AV-400 Amplifikatör Sorunu

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Ynt: AV-400 Amplifikatör Sorunu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 Ekim 2010, 23:29

Devrede IRFP serisini kullanabilirsiniz, sanırım sahte olmadıklarından eminsiniz, bu durumda 2SK/2SC serisini iptal edebilirsiniz. Üretimler artık yapılmadığından güvenilir kaynaklardan değilse sahte olmaları büyük bir olasılık, ama gene de belli olmuyor.Bizim memlekette dışarıdan ucuza bulunabiliyor, bu her zaman sahte olacağını göstermiyor. Yurtdışına göre bizde fiyatlar daha ucuz, tabiki bulabilirseniz, ve de sahte değilse.

Holton devrelerine bir ara merak salmıştım ama hiç birini yapmadım. Benzer bir çıkış katını ise kanal başına 16 lateral mosfet ile yaptık, sonuçtan da gayet memnunuz. Yaptığınız devre ile ilgili notlar almıştım, bir kısmını Holton'un kendi notlarından bir kısmını da devreyi yapanlardan derlemişim. Halen bulamadım ama asıl kaynağı buldum, ekteki döküman oldukça yol gösterecektir. Dökümanda çıkış katını bağlamadan ilk iki katı nasıl çalıştırıp nerede hangi voltajları kontrol edeceğinize kadar detaylı bir çalıştırma prosedürü bulunuyor. Benzer bir mantığı kendi yaptığım devrede de kullanmıştım. Önce sürücü devreleri çalıştırıp testleri yaptıktan sonra çıkış transistörlerinin olduğu kartı bağlamıştım. İyiki de öyle yapmışım, mosfetler mefta olabilirdi.

Bu dökümandaki devre elinizdeki devre şemasına ile aynı ama revize edilmiş hali, tamamen hexfet'ler ile çalışmaya göre ayarlanmış.

Negatif beslemenin sigortası atıyorsa bazı transistörleri kaybetmiş olabilirseniz. Tavsiyem devrenin giriş ve VAS katını inceden inceye kontrol etmeniz.

Kolay gelsin.
Eklentiler
400W RMS Hexfet Mosfet Amp.pdf
(75.22 KiB) 1050 defa indirildi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 01 Ekim 2010, 23:47

Çok teşekkür ederim hemen zevkle dökümana bakıyorum :)

Dosyaya baktım bu döküman bende vardı hatta burada yer alan şemayı da yaptım aşağıdaki clip devresi de dahil ama o amplifikatör çalışmamış bende çöpe atmıştım:) Ben de bu şimdi kullandığım şemayı yapmaya devam ettim. Tabi o devrede benden kaynaklanan bir hata olmuştur büyük ihtimalle ama bir daha yapmaya korktum. Çünkü şimdi yaptığım şema ile ilk amplifikatörümü yapmış ve başarılı olmuştum.
Yarın iki katı ayırarak elemanları test edip sonra tekrar çalıştırmayı deneyeceğim. Mosfetleri kontrol ettim onlarda bir sorun gözükmüyor. işin garibi mjeleri de kontrol ettim onlarda da bir soun göremedim. Sürücü katındaki tüm yarıiletkenleri değiştirmeyi düşünüyorum tamir edeceğime daha kolayıma geliyor:)

Devre yinede çalışmazsa bundan sonra aşağıdaki devreyi yapacağım..Bu hexfet-lateral mosfet muhabbeti canımı sıktı en azından bu devrenin çıkış transistörleri Adapazırı'nda bile var.(2SC5200-2SA1943)

Resim
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 02 Ekim 2010, 11:20

Tebrikler. Elinize emeğiniza sağlık.

Resimleri incelerken dikkatimi çekti. Siyah renkte suntan marka kullandığınız kondansatörlerle ilgili sizi uyamak istedim. Geçmişte 200 amper 24volt bir güçkaynağı yapmıştım. Bu suntan mı sucan mı neise, bunlar beni çok uğraştırdı. Bozuk çıktılar. Şiddetle değiştirmenizi tavsiye ederim.

Bunun dışında, bu projeye baba bir kutu yakışır.

Kolaygelsin.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 02 Ekim 2010, 21:43

Teşekkür ederim:) Bu kondansatörleri kontrol ettim şu an için bir sıkıntı gözükmüyor...Belki dandik olduklarından zaman içinde kururlar bilemiyorum. Besleme devresinde sorun yok ama kartları henüz kontrol edemedim yorucu bir gün geçirdim de.. Şimdi de bu kafayla bakmak istemiyorum.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 02 Ekim 2010, 22:53

Arkadaşlar birşey soracağım forumda kirlilik olmasın diye burada sorayım dedim.
Yukarıdaki amplifikatörü tasarlamaya başladım. Bias katındaki 1N4004'ler yerine şemanın yayınlandığı sitede Sot 32 plastik kılıflı bir transistör kullanıldığını gördüm.
Resim

Bu şekilde bağlantı yapmak mantıklımıdır. Bu diyotların soğutucuya monte edilmeleri gerek... bu baya problem birşey aslında bu sorunu halletmek bana keyif verir. Şu an elimde olsaydı hallederdim de.. ama yok o nedenle ben de e-c arasını kısa devre edip MJE340 bağlasam olur mu ki. Bu alet yüzünden şemayı oluşturmaya devam edemiyorum yav.

Mosfetli amfiye bir süre dokunmayayım hiç içimden gelmiyor.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 03 Ekim 2010, 10:52

Bir de -70 V hattının sigortası atıyor arkadaşlar az önce fark ettim.

Merhaba,

-70 V hattının sigortası muhtemelen bir veya birkaç transistörünüzün yanması (kısa devre olması) sebebiyle olmuş olabilir, fakat siz ölçümlerde herhangi bir sorunun olmadığınıda yazmışsınız. Yinede devrenin 0 (GND) noktası ile -70 V noktası arasında ohm metre ile ölçüm yapın bakın bakalım bir kısa devre varmı. Çıkış katı ile sürücü katını ayırın, sürücü katındaki MJE340 ve MJE350' lerin kollektörlerini Voltmetrenin AC konumunda Şaseye göre devrenin girişinde sinüs sinyal varken ölçmeyi deneyin, amaç buraya kadar sinyalin gelip gelmediğini voltmetredeki kıpırtıdan öğrenmek.

Diğer yandan son verdiğiniz devredeki bias diyotlarının soğutucuya bağlanmasının amacı, çıkış transistörlerinin ısısı ile değişen özgün bir bias akımı yaratma prensibidir. Bunları isterseniz çıkış soğutucusuna bağlamayadabilirsiniz, lakin bağlamanız daha yerinde ve iyi olacaktır. 1N4004'leri bir şekilde çıkış soğutucusu ile birleştirsenizde olur, fakat MJE340 bağlarsanız olurmu bilemiyorum, olabilir fakat her zaman için değil.

Kolay gelsin.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 03 Ekim 2010, 11:11

Çok teşekkür ederim bugün evdeyim dediklerinizi yapacağım:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 03 Ekim 2010, 13:43

Arkadaşlar arızayı buldum. Öncelikle sürücü katı plaketini sökerek bütün yarı iletkenleri kontrol ettim. Hepsi sağlamdı. Zaten bu malzemeleri match ederken ince eleyip sık dokudum. Biri bozuk olsa üzülürdüm. İlk olarak C14 kondansatörünü 220nF taktığımı gördüm. Bunu 470nF olarak değiştirdim. Tabi sigorta atmasına neden olamaz diye düşündüm.

Ardından kız arkadaşımla telefonla konuşurken Q10 bias transistörünü çıkış katı plaketine taşırken yanlışlık yapıp yapmadığımı düşündüm. Kız arkadaşıma aklımın başka yerde olduğunu söyleyerek telefonu kapatım:)
Nasıl bir eşşeğim ki Q10'u tam ters takmışım. Kendime kızarak bacakları düzelttim çalıştı arkadaşlar :)
Şimdi sukunet akımını ayarlayacağım:) sıcağı sıcağına anlatmak istedim çok mutluyum :)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Ekim 2010, 14:31

Geçmiş olsun, çok sevindim. Artık tamamlanmış hali ile fotoğraf ve sesi konusunda yorumlarınızı bekleriz.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 03 Ekim 2010, 16:30

Teşekkür ederim:) sukunet akımını 100ma ayarladım. Şu an memnunum sesinden baslar harika çıkıyor. Bende orta ses ve ince ses hoparlörü eksik o nedenle tam anlamıyla o açıdan değelendiremedim. Ama eldeki dandik tizle güzel çalıyor. Ses bozulması hissetmedim. Ne yazıkki başka test edebileceğim bir alet edevat yok.
Kutulayınca resmini koyacağım. Ama kutulayacağımı sanmıyorum öteki amfiyi yapacağım bu amfiden yeterince yaptım. Birde başta çıkan sorunlar yüzünden soğudum...aslında çift yapmayı düşünüyordum.
Devrenin 400W verdiğini sanmıyorum arkadaşlar ama daha önceleri yaptığım STK4048den baya bir fazla ses veriyor.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi