YAMAH NATURAL SOUND STEREO AMPLİFER A-720 PROTECT SORUNU

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Ynt: YAMAH NATURAL SOUND STEREO AMPLİFER A-720 PROTECT SORUNU

Okunmamış iletigönderen miriel » 01 Tem 2010, 00:05

Bu basslar taşıt için, 20 cm lik olanından ve bayağı eski bir model. Seslerini çok severdim bunların 30 cm lik olanlarının.
Siz tweeterlere seri olarak 1-5 mikrofarad arası bir tane kondansatör bağlarsanız yeni bir filtre alana kadar sizi idare eder. Fakat bass hoparlörü tweeterlere paralel bağlanmalıdır aksi halde kendi de tiz sesleri çıkarmaya çalışır :)
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen mehmet-salih » 01 Tem 2010, 10:07

arkadaşım geçen gün başıma şöyle bir olay geldi: bir abim arabasında sesi %20'i geçtimiydi anfi korumaya geçiyordu. anfinin çıkıştaki hoprlöreleri söküp teker teker denedim. ve oval hoprlörler bağlı birer tiz vardı. ve bunlardan biriydi anfyi korumaya sokan. ölçü aletini aldım ohm kademesinde anfiye bağladğım kablolardan ohm ölçümü yaptım. ve oval (arka hoparlörler) hoparlörün biri 1.5 ohm gösteriyordu. ve o hop. hariç diger hop.ları bağladım ses son tık yok canavar gibi ne kesiyor, ne birşey yapıyor. filtre kutusunu açtım ve kondansatör pert olmuş, ve direk kısa devre okudugum ohm oval hop.un ve tiz bobininin ortalama ohm degerini veriyordu. uzun işin kısası. kondansatör yüzünden anfi korumaya geçiyor. ama illakin kondansatörün patlaması gerekmiyor. zamanı geldiginde dış görünüşü süper biler olsa direk kısa devre olabiliyor. senin olayda sanınım bu şekilde olmuş.. kafa ütüledim ama tecrübe tecrübe++++ kolay gelsin..
mehmet-salih
DIY Audio Fanatiği

İl: GöLHiSAR/BURDUR
Meslek: ögrenci

Okunmamış iletigönderen serous » 01 Tem 2010, 20:50

Yorumlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Bu gün sizleri dinleyip İzmir'de oturanlar bilirler Çankaya onur çarşılarını gezip üç beş parça bişi aldım. Resimlerini ekliycem. Elinde kaliteli hazır yapılmış 3 veya 2 yollu fark etmez filitresi olan var ise almak isterim.
serous
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen scarab » 01 Tem 2010, 21:29

benim fikrim filtreden önce midbass karakterli bir çift hoparlor edinmeniz ,kullandığınız subwoofer 200hz üzerinde çıkamaz tweeterlarınızda 1khz altında pek başarılı olmayacağını düşnürsek insan kulağının en hasas olduğu frekanslarda düşük performans vermesine neden olur diye düşünüyorum
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 28 Tem 2010, 22:01

Anlattığın kadarıyla anlaşılan tw lerin yeterince düşük omaja sahip olmaması sebebiyle "otomobil pasif filtreleri (4ohm)" amplini 3 ohmun altında bir yükle tiz bölgesinde kısa devreye geçmesine sebeb oluyor. kabinde mid ve tw. olarak kullandığın hoparlörler o amplinin gücüne kesinlikle dayanamaz. O sisteme ayak uyduracak uygun fiyatlı tw çözümü aşağıdaki linkte
http://urun.gittigidiyor.com/PILIPPO-PO ... ZZ27361945

Tw nin dış çerçevesini rahatlıkla sökebilirsin.
Bu markanın isim sahibini iyi tanıyorum. Ürünlerini Çinde yaptırıyor ve malının arkasında duran birisi. Bu fiyata böyle tw yook. < Bu kısım reklam mı oldu ne?

Bu tw aldığında içinden çıkan kondansatörleri kullanma (zira oto amplileri için),, onun yerine 3.3uF/100V seramik veya MKP kullan. Bağlantı şeması tw nin kutusunda olmalı. 3.3uF tam sınır olduğunu unutma.(2.2 de olur).

Ts-W202 ye gelince tsw-302 4kHz ye kadar SPL de rahatça yanıt veriyordu. Phase konusunda çok başarılı olduğunu söyleyemem.Ama yinede 1Khz e kadar iyi sonuç veriyordu. 10 cm daha küçük olan 202 onun gibi oluduğuna eminim. Free Air sub olduğundan orta frekanslara rahatlıkla çıkabilen yapıya sahiptir.
Not: 2 adet kabin yapmanı tavsiye ederim. Biraz olsun Stereo zevki gerçekleşecektir.

Bahsettiğim tw ile 2 yollu sistemin hayırlı olsun.

Amplinde arıza yok. Clipping ile 4ohmdaki bütün hoparlörleri (-3dB de veya full-range de) yakmaya; muktedir hain bir ampli. :twisted:
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik Teknisyeni

Önceki

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi