BJT Mosfet PP A Class

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: BJT Mosfet PP A Class

İletigönderen hamist » 12 Haz 2013, 12:38

birgitay yazdı:Ersoy beyin dediği şeyler çok iddalı ki böyle birşey kesinlikle doğrudur. Ben yüreken inanıyorum. Yalnız , Havadaki Nem'in bile hoparlörlere acayip etkisi var. Nasıl bir ortamda denediniz ? Ve ayrıca Megi denilen hoparlörü hiç duymadım ki belli çok üst seviyede bir malzeme. Ama bu amplifikatör eğer böyle iyi bir sonuç vermişse , biride çıkıp sakın olayı kötülemeye çalışmasın. Ki burası Türkiye ben Enstrüman devreleri ile uğraşırım , adam 20 sene Gitar çalmış manyetik nedir diyor ? Alıcı bunun ismi diyor :D Temennim oki İnşallah böyle bir satıcılar ile karşılaşılmadan bu amplifikatör satıcılarına ulaşır. Belkide bilmiyorum bunu yapsak bile iş bitmiyor. Hoparlör lazım. Ve iyi bir yatırım gerekebilir.

http://www.magnepan.com/

Zaten ileri düzey hoparlorü olma imkanı olmayanların eleştiri hakları
hoparlorleri kadar olacağı için dikkate alınmayacaktır.
Zira hoparlor en az ampl. kadar sınırlayıcı elemanlardan biridir.
Farklı referans düzey hoparlorlerle bir kaç dinleti daha yapacağız.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

İletigönderen onursal » 12 Haz 2013, 13:07

hamist yazdı:
birgitay yazdı:Ersoy beyin dediği şeyler çok iddalı ki böyle birşey kesinlikle doğrudur. Ben yüreken inanıyorum. Yalnız , Havadaki Nem'in bile hoparlörlere acayip etkisi var. Nasıl bir ortamda denediniz ? Ve ayrıca Megi denilen hoparlörü hiç duymadım ki belli çok üst seviyede bir malzeme. Ama bu amplifikatör eğer böyle iyi bir sonuç vermişse , biride çıkıp sakın olayı kötülemeye çalışmasın. Ki burası Türkiye ben Enstrüman devreleri ile uğraşırım , adam 20 sene Gitar çalmış manyetik nedir diyor ? Alıcı bunun ismi diyor :D Temennim oki İnşallah böyle bir satıcılar ile karşılaşılmadan bu amplifikatör satıcılarına ulaşır. Belkide bilmiyorum bunu yapsak bile iş bitmiyor. Hoparlör lazım. Ve iyi bir yatırım gerekebilir.

Benim hoparlörlerimin sınıfı farklıdır.
Ama yine de bu hoparlörleri döveceği kanaatindeyim :evet:
Resim
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen hamist » 12 Haz 2013, 13:16

onursal yazdı:
hamist yazdı:

Resim

Hiç bir bir hoparlor için en iyisi diyemem zaten.
:)
Ben hoparlorünüzü dövme konusunda fair play e davet ediyorum
:)
Selamlar...
hamist
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Amatör » 12 Haz 2013, 13:45

onursal yazdı:
hamist yazdı:

Resim

Hoparlörleriniz güzelmiş.
Bass lar westra mı?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

İletigönderen onursal » 12 Haz 2013, 14:02

Hamist. Eğer Ankarada olsaydınız size 20Hz lik frekansları duyabilme şerefini bahşederdim. :evet:
Hemde bu frekansları duymak için müzik aramanıza gerek olmadan. Yani bir halk müziği türünde, bir klasik müzik konserinde veya sizin tercih ettiğiniz bir müzik türünde.
Aynı şekilde doğrusal olarak üst seviye frekansları da duymanız mümkün olacaktı. Hem de 22KHz'e kadar. Tabiiki bir insan kulağının eşiği saf sinüs'te 18KHz olsa da 22KHz bandındaki dinaminizmi hissedebilirsiniz.

Amatör arkadaşım. Hoparlörlerim Westra ile aynı olup marka olarak TWM dir. Her iki marka da aynı üründür diyebiliriz.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hamist » 12 Haz 2013, 14:53

onursal yazdı:Hamist. Eğer Ankarada olsaydınız size 20Hz lik frekansları duyabilme şerefini bahşederdim. :evet:
Hemde bu frekansları duymak için müzik aramanıza gerek olmadan. Yani bir halk müziği türünde, bir klasik müzik konserinde veya sizin tercih ettiğiniz bir müzik türünde.
Aynı şekilde doğrusal olarak üst seviye frekansları da duymanız mümkün olacaktı. Hem de 22KHz'e kadar. Tabiiki bir insan kulağının eşiği saf sinüs'te 18KHz olsa da 22KHz bandındaki dinaminizmi hissedebilirsiniz.

Amatör arkadaşım. Hoparlörlerim Westra ile aynı olup marka olarak TWM dir. Her iki marka da aynı üründür diyebiliriz.

Anlattıklarınız muhakkak doğrudur.
Merak etmeyin 20Hz-20KHz spectine yabancı değilim,
ki burada dinamizm daha öncelikli tercihimiz oldu.
Elbette kabin ve hoparlorlere göre farklılıkla her zaman olacaktır.
Bu farklılık her zaman da istenilenler listesinde olmayabilir.

Müzik aramış değiliz zaten, sadece yüksek kalite kayıt söz konusuydu.
Bu anlamda Ersoy dostumun fill kayıtları oldukça idealdi.
Ve elbette tür ayırt etmeksizin her tür müzik ile göreceli ve kısmen ölçülen
verilerle ulaşılan sonuçlar bu sınıfta iddialı olmasına yetti.
hamist
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen onursal » 12 Haz 2013, 15:19

Aslında senin hoparlörleri de çok iyi biliyorum. Biraz muhabbet olsun diye ''LAF'' atmıştım size.
Eğer yanılmıyorsam senin magnepan hoparlörlerin duyarlılığı (sensivity) düşüktü. 1W, 1m 60-65 db/spl civarı idi yanılmıyorsam.
Dolayısı ile bu hoparlörlerde yüksek ses alabilmek için amplifikatörünü bayağı bir açmış olman gereklidir.
Benim hoparlörlerimin duyarlılığı ise ciddi oranda yüksektir. 1W, 1m 85-90 spl. Bu da düşük güç gereksinimi ile ideal ses seviyesine ulaşmam anlamı taşımaktadır.
Her iki hoparlörü kıyasladığımızda birbirlerine göre üstünlükleri görülmektedir. Sizdeki magnepan hoparlörlerin frekans responsuna ulaşılabilmiş değildir. Ulaşabilen hoparlörleri ise örnek vermeyeyim fiyatı bir ev parası kadar :lol:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 12 Haz 2013, 15:42

20 hz'lerde nasıl bir filtre varda hissedebiliyorsunuz merak ettim ? Ayrıca hoparlör buradan bakılınca sıradan bir kasaya monte edilmiş gibi gözüküyor. Yani , görüntü bizi yanıltmasın :D Belki çok çok iyidir ama , genellikle çok düşük frekansları duymak için hoparlörlerde en ufak bir delik bile olmamalı. Ki bunun için en iyi hoparlör üreticileri Amerikan Mds'Si ve Su Kontraplak'ı kullanıyorlar. Hoparlör kasanın içinde açılı olması lazım. Yada düz koyuluyorsa hoparlör kasanın içinde Açıyı verecek Çıtalar olması gerekli. Atım önemli. Bu neticeler olmazsa 20hz'ler hissedilemez. Ki hoparlör 20hz'de çalışıyorsa üst frekansı ne okuyor ?
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

İletigönderen hamist » 12 Haz 2013, 15:42

onursal yazdı:Aslında senin hoparlörleri de çok iyi biliyorum. Biraz muhabbet olsun diye ''LAF'' atmıştım size.
Eğer yanılmıyorsam senin magnepan hoparlörlerin duyarlılığı (sensivity) düşüktü. 1W, 1m 60-65 db/spl civarı idi yanılmıyorsam.
Dolayısı ile bu hoparlörlerde yüksek ses alabilmek için amplifikatörünü bayağı bir açmış olman gereklidir.
Benim hoparlörlerimin duyarlılığı ise ciddi oranda yüksektir. 1W, 1m 85-90 spl. Bu da düşük güç gereksinimi ile ideal ses seviyesine ulaşmam anlamı taşımaktadır.
Her iki hoparlörü kıyasladığımızda birbirlerine göre üstünlükleri görülmektedir. Sizdeki magnepan hoparlörlerin frekans responsuna ulaşılabilmiş değildir. Ulaşabilen hoparlörleri ise örnek vermeyeyim fiyatı bir ev parası kadar :lol:

Magnepan arkadaşım Ersoy'a ait.
Yapı nedeni ile kon hoparlorler ile arasında hassasiyet anlamında ciddi farklılıklar var olduğu bir gerçek.
Ancak buna rağmen ampli.miz 20-25W güçler civarında 50m2 salonda bu hoparlorleri sürmekte hiç zorlanmadı.
Ve elbette referans seri, bilinen yapıda hoparlorlerle ayrıca test edeceğiz.
Bir not daha ekleyeyim, eğer beklenen frekans spectine ulaşmamış olsaydı,
o detayları alabilmemiz mümkün olmazdı.
Burada müthiş bir vokal bass sesin, ses tellerini hissetmekten söz ediyorum.
Ha eğer bir çok hoparlor setinde olduğu gibi çın çın tiz bekleniyorsa,
bu daha çok tercihlerimize bağlı olacaktır... düşüncesindeyim.

Öte yandan, gördüğüm kadarı ile eğitici olmayan bu tartışmaya gerek olduğunu da düşünmüyorum.

Selamlar...
hamist
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Ersoy » 13 Haz 2013, 18:43

Bahsi geçen megi lerin teknik spec leri Aşağıdaki gibidir.

Detaylı tablosu link de.

http://www.integracoustics.com/MUG/MUG/ ... akers.html

MG-IIIa
'87
3-Way Combination
ribbon tweeter : ¼"×57"

midrange : 170in²

woofer : 620in²

front magnets

(discontinued)

32Hz-40kHz ±3dB
EXT: Low-Pass 18dB/octave @ 300Hz
High-Pass 12dB/ocatve @ 500Hz
INT: 3kHz

75-200Wrms @8O
85dB/2.83v/m @500Hz
4O
24" × 71"
130#
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir