Bir hoparlörün doğuşu

Makaleleriniz » Elinizde olan veya yazdığınız makaleleri(teorik bilgi, nasıl çalışır gibi bilgiler) gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Bir hoparlörün doğuşu

Okunmamış iletigönderen hamist » 17 Haz 2013, 14:44

cyhn08 yazdı:öncelikle herkese merhaba siteye yeni kayıt olduğum için pek fazla kimseyi tanımıyorum ama makaleyi baştan sona okudum ve bu projede emeği geçek miriel ve diğer arkadaşımıza ve tabi ki de hocamıza (hoparlör) yaptıkları için ve bunları bizimle paylaştıkları için çok teşekkür ediyorum.ses işinde yeniyim ve takıldığım bazı konularda sizlere soru sormak istiyorum.
elimde RCF marka 1987 yılına ait 30cm 75w 4 adet hoparlör var tahminimce full range (için de ufuk bir huni bulunmakta ve kagıttan yapılmış huni kısmı) resim eklemesini bilmediğim için resmini ekleyemiyorum kusuruma bakmayın tahmin edersiniz ki bu hoparlörlerin thiele small parametrelerini bulamadım ve bu miriel arkadaşımızın makalesine denk geldim dedim hoparlörün thiele small parametrelerini ölçerek hesaplayayım ve başladım işe koyulmaya ölçümleri yapıyorum lakin 4 höparlörün de değerleri birbirinden farklı çıkıyor ve takıldığım bazı noktalar var sanırım bu yüzden olsa gerek :idea: aşağıdaki konularda yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum 4 gündür uğraşıyorum hala düzgün degerler elde edemedim neredeyse tüm ölçümler birbirinden farklı çıktı.
:?: ilk olarak hoparlörün direncini avometre ile ohm konumunda mı ölçüyoruz yoksa üzerinde yazan değerimi direk alıyoruz (üzerinde yazan 8 ,4 ohm gibi) emin olamadım ama ben avometre ile ölçtüğüm değerleri aldım.
:?: son olarak ta olarak program yardımıyla bilgisayardan 100 hz sinüs sinyali gönderiyorum ama amfi çıkışındaki 1 voltu ayarlarken amfinin çıkışına hoparlör ve direnç seri bağlı olmalı mı yoksa çıkış boşta iken mi 1volt gerilim görmeliyiz. 100 hz frekans sabit mi vref değeri bede 105 hz de oluyor son olarak ta buraya kadar işlemleri yaptık diyelim vr degerine göre FH değerini buluyorum lakin FL değerini bulamıyorum. diyelim VR=320 mv olsun frekansı düşürdükçe FL 300mv tan fazla olmuyor ilerledikçede deger düşüyor acaba bi yerde hatamı yapıyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim cevaplarınızı bekliyorum çıldırmak üzereyim :kop:

Öncelikle hoş geldiniz.
Arkadaşımız amator fotograf yüklemeyi anlatmış.
Yükleyeceğiniz fotograf genellikle full range olup olmadığı hakkında fikir verir.
Öte yandan
hoparlorler/thiele-small-hesaplama-t1463.html?hilit=thiele%20small

bu link içeriğindeki bilgiler ışığında yapılacak test çalışmaları sonucunda TS parametreleri
bulunabilir.

Hoparlor üzerinde yazılı olan 4-8 ohm hoparlorün AC direnci yani empedansıdır,
ohm metre ile ölçtüğünüz tel direncidir ve hoparlor empedansından biraz daha
düşüktür.
Yani 8 ohm hoparlor 7-7.5 ohm gibi, 4 ohm da 3-3.5 ohm gibi ölçülür.

Elbette zor bir çalışma sizi bekliyor
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen cyhn08 » 17 Haz 2013, 16:48

sağol tşkler işin zorluğunu fark etmem fazla uzun sürmedi ama çıktık bir kere bu yola devam edeceğiz artık daha önce bu (http://sound.westhost.com/tsp.htm)siteye baktım lakin ingilizcem pek fazla iyi olmadığın translate çevirdim ama pek bir şey anlamadım ikinci siteye bakmaya başladım bile ve en kısa zaman da resim de ekleyeceğim hoparlörler antika resmen benden bile yaşlı ama basları iyi vermese de tiz ve mid sesleri iyi veriyor enstrümanlar için çok güzel sessi var bu hoparlöre 2 yollu crossover yapıp bide bas eklemeyi düşünüyorum.lakın hoparlörün ac empedansı 8ohm dc direçleri 6.9 , 6.8 , 7 ve 8.2 ohm hepsi birbirinden farklı neden bu kadar fark var acaba benim ölçü aletim (my-62 ve ogsm 266f ) çok mu dandikler yanlış mı ölçüyor bilemedim
cyhn08
Yeni Üye

İl: artvin
Meslek: elektronik

Okunmamış iletigönderen hamist » 17 Haz 2013, 17:11

cyhn08 yazdı:sağol tşkler işin zorluğunu fark etmem fazla uzun sürmedi ama çıktık bir kere bu yola devam edeceğiz artık daha önce bu (http://sound.westhost.com/tsp.htm)siteye baktım lakin ingilizcem pek fazla iyi olmadığın translate çevirdim ama pek bir şey anlamadım ikinci siteye bakmaya başladım bile ve en kısa zaman da resim de ekleyeceğim hoparlörler antika resmen benden bile yaşlı ama basları iyi vermese de tiz ve mid sesleri iyi veriyor enstrümanlar için çok güzel sessi var bu hoparlöre 2 yollu crossover yapıp bide bas eklemeyi düşünüyorum.lakın hoparlörün ac empedansı 8ohm dc direçleri 6.9 , 6.8 , 7 ve 8.2 ohm hepsi birbirinden farklı neden bu kadar fark var acaba benim ölçü aletim (my-62 ve ogsm 266f ) çok mu dandikler yanlış mı ölçüyor bilemedim

Farklı marka ve model hoparlorlerin aynı empedas da olsa tel dirençleri farklı olabilir.
2 kanal için kullanılacak hoparlorler çift olarak aynı marka ve model olmalıdır,
eğer bunlar arasında da direnç farklılığı varsa bu hoparlorlerin sağlıklı olmadığı
düşünülmeli.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen cyhn08 » 17 Haz 2013, 17:38

3 tane hoparlörün resimlerini ekledim 4. hoparlörü astığım için fotografını çekemedim
IMG_1777.JPG

IMG_1778.JPG

IMG_1779.JPG

IMG_1780.JPG

IMG_1781.JPG

IMG_1782.JPG

IMG_1784.JPG
cyhn08
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 17 Haz 2013, 17:46

Bunlar bir dönem yerli üretilen full range , yanılmıyorsam enstruman hoparlorleri.
Farklı tel dirençleri okumanız bunların zaman içinde aşırı yüklenme nedeni ile kavrulmuş
olması anlamına gelir.
Aksi halde en azından ikisinin tel direnci aynı olurdu.
Buradaki full range ifadesi yanıltmasın, bunların üst frekans verimleri pek iyi değildir,
dolayısı ile bir tweeter eklemek gerektirir.

Ben bu hoparlorler ile çalışmayı düşünmezdim.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen cyhn08 » 17 Haz 2013, 17:55

hoparlörler çok iyi değil 75w bunları ikişerli olarak seri bağlamayı 150w yapıp düşünüyorum 2*100w amfiye bağlamayı düşünüyorum ama hoparlör çok iyi değil bide rasgele kötü bir kabin yapıp hepten berbat etmek istemiyorum. vr gerilimini bir türlü fl frekansında göremiyorum fh frekansını buluyorum lakin fs=50hz se
hesaplanan fs (fs=(fh-fl)^0.5) 43hz falan çıkıyor arada 7 ,8 hz lik bir fark var hep neden kaynaklanıyor acaba bi yardımcı olsanız bide bu ne tür bir hoparlör
cyhn08
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen cyhn08 » 17 Haz 2013, 18:04

hamist kardeş haklısın elimde varken düzgün kutulu yapmak istedim hemde bir başlangıç olur demiştim değmez diyorsanız kendi eski kutusuna göre yeni kabin yaptırayım o zaman mdf veya suntadan artık. bide tiz mid sesi gayet güzel biraz basslar sıkıntı genede düşünceleriniz için teşekkürler. fl frekansının çıkmaması neden kaynaklanıyor yıpranmış olduğundan mı dandik olduğu için mi acaba kafam hala orada :bilmem:
cyhn08
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen cyhn08 » 17 Haz 2013, 18:08

bitince kutulanmış resmini koyarım artık
cyhn08
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 17 Haz 2013, 18:14

cyhn08 yazdı:hamist kardeş haklısın elimde varken düzgün kutulu yapmak istedim hemde bir başlangıç olur demiştim değmez diyorsanız kendi eski kutusuna göre yeni kabin yaptırayım o zaman mdf veya suntadan artık. bide tiz mid sesi gayet güzel biraz basslar sıkıntı genede düşünceleriniz için teşekkürler. fl frekansının çıkmaması neden kaynaklanıyor yıpranmış olduğundan mı dandik olduğu için mi acaba kafam hala orada :bilmem:

Ancak bu hoparlorlerin 8 ohm olduğu, tel direncindeki farklıklar nedeni ile tartışılır durumda.
Dolayısı ile tecrübe amacı ile uğraşabilirsiniz, ama ampl. çıkışlarınızı da riske sokabilirsiniz.
fh ve fl değerlerini bulma işleminde hoparlore biraz daha fazla voltaj vermek gerekebilir.
Ayrıca bu bölgede değişim dikkatle izlenmeli, düşük seviye sürüş ile ölçüm doğru gerçekleşmeyebilir.
Seri direnci biraz daha büyük tutmak da fayda sağlayabilir.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2016, 21:00

Bu konuyu bulduğum çok iyi oldu. Bende Subbass yapmayı düşünüyorum. Bu konuyu baştan okumaya başlayayım. Ne gerekiyor ne yapmak lazım umarım işime yarar.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Önceki

Makaleleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot], Semrush [Bot] ve 0 misafir