Maksat Hoşça Vakit Geçirmek!.. (LM1875 PCB)

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Maksat Hoşça Vakit Geçirmek!.. (LM1875 PCB)

Okunmamış iletigönderen e154 » 25 Oca 2009, 14:37

ufak bi trafoyla röleler beslenebilir, trafonun çıkışında diyot ve kondansatörlerin sürekli çalışmasıda sorun deil kondansatörler ilk şarjından sonra akım çekmeyecektir. bence bi anahtar daha koyaraka şebeke gerilimini kumanda etmeli diğer anahtaralada kanalları...
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 25 Oca 2009, 17:01

iki anahtar kullandıktan sonra ne röleyle ne diyotla ne de röle için ufak trafoyla uğraşmaya gerek yok, ilk anahtarla şebeke açılır, ikinciyle de ikinci ampli grubuna giden doğru akımın railleri açılır, niye röleler trafolar kullanıp masrafa girsin ve vakit kaybetsin ki yapacak arkadaş? :?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen e154 » 25 Oca 2009, 17:20

2 röleden sinyal alınarak 3. röle ile güç trafosu kumanda edilir. röleler içinde ufak standbay trafosu konulur şahsen ben böyle yapardım 3 tane köprü ve beslemeyi basit anahtardan geçirmeyi tercih etmezdim. karar yapanındır. hatırlatayım 3510 köprüler için soğutucuya gerek yoktur.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen e_cag » 25 Oca 2009, 18:28

Muhtemelen trafonun primeri daima akım çekecek. Artık biraz elektrik israfına katlanacağım ve gerekirse fişi çekeceğim. Kutuda yer yok zaten. Diğer aklıma gelen ihtimal ise 220V'tan doğrudan LED çalıştırmak için tasarlanan basit devrelerden birini röleyi tetiklemekte kullanıp trafo primerine gelen gücü onunla kesmek ama biraz daha kafa yormam lazım onun için. Öyle ki trafo primerini açmakla sekonderini açmak için ayrı röleler kullanıp, ilki ile ikinciler arasında bir miktar süre bırakmak gerekecek. Hoparlör geciktirme devrelerine bakayım bir.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 26 Oca 2009, 15:12

Eğer fişi çekmeyi veya primer için ayrı anahtar koymayı filan göze aldıysanız hiç rölelerle uğraşmayın derim, unutmayın ki nekadar çok elektrikle çalışan parça eklerseniz bunlar devrenize parazit gürültü olarak geri döner, anahtarlarla işi bitirin, benim çizidiğim şema anahtar 0 konumundayken trafo hiç akım çekmeyecek şekilde dizayndı, ayrıca masrafsız olması da başka bir etken (3tane kbpc3510 max 10-12tl), en masrafsızı çift anahtar kullanmak(1,5TL), eğer röle kullanacak olursanız finder, schrack, tyco, omron gibi üst düzey markaların audio için dizayn edilmiş rölelerinden kullanmanız gerekecektir, aksi takdirde ucuz rölelerin bobin akımları devrenize gürültü olarak yansıyacaktır, öte yandan bahsettiğim rölelerin fiyatı 10-15 dolar arasında değiştiğinden 2 röle bile kullansanız fiyat 20-30 dolar, ki bir de röle tetikleme devresi, regülesi filtre kondansatörü filan hem karmaşıklaşır hem pahalılaşır, önerebileceğim en ucuz ve basit çözüm biri üç pinli 2konumlu(220V için) diğeri de 6 pinli 2 konumlu(2. devrenin raillerini açıp kapatmak için) basit sviçler olacaktır, şık, pratik ve işlevsel olsun isterseniz çizdiğim devreden başka birşey gelmiyor aklıma, tek sviçle aç kapa, 2 kanal 4 kanal seçimini yapmış oluyorsunuz çünkü, ama daha karmaşık çözümleri tavsiye etmiyorum çünkü kaliteli sonuç almak için böyle basit bir düzeneğe çok fazla yatırım yapmış olacaksınız, tabi seçim sizin.. Çıkışta hoparlör geciktirme devresi kullanırsanız da hoparlörlerin selameti açısından iyi olur tabi, bunlar için de forumda basit bir devre vardı biryerlerde, ama röle olarak kesinlikle kaliteli bir marka kullanın derim, ucuzlar hem gürültü yapıyor, hem de paletleri bir zamandan sonra oksitlenip iletim yapmamaya başlıyor.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 26 Oca 2009, 17:58

Tamamdır, hibrit çözüme ulaştım. Gerçekten çok basitmiş. Aslında Erhan röleleri de hesaba katarak göstermişti, röleleri çıkarınca geriye sonuç kaldı. Çok basitmiş. Halim(iz)e gülen var mıdır acep? :D :D :D Sonuçta trafo hep açık olacak ama ne gam!.. Bir de kart tasarlamıştım bunun için. :D :oops:

İlgi ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar!..
Eklentiler
resim1.GIF
resim1.GIF (2.98 KiB) 914 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 26 Oca 2009, 20:11

Bu şekilde bağlamak anahtarın her konumunda bir kanal çiftinin üzerine düşen gerilimi bir miktar düşürür.
Bunun nedeni diyotlar röle bağlamak daha randımanlı olur.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray

Okunmamış iletigönderen e_cag » 26 Oca 2009, 21:46

Önemli boyutta olmaz sanıyorum. Sonuçta, 6 amperlik bir diyot üzerinde ne kadar gerilim düşerse o kadar olur. O da olsa olsa 1-1.5V kadar olabilir. Sağlayacağı kolaylığa değer.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Önceki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti