nikonun32wlık hıfı anfisi için hoparlör önerisi verirmisiniz

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen muraas » 30 Oca 2008, 11:00

nikonun yaptıgı kutuyu yantaraflarını bakır alarak düşünün 30cm 10 cm yükseklik her iki yanı iki anfi ayrıayrıtek plakadegil katmanlı düşünüyorum
muraas
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Oca 2008, 11:17

Dostum üzgünüm... Bu şekilde sonuca ulaşamazsın.
Bakırdan senin imal edeceğin bir kutuda soğutma sağlayamazsın. Oldukça büyük boyutlu bir (0.2°C/W) soğutucu kullanman lazım. Kutulama bu işin son aşamasıdır ve şu anda bunu düşünmen için çok erken.
Soğutma konusu kesinlikle halledilmeli. Bu konuda Nico'nun kendi sitesinde yayımladığı resimlerden yararlanabilirsin.
Ayrıca yine bu proje için öngördüğü besleme devresi de oldukça maliyetlidir. Hatırladığım kadarıyla kanal başına 220,000µF kaliteli filtre kondansatörü kullanmıştı. SE devrelerde besleme gürültüsünü duymak çok kolaydır..
Amacım gözünü korkutmak değil. Ama öncelikle daha önce bu tür işler yapıp yapmadığını halen paylaşmadın bizlerle. Bu gerçekten zor bir projedir (her class A SE projesi gibi!)
Eğer güzel ses çıkaran gerçekten HIFI bir amplifkatör yapmak istiyorsan çok çok daha basit ve efektif çözümler bulabilirsin. Hatırladığım kadarıyla Nico bu iş için yaklaşık 1500$ para harcadı. Sen de o kadar olmasa bile en azından 1000$ harcamak zorunda kalabilirsin. Örneğin Nichicon Gold serisi 22,000µF/35v kondansatörler yaklaşık 14€ dan satılıyor. Bunlardan 20 tane alsan sadece kondansatör masrafın 280€ tutar!

Neyse madem yapmak istiyorsun karar senin.
Mantıklı bir yol haritası çizmek istersek;
Öncelikle, malzemelerini elden geçirmelisin. Matching bunlardan biridir. Mutlaka dirençlerini ölçerek en fazla %0.1 aralığında eşlemelisin. Ve karşılıklı kanallar için aynı değerdeki dirençleri kullanmalısın. Bu durum elektrolitik kondansatörler için geçerli değil, onları olduğu gibi kullanabilirsin. Ancak küçük değerli (nF,pF) kondansatörler de muhakkak match edilmeli. Transistörler hakeza öyle, en kötü %1 sınırları içinde Hfe değerleri yakalamalısın. Aksi takdirde, sonuçlar hiç de düşündüğün gibi olmaz, çıkışta DC offset oluşur ve bu hoparlörüne gider! Diğer yandan hard clip sınırı aşağılara çekilir ve 32W yerine örneğin 25W alabilirsin ampliden. Ayrıca karbon dirençler moleküler yapıları yüzünden metal film dirençlere göre daha fazla gürültü çıkarırlar. Böyle hassas ve pahalı bir çalışmada karbon direnç kullanmanı tavsiye etmem.
Bunlar malzeme bilgisi.. Gelelim diğer konulara,
PCB tasarımın var mı? Eğer yoksa Nico'nun eski tasarımı sanırım bende olacak, gerekirse isterim.. Devreyi muhakkak sağlam bir PCB ye veya uzay montajıyla soğutucu üzerine monte etmen gerekiyor.
Diğer yandan MOSFET leri soğutucuya fiber ya da benzeri malzemelerle monte etme fikrin bana oldukça tehlikeli geldi. BU tür işler için yapılmış özel İZOLATÖRLER vardır. Ve mutlaka bu izolatörlerle montaj yapılması ve ayrıcva araya bol miktarda silikon gresi veya tercihen gümüş alaşımlı thermal compound (ThermalTake vs..) sürülüp montajın öyle yapılması gerekir. Bu devre yaklaşık 2.2A sükünet akımına sahiptir. Çalışma voltajı dikkate alındığında rail başına 52.8W toplamda ise bunun iki katı ısıl harcama demektir bu! Tam güç çalışma şartlarında da bu gücün yaklaşık 2 katı yani 211.8W harcama olur MOSFET ler üzerinde (toplam olarak).. Bu durumda örneğin 0,2°C/W lık bir soğutucun varsa 211.8 x 0.2 = 42.86°C + 30°C(ortam sıcaklığı ile) = 72.86°C ideal transfer şartlarında, yüzey sıcaklığı elde edersin. Dikkat edersen ideal şartlar altında diyorum, yani arada birebir nokta teması varsa! Eğer araya izolasyon malzemesi vs ekllersen her eklediğin 0.1°C/W lık transfer malzemesi sıcaklığı 21°C artıracaktır!
Köklü çözüm fandır ancak doğal olarak kesinlikle başka bir besleme kaynağına bağlanmalı ve fırçasız fan kullanılmalıdır.
Bunları çözdükten sonra beslemeye geçebiliriz. Haberlerini bekliyorum.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen e154 » 30 Oca 2008, 19:21

adamın yüreğine inmese bari :shock: :shock:
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen muraas » 31 Oca 2008, 13:56

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim a sınıfı ilk kez yapacağım ya yapacağım yada gip satın alacağım kötü amp müzik dinlemek ten sıkıldım ğüzel birsey dinleyeyim devamlı olarak yabancı pop klasik bazen türkü herşey dinlerim aslında elimde olan creatıve bunlada olmuyor ki 2+ 1 var bir denemek istiyorum bakırla demişken nikonun kutusunun bakır versiyonunu düşünün fiberler süs için idi firaz yanlış anlatmışım diğer devrelerden çok yaptım sesleri artık yetmiyor asıl istedigim lambalı malzeme sorunu var trafolar ama onuda bir zaman deneyecegim yardım ederseniz sevinirim besleme için niko birde sound westhost.com da 15nolu projekt ile ilgi birşeyler yazmş inceledim nedemek istediğini anlamadım o devre ile beslem devresi olarak kullanılabilirmi birde metal flim dirençler aldım hepsinin mach baktım çok sayıda aldım uygunları ölçtüm eşleştirdim transistörlerde hazır trafolar kaldı kolonda klipch hoşuma gitti onu alabilirim pot kaldı bukadar ceaplarınızı bekliyorum saygılarımla
muraas
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 31 Oca 2008, 14:24

İşi DIY mantığıyla düşündüğünde (ki biz öyle yapıyoruz) "gidip almak" bizim literatürümüzde YOK!
Ben ancak "yapmanı" tavsiye edebilirim. Lakin; burada class A için oldukça yüksek bir güç söz konusu. Özellikle de SE topolojisi için..
Bu manada farkettiğin gibi besleme devresi aşırı kritik bir önem arzediyor. Her kanal için 220,000uF çok ciddi meblağ tutar.
Alternatif olarak LM338 li regüle besleme yapabilirsin. Bu çok daha ucuza malolur..
Aşağıdaki besleme, meşhur ustalardan Pedja Rogic e ait discrete regulated beslemenin entegreli versiyonudur.
Resim
Bu iş için oldukça yeterlidir. Gördüğün gibi 220,000uF yerine sadece 2x4700uF kullanılmıştır. Yaklaşık olarak aynı sonucu verir. Yalnız burada dikkat etmen gereken nokta 4700 lerin Low ESR tipinde seçilmesi gerektiğidir. Örneğin Panasonic FC veya Nichicon Gold serisi tercih etmen gerekir. Bunları Tr piyasasında bulamazsın. Ayrıca diyotlara da dikkatini çekerim. Yavaş diyotlarla aynı kaliteyi elde edemezsin. Tavsiye olarak SB560 yerine MUR860 ve her diyota paralel 100nF/63v MKT daha iyi sonuç veriyor.
Trafo konusuna gelince, kanal başına 300VA yeterli olacaktır. Ancak belirttiğin gibi toroid almanı tavsiye ederim. Diğerleri fazla kaçak akıdan dolayı gürültüye neden olurlar. Ayrıca bu devre dizaynını muhakkak çift mono olarak düşünmelisin. Ki sanırım öyle yapacaksın. Yani ayrı ayrı kutulara sistemi koymalısın. 30cmx15cm ve geyik boynuzu dizaynında bir soğutucu iş görür. Çok kaliteli izolasyon malzemesi kullanman gerekir.
Bu arada resimlerdeki dirençler karbon, sanırım onları kullanmayacaksın.
Bunlara dikkatini çekiyorum çünkü, madem para harcayıp adam gibi bişey yapmaya karar verdin, üç kuruşluk, direnç beş kuruşluk kondans için sonucu felakete dönüştürmeyelim.
Girişe 4u7 veya 10u luk MKP tipi kondans koyman gerekiyor. Bunları da Tr de bulamazsın ve pahalıdırlar. Ancak başka türlü sonuç alman çok zor.
Klipsch oldukça iyi bir seçim. Özellikle tiz detayları konusunda çok verimli çalışırlar. F/P açısından RF52 tavsiye ederim.
Her türlü yardıma hazırım..
Kolay gelsin.
Not: RAS32A için pdf dosyası: http://rapidshare.com/files/88044580/C- ... 2.pdf.html içinde PCB dahil herşey var!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen sercii » 01 Şub 2008, 21:47

muraas kardesim baslangıc ıcın gercekten zor bır proje malzeme matchının ve malzeme kalıtesızlıgının nasıl bırsey oldugunu drhardware ıle bıre bır gordum berbat bırsey emeklerınle yaptıgın paranın ne onemı var deyıp basladıgın projeden soguyabılırsın.karbon dırencler kalıtesız kondansatorler eslenmemıs trler benım mos anfımde cıkısta 3.5v offset olmasına sebeb oldu belkı 10larca transıstor aldım ama eslemek transıstor sayısı arttıkca baya zorlasıyor. ben gaincloneyı yaptım drhardware nın tum dedıklerını uygulayarak.ses tek kelımeyle harıka anfı uyuyor calıstıgını anlamıyorsunuz..sıtede gainclone var bence ummadıgın sonucları alırsın gırısıne doktorun tavsıye ettıgı prelerden bırını yaparsan....
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Dreamer » 28 Nis 2008, 22:12

muraas arkadaşımızın sanıyorum gözü korktu ve vazgeçti.:) Bende bu amplifikatörü yapma eğilimindeyim tek sorunum şu Transistörleri Karaköy de bir firmada buldum internet sitesinden fiyatlarına baktım sahte olma ihtimaline karşılık internette yutdışında online olarak satılanlarla karşılaştırdım hemen hemen aynı fiyattalar tabi benim yurtdışından baktıklarım sahte değillerse! 2.5 YTL+KDV gibi fiyatları var hala emin olamıyorum. Nico üstadın kondansatör ordusu:) yerine daha ucuz bir çözüm olan carlosfm' in ünlü snubber devresini beslemeye koyucam birde kaliteli troid trafo sardırdıkmı ver elini londra paris.

Kalın sağlıcakla.
Dreamer
Yeni Üye

Cevap: nikonun32wlık hıfı anfisi için hoparlör önerisi verir

Okunmamış iletigönderen hacı » 04 Eyl 2008, 22:04

bu kadar mesajdan sonra kimse bişey yapmadımı?
arkadaşlar aranızde ras32 yi yapıp uzun süre çalıştırabilen oldumu acaba?
uzun süre çalıştırabilen oldumu sorusunu sormamdaki amaç devreyi bende yaptım ama devrenin çıkış ofseti bir hayli yüksek 10-12v arası,devre üzerindede herhangi bir ayar trinpotu yok,anladığım kadarı ile nico bunu bu değerlerle fixlemiş ama,kullandığı elemanlar audio grade olsa gerekki bizim burada bulma imkanımız biraz zor,transistör eşlemeye kalksak bile en az 100 tane almamız gerekecek,diğer elemanlarda cabası,bu devrede başarılı olamayınca,hedeflerimi ras10 doğrultusunda gerçekleştirmeye başladım,denemelerimde baya başarılı oldum hatta beslemeyide yükselterek gücünü bile enaz 5-6w yükselttim nico ile konuşan bir arkadaşım niconun beslemeyi +-30v yapabilirsiniz demesi ama bu değerde tam olarak stabillik sağlanamıyor,ben en son denememde +-20v ile çok iyi bir sinerji yakaladım diyebilirim,devrenin ısısıda class a topolojisine göre çok iyi yani çok fazla değil diyebilirim,yakında devreyi tamamen bitireceğim,kutu işi bitmek üzere,sadece son bir denemem kaldı oda devreyi +-25v ile beslemek ve sonuçları görmek,herkese kolay gelsin
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e154 » 04 Eyl 2008, 23:10

geçmişteki ve yakın zamandaki ( 3 gün önce ) Class A uygulamalarımdan edindiğim tecrübeye dayanarak diyorumki, ciddi bir soğutma problemi yaşanmış. işin ofsett ayarıyla ilgisi olduğunu sanmıyorum.. zaten çıkışları eşlemeyede gerek yok. çıkış tek mosfet üstünden verilmektdir. önemli olan mosfetlerin orjinal olmasıdır, ben uygulamalarımda INTERNATİOANAL RECTİFİER marka IRF 540 N kullandımki gövdesi küçük olduğundan pek tavsiye etmem. buna alternatif olarak IXYS marka IRFP 460N kullandım ve sorun yaşamadım. ayrıca arada mümkün olduğunca ince izalatör kullanılmalı ve silikon gres sürülmelidir. alttaki ise sabit akım kaynağıdır. onun yerine dirençde konulabilirdi ancak böylesi daha dengeli çalışır. burada eşlenmesi gerekenler giriş transistörlerdir. benim yaptığım devrede takriben ( + - 18V besleme ) 10 W gücünde idi ve soğutması oldukca güçtü. ancak fanla soğutabildim.
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 04 Eyl 2008, 23:18

DSC00648.JPG
e154
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki