AV-400 Amplifikatör Sorunu

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Ynt: AV-400 Amplifikatör Sorunu

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 25 Arl 2010, 21:53

[quote="hoparlör"]Bu amfi devrelerinin genel sorunu klostrofobi sahibi olmalarıdır. Kapalı ortamlarda içlerine bir sıkıntı girer :D

Alemsiniz gokhan hocam.. :lol:
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 25 Arl 2010, 23:16

hoparlör yazdı:Bu amfi devrelerinin genel sorunu klostrofobi sahibi olmalarıdır. Kapalı ortamlarda içlerine bir sıkıntı girer :D

Yapması elinizden geliyor da tamiri neden gelmez :lol:

Kumar gibi ya yaptım ya da yapmadım
;)

hoparlör üstadım benim sorunum şöyle bozulan bir cihazı tamir etmek içimden gelmiyor yenisini yapmak için üşenmem ama tamir için kendime günlerce telkin yapmam gerekiyor:)
Her işte bir hayır vardır derler ya sanırım bozulan amplifikatörü tamir etmek yerine kasaya Ras100 yapacağım:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 27 Arl 2010, 04:18

Amplifikatörüm tekrar canlandı:) Problem şuymuş...Kutulama yaparken, üst plakete bağladığım toprak kablosunun ucundaki klemens hemen dibinde yer alan 1N4007 nin bacağına değmiş ve oradaki ince yolu kaldırmış. Orası kalkınca sürücü kat enerji almadığından tık yokmuş:) Ucuz atlatılmış bir problem oldu.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Arl 2010, 13:33

Şimdi RAS100 için kutu aramanız gerekecek :)

Benim de kutulanacak bir RAS100'üm var ama bekliyor şimdilik.

Yaptığınız aslında tamir sayılmaz, devreyi kurmanın bir parçası. Açıkcası tamir işinden ben de pek hoşlanmıyorum, arıza aramak, hele bilmediğinizi bir devrenin içinde kaybolmak can sıkıcı olabiliyor. Kimileri bayılır böyle şeylere, çözmek hoşlarına gider. Benim bazen böyle hevesim geliyor, ucunda uğraştığıma değecek bir şey varsa tabiki. Ama bir devreyi geliştirmek, kurduktan sonra çalışmak için uğraşmak, bunlar işin keyifli yönleri, sonunda çalışınca insan keyif alıyor. Yani yeni yapılmış devreler eğer çok ciddi sorunlar yoksa tamirden sayılmazlar, uğraşıp çalıştırmak lazım. Yazık yoksa emeklere.

Şimdi Ersoy gibi sorayım, "ses nasıl ses?" :))

Hocam size bir ara bir çift kabin yapmamız lazım, bu amfilere layık.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 27 Arl 2010, 23:27

Hoparlör hocam ilginize teşekkür ederim:) Ses çok güzel... şöyle söyleyeyim girişe bağlı olan bir mp3 player var mesela sesi de kısık, amplifikatörün çalıştığını anlayamazsınız o derece sessiz. Hiçbir hisss sesi veya zzzz gibi parazit yok sesine yüklendiğinizde ise midenizde birşeyler oluyor:)
Kabinler içinse çok haklısınız... en çok ihtiyacım olan şey yaptığım amplifikatörlere hayat verecek bir çift hoparlör ve kabinler. Ras100 yapacağım ve bu amplifikatör forumun standartlarında olacak...bu amplifikatörün kaliteli sesini kendi hoparlörlerimle alabilmem olası gözükmüyor.
Birde şu an üzerinde çalıştığım sisteme önkuvvetlendirici eklemek istiyorum, hayırlısı bakalım:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Arl 2010, 17:16

Ocak ayında ön kuvvetlendirici çıkıyor :) Tam da RAS100'e layık. Kutu içinde ona göre yer ayırabilirsiniz. :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 29 Arl 2010, 00:01

hoparlör yazdı:Ocak ayında ön kuvvetlendirici çıkıyor :) Tam da RAS100'e layık. Kutu içinde ona göre yer ayırabilirsiniz. :D

Hoparlör hocam yeni bir tasarım mı var yoksa :) gerçi öteki tasarımı yapmak nasip olmadı bana.. ama yapacak başka güzel bir önkuvvetlendirici de listeye girse süper olur:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 Arl 2010, 22:39

Var olan bir projenin uyarlaması var. Henüz onu da tamamlayamadım. Ocak ayında ayağa kaldırma planım var. O zamana kadar kutu işlerimi bitirmem lazım. Sonrasında RAS100 keyfi var :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 29 Arl 2010, 22:58

Hocam aynı projeden bende yapmak istiyorum malzeme alırken beni haberdar ederseniz çok mutlu olurum:) Ben amplifikatörü uzay bağlantısı şeklinde yapmayı planlıyorum. Bunun için kafamda bir takım fikirler var ama malzeme boyutları ve şekilleri ile ilgili eksiklikten ötürü projemi tasarlayamıyorum. İki katlı uzay bağlantısı düşünüyorum karmaşık bir düzen olacak..tıpkı benim ruh halim gibi:)
Birde elimde 2x35V AC 400wlık transformatör var..bunu kullanmak istiyorum. Dual mono olacağı için ayrı trafo kullanmak gerektiğini biliyorum ama en azından transformatör masrafından kurtulmak istiyorum ama derseniz ki kesinlikle kullanılmaz kullanmam:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 Arl 2010, 23:19

Malzemeyi zaten almıştım. Ama BD139/BD140 elinizde iyi kalite varsa kullanabilirsiniz. Yoksa tüm malzemeyi size gönderirim.

Elınızdekı trafo gayet iyidir. Dual mono şart değil. Orta uçlu veya çift sekonderli olmasına baglı olarak çift Köprülü biri birbiri besleme yapabilirsiniz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir