LM1875 ile stereo amfi

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: LM1875 ile stereo amfi

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 25 Mar 2011, 02:24

Yani aslında pek de önemsiz sayılmaz diyot seçimi konusu? Mur serisini bulabilceğimi sanmıyorum pek. Bi aralar bluemavi den aldığım 5A 80V olarak hatırladığım köprü diyotlar var evde. Rus malı değillerdir umarım :D uygun olur mu?
Foto-0014.jpg
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 02 Nis 2011, 00:36

http://www.siliconchip.com.au/cms/A_103236/article.html

Linkteki devrede sinyal girişinin eksisini devrenin şasisinden 10R dirençle ayırmasının sebebi yada amacı nedir? Ton kontrol devresiyle birlikte bu şekilde bi kullanım yanlış olur sanırım? Amplifier katına gelen sinyalin şasisi ton kontrol katında zaten devrenin şasisiyle birleşmiş oluyo çünkü...
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Nis 2011, 02:37

Önceki soruya cevap gelmemiş; bence olur (muhtemelen olmuştur zaten).

Sinyal şasesinin ana gnd hattına küçük değerli direnç üzerinden bağlanmasına ground lift (şase potansiyeli yükseltme demek lazım sanırım Türkçe'de) diyor yabancılar. Bir faydası devrenin dış parazite duyarlılığını azaltması. Dediğiniz şekilde bağlanınca bypass edilmiş olur ama asıl şase döngüsü oluşturmamaya dikkat etmek lazım o bağlantıyı yaparken. Şimdi gözümde canlandıramadım...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 05 Nis 2011, 00:37

Kutulamaya geçmeden önce, şasi çevrimi yapmış olmamak, daha doğrusu en doğru bağlantıyı yapmak için bir soru daha;

Sinyal girişinin şasesiyle devremizin şasisi nerede birleşmeli?
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 05 Nis 2011, 22:34

Besleme şase kablosunun pcb'ye bağlandığı noktadan olmalı. İki kanal içinse benim de kafam şu nedenle karışık: kaynaklardan tek şase geliyor iki kanal için. Bu durumda RCA jaklardan birinden pcbsine şase hattı bağlamamak lazım. Devrenin tek kanalını mono olarak çalıştırırsanız rcadan pcbye şase hattı bağladığınız kanalı kullanmanız lazım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 06 Nis 2011, 02:05

peki kartlar arsındaki şasi bağlantıları nasıl olmalı? Sinyal şasisini tek bir noktadan bağladık. Peki ton kontrol katı ve amplifier katları arası şasi bağlanısı nasıl olmalı? yine iki kart arası tek şasi bağlantısı olacak. Ton kontrolden amplifier katına sinyal şasisi taşımıycaz artık? Devrelerimizin besleme şasisi ton kontrol katından önce sinyal şasisiyle birleşmiş oluyo çünkü? Doğru mudur bunlar? ton kont ve amp kartlarına şasiyi, besleme kartından iki kablo çıkarıp mı vericez yoksa tek hat üzerinden mi bölücez?

Aslında besleme, ton kontrol ve amplifier katlarını ayrı kartlarda yapmasaydım, tek kartta yapıp şasi yıldızı oluşturaydım bu sorularım hiç olmucaktı :) ama baştan düşünmedim, acemilik

Bir soru daha;,
http://www.siliconchip.com.au/cms/gallery/article.html?a=103236&i=7
Linkteki 560ohm direncin değeri ve gücü nasıl belirleniyor? Ne kadar farkediyor? Şemada 560ohm demis. Ama fotoğrafta paralel 2k2 ler var.
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 06 Nis 2011, 08:48

cagdasbay yazdı:peki kartlar arsındaki şasi bağlantıları nasıl olmalı? Sinyal şasisini tek bir noktadan bağladık. Peki ton kontrol katı ve amplifier katları arası şasi bağlanısı nasıl olmalı? yine iki kart arası tek şasi bağlantısı olacak. Ton kontrolden amplifier katına sinyal şasisi taşımıycaz artık? Devrelerimizin besleme şasisi ton kontrol katından önce sinyal şasisiyle birleşmiş oluyo çünkü? Doğru mudur bunlar? ton kont ve amp kartlarına şasiyi, besleme kartından iki kablo çıkarıp mı vericez yoksa tek hat üzerinden mi bölücez?

Aslında besleme, ton kontrol ve amplifier katlarını ayrı kartlarda yapmasaydım, tek kartta yapıp şasi yıldızı oluşturaydım bu sorularım hiç olmucaktı :) ama baştan düşünmedim, acemilik

Bir soru daha;,
http://www.siliconchip.com.au/cms/gallery/article.html?a=103236&i=7
Linkteki 560ohm direncin değeri ve gücü nasıl belirleniyor? Ne kadar farkediyor? Şemada 560ohm demis. Ama fotoğrafta paralel 2k2 ler var.

Ton kontrol ana şasesi kendi besleme şasesine. Ton kontrol ile amplifier arasında sinyal şasesi, ikisinin beslemeleri ayrı ise kullanılmalı, beslemeler ortak ise gerek yok. Beslemeler ortak ise iki kartın iki ayrı kablo ile besleme kartına bağlanmaları lazım. Bildiğim bu şekilde.

Dirençlerin gücü üzerlerinden geçecek maksimum akıma bağlı. Fotoğraflarda 2 adet 2K2 1/4W direnci paralel bağlayarak 1K1-1/2 W elde etmiş gibi görünüyorlar. Direncin değeri de oluşturulan R-C filtrenin kesim frekansına göre hesaplanıyor.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 07 Nis 2011, 19:52

rc filtre? Yani benim kullanmam gereken direnç değeri ne olmalı? Benzer beslemeyle yapılmış devrelerde kiminde 100 ohm kiminde 1k kiminde 300ohm kiminde 500ohm gördüm. Önemsiz mi ki direnç değeri?
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 07 Nis 2011, 20:18

Ya pardon, ne filtresi... gerçi 100uF'lerle birlikte bir tür filtre oluşturmaz değiller ama görünüşe göre dirençlerin asıl görevleri akım sınırlamak. Asıl besleme çıkışı 25VDC, herhalde buradan pre gibi az akım çeken 15VDC ile çalışan bir devre için de iki zenerle +-15VDC elde edilmiş. 560R'ler de I=V/R'den hesapla 15V/560R=27mA'de akımı sınırlamaya yarıyorlar. Daha küçük dirençle daha fazla akım da çekilebilir ama zenerler üzerinde yaklaşık 10V düştüğünü göz önüne alıp zorlamamak lazım zenerleri.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 07 Nis 2011, 21:36

paralel 1k metalfilm taktım gitti :)
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği