vs. sitede var.
http://www.protel-elektronik.com/asp/li ... roup=1.1.2

20 MHz bizim için fazlasıyla yeterli, çift giriş şart. Ben aldım, kullanıyorum. Daha kaliteli birşey istersen 2. el de bakabilirsin.

Proplar fena değil ama ayrıca bir de 1x100 probe gerekebilir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Sobadan çıkış

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Oca 2008, 23:39

IEEE yazdı:slm..sobaya bağladım demişsiniz amfiyi :) peki kaç ohm dirence bağlamış oldunuz? ayrıca çıkış işaretlerinin tepeden tepeye değerlerini de yazarsanız belki başka yorumlar da yapabiliriz..başarılar

Kaç ohm diye ben de merak ettim, yaklaşık 50-90 arasında devamlı değişen birşeyler gösterdi ohmmetre. Tepe değerlerini yazacağım, teşekkürler.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 15 Oca 2008, 00:39

e154 yazdı:geri beslemeyi azaltsak...

470 ohm luk direnci arttırırsan kazanç düşer, azaltırsan kazanç yükselir...
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Cevap: Öneriniz Nedir?

Okunmamış iletigönderen e154 » 15 Oca 2008, 00:41

hoparlör yazdı:Kazancı artırmam ya da başka denemeler yapmam konusunda sorun yok arkadaşlar. Dolayısıyla kazancı artırma yolunu da deneyebilirim, yeterki elimde malzeme olsun. Yoksa da zaten denemeler için direnç ve kondansatör stoğu yaptım, biraz ilave gerekiyor, onu da tedarik edicem.

Kazancı artırmak için neyi nasıl değiştirmem gerekiyor?

470 ohm luk direnci arttırırsan kazanç düşer, azaltırsan kazanç yükselir...
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Hatalı Kondansatör

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 15 Oca 2008, 16:07

ustura yazdı:Sayın Hoparlör, özellikle 1kHz ve 5kHz sinyallerde çıkış sinyalinin üçgen sinyale
dönmüş olması ve 90 dereceye yakın faz kayması gerçekten ilginç :(
Ama korkmayın, bence devreniz turp gibi çalışıyor ama azıcık bir fazlalığı var gibi.
Devrenizde TIP41 in beyz-kollektör arasındaki kondansatör 100 pf değil de daha büyük olabilir mi?
Diğer ihtimal 100pf fazla geliyordur, 22pf veya 33pf ile değiştirilebilir, hatta denemek için hiç kullanılmaz.
Bu kondansatörün yüksek değerde (15nf) olması simülasyonda dahi çıkışı aynı şekilde bozuyor.

Benim görebildiğim problem şimdilik bu.

Eğer olumlu sonuç alınmaz ise, yapacağınız ölçümlerde TIP 41 in beyz sinyalini ve kollektör sinyalini
genlikleri ile birlikte belirtiniz.Bu iki ölçüm noktası, devre için daha iyi ip ucu verecektir.

Kolay gelsin.

Vallahi siz bu işten anlıyorsunuz. Sabah erkenden başına oturdum ama akşamdan da gönderdiğiniz linkteki basit amfi devresinin açıklamalarını okudum. Bu kondansatörün nasıl bir öneme sahip olduğunu oldukça iyi bir şekilde anlatıyor döküman. Dolaysıyla sizin yöenlendirmenizi takip ettim ve şok oldum. Mercimek kondansatörün üzerinde 104 yazıyordu. Malzemeleri alırken yanlış vermişler sanırım, ben de montajı yaparken atlamışım, zaten sonradan kondansatör kodlarını basıp astım yanıbaşıma. Dolayısıyla devrede başka bir değişiklik yapmadan 100pF ile yani 101 ile değiştirdiğimde gayet berrak adam gibi bir sinüs elde ettim :D

Bu gazla hemen hoparlöre bağladım çıkışı ve biraz müzik dinledim. Zamanım kısıtlıydı, gitmeden biraz açayım dedim, gümbür gümbür ses geldi. Ve sonra ses çatlak çıkmaya başladı. Düzelmedi de. Ama tekrardan incelemek için zaman kalmadığı için bırakıp çıktım, ancak yarın akşam bakabileceğim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir