AV-400 Amplifikatör Sorunu

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Ynt: AV-400 Amplifikatör Sorunu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 04 Ekim 2010, 11:50

Sorunu bulmanıza sevindim, geçmiş olsun. İşin maküs tarafı işte, insan böyle hatalar yapabiliyor. ;) Devre kurarken çok basit bir hata yüzünden çok fazla zaman harcayıp arıza nerde, neyi yanlış yaptım, gibi sorular soruyoruz kendimize. Sonradan öyle bir an oluyor ki, bir bakmışız transistörü ters takmışız. :) .Kafamıza birden dınk eder. Ben dahil bir çok kişi bu tarz hatalardan ötürü kurduğu devreleri çalıştıramayıp çöpe atmışlığı vardır. Önemli olan, standart bir cümle, ''arızaları bulup sorunu halletmektir''. Bu şekilde davranırsanız kurduğunuz bir devreden aslında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz , ayriyetten deneyiminizde olur. Ben buna biraz insanın doğal yapısı yönüyle bakıyorum, pes etmek veya etmemek, siz nederseniz...

Başarılar.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 04 Ekim 2010, 23:34

Çok teşekkürler:) Devreyi birtakım zorlukların ardından çalıştırmak bana keyif verdi aslında ve transistörleri takarken daha dikkatli olmam konusunda bana iyi bir ders verdi:)
Bu arada aklıma takılan bir şeyi de sizlerle paylaşayım.
Bazı devrelerde sizin gibi değerli dostların yaptığı yani...sukunet akımı ayarının emiter direnci üzerindeki gerilim düşümünün ölçülerek yapıldığını gördüm.
Ben bu yöntemi anlayamadım, benim ayarlama yöntemim yanlışmıdır bu gibi sorulara cevap bulmak amaçlı olarak kendi yöntemimi aşağıda kroki ile anlatmaya çalıştım.

Resim

Krokide de görüldüğü üzere ölçü aletinin uçları devreye seri halde + besleme yolu üzerinde bulunuyor. Girişte sinyal yokken, P1 çok turlu trimpotunun ayar vidasını soldan sağa doğru çevirerek amplifikatörün çektiği akımı 100mA seviyesine ayarlıyorum. Bu işlemin ardından eksi besleme yolunda da aynı şekilde davranarak oradaki çekilen akımın da 100 mA olduğunu kontrol ettikten sonra ayarlamayı bitiriyorum. Bu devre her iki kanalda da beslemeden 100 mA çekiyor. Bu şekilde sükunet akımını ayarladığımı düşünüyorum. Bu yöntemi nerede öğrendiğimi hatırlamıyorum:)
Diğer yönteme göre bu yöntem daha mı iyidir daha mı kötüdür? Ben ölçü aletinin voltmetre bölümünde bu işi beceremedim.

Not: sükunet akımı ayarını yapmadan önce devrenin ısınmasını sağladım. Soğutucuya elimin tersi ile dokununca Hımmm baya ısınmış! dediğim noktada ayarı yaptım:) Ne yazıkki sıcaklık konusunda elimde bir alet olmadığından ben böyle yapıyorum:) Sanırım soğutucudaki ısı 40-50 derece civarında idi. Belki de daha azdı. Parmağımı dokundurunca on sn sonra elimi çekme ihtiyacı duyuyordum.

Arkadaşlar devreyi yapmak isteyen olur belki diye çalıştığına emin olduğum için bakırlı yüzün planını ilk mesaja ekledim:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen e_cag » 05 Ekim 2010, 08:39

Teşekkürler. :) Elinize sağlık güle güle dinleyin. Küçük transistörlere taktığınız yeşil soğutucuları soracağım: piyasada bulunuyor mu? Hiç denk gelmedim. Orijinal görünüyorlar.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 05 Ekim 2010, 09:51

Sağolun:) O soğutucuları karaköydeki elektronikçilerden aldım galiba karaköy pasajı mı neydi ikinci katta teyp motorları ve onun gibi ıvırzıvır satan bir dükkanın karşısında kalıyor. Birde hiç alışveriş yapmadım ama Burada denk geldim. Soğutucu iki parça etrafında çelik tel var BC546'ları takarken baya zorladı.:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 05 Ekim 2010, 20:22

Emiter direncleri ve gnd arasındaki voltaj aynı olacak sekilde ayarlanır diye biliyorum yani besleme 70 volt ise + ile gnd arası 35 volt - ile gnd arası yine 35 volt olacak sekilde...Yanlısım varsa duzeltin...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen Amatör » 20 Ekim 2010, 16:04

Tebrikler,büyük bir proje gerçekten.Problemin çözülmesine çok sevindim.

Aklıma takılan bir nokta var.Girişteki ltp çiftlerini (termal anlamda herhalde) birbirlerine yapışık olarak monte etmek zorunlumudur,yoksa bu ampliye özgü bir durum mu?

İyi çalışmalar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 20 Ekim 2010, 16:16

Amatör yazdı:Girişteki ltp çiftlerini (termal anlamda herhalde) birbirlerine yapışık olarak monte etmek zorunlumudur,yoksa bu ampliye özgü bir durum mu?

Çok teşekkür ederim:)
Bu giriş transistörlerinin kazançlarının eşleştirilip daha sonra termal olarakda birbiri ile ilişkilendirilmesi gerektiğini birçok uygulamada gördüğüm için ben de yaptım. Yapılmasa da olur sanırım ama bazı amplifikatörlerde giriş kısmında dual transistörler kullanılıyor. Bunun nedeninin sadece hfe değerleri açısından değil aynı zamanda termal olarakta eşit olsunlar diye aynı kılıfta bulundurulduğunu düşünüyorum. Tabi benimki kulaktan dolma bilgi esas açıklamayı üstatlar yapacaktır. İlginize teşekkür ederim.
Bu arada bu amfiyi stereo yaptım. Fotoğraf makineme ulaşınca fotolarını koyacağım:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 23 Ekim 2010, 00:30

Henüz denemediğim üzerinde tasarımsal düzeltmeler yapılan sürücü katı yerleştirme planı arkadaşlar. Basacak olan olabilir diye fotoğrafların büyük boyutlularını aşağıya koydum.

Düzeltmelerden en belirgin olanı Q6-Q8 ile Q9 sürücü transistörlerinin tek bir harici soğutucuya bağlanabilecek şekilde olmasıdır. Bunun haricinde Q10 transistörü zaten ana soğutucuya bağlanacak Q7 ise hiç ısınmadığından soğutucuya bağlamaya gerek görmedim.
Q1 transistörü ve P1 trimpotu olduğu yerde çevrilerek bacaklarına bağlı olan yollar kısaltılmıştır. Ufak tefek birkaç düzeltme daha mevcuttur. Dediğim gibi bu yeni sürücü kartını daha deneme fırsatım olmadı ilk sayfada yer alan kartı bastım şu an ikisi de mükemmel çalışıyor. Başarılar.

Resim

Resim

http://img259.imageshack.us/img259/1617 ... 102010.jpg

http://img204.imageshack.us/img204/1617 ... 102010.jpg
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 25 Aralık 2010, 02:01

Vay arkadaş ya kaç yıldır amplifikatör yapıyorum bir kere kutulayayım dedim yaptım şimdi tek kanaldan ses çıkmıyor. Sigortalar atmamış ama tık yok. Tamir etmek te hiç elimden gelmez. 2N3055'li klasik amplifikatör sorununu soran arkadaş gibi yapayım bende.:)
Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 25 Aralık 2010, 19:29

Bu amfi devrelerinin genel sorunu klostrofobi sahibi olmalarıdır. Kapalı ortamlarda içlerine bir sıkıntı girer :D

Yapması elinizden geliyor da tamiri neden gelmez :lol:

Kumar gibi ya yaptım ya da yapmadım
;)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti