Maksat Hoşça Vakit Geçirmek!.. (LM1875 PCB)

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Maksat Hoşça Vakit Geçirmek!.. (LM1875 PCB)

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Ekm 2008, 08:56

Aslında yeri burası değil ama, 4-5 aydır muhtelif nedenlerle elime havya alamayıp artık sıkılmaya başladığımdan, her eve lazım bir 4 kanal amplifikatör kartı yapayım dedim.

Ortaya LM1875'in standart uygulama şemasına dayanarak yaptığım minicik yeni bir kart tasarımı çıktı. Kanal başına 28 x35 mm karta sığdı. Ütü - toner metodu ile yaptığım kartın baskısı biraz da şansa çok iyi olduğundan dayanamayıp montajını da yapıverdim.

Neden buraya yazdım? Çünkü yeni hiçbirşeyi yok. Belki sadece göz eğlencesi olur.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Selamlar!..
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Cevap: Maksat Hoşça Vakit Geçirmek!.. (LM1875 PCB)

Okunmamış iletigönderen e154 » 24 Ekm 2008, 09:38

orjınal bi tasarım olmuş. :evet: Şu PCB çizmini bi öğrenemedim gitti. :( . girişte elektrolitik kondasatörmü var ? ya da soldaki küçük geri beslememi,?
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Hazar » 24 Ekm 2008, 09:40

Güle güle dinleyin!

PCB çizimini ve göstermek açısından devre şemasını da eklerseniz, bu tarz konular için en uygun ve göz önündeki yer olan Sizden Gelenler > Projeleriniz altına taşıyalım.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 24 Ekm 2008, 10:20

Çok güzel bi çalışma olmuş,eline sağlık.Güle güle dinle.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Ekm 2008, 10:28

e154 yazdı:orjınal bi tasarım olmuş. :evet: Şu PCB çizmini bi öğrenemedim gitti. :( . girişte elektrolitik kondasatörmü var ? ya da soldaki küçük geri beslememi,?
Ben gönüllü yaparım pcb tasarımını istersen. Giriş kondansatörleri henüz monte edilmedi. Ayırdığım yere 1uF polyester sığıyor ki her kanalda solda paralel duran iki direncin solundaki delikler onun için. Evet, küçük kondansatörler geribesleme için. Şimdilik 47 uF kutuplu elektrolitik kullandım, bir ara fırsatım olup malzeme alınca aynı değerde kutupsuz elektrolitiklerle değiştireceğim.

Hazar yazdı:Güle güle dinleyin!

PCB çizimini ve göstermek açısından devre şemasını da eklerseniz, bu tarz konular için en uygun ve göz önündeki yer olan Sizden Gelenler > Projeleriniz altına taşıyalım.

Detayları toplarlayıp eklerim. Dilerseniz oraya taşıyalım konuyu.

@mystor:

Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Ekm 2008, 10:36

PCB. Aslında Proteus'tan 600 DPI çözünürlükle aldım, sonra photoshop'ta biraz düzelttim. Ölçek bu yüzden doğru değil.

LM1875.gif
LM1875.gif (6.84 KiB) 1049 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e154 » 24 Ekm 2008, 10:55

şemasınıda verbilirmisin. hem uygun olursa geri besleme kondansatörünü kaldırmayıda deneyebiliriz.
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 24 Ekm 2008, 11:28

Eline sağlık, çok güzel bir çalışma olmuş..
Esasen LM1875, LM38XX serisinin atası olduğu ve de koruma sisteminin farklılığı nedeniyle oldukça rağbet gören bir chipamp.. Değerlendirmeler 1875'in daha transparent bir sound karakteristiğine sahip olduuğunu ortaya koyuyor. Yıllar önce bir 1875 uygulamam olmuş olmasına rağmen ben de bir ara tekrar ele almayı düşünüyorum..
Giriş şönt direncini (Rb) 20K dan aşağı düşürebilirsen (10K gibi) ve de girişe (Cin) 10u gibi bir polyester koyabilirsen Ci yani geri besleme kondansatörünü bypass edebilirsin. Araştırmalarıma ve kulak deneyimlerime göre Ci olmayan chipamp devreleri çok daha dinamik bir sounda sahip oluyor...
Bu arada küçük bir hatırlatma, LM1875 in metal gövdesi (V-) ye bağlıdır. Ve soğutucuya izolasyonsuz bağlantı yaparsan V- döngüsü oluşur.. Sanırım ne demek istediğimi anladın.
Ses deneyimlerini de okumak isterim bu ampliyle..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Ekm 2008, 12:12

drhardware yazdı:Giriş şönt direncini (Rb) 20K dan aşağı düşürebilirsen (10K gibi) ve de girişe (Cin) 10u gibi bir polyester koyabilirsen Ci yani geri besleme kondansatörünü bypass edebilirsin. Araştırmalarıma ve kulak deneyimlerime göre Ci olmayan chipamp devreleri çok daha dinamik bir sounda sahip oluyor...
Bu arada küçük bir hatırlatma, LM1875 in metal gövdesi (V-) ye bağlıdır. Ve soğutucuya izolasyonsuz bağlantı yaparsan V- döngüsü oluşur.. Sanırım ne demek istediğimi anladın.
Ses deneyimlerini de okumak isterim bu ampliyle..
Kolay gelsin.

Teşekkür ederim.

Geri besleme kondansatörünü iptal etmeye çalışacağım. Giriş şönt direncini 10K ile değiştirirsem neler etkilenir? Daha yüksek giriş sinyal seviyesine mi ihtiyaç duyarım? Kazanç 20K/680 ohm olarak sabitlendi. Biraz gürültülü olabilir ama laptop ses kartı çıkış seviyesi düşük kalıyor diye biraz yüksek tuttum. (Elimde mevcut dirençlerin kullanılmasıyla alakası yok :?: ) Mevcut soğutucu sadece stand olarak görev yapıyor. Final soğtucuya izolatör ve boncukla bağlayacağım.

Sesini ben de merak ediyorum. Çalıştırınca izlenimlerimi (kulağımın algılayabildiği, hoparlörlerimin elverdiği kadarıyla) aktarmaya çalışacağım.

Mevcut hoparlörlerim Jamo S416 ev sinema tipi kule, 6 ohm. Bir taraftan, İstanbul'da Tannoy MX1'ler 140 YTL.
1- Besleme voltajına karar veremedim,
2- Tannoyları alsam mı, ne dersiniz?
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Düzeltme: Maksat Hoşça Vakit Geçirmek!.. (LM1875 PCB)

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Ekm 2008, 13:07

DÜZELTME: Doğru değerlerle şema şöyle:

Uygulama şeması şöyle:

Şema.GIF
Şema.GIF (8.19 KiB) 2128 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Sonraki