USB-OPTİK-COAX girişli Dac projesi (bit'lendi)

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: USB-OPTİK-SPDIF Dac projesi

Okunmamış iletigönderen hamist » 11 Oca 2012, 01:31

input Jfetler yılmazoğlundan 2SK105 ; inputta p channel jfet için fazla seçenek olmadığından çıkışlar IRFP9140 oluyor.
Devreyi eklediğimde daha iyi anlaşılacaktır.
Bias, frekans bandı, response ve sinus testlerinden sınıfı geçti.
İyi bir soğutucu ve pwr sply için self oscillator pwr sply veya smps çalışmalarında bir hayli yol katedildiği için
sonuca varmak uzak değil.

Birlikte çalışmanın sonuçlarını paylaşmak çevremize bir-hayli faydalı olacaktır.

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Ynt: USB-OPTİK-SPDIF Dac projesi

Okunmamış iletigönderen caglarm » 12 Oca 2012, 19:01

hamist yazdı:input Jfetler yılmazoğlundan 2SK105 ; inputta p channel jfet için fazla seçenek olmadığından çıkışlar IRFP9140 oluyor.
Devreyi eklediğimde daha iyi anlaşılacaktır.
Bias, frekans bandı, response ve sinus testlerinden sınıfı geçti.
İyi bir soğutucu ve pwr sply için self oscillator pwr sply veya smps çalışmalarında bir hayli yol katedildiği için
sonuca varmak uzak değil.

Birlikte çalışmanın sonuçlarını paylaşmak çevremize bir-hayli faydalı olacaktır.

Selamlar...

Elbette Hamist bey,paylaştıkça çoğalan bilgi ve sevgiden başka ne var ki.

Ben de ikişerli eşlenmiş 8 adet 2sk170bl siparişi verdim..beraberinde 1/4 ohm dale dirençler ile birlikte..
jfet ayrık I/V ve jfet preamp planlarım var..Hayırlısı bakalım.

edit:imla hatası
En son caglarm tarafından, 28 Oca 2012, 00:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Ynt: USB-OPTİK-COAX girişli Dac projesi

Okunmamış iletigönderen caglarm » 15 Oca 2012, 19:01

Selam,
Sonunda elime ulaşan izolasyon trafoları (PULSE PE-65612) ile sistemi tamamladım (torx eksik henüz).denemelerimi pc nin ön tarafına aldığım spdif çıkışı ve uzun yıllardır kullandığım cd çalar ile yaptım.şimdilik normal analog sinyal için kullandığım kablo ile yapmama rağmen tertemiz bir ses aldım.besleme olarak daha önce ikinci pga çalışmam için yaptığım +-15,+-5,+5 (dijital için) çıkışları bulunan sisteme uygun yerine 3.3v regüle entegresi ilavesi ile kullandım. Dac ın çalışan tüm çizim ve pcb leri aşağıdadır.Yapacaklara şimdiden kolay gelsin.her türlü yardıma açığım..

dac.rar
(131.61 KiB) 404 defa indirildi
Eklentiler
pcm1794yeni.pdf
(16.81 KiB) 402 defa indirildi
I-V-conv.pdf
(12.66 KiB) 420 defa indirildi
dir9001yeni.pdf
(18.81 KiB) 406 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 15 Oca 2012, 20:42

caglarm yazdı:Selam,
Sonunda elime ulaşan izolasyon trafoları (PULSE PE-65612) ile sistemi tamamladım (torx eksik henüz).denemelerimi pc nin ön tarafına aldığım spdif çıkışı ve uzun yıllardır kullandığım cd çalar ile yaptım.şimdilik normal analog sinyal için kullandığım kablo ile yapmama rağmen tertemiz bir ses aldım.besleme olarak daha önce ikinci pga çalışmam için yaptığım +-15,+-5,+5 (dijital için) çıkışları bulunan sisteme uygun yerine 3.3v regüle entegresi ilavesi ile kullandım. Dac ın çalışan tüm çizim ve pcb leri aşağıdadır.Yapacaklara şimdiden kolay gelsin.her türlü yardıma açığım..

dac.rar

sch uzantılı dosyalar benim bilgisayarımda express pcb ile çakıştığı için açılmıyor.
Bu dosyaların windows formatlarının biri ile ya da pdf yüklemek mümkün olabilir mi?

Selamlar kolay gelsin...
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 15 Oca 2012, 21:09

hamist yazdı:

dac.rar

sch uzantılı dosyalar benim bilgisayarımda express pcb ile çakıştığı için açılmıyor.
Bu dosyaların windows formatlarının biri ile ya da pdf yüklemek mümkün olabilir mi?

Selamlar kolay gelsin...

Kendisinin mesajına ekledim.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hamist » 15 Oca 2012, 23:35

Hazar yazdı:
hamist yazdı:

dac.rar

Selamlar kolay gelsin...

Kendisinin mesajına ekledim.

Teşekkürler Hazar Bey selamlar
hamist
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen caglarm » 28 Oca 2012, 00:13

Herkese merhaba.
Sonunda çinden optik alıcılarım da geldi.giriş katıma onu da ekleyip denedim.sorunsuz çalıştı.Bunun üzerine kutulayacağım takımın daha derli toplu olması için yeniden çizim işine koyuldum.dir9001-pcm1794 ve pasif i/v katını tek bir karta topladım.fena da olmadı,daha da az yer kapladı.sıra kutulamaya geldi.
En güzel yanı girişler arasında hiç sorunsuz seçim yapılıyor (usb katını spdif çıkış olarak seçtiğim için dir9001 in data girişine direk girebiliyorum ).optik,coax. ya da usb yi 1X3 komütatör anahtar ile seçebiliyoru. hatta 2x3 anahtar alıp bir kanalını da seçili girişi gösteren led için kullanacağım.işte birkaç resim ve son çizimler..
Resim

Resim

Resim

bu arada dale dirençlerim de geldi :)
Resim

analog 5 volt ve dijital 3.3 volt regülatörleri smd..dijital 5 volt harici..skop ile baktuğımda beslemelerde hiç bir sorun yok..aralara o siyah kömür boncuklardan ilave ettim..analog ve dijital şaseler ayrı.yine o siyah boncuk ile birleşiyor.

Resim

birlikte2.brd
(31.76 KiB) 342 defa indirildi

birlikte2.sch
(374.9 KiB) 344 defa indirildi

birlikte2.pdf
(25.13 KiB) 397 defa indirildi

edit:pdf dosyası düzeltildi
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Ynt: USB-OPTİK-COAX girişli Dac projesi (bit'lendi)

Okunmamış iletigönderen caglarm » 06 Şub 2012, 21:09

Yeniden merhaba,
Sessiz geçen günlerde sık sık postahane turlarımdan sonra tüm malzemelerim (şimdilik) elime ulaştı.Bir bit dir gidiyor,merak ettim.32bit 384khz ne menem birşeymiş diye deneyeyim dedim.İşte görsel sonuçlar..
Resim
Başrol oyuncusu pcm5102,32bit 384khz, filtresi içinde (src den kurtuldum)..en güzel yanı içinde ürettiği -3.3 voltdan dolayı çıkışta +-2volt rms şase orta noktalı çıkış veriyor.benim devrede bir kanal 4.6,diğer kanal 8 milivolt dc ofsete sahip
http://www.ti.com/product/pcm5102

Resim
cs8416 siparişlerini yeni verdim,o gelene kadar dir9001 kullanmaya devam

Resim
Hertaraf dac oldu.

Sonuş:
Yapım kolaylığı ve daha yeni bir teknoloji olmasının dışında dinlemelerimde hiçbir fark hissedemedim..belki kullandığım sistemim,belki kulaklarım yetersiz kaldı..
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 06 Şub 2012, 21:21

Tamamının tek pcb olduğunu düşünecek olursak bir hayli zor bir devre aslında.
:)
Bu devreyi bir arayüz ile pc ye bağlama şansımız olabiliyor mu?
Bu audio test yazılımlarında(osiloskop, sinyal jeneratör, dist.metre gibi) ileri düzeyde başarı için şart.
Tabii bir de bunun analog digital çeviricisi de olursa tadından yenmez.
:)

O zaman tüm audio testlerini gerçeğe çok daha yakın yapabilme şansımız olabilir.

Selamlar kolay gelsin...
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen caglarm » 06 Şub 2012, 21:36

devre aslında konverterler nedeni ile çok kolay bir devre..pc min spdif çıkışı var,yani bağlanabilirim.anakartım (iyi anakatrım yandıktan sonra biraz telmaşa birşey aldım) pek de makbul olmasa da tavsiye edeceğiniz,bulabileceğim yazılımlar ile elbette test ederim..adc sanırım daha kolay..hatta elimdeki çiplerden bazıları analog girişi de bulunuyor ve spdif çıkış veriyor.
örneğin:
http://www.ti.com/lit/gpn/pcm2902b
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • 6 KANAL SES GİRİŞLİ SEÇİÇİ DEVRE (KOMPLE)
    gönderen difference » 02 Haz 2011, 15:25
    7 Cevaplar
    2451 Gösterim
    Son ileti gönderen japon_japon Son iletiyi göster
    08 Ekm 2012, 08:08
  • 4XTDA1541A NOS DAC PROJESI
    1, 2gönderen noyan » 15 Haz 2009, 01:29
    18 Cevaplar
    2614 Gösterim
    Son ileti gönderen IEEE Son iletiyi göster
    16 Oca 2010, 14:23
  • LM3886 Projesi Giriş