BJT Mosfet PP A Class

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: BJT Mosfet PP A Class

Okunmamış iletigönderen hamist » 17 Haz 2013, 22:50

birgitay yazdı:Yok Power Amplifkatör'ler hantal vede güç bakımından iyidirler. Aynı zamanda Power amplifkatör'leri , bir kenara bırakıp , en kaliteli entegreler bile bahsettiğiniz sesleri veremez sanırım. Ki normalde Bu A sınıfı devrelerde tam Saturasyon oluşuyor. Yani transistörler Lamba görevi gibi işlev yapıyor. Anladığım bu .

''en kaliteli entegreler bile bahsettiğiniz sesleri veremez sanırım''

Böyle bir şeyi sen söylüyorsun, biliyorsun WCFII SE de TL071 ile bu PP class a sınırına
dayanacak ses kalitesi alındı.
OPA134 ile biraz daha ileri çıktı.

Diğer yazdıklarına cevap veremeyeceğim, zira sen bu konuyu iyi biliyorsun zaten.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 17 Haz 2013, 22:55

Hiç birine cevap alamadım ki net :D
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 17 Haz 2013, 23:01

Ki yapmadığım devrelerden ön yargılarımdan kurtulup hiç yorum yapamam , aklıma ihanet edemem öylemi şöylemi diye. Normalde , WcfII Se 'De iyi ses alınması yine benim Class - A nasıl bir amplifikatör'Dür yani Lambalı ile kıyaslanınca , aynı verileri alınabilir mi ?
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 17 Haz 2013, 23:09

birgitay yazdı:Ki yapmadığım devrelerden ön yargılarımdan kurtulup hiç yorum yapamam , aklıma ihanet edemem öylemi şöylemi diye. Normalde , WcfII Se 'De iyi ses alınması yine benim Class - A nasıl bir amplifikatör'Dür yani Lambalı ile kıyaslanınca , aynı verileri alınabilir mi ?

Ya arkadaşım idare etmeye çalışıyorum, ama cidden geriyorsun beni.
Ne olur benim başlıklarıma tıklanma sayısı olarak eklenme.

Son bir şey, lambalı başkadır yarı iletken başkadır,
aynı verileri almak mümkün, ama veriler her şey demek olmaz kulak için.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 17 Haz 2013, 23:14

Ben rahatım yani. Bunun sebebi , yapılan her çalışmada bir öncekine örnek veriyorsunuz. Bu kulak ve Spec. durumları çok farklı. Standart insanların bildikleri şeylerle kıyaslamalısınız. Yoksa bundan daha farklı sorular soranlarda olabilir. Ben öyle takıntılı biri değilim . Anlattınız , Hi-fi A sınıfı diye. Bizde birşey sanıyoruz hala. Ki bana diyormusunuz yüz yüze konuşulurken kulaklarımızın duyduğu her frekans olan yüksek verimlilik tınılarını alırsınız diye ozaman anlayabilirim. Hi-fi bu anlama geliyor ? A- Class bu anlama geliyor diye.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 17 Haz 2013, 23:17

Ki yarı iletken dediğiniz hiç malzemeyi , Anahtar olarak kullansanız bile bir anahtar olarak asla kurtulamayacağınız empedans görebilirsin mutlaka . Bunun farkındayız. Ki Lamba'larda sonsuz empedans olarak kabul edilebilir ama , çalıştığında işler değişiyor.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Amatör » 17 Haz 2013, 23:47

Konumuz bu değil ama uzunca bir zaman önce bir arkadaşımın lambalı cihazını dinlemiştim.
Sesini şu an hatırlayamıyorum bile,demekki pek de fazla etkilenmemişim lambalının sesinden.
Haa lambalı nasıl bir şeydi derseniz inanın bilmiyorum.SE miydi PP miydi,ne kadar kaliteli bir tasarımdı bilemiyorum.

Hamit Bey.WCF SE amplisini yapmış olduğu lambalı SE amplisinin ses kalitesini yakalamak adına geliştirdiğini konunun başlarında zaten belirtmiş.

Kısacası benim kulaklarım üst düzey cihazların sesini bilmiyor sayılır,bu yüzden kendi algılamam ne derece geneli kapsar,siz karar verin keza forumda WCF SE ampliyi yapmış olan ve ses kalitesinden benim gibi etkilenmiş arkadaşlar da mevcut.

WCW SE amplinin ilk versiyon olanını halen kullanan biri olarak diyebilirim ki,bana göre amplinin eleştirilebilecek hiç bir kötü tarafı bulunmuyor.En çok beğendiğim yönü sesteki denge çok iyi kurulmuş.Her ses seviyesinde bile kulağı rahatsız etmiyor,detay kaybetmiyor.

Ben forumdada paylaşmış olduğum bir pre amp ile kullanıyorum amplimi.
Preamp ses üzerinde müthiş etkili oldu diyebilirim.Bu zamana kadar yapmış olduğum en iyi ses veren pre diyebilirim.
Sesin aradan geçen zamanda tam anlamı ile oturduğunu söyleyebilirim.

Bununla birlikte bu yeni PP class A amplinin sesini nekadar merak ediyorum bilemezsiniz.
Acaba diyorum benim dinlediğim amplinin sesinden ne kadar daha çıtayı yükseltmiş.Dahası nasıl olur?İşte burada tıkanıyorum.
Bunu da kulağımın eksikliğine ve deneyimsizliğine bağlıyorum.
Hoparlörün sese katkısını da unutmamak lazım.

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen birgitay » 17 Haz 2013, 23:51

Bende bunları duymak istiyorum sağolun. Bu başlık ve altında son cevabım olarak , Hangi Preamp devresi acaba mesaj atarsanız sevinirim .
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 18 Haz 2013, 00:40

Benim yapmış ve halen kullanmakta olduğum preamp bu,kazancını da baya düşürdüm,pek de sinyal yükseltmesi yapmıyor şu an,bir nevi buffer gibi
onyukseltec-tonkontrol/sema-hakkinda-bilgi-rica-ediyorum-t1697.html

Hiç fırsat bulamıyorum.
PP A class amplide de bu preyi denemeyi çok isterdim.
Acaba benim hoparlörlerimden kaynaklı bir sorunu mu preamp çözdü,bilemiyorum.

Gerçi Hamit Bey in bu preamp dan daha ileri bir uygulaması olmuştu.
Herhade daha iyi bulsaydı kendisi de kullanırdı diye de düşünüyorum.Keza benim kulağımın bu güne kadar duyduğu sesler önceki mesajımda da belirttiğm gibi referans olmaya yetkin değil.Sadece bana göre çok iyi :?:

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 21 Haz 2013, 14:21

Ben resimleri koydum. Hamit abi sende yazıları eklermisin.
Eklentiler
1371291156001.jpg
1371291156001.jpg (36 KiB) 1081 defa görüntülendi
1371291148510.jpg
1371291148510.jpg (30.02 KiB) 1081 defa görüntülendi
1371291138903.jpg
1371291138903.jpg (34.24 KiB) 1081 defa görüntülendi
1371291129573.jpg
1371291129573.jpg (33.45 KiB) 1081 defa görüntülendi
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir