Class-A Amplifikatör Test

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Class-A Amplifikatör Test

İletigönderen onursal » 20 Mar 2016, 15:44

Amatör yazdı:Şu olabilir mesela,dual mono

Olmaz :D
Bunlar birer grafik equalizer'dir.
Ton kontrol ve grafik EQ lar farklıdır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen birgitay » 20 Mar 2016, 16:22

:D Onursal abi sen neler olur onları listele , biz hepsini ona göre yapalım bu iş böyle olmayacak sanırım :D
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

İletigönderen onursal » 20 Mar 2016, 16:41

birgitay yazdı::D Onursal abi sen neler olur onları listele , biz hepsini ona göre yapalım bu iş böyle olmayacak sanırım :D

Hangi konuda ?
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 20 Mar 2016, 17:15

Her konuda eksik yada yanlış yapıyoruz sana göre abi :D
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İletigönderen onursal » 20 Mar 2016, 17:36

birgitay yazdı:Her konuda eksik yada yanlış yapıyoruz sana göre abi :D

Sizlerin tek hatası bir cihazı yapmak için malzemelerin yerleştirilmesi yeterlidir gibi görmenizdir.
Bir cihazı yapmak için malzemeler temin edilip te karta monte edilerek iş bitirilmez.
Ölçüm tekniği diyorum cevabınız hazır.
UZAY ARACI YAPMIYORUZ. Diyorsunuz.
Kani olduğunuz bazı değerleri inkar edemiyorsunuz ama iş çözüme gelince bildiğinizi okuyorsunuz.
Hoparlörlerin free air rezonans frekansı diyorum. EQ lardan falan bahsediyorsunuz.
Yahu en azından bir transistör kullanacaksınız. Bu transistörün betası nedir, akım kapasitesi nedir, uçlarındaki gerilimler veya akım değerleri nedir hiç ölçmüyormusunuz ?
Zaten ölçmediğiniz belli ki önce similatörde devreyi çalıştırıp sonra da reelde devreyi yaptıktan sonra diyorsunuz ki;
Aabi bu transistörler çok ısınıyor, aabi devrede çok HUM var, similatörler hep yanlış gösteriyor galiba :D
Bari oldu olacak 100W ampli için 100 adet BC546 transistör kullanın bu da olur. Üstelik bu transistörleri simülatörde çalıştırırsanız hiçbir sorun göremezsiniz :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 20 Mar 2016, 17:48

Doğru diyorsunda bizde öyle bütçemi var abi ? Sanki herkes yan yana gelmiş , ciddi iş çıkaracak bir Fabrika kurduk üretime başladık :D Biz bukadar şeyi kafamıza takamayız ki ? Hadi doğru diyorsun yaptık diyelim 1 ayda 1 tane amfi yaptık kime satacaksın yada kullandığın kadar tatminkârmı edecek bizi ? :D Bunlar kafa karıştırıcı şeyler. Bazı gidişatlar vardır , herkes bu kurallara göre hareket eder. Mesela yabancı Diyaudio'culara bakıyorum Transistör eşliyorlar yaptıkları cihazın en fazla skop cetveli gösteriyorlar okadar. Belki ticarette yapıyorlar :D Bizde hani bunları yapsak bakanlıktan gelip madalya takacak değillerya :D Çözüm yani en kısa yoldan en basit çözümler önemli. Şahsen bana göre. Amatör Kapasite çoklayıcısı çok mantıklı mesela süper bir iş. Trafo'da buldum şimdi spir hesabı vs. yapıp onu saracam bakalım nasıl olacak :D
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen onursal » 20 Mar 2016, 18:28

birgitay yazdı:Doğru diyorsunda bizde öyle bütçemi var abi ? Sanki herkes yan yana gelmiş , ciddi iş çıkaracak bir Fabrika kurduk üretime başladık :D Biz bukadar şeyi kafamıza takamayız ki ? Hadi doğru diyorsun yaptık diyelim 1 ayda 1 tane amfi yaptık kime satacaksın yada kullandığın kadar tatminkârmı edecek bizi ? :D Bunlar kafa karıştırıcı şeyler. Bazı gidişatlar vardır , herkes bu kurallara göre hareket eder. Mesela yabancı Diyaudio'culara bakıyorum Transistör eşliyorlar yaptıkları cihazın en fazla skop cetveli gösteriyorlar okadar. Belki ticarette yapıyorlar :D Bizde hani bunları yapsak bakanlıktan gelip madalya takacak değillerya :D Çözüm yani en kısa yoldan en basit çözümler önemli. Şahsen bana göre. Amatör Kapasite çoklayıcısı çok mantıklı mesela süper bir iş. Trafo'da buldum şimdi spir hesabı vs. yapıp onu saracam bakalım nasıl olacak :D

Al işte kendi kendine ölçüm tekniğinden bahsetmişsin.
Trafo'da buldum şimdi spir hesabı vs. yapıp onu saracam bakalım nasıl olacak

Bir trafo için spir hesabı yapmak zorundaysan
Spir hesabını yaptın ve trafoyu sardın.
Geldik ölçüm tekniğine.
Bu trafoya 220V girersek çıkıştan kaç volt alıyoruz :D
İşte ölçüm tekniği iki. Erkeksen ölçme :D
Daha sonra bir transistör için de beta ölçümü yapmak zorundasın.
Milyarlık aletlerden bahsetme çin işi basit AVO metrelerde bile transistörün betası ölçülebiliyor.
Beta ölçümlerini yaptın ve transistörleri eşledin.
Devredeki akım ve gerilim grafiklerini çıkartmak zorundasın.
Bağladın voltmetreyi beys ucu ila collektörleri ve bilumum uçları ölçtün.
Ölçüm tekniği 3 oldu :D
Devreyi tamamladın ve çalıştırdın. O nee ampli çıkışında gürültü var .
Bağladın devre çıkışına bir frekansmetre ve voltmetre. Ne gördün.
100Hz lik frekanslar var ve seviyesi 3V civarı. Haa dedin ki bu devrede HUMM var.
Ölçüm tekniği oldu 4.
Sebebini araştırdın.
Ben dedim ki GROUNDING.
Başka bir arkadaş dedi ki ANA KONDANSATÖRLER.
Test edeceksin. Hangisi kolay yoldan yapılır. Önce ana kondansatörleri büyülttün. 3 katı yaptın. HUMM gitmedi. Bana döndün. Aabi kondansatörleri yükselttim ama hum gitmedi. GROUND konusunda yanlışım neler olabilir.
İŞTE AMPLİNİN BAĞLANTILARININ DETAYLI RESMİ.
Ben de gerekli önerilerimi sundum. (Olmayabilir) başka sebepler aranır. (Genellikle HUMM olayının sebebi grounding tir)
Ben de araştırırım sen de araştırırsın ilgili diğer arkadaşlar da araştırır. birlikte bir sonuca gelinir.
Buraya kadar olan olaylarda bile geçen ÖLÇÜM TEKNİKLERİ belli bir disiplinle yapılmalıdır. Üstelik bir cihazı tamamlayabilmek için sadece gürültü ölçümü yeterli değildir. Ancak diğer meseleler pahalı ölçü aletleri ile yapılabildiği için
(Distorsiyon metre, spectrum analyzer, sinyal jeneratörü ve osilaskop gibi) bunları tecrübeli kişilerden alacağın yönergelerle ve kendi tecrübelerinle uygulayabilirsin.
KISACASI:
Ben kimselere uzay aracı hassasiyetinde ampli yapıp tasarlayın demiyorum. Ancak konu başlığında belirtildiği üzere (CLASS-A ampli test) belli bir kalitede ampli yapılıp belli bir kaliteye ulaşılmak isteniyorsa bazı ölçümler ELZEMDİR.
Aksi takdirde benim önerim şudur.
Piyasada 200TL ye OSAWA ampliler satılıyor. Uzaktan kumandalı ve şıkır şıkır. Al bir tane paşa paşa kullan.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen aka » 20 Mar 2016, 19:19

Ben Onursal bey'in bu yazısına katılıyorum, doğru söze diyecek yok. bu amfide zaten 3-5 malzeme var, bu yazılanları gerçekleştirmek zor olmasa gerek.
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

İletigönderen birgitay » 20 Mar 2016, 19:31

Bu arada Npn vede Pnp transistörü nasıl eşitliyecez :D Bunu bir ara açmıştım konu olarak unutuldu yada kimse bilmiyor sanırım ? Jean Hiraga'da maaleef Pp çalışnası Npn vede Pnp olması ....
birgitay
DIY Audio Gurusu

İletigönderen aka » 20 Mar 2016, 20:07

Ben ölçmedim ama, acaba HFE leri farklımıdır, yani hfe leri eşlemek yetmezmi, bir fikir sadece benimki.
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir