Pioneer sx636 sorunu

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Pioneer sx636 sorunu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Tem 2011, 15:55

Arkadaşlar,hoparlörlerimin birinin bozulmasına sebep olan problemi nerede aramalıyım?
Her zaman olmamakla birlikte bazen sağ bazen sol bazende her iki kanalda da oluşabilen ,cihaz ilk açıldığında gök gürültüsü şeklinde bir gürleme oluşmakta ,birkaç dakika sonra ara sıra küçük çatırdamalar olmakla birlikte belli bir müddet sonra her şey yoluna giriyor.(Volume potu veya herhangi bir anahtardan bağımsız bir gürültü)
Cihazın içini açtım.Bütün parçaları orjinal.Girişteki ltp transistör çiftinin bacakları biraz karararmış,transistörlerin birini sağa sola bükerek oynattım,hışırtı kayboldu.Soğuk lehim yoktu,bir müddet sonra parazit geri geldi.
Kondansatörlerden şüpheleniyorum???? Giriş ,geri besleme ,ana besleme kondansatörleri.Nede olsa cihaz 1976 model.Yoksa sadece temizliğe mi ihtiyacı var?
Orjinalliğinin de bozulmasını istemiyorum ancak çıkışta koruma devresinin de olmaması ,hoparlörleri korkarak bağlamama neden oluyor.
Ne dersiniz nasıl bir yol izlemeliyim?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Ynt: Pioneer sx636 sorunu

Okunmamış iletigönderen hamist » 07 Tem 2011, 19:06

Amatör yazdı:Arkadaşlar,hoparlörlerimin birinin bozulmasına sebep olan problemi nerede aramalıyım?
Her zaman olmamakla birlikte bazen sağ bazen sol bazende her iki kanalda da oluşabilen ,cihaz ilk açıldığında gök gürültüsü şeklinde bir gürleme oluşmakta ,birkaç dakika sonra ara sıra küçük çatırdamalar olmakla birlikte belli bir müddet sonra her şey yoluna giriyor.(Volume potu veya herhangi bir anahtardan bağımsız bir gürültü)
Cihazın içini açtım.Bütün parçaları orjinal.Girişteki ltp transistör çiftinin bacakları biraz karararmış,transistörlerin birini sağa sola bükerek oynattım,hışırtı kayboldu.Soğuk lehim yoktu,bir müddet sonra parazit geri geldi.
Kondansatörlerden şüpheleniyorum???? Giriş ,geri besleme ,ana besleme kondansatörleri.Nede olsa cihaz 1976 model.Yoksa sadece temizliğe mi ihtiyacı var?
Orjinalliğinin de bozulmasını istemiyorum ancak çıkışta koruma devresinin de olmaması ,hoparlörleri korkarak bağlamama neden oluyor.
Ne dersiniz nasıl bir yol izlemeliyim?

Cihazınızın devre şemasını bilmiyor olmakla birlikte,
2 alternatifli olarak bakacağım.

1)Eğer çıkışlar hoparlore bir kondansator ile gidiyorsa o kondansatorlerin kaçak akımları
yükselmiş ya da kısa devre olmuş olma ihtimali yüksek.
2)Eğer çıkışlar simetrik pwr.sply. ile beslenip, koruma da yoksa çıkışlar
kısa devre olmalı.
Ancak çıkışları süren ön devrelerdeki bir problem,
ya da pwr.sply.dan simetrik olmayan -/+ çıkışlar da
bu tip sorunlar yaratır.
Öncelikle pwr.sply. kontrol edin, tabii artık hoparlor bağlı değilken.
Sonra çıkışların orta noktası olan hoparlorlere çıkış noktalarını kontrol edin.
Simetrik pwr.sply. ile çalışan devrelerin bu noktası sıfır volt olmalı.

Kolay gelsin...

Açılıştaki uğultu bunu söylüyor bana.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Tem 2011, 20:21

Çıkışlar simetrik,besleme 2 adet 6800mf kondansatör ile yapılmış.Problem cihaz ilk açıldığında,birkaç dakika sonra herşey normale dönüyor.Öyleki bazen cihaz kapalı iken dahi hoparlörden(genellikle bir kanal) çatırtılar gelebiliyor.Bi ara koltukta uyuyakalmışıtım,hoparlörün çatıramasıyla uyanıverdim :)
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Tem 2011, 20:55

Birde anlamadığım,sorun ana beslemede olsa neden kanalın birinde hiç problem yok?Zannedersem kartın üstündeki bütün elektrolitikleri kontrol etmeliyim,özellikle geribeslemedeki 220mf olanlardan şüheleniyorum.
Amplinin girişlerinde elektrolitik tipinde 0,33mf kondansatör kullanılmış,problem onlarda olabilir mi?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 07 Tem 2011, 21:15

Amatör yazdı:Birde anlamadığım,sorun ana beslemede olsa neden kanalın birinde hiç problem yok?Zannedersem kartın üstündeki bütün elektrolitikleri kontrol etmeliyim,özellikle geribeslemedeki 220mf olanlardan şüheleniyorum.
Amplinin girişlerinde elektrolitik tipinde 0,33mf kondansatör kullanılmış,problem onlarda olabilir mi?

Tek kanal sorunu gözümden kaçmış,
iki kanalda sorun var gibi düşündüğüm için pwr.sply.
üzerine de gitmeyi önermiştim.

Bu durumda sorunlu olan kanal üzerinde voltajları izleyeceksiniz,
tantal kondansator varsa öncelikle onlara bakın.
Sorunlu bir direnç ve transistör varsa, sürücü entegre.
Sırayla izleyemekten başka yol yok.

Kolay gelsin...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Tem 2011, 21:49

Cihaz açıldıktan birkaç dakika sonra düzelmesi, daha çok kondansatörler üzerinde durmama sebep oluyor.Problem şuan sağ kanalda bazen sol kanalda da oluşabiliyor.Yinede dediğiniz gibi tek tek kontrol etmem lazım.İlgilendiğiniz için teşekkürler
Amatör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir