Bir hoparlörün doğuşu

Makaleleriniz » Elinizde olan veya yazdığınız makaleleri(teorik bilgi, nasıl çalışır gibi bilgiler) gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Cevap: frekans aralığı

İletigönderen miriel » 02 Tem 2009, 23:57

fixxxxxer yazdı: Bas katını ayırmak için cross-over işe yarar belki ama sub frekansa bu sürücüyle inmeyi düşünmediğinizi söylemişsiniz, bu takdirde de cross-over olmadan iyi netice alabilirsiniz... Kaldı ki bas sürücüsü çok da iyi birşey olmadığından (pek atak bi hoparlör değil, ciddi güç düzeylerinde baslarda patlama, göbek vurma yapıyor) bas almak için zorlarsanız sonuç kötü olabilir...

Burayı birazdaha açarmısınız,tam anlayamadım.100 hz altını pionner hoparlörün filtrelemek istiyorum çünki dediğiniz gibi 50 Hz de 55W güçte bobin dibe vuruyor,bunu ölçmüştüm, 16.6 volta karşılık geliyor 5 ohm da = 55 W.Sizde crossovera gerek yok diyorsunuz,bir yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

100 Hz altınıda 30 cm subwoofer ile süreceğim.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

İletigönderen fixxxxxer » 03 Tem 2009, 00:33

Pardon benim genel olarak kastettiğim şu idi, bu hoparlör cross-over ile pek parlak sonuç vermiyor (orijinal cross-over ı ile) yani cross-over la sadece bas frekans girince hoparlör saçmalıyor, 100Hz bandpass filtre iyi fikir olabilir şu durumda tabi ben yanlış anlamışım... Bu arada aktif sub mı kullanacaksınız pasif sub mı? Pasif baya bi zor olur gibi...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

İletigönderen miriel » 03 Tem 2009, 00:46

Aynı fikirdeymişiz iyi iyi :) biran bende nerde yanlış yaptım dedim :)

Sub woofer bandpass,verdiği alt frekanslara hayranım.Odanın neresine koyarsanız koyun baslar hep aynı yumuşaklıkta ;

Resim Resim

Yanlız aktif değil,harici class D mono anfi ile besliyorum.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 03 Tem 2009, 11:30

Bu gariban Piooner'dan fazla birşeyler beklememek gerek, malum ev sınıfnda makul fiyatlı genel ucuz sistemler bunlar. Bugün Çin malı bir sürü sistem neyse onlar da derli toplu ucuz sistemlerdi. Hoparlörler de zaten kabine göre özel imalattır, hoparlörlerin frekans aralığı da dahil herşey basit bir crossover ile çözülecek derecede minimuma indirgenmiştir.

Bizler genellikle elimizde kalan, ya da ucuza temin edebileceğimiz mevcut parçaları birleştirip birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu hep böyle kalacak değil tabiki, birgün yeterli paramız olunca DIY sınıfında daha yukarılara da taşınabiliriz ama 200-400 Euro tek bir ScanSpeak hoparlöre para vermek şu an bizi aşıyor. Nedeni de çok basit, 400 Euro'luk hoparlörü adına yaraşır şekilde kullanmak çok daha büyük bilgi birikimi ve kaynak gerektiriyor.

Bu ticari üretimleri beğenmemek anlamına gelmiyor. Ancak ticari sistemlerden beklentilerimizi de anlaman adına oldukça yararlı bir çalışma olduğu kesin. Evde düzgün müzik dinleme hobisinin üstüne çıktıkça farklı bir kategori oluşuyor ve belirli bir yere kadar DIY maliyetini çıkarsa da ticari sistemler alıp başını gidebiliyor. Aradaki fark kullanılan hoparlörler, kabin teknikleri ve en fazla da ölçümleme olanakları oluyor. Üst seviye DIY bir hoparlör sistemi üretmek çoğu zaman ticari bir eşleniğinden daha pahalıya çıkacaktır, ancak öğrettikleri açısından DIY paha biçilemez bir konumdadır.

Dün bizim rado-tv bölümünün Tascam stüdyo monitörlerini biraz kurcaladım, aktif minik portlu tasarımlar. Açıkcası ses rengi düz olmasına rağmen oldukça büyüleyici geldi. Son derece net, tizler tek tek, hiçbir kesilme bozulma yok. İki yollu ama özellikle insan sesi inanılmaz derecede gerçek çıkıyor. Bu hoparlörler özel üretim ve evde bunları taklit edebilmek için en azından eşdeğer nitelikte hoparlör temin etmek lazım. DIY için hoparlör üreten firmalar çok da fazla değil, Pro üretenler çok daha fazla. ScanSpeak, Morel, Eton oldukça kaliteli ancak bir o kadar da pahalı. Amerika'da daha ucuz seviyede Dayton gibi markalar da var ama bunları buradan temin etmek çok da ucuz değil. Örneğin flat-düz frekans cevabı nedeniyle ScanSpeak tarafından senelerce üretilen klasik bir tiz var, D2008 önceden 50-60 USD civarındayken Madisound'da 72 USD. Türkiye teslimi çiftinin 200 USD :) En ucuz modelleri bunlar :)

Gene de izlediğimiz yol, matematik, ölçümler başkaları için çok da farklı değil. Ancak örneğin Klippel mikrofona ek olarak bir de lazerle hoparlör konunun hareketlerini gözlemliyor. Bu tür firmaların çoğu da bizler gibi amatör merakla başlayıp sonra butik tarzı profesyonel ekipman üretmeye başlayan "small business" yani küçük işletmeler. Bizde de AB destekleme fonları ile böyle bir sürü küçük atölye kurulabilir ve ilerinin ScanSpeak markaları olabilir, Hindistan'da Peerless gibi kaliteli hoparlör üretebilir. Ama olmaz nedeni de aslında çok basit, tıpkı PCB işinde olduğu gibi serbest tasarımcıyı desteklemek yerine öldürmek ve hep "büyük" işler yapma hayali ağır basar. Çünkü PCB üretim tesisini satan ve kuran amcalar büyük işler yapacaklarını söylemişlerdir. Kimse bilmezki bugün 2-3 prototip PCB ile gelen adam yarın 20,000-30,000'lik iş ile gelebilir. Dolayısıyla yarınki büyük işi de baştan kaçırmış olurlar.

Nico yeni bir web sitesi toparlıyor, biraz başının etini yemiş gibi oldum ama gerekliydi:) Orada da aslında yapılan işlerin ne anlama geldiğini anlatıyor, para verip almaya kalksan bu fiyat ama kendin yaparsan bu fiyat gibi. Bizim gibi emeğin hor görüldüğü ve ucuz bile değil beleşe getirilmek istendiği bir toplumda aslında bu forumda aslında bizler de bunu rutini kırıp düzgün işler yapmaya çalışan bir topluluğuz. Övgülerin için de teşekkürler, ama bu övgüler tüm foruma aittir, hem teknik altyapıyı hazırlayıp ayakta tutanlara hem değerli katkılarıyla besleyenlere hem de soru sorup bizleri araştırmaya sentezlemeye motive edenlere.

Bugün cuma meğer edebiyat günümmüş :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen miriel » 03 Tem 2009, 17:16

Hepimizin cuması hayırlı olsun.

Ekonomimizin elverdiği derecede burada bilime dayalı bişeyler yapmaya çalışıyoruz,buranın en çok hoşuma giden yanı köstek değil destek olunması ve samimi bir şekilde bilgilerin paylaşılması.Birilerine yol gösteriyorsak,yardımcı oluyorsak ne mutlu bizlere.İnanıyorumki bu bu destek olduğu sürece DIY TR yoluna emin adımlarla devam edecektir ve yeni fikirlere cesaret verecektir.

Bugün final sınavlarım okulda açıklandı,malesef makine elemanları dersimden tökezlemişim :) makinacı olan arkadaşlar varsa iyi bilirler :)
Özürdileyerek,5 gün bu projeye ara vermek zorunda kalıyorum.Ayın 8 inde bütünleme sınavına çok iyi hazırlanmalıyım.Kafamdan bu sıkıntıyı attıktan sonra tekrar paylaşımlarımızla yolumuza devam ederiz.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen fatihcol » 11 Tem 2009, 02:22

Sevgili inanç kullandığın mikrofon pc tarafından 7 kHz den sonra LPF edilmiş. 50 kHz ise ses kartının kendi harmonikleri olduğunu düşünüyorum.

4. sayfadaki mesajlarda ise 00035 değeri harmonik gibi geldi bana başka açıklaması yok zaten.

Yaptığın bu çalışma çok orjinal bir çalışma olmuş. Her bilgiyi değerlendirerek tarafsız gözlemlerle bir şeyler yapıyorsun ve emin adımlarla sonuca ilerliyorsun. seni takip ederken ben heyecan duyuyorum. Site sahiplerine ve sana çok teşekkür ederim.

Ayrıca o band-pass kutu çok alt frekans vermez harmonikten başka birşey değil onun sesi. time domainde yolculuk yapan ses, ses olmaktan çıkıyor.

Değerli HOPARLÖR toplumumuz "cahil, bilinçsiz tüccar" kılıklı gözüksede hepsi öyle değil.

Tüm dünyada cebinde parası olanlar herşeyi ucuza satın alabileceklerini sanıyorlar. parası olmayanlar ise ucuzunu arıyorlar.

AB girişimci halklar kaynaşması programı. hibe program. http://www.csdproject.net/web/Home/tabi ... fault.aspx aslında birileri güzel şeyler yapıyor ama bazı medya kuruluşlarımız bu tip şeyleri duyurmuyor. ama birileri iyi şeyler yapıyor.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Elektronik Teknisyeni

Reklamlar

İletigönderen the_cantan » 11 Tem 2009, 19:00

fatihcol yazdı:
Ayrıca o band-pass kutu çok alt frekans vermez harmonikten başka birşey değil onun sesi. time domainde yolculuk yapan ses, ses olmaktan çıkıyor.

doğru söze ne denir.yine de nispeten üst frekanslara da hassas bas tranducer'a kabinin bas ses katkısı ve filtrasyon açısından uygun bir yapıdır. önden vurmalı (Ported) SW kabini,(sesi güzeldi.çalışıyorsa kurcalama.) 4th Order Bandpass Systems kabin haline getirdim. ses çok boğuklaştı. halbu ki bu şekilde gırlama vari sesi de severdim.Olmadı. aynı dizayn 8 sene öncenin yok olmuş marka aiwa nın TS-W45 de vardı.sesinide severdim ama çok güçlü değil.çok zayıf.müzikal de değil.orta seviye güçte hoşuma giderdi diğer yandan.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

İletigönderen miriel » 13 Tem 2009, 01:00

fatihcol yazdı:Sevgili inanç kullandığın mikrofon pc tarafından 7 kHz den sonra LPF edilmiş. 50 kHz ise ses kartının kendi harmonikleri olduğunu düşünüyorum.

4. sayfadaki mesajlarda ise 00035 değeri harmonik gibi geldi bana başka açıklaması yok zaten.

Yaptığın bu çalışma çok orjinal bir çalışma olmuş. Her bilgiyi değerlendirerek tarafsız gözlemlerle bir şeyler yapıyorsun ve emin adımlarla sonuca ilerliyorsun. seni takip ederken ben heyecan duyuyorum. Site sahiplerine ve sana çok teşekkür ederim.

Değerli HOPARLÖR toplumumuz "cahil, bilinçsiz tüccar" kılıklı gözüksede hepsi öyle değil.

Tüm dünyada cebinde parası olanlar herşeyi ucuza satın alabileceklerini sanıyorlar. parası olmayanlar ise ucuzunu arıyorlar.

AB girişimci halklar kaynaşması programı. hibe program. http://www.csdproject.net/web/Home/tabi ... fault.aspx aslında birileri güzel şeyler yapıyor ama bazı medya kuruluşlarımız bu tip şeyleri duyurmuyor. ama birileri iyi şeyler yapıyor.

Merhaba fatih hocam,

4. sayfadaki voltaj kaymasını ben anlayamadım zaten,dirençten hoparlöre doğru voltaj yükü kayıyor ve dirençte voltaj azalırken hoparlörde artıyor.Toplamlarıda 1 etmesi gerekirken 1,035 ediyor.Bu 0,035 V luk fark ölçü aletinin standartlığından,true RMS multimetre olmamasından,kaynaklanıyordur.Sonuçta sistemdeki akım tek koldan geçtiği için hesaplamalarımızda herhangi bir problem olmuyor.Buyüzden orada fazla takılmadım.

Bandpass subwoofer sistemin yanında uyumsuz olursa onada bir kabin yaparız tam olur :)

Sınavım dolayısyla buraya ara vermek zorunda kalmıştım,şimdi tekrar iş başına geçme zamanı geldi.
Toplam kabin hacmini hesapladığım adresdeki programı kontrol etme içgüdüsü geldi bana birden,hangi formülleri kullandığını merak etmiştim.Herzaman internet olacak değil ya :)
Sayfayı açtım,ctrl+u yaparak sayfa kaynağına işlemleri görebilmek için girdim(mozzilla).İşlemlere baktığımda,girdiğim kabin ve hoparlör hacim değerlerini program topluyor ve altın orana göre bu toplam hacmin kenarlarının uzunluklarını bize veriyor.Yani girilen hacme karşılık gelen kutunun altın oranlardaki kenar uzunluklarını bize veren bir program.Sonuç olarak kutu hacmini yanlış bulmuş bulunmaktaydım ve hemen işe koyuldum.Program olayına girmeden kendim hesap yaparak hoparlörün hacminin eklenmemiş halini 28,8 litre buldum aşağıda resmedildiği gibi ;

Resim

Şimdi bu hacme göre kule tipi kabin tasarımına girip size resmetmeye çalışacağım katı modellemeyle.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen miriel » 13 Tem 2009, 06:35

Kabini kule tipi düşündüğüm için,kenar yuvarlatmaları ile sorun teşkil etmeyecek şekilde genişliği 23 cm seçtim.En geniş hoparlör çapı 21 cm olduğundan,kabini maksimum yüksekliğe çıkarmak amacıyla minimum genişliği tercih ettim.Kare kesitli olması için derinliği de 23 cm seçtim.Bu kabuller ile Kabin yüksekliğini aşağıdaki gibi hesapladım ;

Resim Resim

Resim Resim

Sonuç olarak kabin 23 x 23 x 90 cm boyutlarında oluyor.

Hoparlör hocam umarım genişlik seçimimde bir problem yoktur ?
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen the_cantan » 13 Tem 2009, 09:19

Mat. dan biraz daha anlasaydım güzel olurdu. :?
Hopalör genişliğine düşüncem olmaz da, hatta 21 cm. sürücüye 23cm. iyi fakat kesilirken ve vidalama için hatasız kesim, alan ister. derinliği 30 cm. olarak hesaplasan/düşünsen daha iyi olur bana kalırsa. belki daha derin.

diğer yandan dar uzun kolon isteği benimde isteğimdir çok severim.yandan woofer eklenmemek kaydıyla. derinliği ön genişlikle eşit tutup, hoparlör çalışırken direk, sutun gibi ayakta durması bana hep çok çok ters gelir.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Makaleleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir