LM1875 Lütfen Yardım

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

LM1875 Lütfen Yardım

Okunmamış iletigönderen Salih » 07 Kas 2011, 03:08

Merhaba arkadaşlar, öncelikle Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Ben daha önce ufak hoby devreleri yapıyordum, bu siteyi görünce hoşuma gitti ve birde amplifikatör yapayım dedim. Fakat sonu hüsran. Şemalarını gönderdiğim devreleri delikli pertinaks üzerine kurdum, fakat hepsinde de devrelerin giriş ve çıkışları boş olduğu halde LM1875 ısındı ve yandı. Devre 3'te gördüğünüz gibi LM1875'e sadece voltaj verdiğim halde bile sonuç aynı, LM1875 ısınıyor ve sonuçta yanıyor, 5 tane LM1875 yaktım. Devrelerde lehim hatası, kısa devre yok kaç kere kontrol ettim bir hata bulamadım, bu bayram gecesi bile bu konuyu düşünmekten uyuyamadım. Eğer devreyi çalıştıramazsam bir daha ses devresi yapmayı düşünmüyorum.
Şemalar ve şemaların delikli pertinaks üzerine uygulama şekillerini gönderdim. LM1875 Neden yanıyor, gerilimmi yüksek geliyor veya ben bacak bağlantılarınımı yanlış yapıyorum lütfen yardım ederseniz memnun olurum.
Sema1.jpg
Sema1.jpg (27.85 KiB) 1600 defa görüntülendi
Devre1.jpg
Devre1.jpg (1.8 MiB) 1600 defa görüntülendi
Sema2.jpg
Sema2.jpg (20.52 KiB) 1600 defa görüntülendi
Devre2.jpg
Devre2.jpg (1.8 MiB) 1600 defa görüntülendi
Devre3.jpg
Devre3.jpg (1.78 MiB) 1600 defa görüntülendi
Salih
Yeni Üye

İl: Ankara
Meslek: Serbest meslek

Ynt: LM1875 Lütfen Yardım

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Kas 2011, 14:29

Gördüğüm kadarı ile birinci bağlantılarda beslemenin şasesini devrenin şasesine bağlamamışsınız.
İkinci uygulamada bacak bağlantıları 1 ve 2 numaralı bacaklar yanlış bağlanmış.Acele ile görebildiklerim bunlar.Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Kas 2011, 00:43

1. ve 2. resimdekiler düz non-inverting uygulama. 3. ve 4.'dekiler ise inverting. İki uygulamada da bağlantı şekilleriniz doğru gibi. İlk uygulamada (non-inverting) Sn. Amatör'ün bahsettiği eksik şase hattını işaretledim.
Devre1.jpg
Devre1.jpg (1.81 MiB) 1552 defa görüntülendi

Bir de -her ihtimale karşı- entegrenin 1 nolu bacağı üstten bakınca sol başta öndeki olmalı. Zor bir devre değildir, devrenin fotoğraflarını da koyarsanız başederiz eminim.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Icarus » 08 Kas 2011, 09:52

LM1875'in datasheet'inde şöyle demiş.
"The LM1875 must always be operated with a heat sink, even when it is not required to drive a load"
Sonra başka bir arkadaş açıklama getirmiş
http://sound.westhost.com/project72.htm
"Never operate these ICs with no heatsink, even without any load connected.
The quiescent dissipation will cause them to overheat very quickly, and may damage the internal circuitry."

Birde daha önce yanan 5 tanesinin iyice bozulduğundan emin olun çünkü datasheet şöyle devam ediyor

"The LM1875 has a sophisticated thermal protection scheme to prevent long-term thermal stress to the device. When the temperature on the die reaches 170§C, the LM1875 shuts down. It starts operating again when the die temperature drops to about 145§C, but if the temperature again begins to rise, shutdown will occur at only 150§C. Therefore, the device is allowed to heat up to a relatively high temperature if the fault condition is temporary, but a sustained fault will limit the maximum die temperature to a lower value. This greatly reduces the stresses imposed on the IC by thermal cycling, which in turn improves its reliability under sustained
fault conditions."
Kullanıcı avatarı
Icarus
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Fizikçi

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi