AV-400 Amplifikatör Sorunu

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

AV-400 Amplifikatör Sorunu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 30 Eylül 2010, 11:22

Herkeze selamlar arkadaşlar:)

Ben herkezin aşina olduğuna inandığım bir devre olan Antony Holton tasarımı mosfetli amplifikatörü daha önce birkaç kez yaptım ve çalıştırdım.
Onları sattım:) Şimdi devrenin boyutlarını küçültmek için yeni bir düzenleme yaptım. Lakin devre çalışmadı. Heryerini defalarca kontrol etmeme rağmen sorunun kaynağını bulamadım.
Ben tamir etmeyi pek sevmiyorum devreyi bir kenara atmama ramak kaldı:) Benim yaptığım çalışmalarda şans faktörü çok oluyor, devrenin baskı devre şemasını tasarlayıp malzemeleri dizip sonra veriyorum elektriği çalışırsa ne ala çalışmazsa direk çöp:) Ama bu yaptığım çalışma hoşuma gitti. Devreyi çalıştırmak istiyorum. O nedenle deneyimli gözlerin hatayı göreceğine inandığım için burada sizlere sunmayı uygun buldum.
Ben bir arıza tespit ettim Q1 transistörünü ters takmışım onu düzelttim yani e-c-b olacağı yerde b-c-e yapmışım. Dalgınlığıma gelmiş. Devre transistör tersken hiç açılmıyordu. Transistörü değiştirip doğru olarak tekrar taktım. Bu kez ses çok az ve acayip çatallı çıkıyor. Çıkmıyor denebilir. 100mw yoktur yani. Aşağıda tasarım ve fotoları veriyorum. Eğer benim bulduğum gibi bariz bir hata yoksa hiç uğraşmayacağım. Şimdiden teşekkür ederim:)
Eğer devre çalışırsa toprak olaylarını halledeceğim şimdilik emanet yaptım.

Devrede çıkış katı altta yer alıyor. Sürücü katı uzun vidalarla üst kısma yerleştirilip tellerle bağlantı yapılmıştır.

Şema
Resim

Sürücü Katı Planı
Resim

Q10 transistörünü soğutucuya monte etmek için çıkış katı plaketine götürdüm.
Çıkış Katı Planı
Resim

Resim

Ütü İçin Plan
http://img638.imageshack.us/img638/837/93413970.jpg

Çift taraflı pcb dizaynı (henüz test edilmedi)
A .jpg

AV400 Çift taraflı pcb dosyaları.rar
(2.57 MiB) 218 defa indirildi
En son Bedri® tarafından, 14 Ağustos 2013, 01:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Ynt: AV-400 Amplifikatör Sorunu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 30 Eylül 2010, 20:34

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu resimleri ilk mesaja ekleyemedim arkadaşlar..gece çektiğim için güzel çıkmamışlar ama fikir verir sanırım.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 Eylül 2010, 21:42

Öncelikle tebrikler, oldukça detaylı bir tasarıma girişmişsiniz.

Ancak resimde ve şemada gördüklerim IRFP240 ve IRFP9240 galiba.

Tasarımda kullanılan 2SK1530 ve 2SC201 Toshiba'nın lateral mosfet'lerdir, bizimde Nico Ras'ın tasarımlarında kullandığımız Hitachi/Renesas 2SK1058 ve 2SJ162 gibi. Ses devreleri için geliştirilmiş bu transistörlerin yerine HexFet IRFP serisini kullanamazsınız. Sadece bu nedenle bile devreyi çöpe atabilirsiniz, çünkü anladığım kadarıyla çıkış transistörleriniz henüz sürülmüyor, devre çalıştığında havaya uçacaklardır. Lateral mosfetler negatif sıcaklık katsayısına sahiptirler, hexfetlerin tam tersine. Dolayısı ile devrenin tasarımında sıcaklık kompanzasyonu, koruyucu önlemler gibi değişiklikler yapmadan kullanamazsınız.

Kimi forumlarda 2SK1530/2SC201yerine SK1058/2SJ162 çifti kullanılabilir diye hatırlıyorum. Bir zamanlar Holton'ın devrelerine bakmıştım, notlarım vardı, bulabilirsem bakarım. :gunaydin:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 30 Eylül 2010, 22:29

Çok teşekkürler:)
Evet devrede IRFP240 - 9240 çiftini kullandım. Öteki transistörleri elde edebilme şansım yok malesef.. birde bu mosfetlerin kullanılamayacağını bilmiyordum. Devreyi daha önce çalıştırdım ve yıllarca kullandım hatta şu an bir arkadaşım yaptığım devrelerden birini hala kullanıyor. Tümünde bu IRFPleri kullandım demek ki şansım yaver gitmiş o zaman...
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 01 Ekim 2010, 08:54

Çizimin üzerinde zaten yazıyor kullanılabilir diye.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 Ekim 2010, 10:50

Evet yazıyormuş, ilk bakışta görmedim. Ama gene de lateral mosfet yerine hexfet kullanılması garip, her yerde böyle uyarılar var.

Ama yukarıdaki yazılara göre de (evet yorgunluktan anlayamamışım akşam) devre IRPF serisine göre yeniden düzenlenmiş diyor. Yani devre şemasında 2SK/2SC serisi var ama aslında IRFP kullanılmak üzere devre yeniden düzenlenmiş.

Şimdi oldu.

Devre şemalarını buldum, sizinki ile aynı, birkaç değer farklı sadece. Bu durumda çıkış mosfetlerini süren Q6-Q10 arasına bakmanız tavsiye ederim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 01 Ekim 2010, 11:47

Tebrikler, güzel çalışmaya benziyor lakin ben üst üste pcb geçmiş tasarımları nedense ben pek sevmem. Nedenlerinden biri ise alttaki pcb ' de oluşabilecek bir arıza için üsttekini sökme zorunluluğu ve aradaki kabloların kopma karışma vs. olasılığıdır.

Burda en dikkat edilecek yer Q10 transistörü ve sükunet akım noktasıdır. Sırf burasının ayarı yüzünden Anthony 'nin ve Borivoje Jagodic 'in devrelerinde çıkış mosfetlerini yakanlar ve devreleri çalıştıramayanlar var. Sonuçta bu sizinde çalıştırmış olduğunuz bir devre, fakat bir diy çalışmada hata çıkma olasılığını her zaman yüksek düzeyde tutmak ve buna göre düşünmek gereklidir. Benim size nacizane önerim çalıştı çalıştı, çalışmadı at çöpe uygulamasından vazgeçmeniz. Burda tamir etmeyi sevmeniz gerekir, çünkü tamir etmek, düşünmek yol aramak ve bulmak demektir benim tabirimce. Yanlız biraz daha bilgi verirseniz iyi olur uygulamanız hakkında, kaç volt ile besleme sağlıyorsunuz, sükunet akımını kaç mA ' e ayarladınız? Giriş teki bc546 ' ları eşledinizmi?

Devrede sükunet akımını ayarlar iken çıkışta n ve p kanal 1 'er adet mosfet bulundurmanız iyi olur. Yanlış bir ayarlamada çıkışların hepsinin yanmasının böylece önünede geçmiş olursunuz. Elinizde Osiloskop ' un olmadığını varsayıyorum olsaydı sinyal takibi ile sorunu rahatça bulabilirdiniz böyle bir devrede. Anthony Holton 'un sitesinde veya başka forumlarda bu devrenin voltaj değerleri vs. notları mevcuttu, bunları bulabilirseniz size daha çok yardımı dokunacaktır. Başarılar.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 01 Ekim 2010, 18:09

Şema ile kartı karşılaştırma fırsatım olmadı ama ilk bakışta göze çarpan, tekrar kart basmanız durumunda faydalı olabileceğini düşündüğüm hususlardan biri sarı ile işaretlediğim döngüler. Bunları şemayı da göz önüne alıp uygun bir yerden ayırır, aynı parçanın aynı bacağına iki ayrı hattan sinyal gelmesini engellerdim. Diğeri de trimpotun yönünü döndürüp yollardan az biraz tasarruf etmek olurdu. Ama bunlar daha ziyade gürültü-vınıltıya sebep olacak noktalar. Devrenin sorunlarına ciddi etkileri olmayabilir (osilasyona neden olmuyorlarsa).

Gerçekten detaylı, emekli, güzel bir çalışma olmuş. Dileriz sorunları çözülür çabukça. Ben de çalışmamış devreyle uğraşmayı sevmiyorum genelde ama sorunları çözmeye başlayınca keçiboynuzu çiğnemek gibi uğraşıp uğraşıp tadı sonradan geliyor ve devreyi yapmaktan çok daha öğretici oluyor sorun çözmek.
Eklentiler
av400stsrckatksa.jpg
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 01 Ekim 2010, 19:56

Selamlar arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim sonunda yaptığım devreleri gösterebileceğim bir ortam bulduğuma çok seviniyorum gerçekten de:)
Bugün bir çift 2SK1530-2SJ201 ısmarladım onlarla deneyecektim ama IRFP ile oluyorsa daha mutlu oldum. Çünkü eşlemek için uğraşırken boşta kalan onar tane mosfetim var.

2SK1530 =4.80 Dolar 2SJ201 ise 3.70 dolar Ama sanırım sahte olmalı bunlar. Yarın iptal etsem mi diye baya bir düşünüyorum.

Sevgili elektrosenol bende aslında sözettiğiniz problemlerden ötürü üst üste plaket sevmem ama bu tasarımdaki amacım bilgisayar güç kaynağı kutusu içine devreyi monte etme çabası idi.

Resim

Bilgisayar güç kaynağı kutusunun alt görüntüsü. mosfetler bu kesilen alandan soğutucuya monte edilecek.

Resim

Yeni devrelerde kullanılmak üzere alınacak yeni mosfetlerle match edilmek üzere bu devreden artan IRFPler... ile devrenin kutuya yerleştirilmiş hali.

Resim

Devrede kullanacağım trafo ile 16000uF 100 V kondansatör grubunun olduğu kutu. Güç kaynağı +-70V üretiyor...35 A köprü diyot var.

Ne varki 100 V kondansatör oluşturmak için 50V kondansatörleri önce seri sonra da paralel bağladım. Yani 4700uF/100V kondansatör oluşturmak için 4 adet 4700uF 50 V kullandım. Kanal başına iki çift 4700uF/100V + 6800uF/120V + 5000uF/120V...

Sevgili dostum elemanların yerleştirlmesi ile ilgili uyarılarınızı dikkate alacağım. Teşekkür ederim.

Q10 transistörü ana soğutucuya bağlanarak sukunet akımının sağlıklı ayarlanması sağlanacak. Yanlız önce devrenin çalıştığını bilmem gerekiyor çünkü transistörleri soğutucuya monte ettikten sonra bunları sökmek ölüm gibi birşey:)
Bir de -70 V hattının sigortası atıyor arkadaşlar az önce fark ettim.

Bu arada BC546 lar eşleştirildi bunu yazmayı unutmuşum arkadaşlar:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 01 Ekim 2010, 20:07

Yeni işlerin fotoğraflarını görmeyi biz de seviyoruz. Hele böyle detaylı paylaşılınca. Başarılar!..
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Sonraki

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti