A class Amplifikatör

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: A class Amplifikatör

Okunmamış iletigönderen olc technics » 07 Oca 2015, 11:50

onursal yazdı:
Amatör yazdı:
birgitay yazdı:İnşallah. Krell'i boşver.... 1-2 sayfalarda iyi bir devre paylaştım Apex A23 onu yaparsın .

ClassA dan kolay kolay geri dönmem ben.
Eğer sistem ev için yapılıyorsa,bence 30-40w bir classA ampli son nokta olabilir.PP bir classA denemedim henüz ,şu an kullandığım SE ampliler gerçekten çok iyi çalışıyor, bana göre tabiiki.

Senin o dönmem dediğin CLASS-A amplinin sadece band genişliği yüksektir merak etme :D
Bende de var bi tene CLASS-A
Orijinal capon malı ve 2X30W çıkış gücünde :D
Resim
Resim

Tensai hakkında biraz araştırdım: Akai nin bir uzantısıymış galiba. Neredeyse Akai kadar kaliteli cihazları var. Ama o cihazdan Class A kalitesi beklemek, bana çok hayal geliyor? Technics'in de benzer ürünleri vardır: Class AA yazar üstünde ancak, içini açarsanız, hibrit modüllü (stk benzeri) tarafından selamlanırsınız.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Oca 2015, 12:10

olc technics yazdı:Tensai hakkında biraz araştırdım: Akai nin bir uzantısıymış galiba. Neredeyse Akai kadar kaliteli cihazları var. Ama o cihazdan Class A kalitesi beklemek, bana çok hayal geliyor? Technics'in de benzer ürünleri vardır: Class AA yazar üstünde ancak, içini açarsanız, hibrit modüllü (stk benzeri) tarafından selamlanırsınız.

Bahsetmiş olduğun technics bende vardı. CLASS-AA dan ziyade band genişliği çok dar bir cihazdı. Tasarım hatalarından dolayı birçok tweeter'ım mefta olmuştu. Sonunda aldığım fiyatın yarısına satmak orunda kalmıştım :roll:
Bir cihazın A sınıfı olması veya AB olması beni pek ilgilendirmez. Technicsteki çıkış modülünün (STK türü) CLASS-A tasarlanmış bir modül olduğunu bilemeyiz. Bir ampli CLASS-A da olsa band genişliği Hi-Fi kriterlerini karşılamıyorsa o anfiye kaliteli bir anfi denilemez.
TENSAI 70 li yılların sonu ya da 80 li yılların başı üretimlerinde başı çekmiş iyi ürünlerden birisidir. Günümüzde artık müzelere kaldırılmıştır. Bu üründe Hi-Fi damgası varsa (Ki çoğu sitelerde görülüyor) belli bir kalitede üretilmiş olduğu muhakkaktır.

Sırf amatör arkadaşımıza gıcıklık olsun diye anfiyi söktüm.
Alın size iç görüntülerinden birkaç kare. Tartışmak için bol malzeme :D

Resim
Resim
Resim

Artık aranızda anlaşırsınız. Hangi sınıf ise :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 07 Oca 2015, 13:06

Soğutucusu cücük kadar :D Tabi önemli olan işlevidir.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Oca 2015, 13:17

Bedri® yazdı:Soğutucusu cücük kadar :D Tabi önemli olan işlevidir.

Aklıma eskilerdeki bir diyalog geldi :D
Çok eskilerde bir radyonun kalitesi nasıl belirlenirdi.
Vatandaş radyosunu satmak istiyor. Alıcı radyoyu eline alır ve şöyle bir tartardı.
Radyo ağır çekiyorsa o radyo içerisinde bol malzeme vardır ve alınabilir. Eğer hafif kalıyorsa en başında bu radyo yaramaz denilirdi :D
İkinci bir husus ise kısa dalga alış özelliği idi.
Eğer radyo ağırlık olarak tatminkar ise 2. soru sorulurdu.
POLİS radyosunu çekiyor mu?
O yıllarda tek tercih kısa dalga 6340KHz ten yayın yapan POLİS radyosu idi.

Elbette ki teknik özellikleri tam test etmeden bir karar verilmez. 250W giriş güç gereksinimi, tamamen izole edilmiş toroidal bir transformatör, tabiri caizse eşek kadar çıkış transistörleri ve ELDEKİ SONUÇ.
2X30W çıkış gücü, SOĞUTUCU BOYUTU ve eldeki malzemeler.
Tabii ki bazı çevrelerin böyle bir üretim için 2X 250W diye piyasa sürmesi de olası idi. ÖZELLİKLE GÜNÜMÜZDE :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Oca 2015, 15:22

Onursal Bey,cihazı açmanıza gerek yoktu :)
Dün akşam cihaz hakkında nette yaptığım araştırmalarda bu resimlere denk gelmiştim.Bu cihazın doğru tabir olursa pure classA olabilmesi zor gibi duruyor.Belki ilk birkaç watt çıkışı olabilir diye düşünüyorum.Teknik verilerine tam anlamda ulaşamadım ve çıkışının 4-16 ohm aralığında hp leri sürebilmesi önemli ancak bildiğim kadarı ile classA ampliler yüksek empedans hp lere daha fazla güç aktarabiliyorlar.
Bu tensai nin çift trafolu pre-power modelleri var,onlarda çift 250w trafo bulunuyor.Cihazı beğendim ayrıca.
Benim anlatmak istediğim,iyi tasarlanmış classA bir amplide sürekli 1,5-2 A bias ile alacağımız 30W gücün ve bu biastan elde edeceğimiz detayların 50-100ma bias ile alınabilmesi bana göre hiç kolay değil.Kaldıki şu an kullandığım yaklaşık 35-40w 8 ohm gücünde olan ve WCF eklentili bias kontrollü SE amplim,kanal başına 4,5kg lık soğutucu alüminyumla bile yaklaşık 52 derece sıcaklıkta sabitleniyor.
Tekrar söylüyorum,bu tensaileri ben de biliyorum vede beğeniyorum ancak ilgim daha iri kıyım ve monster tabir edilen cihazlar yönünde.Yani 20kg ın üzerinde ağırlığa sahip cihazlar.Ağır cihaz iyidir felsefesi olabilir belki :) pisikolojik de olabilir tabiiki..
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Oca 2015, 16:09

Amatör.
Cihazın pure CLASS-A olması benim için pek önem arzetmiyor.
Ayrıca elimde herhangi bir şema ya da döküman olmadığı için bu anfi CLASS-A da diyemiyorum. Sadece aldığım yıllarda satan vatandaşın dediklerine göre konuşuyorum.
Ayrıca CLASS-A da olsa D de olsa önemli olan belli kaliteyi veriyorsa üzerinde durmamak gerektiğini düşünüyorum.
Benim için önemli olan belli yapı kalitesidir ve cihaz bu kaliteye sahiptir.
Eğer birgün senin bahsettiğin SAF CLASS-A bir ampli ile kıyaslama şansım olursa bunu da kaçırmam doğrusu.
Zaten bu ampliye takılı hoparlörlerin uyduruk SURROUND hoparlörler olduğunu da hesaba katarsak bence hiç A sınıfından bahsetmeyelim.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen resho » 08 Oca 2015, 05:03

Tensai'nin iç tasarımını beğendim. Naçizane kanaatimce, bu cihazın Class-A olmasının imkanı yok, hele ki 30W.. Filtre kapasitörleri ayrıca class-A için çok küçükler.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen olc technics » 08 Oca 2015, 11:05

Tensai nin iç donanımı güzelmiş. Class A olup olmaması benim içinde önemli değil. Orta sınıfa hitap eden bu cihaz için, Class A denilmesi tuhafıma gitti. Bence kendinden bekleneni fazlasıyla yerine getiriyordur.

Trafonun bir benzerinden bende de var. 2x 42v çıkışlı olduğu için kullanamıyorum.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Oca 2015, 11:24

Arkadaşlar.
Görülüyor ki bir amplifikatörde kalite göstergesi SOĞUTUCU büyüklüğü imiş. :kop: :mrgreen:

http://translate.googleusercontent.com/ ... LjRAm7REDg
Frekans responsu, band genişliği, distorsiyon, gürültü gibi unsurlar hiç ele alınmamış.
Tartışmaların bilimsel olabilmesi için Bir CLASS-A çıkış katının genel detayları, güç harcaması, ısı faktörü, frekans karakteristiği, distorsiyon değerleri, (Özellikle geçiş distorsiyonu) ve gürültü faktörü gibi özelliklerinden bahsederseniz ben de birşeyler öğrenmek isterim.
TENSAI ampliye fazla takmayın o artık istifa etti :D :mrgreen:

Şu linkte güzel anlatımlar bulunmaktadır.
http://translate.googleusercontent.com/ ... 9BlqNIotLw
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 08 Oca 2015, 21:29

Onursal Bey,siz teknik anlamda benden çok ileridesiniz,sizin yazdıklarınız da gayet önemli,bu yüzden teknik değerlendirmelere hiç girmem.
Distorsiyon oranı yüksek ve yeteri kadar genişlikte olmayan frekans cevabı olan bir amplifikatörü beğenebilecek biri aramızdan pek kolay çıkmaz diye düşünüyorum.
Bu durumda sadece kulaklarıma güveniyorum.
Bir anlamda basit sayılabilecek :?: bir çıkış katı içeren elimdeki pioneer sx636 radyolu ampli,el yapımı 2 adet ab sınıfı amplim ile müzik dinlerken oldukça mutlu ve mesuttum :)
Ta ki ,daha önce paylaştığım 3 yollu hoparlöleri alana kadar ve classA diye bir sınıf ampliler ile tanışana kadar.Benim tecrübem ve iyi ekipmanlar ile müzik dinleyebilme imkanım ve hevesim diyeyim,sizin yanınızda önemsenmiyecek düzeydedir muhtemelen.
Ancak bu değişik topolojideki cihazları,daha iyi hp ler ile dinleye dinleye ,kulak terbiyesi anlamında az da olsa yol kattettiğimi düşünüyorum.Ve geçen zaman zarfında aradaki farklar rahatça ayırt edilebiliyor.
Fark derken,ne tür müzik dinlendiği de önemli tabiiki,mesela elektronik müzikte ne tür detay aranabilirki gümbürtülü bass ve ışıltılı tizler haricinde.
Ancak akustik diyebileceğim,özellikle yaylı ve üflemeli aletlerin yoğun olduğu müziklerde classA açık ara kendini gösteriyor,birde vokaller, bana göre tabiiki bu çıkarımlarım.
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • CLASS D AMPLİFİKATÖR ŞEMASI
    1, 2gönderen umut1001 » 12 Mar 2007, 03:35