mosfet amplifikatörlerde sükunet akım ayarı nasıl yapılır?

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

mosfet amplifikatörlerde sükunet akım ayarı nasıl yapılır?

Okunmamış iletigönderen mamidron » 27 Kas 2017, 16:46

Merhaba,

Mosfet amplifikatörlerde sükunet akım ayarının nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi, döküman v.s. paylaşabilir misiniz? Nette araştırıp okuduklarımdan emin olamadım. Kimisi çıkıştaki dirençlerin üzerindeki voltajı ölçüp yapıyor kimi girişi kısa devre ederek mosfetlerin çektiği akımı ölçerek yapıyor kimi de amfi boştayken direk çektiği akımı ölçerek yapıyor.

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar aşağıdaki devre için sükunet akımının nasıl ayarlanacağı konusunda yardım ve yönlendirme yapabilirse çok sevinirim.

giriş hassasiyeti 1,2Vrms
önerilen besleme gerilimi +/- 50 Vdc
mevcut besleme +/- 36Vdc

Resim
mamidron
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik ve Haberleşme Müh.

Ynt: mosfet amplifikatörlerde sükunet akım ayarı nasıl yapıl

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 30 Kas 2017, 01:39

Selamlar
Ben amplifikatör sağlıklı ise ayarı bias akımını şu şekilde yapıyorum.

Ölçü aletinin akım ölçme modunu açıp besleme hatlarına sırasıyla seri bağlıyorum. Girişte sinyal yokken amplifikatörün çektiği akımı bias potansiyometresi ile 25 ile 100 mA arası bir değere getiriyorum. Soğutucuyu büyük tutup akım değerini biraz yüksek tutarak kısık seslerde daha yüksek kalite elde etmek mümkün oluyor. Emiter direnci üzerindeki gerilim düşümünü ölçerek bias ayarı yapanlar var ancak ben bu şekilde hiç yapmadım. Belki daha iyi olabilir.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen mamidron » 30 Kas 2017, 13:40

girişte sinyal yokken derken girişi kısa devre yapmadığınızı anlıyorum doğrumudur?
Çıkışa yük bağlımı?
mamidron
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 30 Kas 2017, 23:59

Evet ben çıkışta hoparlör bağlı olarak test ediyorum. Çünkü amplifikatör bittiğinde heyecanıma yenik düşüyorum:) Bazıları taş dirençlerden oluşan bir yük yapıp o şekilde deniyor ama ben hoparlörden deniyorum. Hatta yanlış büyük ihtimalle ancak kısık şekilde karmaşık olmayan müzik verip sesin kalitesini kontrol ederek ayarı bitiriyorum. Girişte sinyal yok derken. Girişi boşta bırakmıyorum. Bir giriş cihazına takılı tutuyorum ancak cihazı açmıyorum. İlk ölçümlerden sonra cihazı çok az açarak deneme yapıyorum. Uygun olmayan bir yüksekliğe gelince ayar sapıtıyor zaten orayı tepe nokta kabul edip daha düşük bir değerde ayarı sonlandırıyorum.
Ben bu şekilde yaptım yıllarca hala cihazlarım kullanılıyor. Bir şey olmadı.
Başarılar
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen mamidron » 01 Arl 2017, 11:16

Selamlar,

resimde kırmızı olarak çizdiğim şekilde, ses girişi kısa devre, çıkışta yük bağlı iken yaklaşık 1 saat bu şekil çalıştıktan sonra T7- source bacağına bağlşı olan direnç üzerindeki voltajı ve + yada - beslemeden çekilen akım değerini aynı anda okuyabileceğim şekilde bağlantı yaparak, devrenin çektiği akım miktarını 60-100 mA seviyelerine ayarlayacağım.

Bu sırada da çıkıştaki DC değerini de gözlemleyeceğim. Çıkışta ne kadarlık bir DC gözlemlemeliyim? şuanda 25mV civarında bir DC var.

Resim
mamidron
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 03 Arl 2017, 00:43

25 mV da İyi bir değer, R4 direncinin yerine bir çok turlu potansiyometre takarsanız dc offset i oradan ayarlayabilirsiniz. Ama en önemlisi T1-T2 lerin ve ona bağlı dirençler in çok iyi eşlenmesi (matching)
Bias da ClassAB olduğu için klasik 100mA ayarlasanız iyi olur, ama Soğutucular ve besleme becerisi yettiği kadar gidin
Kolay gelsin
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen caglarm » 03 Arl 2017, 23:22

Merhaba,
Öncelik ile devrenin çıkışında IRFP vertikal mosfet kullandı iseniz,bias (sükunet) akımını stabil olarak tutturamazsınız.Çünki devrede thermal tracking (ısı takibi) özelliği yok..Eğer lateral mosfet kullandı iseniz (1058-162) öncelik ile çıkışa yük bağlamayın.Devreye enerji verdikten sonra 10-15 dakika bekleyip emitter direnci üzerinden milivolt ölçerek ohm kanununu kullanarak SADECE ÇIKIŞ MOSFETLERİNİN çektiği sükunet akımını ayarlayabilirsiniz (Beslemenin + ucuna bağlı ampermetre ile yapacağınız ölçüm devrenin toplam çektiği akımı verir).Devrenin yapısı göz önüne alındığında 80-100ma gibi bir bias akımı yeterli olacaktır.kolay gelsin..
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen mamidron » 04 Arl 2017, 08:57

Selamlar,

Çıkış mosfetleri IRFP9240 / IRFP240.
Devredepi P1 trimpotu 30 turlu olup ölçümlediğim kriterler ve sonuçlar aşağıdaki gibidir.

P1 trimpotu ile oynamam hiçbir etki yaratmadı, trimpotun maximum ve minumum değerlerinde bile akım sabit kaldı.
kısık sesle bir müzik açıp sesin değişip değişmediğini dinledim, trimpotun maximum ve minumum değerlerinde bile sesde değişiklik oluşmadı.

bende orta bi değerde yaklaşık 15. turda trimpotu sabit bıraktım

Değerli yorumlarınızı rica ederim.

Herbir ölçmüm kriterinde P1 trimpotu min-max arasında denenmiştir.
Resim
mamidron
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 04 Arl 2017, 16:45

http://www.circuitstoday.com/100w-mosfe ... -amplifier

Bu linke bakınız. Sizin devre sanıyorum bu. Sayfanın setup kısmından alıntı:

"Circuit setup.

Set R1 at midpoint before powering up and then adjust it slowly in order to get a minimum voltage (less than 50mV0 at the output. Next step is setting up the quiescent current and keep the preset R8 in minimum resistance and connect a multimeter across points marked X & Y in the circuit diagram. Now adjust R8 so that the multimeter reads 16.5mV which corresponds to 50mA quiescent current."

R8 sizin potansiyometre. Başta 0 ohm'a ayarlanacak. Sonra 50mA'e gelene kadar yükseltilecek diyor.
Bu potansiyometreyi çevirdikçe bir şey değişmiyorsa devrenizde bir hata olabilir.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen caglarm » 04 Arl 2017, 19:55

T7 ile T8 in bacak bağlantıları ters olabilir..
En son caglarm tarafından, 04 Arl 2017, 20:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi