Class A Mosfet tavsiye

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Class A Mosfet tavsiye

Okunmamış iletigönderen skaya35 » 09 Nis 2012, 13:16

Merhaba Arkadaşlar elimde hazır durumda bir kasa mevcut üstünde 400watt +-45 volt beslemeli 2x10000mf kondansatör var bu kasa içine power katı olarak class a bir mosfet stereo yapmak istiyorum tavsiye edeceginiz bir kit varmıdır yardımcı olursanız sevinirim..
Teşekkürler
Saygı mecburi sevgi ihtiyaçdır
Kullanıcı avatarı
skaya35
DIY Audio Fanatiği

İl: izmir
Meslek: teknisyen

Ynt: Class A Mosfet tavsiye

Okunmamış iletigönderen hamist » 10 Nis 2012, 21:02

skaya35 yazdı:Merhaba Arkadaşlar elimde hazır durumda bir kasa mevcut üstünde 400watt +-45 volt beslemeli 2x10000mf kondansatör var bu kasa içine power katı olarak class a bir mosfet stereo yapmak istiyorum tavsiye edeceginiz bir kit varmıdır yardımcı olursanız sevinirim..
Teşekkürler

Mevcut ampliniz 8 ohm da 129W rms
2 kanal 250W rms civarında olur.
Bunun besleme trafosu da 300-350W civarında olmalı.

A Class için bu güç tam sınırda olarak yetebilir,
ancak bu besleme voltajı ile a class çalıştırmak için özel yapım bir klima gerekir.
Kaldı ki bu voltaj (32VAC) kullanılmak istenirse bu güç (300-350W) yeterli olmaz.
Bu durumda besleme trafonuzun yapılmak istenen a class için yeniden sarılması,
ya da yenisinin alınması gerekir.
Tabii iş bununla da kalmayacak, 2 adet 10000u kondansatorlerinize
2x3-4 kat daha eklemeniz gerekecek. 60000-100000u gibi.

Düzeltme yapayım gözümden kaçmış.
Trafonuz 450W bu güç de a class için sınır,
tabii 2x15-20W sözkonusu ise yeterli olur.
Ancak 32Vac sekonder yine de devremize göre yeniden düzenlemeli.
Kondansatorler için söylediklerim geçerli.

Görüldüğü elinizdekilere bakarak gibi pek yardımcı olamadım.

Kolay gelsin...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 10 Nis 2012, 21:42

Hamit abi , ben bu barbeküden birtane yaptım. Çokgüzel et pişiriyor. Ama 30 dakika içinde tüm etleri pişirmek gerekli, sonra puffff-çoottt oluyor.
:D :D :D
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 10 Nis 2012, 21:46

Ersoy yazdı:Hamit abi , ben bu barbeküden birtane yaptım. Çokgüzel et pişiriyor. Ama 30 dakika içinde tüm etleri pişirmek gerekli, sonra puffff-çoottt oluyor.
:D :D :D

Hızlı pişiriyorsa süre dolmadan indiririz biz de.
:)
Bir ara bakalım senin barbekuye, eminim çözüm buluruz.
Olmazsa, JFetli istediğim gibi olursa formatlarız.
:)
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen skaya35 » 11 Nis 2012, 01:04

Anlıyorum baya karamsar oldum mevcut amfim Sony ta-5650 vfet (2SK60 ve 2SC18) ..Çıkışları yanık ve piyasada yok içindeki mevcut trafo ve kondansatör gurubu bu o zaman
tamamen içini boşaltmam gerekecek peki bunlarla class a olmasada bu besleme ile neler yapabilirim
en azından bi alternatif olarak.....
Çıkışlarını bulabilsem sorunum olmayacak ama malesef yok yurt dışında mevcut ki fiyat kargo güven üçlüsü çok sıkıcı geliyor bana..

Ayrıca forumdan okudugum kadarı ile ras32a çok met ediliyor ama maliyet ???? :shock:
Eklentiler
TA 5650 (4).jpg
resimta5650
DSC07539.jpg
resimta5650çıkış
Kullanıcı avatarı
skaya35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen birgitay » 11 Nis 2012, 01:40

Selamlar , Alibabaexpress güvenli yerdir üstelik kargo bedava diyor vede üye olup bence buradan al yalnız adet fiyatı 15 usd vede min. sipariş 10 adet yani diğerindende 10 tane alsan yaklaşık hepsi 300 usd yapıyor . Belliki amplifikatör çok kaliteli birşey olmalı . Bende bukadar verebileceksen hiç düşünme tamir et derim ama 300 usd kolay para değil , birde 10 tl postacıya para verirsin olur . Başka türlü bu transistörün yerine 2sj201 vede 2sk1530 takabilirsin . Yanlız bunlar kılıf olarak farklıdır biraz uğraşırsan sadece bir fikir . Oda tanesi 10tl gibi bence 15 usd verip orjinal malzemeyi getirt. Yoksa oradan çıkan malzemerle okadar kalitede bir ses alamassınız .
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen caglarm » 11 Nis 2012, 02:04

Merhaba
Elinizdeki beslemeye uygun; olarak hiç tereddütsüz ras100 öneririm..şimdiye kadar 8-10 çift yaptım hiç bir sorun yaşamadım..en sonuncu çifti yeniden çizdiğim pcb üzerine kurdum..aslında lme 49830 yada lm4702 ile bir amp yapacaktım.fakat bir tesadüf eseri eşlemek üzere aldığım 30 ar adet bd139-140 çiftinin 25-26 şar tanesinin hfe si 168-170 aralığında çıkınca dayanamadım mosfet alıp yaptım..inanılmaz güzel oldu..her iki kanal da 120ma bias akımını yakaladı..52VDC ile besliyorum ve giriş açık devre iken bile bir ölü kadar sessiz..birkaç gün içinde integrated amp (optik,coax,usb girişleri de olan) bitmiş olacak ve tabiki forumda paylaşacağım..
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen skaya35 » 11 Nis 2012, 12:20

birgitay yazdı:Selamlar , Alibabaexpress güvenli yerdir üstelik kargo bedava diyor vede üye olup bence buradan al yalnız adet fiyatı 15 usd vede min. sipariş 10 adet yani diğerindende 10 tane alsan yaklaşık hepsi 300 usd yapıyor . Belliki amplifikatör çok kaliteli birşey olmalı . Bende bukadar verebileceksen hiç düşünme tamir et derim ama 300 usd kolay para değil , birde 10 tl postacıya para verirsin olur . Başka türlü bu transistörün yerine 2sj201 vede 2sk1530 takabilirsin . Yanlız bunlar kılıf olarak farklıdır biraz uğraşırsan sadece bir fikir . Oda tanesi 10tl gibi bence 15 usd verip orjinal malzemeyi getirt. Yoksa oradan çıkan malzemerle okadar kalitede bir ses alamassınız .

Merhaba yardımınız için teşekkür ederim ben linki bulamdım yardımcı olursanız sevinirim.. Aslında 300usd çok yüksek bi mebla ama amfimden vazgeçmek de istemiyorum..Peki muadil olarak söylediginiz transistörler ses kalitesi açısından yakın olucaksa ben montaj için gereken mekanik degişikligi kolaylıkla yapabilirim çünkü ben bu amfide direk 4ohm süremiyorum vfetler kısa ömürlü oluyorlar ve seri ve parti olarak aynı olmaları gerekiyor yani orjinal vfetler çok hassas ve iletim ohmajları eşit olması gereken ürünler muadil ürünlerle daha saglam ve güçlü bir amfiye geçmek isterim sonuçta class a bir amfi oldugunu sanmıyorum..Fazla uzatmayayım tekrar teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
skaya35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen skaya35 » 11 Nis 2012, 12:24

caglarm yazdı:Merhaba
Elinizdeki beslemeye uygun; olarak hiç tereddütsüz ras100 öneririm..şimdiye kadar 8-10 çift yaptım hiç bir sorun yaşamadım..en sonuncu çifti yeniden çizdiğim pcb üzerine kurdum..aslında lme 49830 yada lm4702 ile bir amp yapacaktım.fakat bir tesadüf eseri eşlemek üzere aldığım 30 ar adet bd139-140 çiftinin 25-26 şar tanesinin hfe si 168-170 aralığında çıkınca dayanamadım mosfet alıp yaptım..inanılmaz güzel oldu..her iki kanal da 120ma bias akımını yakaladı..52VDC ile besliyorum ve giriş açık devre iken bile bir ölü kadar sessiz..birkaç gün içinde integrated amp (optik,coax,usb girişleri de olan) bitmiş olacak ve tabiki forumda paylaşacağım..

Merhaba Öylebir anlatıyorsunuz ki :o insanın agzı sulanıyor ben genede masallah diyim mutlaka paylaşımınızı bekliyorum :mmm: .......
Kullanıcı avatarı
skaya35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen birgitay » 11 Nis 2012, 12:42

http://www.aliexpress.com/product-fm/47 ... alers.html
http://www.aliexpress.com/product-fm/47 ... alers.html

Orjinalini bozmayın bence , 4ohm normal değer 2 ohm'ye indirdiğiniz zaman omik değer kısa devreye yaklaşık neredeyse vede nekadar güçlü olursa amplifikatör transistörler aşırı ısınabilir . Vede ısınan malzeme daha çok yıpranır . Şuanda elimde 4 tane orjinal mj15003 var sağlam gözüküyor ama amplifikatöre takınca ses bayağı bir bozuk :D
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir