Bir hoparlörün doğuşu

Makaleleriniz » Elinizde olan veya yazdığınız makaleleri(teorik bilgi, nasıl çalışır gibi bilgiler) gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Cevap: frekans aralığı

İletigönderen hoparlör » 01 Tem 2009, 11:11

Eline sağlık, galiba şimdi hesaplar doğrulmuş durumda..

Aynı ölçümleri mid ve tiz hoparlör için de yapman lazım idealinde. Neden dersen crossover için özellikle. Ancak crossover tasarımı için tüm hoparlörlerin aynı zamanda frekans karakteristiklerini de bilmen lazım. Bunları ya yapacaksın ya da tamamen gözardı edeceksin, çok da kolay ve ucuz değil. Buraya kadar yaptıkların işin kolay yanıydı. TrueRTA ile çıkaracağın frekans karakteristiği için öncelikle bir de ölçüm mikrofonuna ihtiyacın olacak. Neden dersen, ölçüm mikrofonlarının frekans karakteristiği oldukça doğrusaldır, diğerleri ya ses frekansını tam kaplamaz ya da iniş çıkışları vardır. Bu arada TrueRTA'nın ücretsiz versiyonu yeterli oktav detay vermez. Bir de ölçüm mikrofunu için önkuvvetlendirici vs. gibi donanımlara ihtiyacın olacak. Karar senin.

Kabin hesapları için hangi yazılımı kullanmayı düşünüyorsun? Bu konuda İnternet'te de hesaplamalar var, biraz araştırmanı tavsiye derim. Araba hoparlörleri hesaplayanlardan uzak dur derim, onların amacı başka, subwoofer yapacaksan o zaman başka.

Kapalı, portlu veya başka bir uygulama mı düşünüyorsun?

Kabin malzemesi olarak sunta, mdf kullanabilirsin, standart 18mm kullanılabilir. Peki dört köşe bir kabin mi yoksa şekilli birşey mi yapmak istiyorsun? Malzeme seçimin biraz da buna bağlı. İdeal malzeme 18-21mm su kontrası denilen üründür. Yalnız bu malzemenin çok çeşitli kalitede olanı var, tabakada mdf'den 10tl gibi daha pahalıdır ama hem daha kolay işlenir hem de daha dayanıklıdır ve hafiftir mdf'ye göre. Üstelik iki yüzü de kaplamalı olduğundan güzel bir zımpara ile çok da dekoratif bir malzeme olarak kullanılabilir.

Verdiğim kabin ölçüleri Piooner'ın portlu kabini içindi, çok da yaklaşık bir değer çıkmış, ilginç. Ancak burada öenmli olan senin nasıl bir kabin yapmak istediğin, dolayısıyla tercihlerini belirtmen lazımm.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen hoparlör » 01 Tem 2009, 11:46

N5K3G yazdı:altın oranları kısadan hisse aşağıdaki linkten hesaplatabilirsiniz.

http://www.metropolsound.com/hesaplamalar2.htm

http://www.hometheatershack.com/forums/ ... alculator/
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen fixxxxxer » 01 Tem 2009, 13:37

Hoparlör kabini yapımı hususunda rasgele gidilen yoldan dolayı aldığım tatmin edici olmayan sonuçlardan ötürü ya hazır hoparlör almak, ya da parametreleri kesin belli sürücüler alıp kabin yapmak fikri daha akla yatkın geliyordu, ancak sizin çalışmada gösterilen özene ve sabra hayran kaldım desem yeridir, ar-ge çalışması gibi olmuş resmen, umarım sonucu da bu uğraşılarınıza değecek kadar iyi olur, tebrik ediyorum böyle detaylı bir işe cesaret edip girdiğiniz için, kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

İletigönderen miriel » 01 Tem 2009, 14:00

Evet bu crossover hesapları daha karmaşık ama bu işede gireceğiz inşallah.Önce dediğiniz gibi kabin tasarımına ihtiyaç var.

Hocam portlu kabin edersek,kabin içindeki rezonans frekansına göremi tune edicez portu ? (Fb = 88 Hz)

pioneer hoparlörde 100 hz den aşağısını filtrelemeyi düşünüyorum çünki elimdeki 30 cm bandpass subwoofera 100 hz den aşağısını devredeceğim.
100hz den yukarısı için porta gerek varmıdır ?

Birde kule tipi kabin düşünüyordum,altın oranlara göre kule tipi zor gibi.Daha dar ve uzun olsaydı düşündüğüm gibi olacaktı.
Malzeme olarak 18 mm ham mdf düşünüyordum,kenar yuvarlatmaları yaparak kabini daha estetik göstermeye çalışacağım.Yan kenarları 45 derece keserek yapıştırma ile birleştirmeyi düşünüyorum.Sonra istediğim bir renge boyayarak veya ahşap deseni vererek son haline getirebilirim.Bilmiyorum su kontrası ile dahamı güzel olur?

Aşağıda ahşap desenini göstermek için eski sunta kabinimin resmini koyuyorum ;

Resim

Kabin şekli olarak siz ne dersiniz hocam kule tipi yapsak zararı olurmu ?
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

İletigönderen miriel » 01 Tem 2009, 14:03

fixxxxxer yazdı:Hoparlör kabini yapımı hususunda rasgele gidilen yoldan dolayı aldığım tatmin edici olmayan sonuçlardan ötürü ya hazır hoparlör almak, ya da parametreleri kesin belli sürücüler alıp kabin yapmak fikri daha akla yatkın geliyordu, ancak sizin çalışmada gösterilen özene ve sabra hayran kaldım desem yeridir, ar-ge çalışması gibi olmuş resmen, umarım sonucu da bu uğraşılarınıza değecek kadar iyi olur, tebrik ediyorum böyle detaylı bir işe cesaret edip girdiğiniz için, kolay gelsin.

Teşekkür ederim fixer,öncedende belirttiğim gibi bu cesaretimin kaynağı DIY tr dir.Burada kulaktan dolma varsayımlar yok,herşey gerçek.

sizede kolay gelsin sağolun.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 01 Tem 2009, 15:54

miriel yazdı:Evet bu crossover hesapları daha karmaşık ama bu işede gireceğiz inşallah.Önce dediğiniz gibi kabin tasarımına ihtiyaç var.

Hocam portlu kabin edersek,kabin içindeki rezonans frekansına göremi tune edicez portu ? (Fb = 88 Hz)

pioneer hoparlörde 100 hz den aşağısını filtrelemeyi düşünüyorum çünki elimdeki 30 cm bandpass subwoofera 100 hz den aşağısını devredeceğim.
100hz den yukarısı için porta gerek varmıdır ?

Birde kule tipi kabin düşünüyordum,altın oranlara göre kule tipi zor gibi.Daha dar ve uzun olsaydı düşündüğüm gibi olacaktı.
Malzeme olarak 18 mm ham mdf düşünüyordum,kenar yuvarlatmaları yaparak kabini daha estetik göstermeye çalışacağım.Yan kenarları 45 derece keserek yapıştırma ile birleştirmeyi düşünüyorum.Sonra istediğim bir renge boyayarak veya ahşap deseni vererek son haline getirebilirim.Bilmiyorum su kontrası ile dahamı güzel olur?

Kabin şekli olarak siz ne dersiniz hocam kule tipi yapsak zararı olurmu ?

Akşama biraz daha detaylı yazarım ama şimdilik durumu şöyle özetleyebiliriz.

Kule tipi kabin yapabilirsin, altın oranlara bakarsan high-end kategorisinde hangi kabinler buna denk düşer bilinmez. Bu oranlar özellikle orantılı bir dört köşe tasarlıyorsak veya genel görüntüyü kurtarmak için uygulanabilir. Akustik faydası vardır ama şart değildir. Dolayısıyla kule tipi bir kabin tasarlamanda hiçbir sakınca yok. Kenarları kesinlikle 45 derece yapmalısın dediğin gibi. Freze imkanlarına göre de yuvarlatmaları halledebilirsin ama bir el frezesi bile çok iş görecektir.

Dışını ağaç kaplama yapacaksan yapıştırmadan önce prese göndermelisin, boya da benzer malzeme düşünüyorsan sorun değil. İç duvarlara da çıta gerekecek ama bu bir sonraki adım.

Bas hoparlörünü kabinin yan tarafına da monte edebilirsin ama bas kesim frekansı biraz düşük olmalıdır. 100 Hz de kalacaksa bizim Pioneer'ı ön tarafa montaj daha akıllıca olacaktır. Portlu kabin yapmana gerek yok bu durumda. Port, kabin ve hoparlör rezonansını dengelemek gerekecektir.Bunu nasıl yapacağını akşama anlatırım.

Son olarak tizleri göremedim ama tavsiyem sakın bir daha resimdeki gibi kabin yapma!
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen miriel » 01 Tem 2009, 18:09

hoparlör yazdı:
Son olarak tizleri göremedim ama tavsiyem sakın bir daha resimdeki gibi kabin yapma!

:D ne yalan söyliyim haklısınız.

Şöyle bir program var hocam belki ismini duymuşsunuzdur ; Acoustic Analyzing Sysyem 5E

Hoparlörler hakkında ön bilgi vermesi için basit bir mikrofon ile test yaptım.

Pioneer 20 cm bass için grafikte 50 Hz - 2 kHz arası düz ;

Resim Resim

mid de test yaparken 450-500 hz arasında cızırtı çıktığını farkettim,çok moralim bozuldu.Mid için grafikte 400 Hz - 7 kHz arası düz ;

Resim Resim

tweeter için grafikte 600 Hz - 7 kHz arası düz ;

Resim Resim
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen drhardware » 01 Tem 2009, 18:19

Bence tweeter ölçümlerinde bir sorun var, mid le aynı sonucu vermiş yaklaşık olarak..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

İletigönderen miriel » 01 Tem 2009, 18:40

Tweeter biraz kalın çalıyor sesleri zaten,mid gibi ses verebiliyor.Ölçümü basit bir mikrofonla yaptım diyeceğim ama diğer hoparlörlerde aynı mikrofonla ölçüldü,referans aynı yani.

tweeter

Resim Resim
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen miriel » 01 Tem 2009, 18:52

Fikir vermesi açısından arka görüntüsü ;

Resim