PP Mosfet Amplifikatör Önerisi

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: PP Mosfet Amplifikatör Önerisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Arl 2013, 21:14

birgitay yazdı:Verdiğin örnekte abi , Transistör Kısa devreye yakınkan çok akım çekebilir. Ama PP yapılınca sanırım sorun olmaz. Bu neticede Transformatör giriş sargıları belirli bir OMaj'da olacağın için isede Transistör fazla zornamayada gerek kalmayacak. Maksat Mosfet'lerin gerçek sesini hissetmek. Yoksa başlı başına diğer transistörler gibi kullanılması maalesef hüsran bana göre. Mesela Tda7294 entegresi oldukça güçlü ama maalesef Bass karekterliği sıfır .

Mosfetlerin gerçek sesini hissetmek istiyorsan... Pardon. :D
Mosfetleri bahsettiğin performansta kullanabilmek istiyorsan;
1 Besleme gerilimini yüksek tutup çıkışı transformatör ile dengeleyebilirsin. Bu besleme geriimi takribi 100V-150V civarı olmalıdır.
2 Bu gerilim ile amplinin sürücü kısımlarını adapte etmeli veya bu gerilimde çalışabilecek şekilde tasarlamalısın.
3 Vg (Voltage gain) i de iyi şekilde ayarlayabilirsen lambalıya yaklaşmış olursun.
Tabii ki burada amaç iyi bas ses elde etmek değildir. Bir ampli iyi bas ses veremiyorsa geribesleme doğru değil demektir. Ya da tasarımında hatalar var demektir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen birgitay » 10 Arl 2013, 22:29

Yaw abi , Empedans'ı unutunca aklıma reset atıyorsun :) Hani uyuşma probleminden bahsediyorum ben.
Sana bir başımdan geçen örnek anlatayım. Klasik 100 Watt'lık bir Amplifikatör ile Okul'un birine Hat trafosu bağlayıp seslendirme yaptıydım , ve sesin kalitesine inanamadım. Ve Transformatör'ü iptal edip tekrar denedim sesler hiç hoşuma gitmedi. Transformatör'ü bağladım inanılmaz harika idi. Yani Hat trafosunda bile ses bukadar etki ediyorken Mosfet'i iyi tasarlayıp dediğin şekilde yapmak lazım. Mesela bize Şema çizsen baksak görsek .
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Arl 2013, 23:40

birgitay yazdı:Yaw abi , Empedans'ı unutunca aklıma reset atıyorsun :) Hani uyuşma probleminden bahsediyorum ben.
Sana bir başımdan geçen örnek anlatayım. Klasik 100 Watt'lık bir Amplifikatör ile Okul'un birine Hat trafosu bağlayıp seslendirme yaptıydım , ve sesin kalitesine inanamadım. Ve Transformatör'ü iptal edip tekrar denedim sesler hiç hoşuma gitmedi. Transformatör'ü bağladım inanılmaz harika idi. Yani Hat trafosunda bile ses bukadar etki ediyorken Mosfet'i iyi tasarlayıp dediğin şekilde yapmak lazım. Mesela bize Şema çizsen baksak görsek .

Çekilen hattın toplam uzunluğunu ölç.
Sonra acımadan hoparlörün içerisindeki teli sök ve telin uzunluğunu ölç.
Bakalım hangisi yarışı kazanacak. :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen birgitay » 11 Arl 2013, 00:23

Dinleyeceğim bütün Müzik'leri sen söyleceksen hep , Amplifkatör bile yapmam ozaman abi :)
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir