Darlington Çıkışlı HI-FI Amplifikatör hakkında

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen ustura » 06 Oca 2008, 03:35

Yıldız bağlantı devre içinde, özellikle güç katının giriş katı ile istenmeyen etkileşimlerini önlemek için gereklidir.
Buna dip gürültüsü de dahildir, osilasyon yapması da dahildir.

e154 yazdı:geri beslemedeki 100uF lık kondansatörü 47uF la değiştirdim. 470R lik direncede paralel 33nF bağladım. çıkşıda 2.7R ve 150nF MKP den oluşan zobel devresi mevcut..

Geri beslemedeki 100uF kondansatörü değerini düşürmek yerine yükseltilebilir, ona paralel 100nF mika kondansatör bağlamak
çok daha doğru olur.Zira bu eleman geri besleme devresinde, çıkış offset geriliminin sıfıra çekilmesinde önemlidir,
hem de AC sinyal için kısa devre gibi davranmalıdır.Ayrıca 470 ohm geri besleme direncine paralel konsatör bağlamak
çok daha kötü bir fikir.Zira bu frekans arttıkça devrenin kazancını istenmeyen ölçüde artırarak, frekans eğrisinin lineerliğini
bozacak, belki osilasyona da sebep olacaktır.

Benim önerdiğim, özellikle feedback devresindeki 100uF paralel 100nF kondansatör ile 22k paralel 47pF kondansatörün
pek çok hi-fi devrede dikkatimi çekmesidir.Yani önemli olan bu elemanların ne vazife yaptığıdır.
Yoksa bunlar zaten benim icadım veya fikrim değil, uygulanmış denenmiş işlerdir.

Kolay gelsin..
Kullanıcı avatarı
ustura
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e154 » 06 Oca 2008, 04:14

Resim

diyaudio sitesinden alıntıdır. nico ras
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Osiloskop

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Oca 2008, 12:58

Arkadaşlar,

Önerileriniz için teşekkürler. Transistör değiştirmeyi en son çare olarak görüyorum açıkcası.

Ama nihayet elimde bir osiloskop var. Ancak kullanımı konusunda pek de tecrübeli değilim. Sinyal jeneratörüm olmadığı için bilgisayarı kullanıyordum. Odamda duran bilgisayarın onboard ses kartından temiz sinüzoidal alıyordum, osiloskopta gördüğüm şekliyle. Ancak gidip atölyemdeki eski bilgisayarımda ses kartının çıkışında sağ üst köşesi bozulmuş, karelenme niyetinde bir sinyal aldım. Laptop ile de deneme yaptığımda benzer bir sonuç elde ettim. Problarımı kalibre ettiğim halde sonuç değişmedi.

Niyetim giriş sinyalini bir kanaldan alıp, ikinci kanaldan da devre üzerinde sinyali takip edip nerede bozulma olduğunu görmekti. Osiloskop ve devreyi odama taşıyacağım galiba.

Ancak hoparlörün toprağını kondansatörlerin ucundan aldım, 100u'luk kondansatöre paralel 100n bağladım sonuç değişmedi. 22K'ya paralel 47p elimde yoktu, 100p buldum ve iki tanesini seri bağladım.

Sonuç, maalesef. Ama bu sefer çıkan sesi kaydettim. Sinyal güçlü olduğu zaman bozulma daha az hissediliyor. Sinyal yokken bozulma ya da hırıltı felan yok. Tutup adamın bir şarkı söylemeye ya da sessiz bir pasajda gitar tıngırdatmaya başladığında ses da çatlıyor. Cep telefonuna kaydettiğim rahmetli Pavarotti'nin bir türküsünü beğeninize sunuyorum. Sanırım sorun daha iyi anlaşılacaktır. Bir ara tizler kesildiğinde tweeter'ı ayırıyorum, sonra tekrar bağlıyorum.

http://www.4shared.com/file/34021278/ab ... ngton.html
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen berat23 » 06 Oca 2008, 14:21

işin sırrı çift katman pcb ve ground plate:)
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Mevcut Durum

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Oca 2008, 17:05

berat23 yazdı:işin sırrı çift katman pcb ve ground plate:)

Bunun mevcut duruma katkısı yok sanırım. :) Yeni baştan baskılı devre tasarımı olabilir, ISIS'de çalışan devre Proteus'a aktarılırsa belki bir şans daha verilebilir. Topraklama ise iyi bir konu, hazır bir toprak hattı buldum binada ama daha ölçemedim. Bakalım ne çıkacak.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ustura » 06 Oca 2008, 18:44

Osilaskop temin etmeniz güzel haber, artık devrede olup biteni görebileceğiz demektir.

Önerim şöyle olacak...
Öncelikle tek kanalı ele alalım.Bu kanala trafoyu bağlayalım, girişe 10k lin. potun orta ucunu bağlayıp,
potun kenar ucları arasına 470R direnç bağlayın, yine bu iki uca giriş sinyalinizi bağlayın.
Çıkışa yük olarak 230V - 2000W ile 7000W arasında bulabileceğiniz herhangi bir elektrikli ısıtıcı
bağlayın.Devreye besleme ve girişe görmek istediğiniz frekanslarda sinüs uygulayınız.
Sinyal kaynağınız PC olduğuna göre, sinyal seviyesini 2Vp-p ve şeklinin
ideal sinüs olacak şekilde PC den seviye ayarını yapın.
Bundan sonra sadece girişteki potu kullanarak, istediğiniz frekanslarda ve hangi seviyelerde çıkış
sinyalinin bozulduğunu bulmak kalıyor.Bulmamız gereken çıkış genliği hangi değere ulaştıktan sonra
bozulma başlıyor, alt, orta ve üst frekanslarda farklı tepki mi veriyor, yoksa problem tüm frekans bandı
için geçerli mi?

Hocam osilaskop ile yapacağınız ölcümleri ve devrenin son fotolarını da paylaşırsan sanırım fikir sahibi olabiliriz.

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
ustura
Yeni Üye

Reklamlar

Test Kurulumu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Oca 2008, 19:57

Sanırım şöyle bir şey olacak, emin olmak için çizeyim dedim.

Resim

Gece deneyip sonuçları yetiştireceğim.

Çok teşekkürler.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Birazcık Teori

Okunmamış iletigönderen ustura » 09 Oca 2008, 23:49

Aşağıdaki linkte , oldukça anlaşılır ve yalın bir anlatımla devrenin temel teorisi açıklanmış.
Umarım faydalı olur...

Basic Audio Amplifier
Kullanıcı avatarı
ustura
Yeni Üye

Güzel bir kaynak

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Oca 2008, 02:36

Teşekkürler, hızlıca okudum ve beğendim. Maalesef öyle bir koşuşturmaca içindeyim ki, arada girip foruma iki satır yazmak dışında kafamı kaldıramıyorum :( Henüz denemeyi yapamadım, sanırım cumartesiye kadar da şansım olmayacak.

Ama haftaya ne varsa çalıştıracağım diyorum :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Ölçmek herşeymiş

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 12 Oca 2008, 19:14

Elektrikli soba versiyonunu denedim. Bir an insan devre patlayacak felan sanıyor ama birşey olmadı.

Devreyi tam analiz edemedim, çünkü bambaşka birşey keşfettim.

Bilgisayar programı olarak kullandığım sinyal jeneratöründen temiz bir sinüs elde edemiyordum. Bir dizüstü bilgisayar bulup denediğimde de sanki sinyal modüle edilmiş FM sinyali gibiydi. Bir türlü sorunu halledemedim, farklı programlarla da aynı olunca zaten bozuk olan bir sinyalin daha fazla nasıl bozulduğunu keşfetmenin alemi yok dedim.

Daha önce daha yeni ama on board ses kartı olan bilgisayarımda denediğimde ise yine tertemiz bir sinyal oluştu. Eski kartlardan, creative Live gibilerinden uzak mı durmak lazım anlamadım. Ama osiloskop olmayınca nasıl bir körlük oluştuğunu da anlamış bulunmaktayım.

Şimdi ya pratik bir sinyal jeneratörü yapıp omumla devreyi çalıştıracağım ya da tüm devreyi trafoyu felan odama taşıyacağım. Bugünlük halim yok, araya başarısız baskılı devre denemeleri sıkıştığı için sinyal jeneratörünü beklemek niyetindeyim.

Bu arada belki forumda ölçme teknikleri gibi bir başlık açsak konuyu çok mu dağıtırız? Wattmetreden distorsiyon ölçümüne varan konuları burada toplasak mı derim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir