mosfet amplifikatörlerde sükunet akım ayarı nasıl yapılır?

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: mosfet amplifikatörlerde sükunet akım ayarı nasıl yapıl

Okunmamış iletigönderen caglarm » 04 Arl 2017, 20:05

devirsefa yazdı:http://www.circuitstoday.com/100w-mosfet-power-amplifier

Bu linke bakınız. Sizin devre sanıyorum bu. Sayfanın setup kısmından alıntı:

"Circuit setup.

Set R1 at midpoint before powering up and then adjust it slowly in order to get a minimum voltage (less than 50mV0 at the output. Next step is setting up the quiescent current and keep the preset R8 in minimum resistance and connect a multimeter across points marked X & Y in the circuit diagram. Now adjust R8 so that the multimeter reads 16.5mV which corresponds to 50mA quiescent current."

R8 sizin potansiyometre. Başta 0 ohm'a ayarlanacak. Sonra 50mA'e gelene kadar yükseltilecek diyor.
Bu potansiyometreyi çevirdikçe bir şey değişmiyorsa devrenizde bir hata olabilir.

evet,devrenin aslı bu olabilir..sadeleşmiş hali..
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Ynt: mosfet amplifikatörlerde sükunet akım ayarı nasıl yapıl

Okunmamış iletigönderen mamidron » 05 Arl 2017, 14:19

devirsefa yazdı:http://www.circuitstoday.com/100w-mosfet-power-amplifier

Bu linke bakınız. Sizin devre sanıyorum bu. Sayfanın setup kısmından alıntı:

"Circuit setup.

Set R1 at midpoint before powering up and then adjust it slowly in order to get a minimum voltage (less than 50mV0 at the output. Next step is setting up the quiescent current and keep the preset R8 in minimum resistance and connect a multimeter across points marked X & Y in the circuit diagram. Now adjust R8 so that the multimeter reads 16.5mV which corresponds to 50mA quiescent current."

R8 sizin potansiyometre. Başta 0 ohm'a ayarlanacak. Sonra 50mA'e gelene kadar yükseltilecek diyor.
Bu potansiyometreyi çevirdikçe bir şey değişmiyorsa devrenizde bir hata olabilir.

Evet devre şeması bununla aynı sadece girişdeki diferansiyel çiftinin üstündeki kısım hariç devre tamamiyle benimki ile aynı.

caglarm yazdı:T7 ile T8 in bacak bağlantıları ters olabilir..

Baskı devreyi ve bütün transistörlerin ve mosfetlerin kılıflarını kontrol ederek baskı devre kontrolü sağladım malesef baskıda hata bulunmuyor. :bilmem:
nerede ne var anlayamadım :bilmem:
linkteki sitede yorumlarda aynı sorunu yaşıyanlar da var fakat pek yorum yapılmamış bu konuyla ilgili. Sadece "trimpot yerine potansiyometre kullanarak deneyin" şeklinde öneri var. bakalım bunu deneyeceğim zaman bulabilirsem.
mamidron
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik ve Haberleşme Müh.

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir