nikonun32wlık hıfı anfisi için hoparlör önerisi verirmisiniz

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: nikonun32wlık hıfı anfisi için hoparlör önerisi verirmisiniz

Okunmamış iletigönderen hacı » 11 Eyl 2008, 10:23

IEEE yazdı:hacı ayrıca malzemelrinde sorun yok..irfp150n ler orjinal..mpsa lar da motorola ve en düşüğünün hfe si 260 civarı..neden bc kullandın..halbuki mpsa kullansaydın bacak bağlantı yanlışlığı olmayacaktı şimdiyeli ras32 yi çalıştırmış olurdun çoktan :praising:

Ras32yi ilk yaptığımızda elimizde mpsa yoktu onun için bc kullandık ve bacak bağlantılarına dikkat ettik ama yinede bir hatamız var galiba,senin sonuçlarını bekliyorum kolay gelsin
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hacı » 27 Eyl 2008, 19:56

IEEE yazdı:hacı arkadaşımızın hatası sanırım mpsa transistörler yerine bc kullanması..mpsaların bacakları ebc şeklinde(emetör baz kollektör) bc lerin ise cbe şeklinde..bu nedenle sonuç alamadı arkadaş...

IEEE yazdı:hacı ayrıca malzemelrinde sorun yok..irfp150n ler orjinal..mpsa lar da motorola ve en düşüğünün hfe si 260 civarı..neden bc kullandın..halbuki mpsa kullansaydın bacak bağlantı yanlışlığı olmayacaktı şimdiyeli ras32 yi çalıştırmış olurdun çoktan

ıeee arkadaşın dediği gibi bir sorun olmadığını bu gün kesinleştirdim,devreyi hurdalarımın arasında buldum ve bir kez daha kontrol ettim sorun yok,herşey doğru bu arada bc639 takılı ve bacakları doğru,mpsa06 nın muadilini kitap bc639 gösterdiğinden öyle taktık,devredeki tek sorun 4tane olan mpsa06 ların ikisinin bc639 olması başkada bir sorun yok,herşey doğru,sanırım ıeee arkadaşımızda devrede yanlışlıkla 3v luk bir zener kullanması nedeni ile çabaları boşa gitti,
Sayın doktor zamanınız var ise birde siz yapın şu devreyi,(başka yapmak isteyen varsa oda yapabilir)topu Doktora atmamın nedeni Nico Ras ile dostluğunun olması ve diy işinde yıllara dayanan bir tecrübesinin olması,
herkese kolay gelsin
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 28 Eyl 2008, 00:24

evet maalesef aldığım zenerleri 5,1volt diye çıkardı adam fakat devre çalışmadıktan sonra bir baktım ki zenerler 3,9 volt..zaten küçücük yaziyor..zenerler de en önemli noktada.ltp katının gerilimini sabitliyor..5v zenerler ile bir daha denicem..nico çalıştırmış ise bu devre çalışmalı..nico çok övüyor devreyi.yüzlerce amfi tasarladım fakat bu aralarında dinlediklerimin en iyisi diyor..tabii ki kimi katılır buna kimi katılmaz..ama bazılarının bu devrenin sesini çok seveceği kesin.ras10un sesini beğenen ben dahil.çünkü birbirine yakın devreler.ayrıca ras32 daha yüksek gerilimle çalışıyor ve akım aynaları ile daha düzgün çalışacağı görülüyor..ve ikisi de single ended..
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hacı » 29 Eyl 2008, 12:46

Devredeki sorunu çözdük,tahmin ettiğimiz gibi sorun parçalardan kaynaklanıyormuş,devredeki kondansatörlerden birini kuruimiş,devre üzerindeki bazı parçaları(kondansatör,direnç)çıkma takmış idik.
Şu an devre çalışıyor ama seste bir gürültü var,bunun nedenininde devre üzerindeki parçalardan kaynaklanabileceğini düşünüyoruz,bunun için devreye yeni bir baskı devre çizip tekrardan yapacağız,herkese kolay gelsin.
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 29 Eyl 2008, 14:23

İşinize karışmak istemem... Ama yazmadan da duramadım kusura bakmayın!
Arkadaşlar, Class A amplifikatörler ses kalitesi bakımından Class B veya AB ile tatmin olmayanlar için üretilmiştir!
Crossover distorsiyonu gibi minimal miktarlarda %90 odyofilin rahatsız olmayacağı bir kirleticiyi etkisiz hale getirmek için!
ASLA ve ASLA;
Class A bir amplifikatörü, ikinci/üçüncü sınıf malzemelerle, PCB ile veya hatta kablolarla ve besleme kaynaklarıyla realize etmeye kalkışmayın. Class AB ye göre oldukça kötü sonuçlar alırsınız. Class A amplifikatörlerin hele ki SE çıkışlı olanların, çalışma dengeleri çok kritiktir. Match edilmemiş giriş çiftleri, sahte MOSFET ler, kalitesiz dirençler hele hele üçüncü sınıf kondansatörlerle Class A yapamazsınız.. Ürettiğiniz olsa olsa "seyyar satıcı amfisi" olur, üstelik pahalıya malolmuş ve fazla ısınan türden..
Sadece bir hatırlatma.. Lütfen uluslararası literatürü okumadan ve bu işin gerçek ustalarıyla tartışmadan bu tür işlere girişmeyin.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen hacı » 29 Eyl 2008, 16:07

drhardware yazdı:İşinize karışmak istemem... Ama yazmadan da duramadım kusura bakmayın!
Arkadaşlar, Class A amplifikatörler ses kalitesi bakımından Class B veya AB ile tatmin olmayanlar için üretilmiştir!
Crossover distorsiyonu gibi minimal miktarlarda %90 odyofilin rahatsız olmayacağı bir kirleticiyi etkisiz hale getirmek için!
ASLA ve ASLA;
Class A bir amplifikatörü, ikinci/üçüncü sınıf malzemelerle, PCB ile veya hatta kablolarla ve besleme kaynaklarıyla realize etmeye kalkışmayın. Class AB ye göre oldukça kötü sonuçlar alırsınız. Class A amplifikatörlerin hele ki SE çıkışlı olanların, çalışma dengeleri çok kritiktir. Match edilmemiş giriş çiftleri, sahte MOSFET ler, kalitesiz dirençler hele hele üçüncü sınıf kondansatörlerle Class A yapamazsınız.. Ürettiğiniz olsa olsa "seyyar satıcı amfisi" olur, üstelik pahalıya malolmuş ve fazla ısınan türden..
Sadece bir hatırlatma.. Lütfen uluslararası literatürü okumadan ve bu işin gerçek ustalarıyla tartışmadan bu tür işlere girişmeyin.
Kolay gelsin.

doğru diyorsun dr.
Bizim bu devrede çıkma kondansatör ve direnç kullanmamız(transistörleri match etmiştik)biraz da devreyi deneme,nasıl olduğunu görme amacında yapmış olduğumuzdandır.Uzun süre kullanmak üzere yapmaya kalkışınca tabiki bizde sıfır malzeme kullanmayı düşünüyorduk.
herkese kolay gelsin
hacı
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi