Maksat Hoşça Vakit Geçirmek!.. (LM1875 PCB)

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Maksat Hoşça Vakit Geçirmek!.. (LM1875 PCB)

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 24 Oca 2009, 03:01

eğer grupları ayrı ayrı açıp kapaymayı düşünmüyorsanız, yani bir grup sürekli açık kalacaksa 6 pinli 3 konumlu standart sviç işinizi fazlasıyla görecektir her kanalın besleme girişlerine diyotlar ve farklı konumlar için diyotlardan önce ve sonra bağlanan railler ile komple kapalı, 2 kanal açık ve 4 kanal açık şeklinde düzenlenebilir, e154 nick'li arkadaş diyot deyince birden aklıma geldi bu bağlantı, doğru mu anlamışım acaba? Ama tabi dediğim gibi bir grup sürekli açık olacak yani ya "a" ya da "a+b" olacak ama sadece "b" olmayacak.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Oca 2009, 18:15

Bunu kabaca çizebilir misiniz? Evet, ya tamamen kapalı, ya iki kanal açık ya da dört kanal birden açık olmalı. Yani tarif ettiğniz şekilde işimi görür.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen e154 » 24 Oca 2009, 19:18

fixxxxxer yazdı:eğer grupları ayrı ayrı açıp kapaymayı düşünmüyorsanız, yani bir grup sürekli açık kalacaksa 6 pinli 3 konumlu standart sviç işinizi fazlasıyla görecektir her kanalın besleme girişlerine diyotlar ve farklı konumlar için diyotlardan önce ve sonra bağlanan railler ile komple kapalı, 2 kanal açık ve 4 kanal açık şeklinde düzenlenebilir, e154 nick'li arkadaş diyot deyince birden aklıma geldi bu bağlantı, doğru mu anlamışım acaba? Ama tabi dediğim gibi bir grup sürekli açık olacak yani ya "a" ya da "a+b" olacak ama sadece "b" olmayacak.

benim düşüncem amfi beslemelerini röle üzerinden geçirmekti. sizinkinde diyotlardan filan geçmiş sıkıntılı bi uygulama olur. yapacam yapacam biraz zaman :roll:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Oca 2009, 19:30

quote]
benim düşüncem amfi beslemelerini röle üzerinden geçirmekti. sizinkinde diyotlardan filan geçmiş sıkıntılı bi uygulama olur. yapacam yapacam biraz zaman :roll:[/quote]

Beklerim :) . Trafo da geçici trafo zaten şimdilik. Cihazı tam toplayıp paketlememe biraz daha zaman var.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 24 Oca 2009, 22:06

[img=http://img187.imagevenue.com/loc916/th_24510_Resim_002_122_916lo.jpg]

benim kafamdaki en uygun şema bu hocam, anahtarlama rektifiye diyotlarından önce olduğu için sviç kapalı konumdayken trafonun yükü sıfır olacağından ayrıca aç kapa anahtarı koymanıza da gerek kalmaz, tek tuşla herşey hallolur, ama köprü diyotların değerini bu entegre için tavsiye edilen akım miktarından(4 entegre için 4'le çarpın tabi) daha yüksek akıma dayanıklı köprü diyotlar kullanmak geri beslemenin daha rahat karşılanmasını sağlar. Hatta üç köprüyü de ufak bir alüminyuma bağlarsanız sonuç daha da iyi olur. Kabaca çizin dediniz biraz fazla kaba oldu hemen elimin altındaki not kağıdına çiziverdim resmimin ve yazımın kötülüğünü mazur görün ;) Burada besleme filtre kondansatörlerini göstermedim her devrenin girişine birer çift bağlamak daha iyi olacaktır, voltaj ve mikrofarad değerleri için ben birşey söylemeyeyim , sn. drhardware veya sn. hazar gibi tecrübeli üyelerimiz daha uygun tavsiyelerde bulunabilir.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 25 Oca 2009, 02:32

fixxxxxer yazdı:
benim kafamdaki en uygun şema bu hocam, anahtarlama rektifiye diyotlarından önce olduğu için sviç kapalı konumdayken trafonun yükü sıfır olacağından ayrıca aç kapa anahtarı koymanıza da gerek kalmaz, tek tuşla herşey hallolur, ama köprü diyotların değerini bu entegre için tavsiye edilen akım miktarından(4 entegre için 4'le çarpın tabi) daha yüksek akıma dayanıklı köprü diyotlar kullanmak geri beslemenin daha rahat karşılanmasını sağlar. Hatta üç köprüyü de ufak bir alüminyuma bağlarsanız sonuç daha da iyi olur. Kabaca çizin dediniz biraz fazla kaba oldu hemen elimin altındaki not kağıdına çiziverdim resmimin ve yazımın kötülüğünü mazur görün ;) Burada besleme filtre kondansatörlerini göstermedim her devrenin girişine birer çift bağlamak daha iyi olacaktır, voltaj ve mikrofarad değerleri için ben birşey söylemeyeyim , sn. drhardware veya sn. hazar gibi tecrübeli üyelerimiz daha uygun tavsiyelerde bulunabilir.

Çok teşekkürler. Eldeki anahtar da tam bu şekilde. 35A metal köprülerden kullanırım, ferah ferah yeter. Filtre bölümüne uygun birşeyler bulurum nasılsa.

Röleli çözümü de hala bulmak istiyorum öte yandan.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 25 Oca 2009, 03:31

Rica ederim, evet 35A dediğiniz şu KPBC3510'larsa tam yerinde seçim derim, önerecektim ancak kutu ebatlarınızı ve soğutucu opsiyonlarınızı bilmediğimden yazmadım, röle için trafonuzun 12 veya 24VDC gibi standart değerlerde olması gerekir, ki bulmak zordur(12 ya da 24VAC çıkışlı trafo çok ancak rektifiyeden sonra tam istenen değeri tutturmak zor olabiliyor), regüle devreleri ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz, trafonuz uygunsa röleli birşeyler de düşünürüz, ama şu an değil, biraz uyku lazım :D yarın röleli bir şema için uğraşırım, şimdilik size kolay gelsin..
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 25 Oca 2009, 03:44

Görünt018.jpg
Görünt018.jpg (246.98 KiB) 308 defa görüntülendi

bu kadar basit olacağını bende bilmiyordum temelden 2 röle ve anahtarı çizince araya tek bir diyot koyarak yapılacağını öğrendim böylelikle... güç devresini çizmeye gerek yok sanırım ama anlaşılmaz bir durum varsa onuda koyabilirim.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen e_cag » 25 Oca 2009, 04:04

Çok teşekkürler. Evet, çok basitmiş. Nerelere gidiyordu aklım :D . Anlaşılmayacak birşey yok.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 25 Oca 2009, 13:35

Röle tetiklemesi için ayrı bir doğru akım kaynağı gerekecek, rektifiye'ye girmiş bir akımı sağlayan trafoyu sürekli açık tutmak nekadar sağlıklı olur birşey diyemeyeceğim, üç aşağı beş yukarı aynı şey aklıma geldi ancak röle teiklemesi için 220VAC ya da trafo çıkışına uygun röle (12VAC, 24VAC vs.) kullanmayı düşünmüştüm, diyot olayında işin içinden çıkamadım dolayısıyla.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi