A class Amplifikatör

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: A class Amplifikatör

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Oca 2015, 16:31

birgitay yazdı:Ehbe be abi bende sana bu dediğini anlattım ama sen beni yine anlamadın. İşte diyorum ki , Kazancı 100 olan yüksek frekans transistörü düşük frekanslarda bass seslerinde duyarsan 10'a düşecek... İşte detay gitti :D Bende bunu anlatamya çalışıyorum ama , birde Mosfet vede Bjt gibi elamanları daha kavrama şansını anlayamadık.... Sen deminde bana dedin ki Mosfet'ler düşük Empedans'ta çıkış verebilir peki çok güzel ? E sen girişteki Empedans'ı ne yaptın peki ? Direnç'le Kondansatör'lemi yaptın ? :D Öyle olur mu hiç peki ? Kazancı vede beta'sı herşeyi ölüyor ozaman....
Lamba diyorsanda , dediğn gibi Lamba'lar yarı iletken değildir aslında çok olması gereken bir malzemedir neden.... Çünki Fleaman ısınmadan , bor omik değer yada herhangi bir direnç yada kapasite ölçemezsinz.... Lamba demek , Flaman ısınında , İletken oluyor demektir. Ama bu seferde , Yüzeysel bir temas olmadığı için , Empedans aşırı yüksek oluyor.... Bu nedenle , Rca çıkıştan yada fet çıkışlı bir aygıt bağlasan , O empedans eşit olmadığından sahne yine gitti.... Buradaki bu terimler bambaşka şeyler. Umarım anlatabilmişimdir yoksa bu konu aşırı derin....

BU ŞU DEMEKTİR.
Üst seviye yarış arabası ile denizde sürat yapmak :D
Ben tasarım tekniklerinden bahsediyorum. Yüksek frekans transistörü alçak frekans bölgesinde kullanılırsa detayın kaybolmasından değil :D
Öyleyse şunu anlayalım.
Bir FM verici 100MHz civarında çalıştığı halde tüm ses frekans bölgesini (20Hz-20KHz) iletebiliyor
Hani detay gitmişti :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2015, 16:32

Bu arada abi , konu yeri farklı ama sana bir sorum olacak.... 3,7k. bir manyetik , Empedans olarak neye denk geliyor ? Bu gitar manyetiği .... Çünkü bu değere göre Preamp yapmam lazım....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2015, 16:35

onursal yazdı:
birgitay yazdı:Ehbe be abi bende sana bu dediğini anlattım ama sen beni yine anlamadın. İşte diyorum ki , Kazancı 100 olan yüksek frekans transistörü düşük frekanslarda bass seslerinde duyarsan 10'a düşecek... İşte detay gitti :D Bende bunu anlatamya çalışıyorum ama , birde Mosfet vede Bjt gibi elamanları daha kavrama şansını anlayamadık.... Sen deminde bana dedin ki Mosfet'ler düşük Empedans'ta çıkış verebilir peki çok güzel ? E sen girişteki Empedans'ı ne yaptın peki ? Direnç'le Kondansatör'lemi yaptın ? :D Öyle olur mu hiç peki ? Kazancı vede beta'sı herşeyi ölüyor ozaman....
Lamba diyorsanda , dediğn gibi Lamba'lar yarı iletken değildir aslında çok olması gereken bir malzemedir neden.... Çünki Fleaman ısınmadan , bor omik değer yada herhangi bir direnç yada kapasite ölçemezsinz.... Lamba demek , Flaman ısınında , İletken oluyor demektir. Ama bu seferde , Yüzeysel bir temas olmadığı için , Empedans aşırı yüksek oluyor.... Bu nedenle , Rca çıkıştan yada fet çıkışlı bir aygıt bağlasan , O empedans eşit olmadığından sahne yine gitti.... Buradaki bu terimler bambaşka şeyler. Umarım anlatabilmişimdir yoksa bu konu aşırı derin....

BU ŞU DEMEKTİR.
Üst seviye yarış arabası ile denizde sürat yapmak :D
Ben tasarım tekniklerinden bahsediyorum. Yüksek frekans transistörü alçak frekans bölgesinde kullanılırsa detayın kaybolmasından değil :D
Öyleyse şunu anlayalım.
Bir FM verici 100MHz civarında çalıştığı halde tüm ses frekans bölgesini (20Hz-20KHz) iletebiliyor
Hani detay gitmişti :D

Alt frekans seslerini vede duyabileceğimiz ses frekansını , taşıyıcı sinyalin üstüne bindirmek farklı.... Ama direk bunu Bunu 100mhz ile çalışan bir transistörle preamp yada Amplifikatör yapıp aygıtları bunun üstünden geçirip ses almak farklı ....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Oca 2015, 16:40

birgitay yazdı:Bu arada abi , konu yeri farklı ama sana bir sorum olacak.... 3,7k. bir manyetik , Empedans olarak neye denk geliyor ? Bu gitar manyetiği .... Çünkü bu değere göre Preamp yapmam lazım....

Omik olarak ölçülen bir değer farklı frekansta farklı empedans değerlerine eşdeğer olacaktır.
Sana önerim şudur.
PİKAP önkuvvetlenidiricilerini araştır.
Bir tanesini modifiye ederek kullan.(feedback değerlerini değiştir.)
Göreceksin harika netice alacaksın.

http://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5364.0
İşte sana kendi tasarımım olan bir devre.
Gerekirse teknik hesaplamalarda da yardımcı olurum. :evet: :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2015, 16:45

Sağol abi ama bu dediğin çalışma işime yaramaz.... Daha farklı detaylı şeyleri görebiliyorum..... Ve dediğim gibi 3,7k'lık bir bobinin Empedans'ı nedir ? Ona göre devre tasarlamam lazım....
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2015, 16:46

Ayrıca bu sayfada benim yaptığım Proje'leri görsen kafayı yersin ozaman :D Ama alıcı yok abi.... Adam'ların böyle derdi yok.... Bende ne malzemeler var kaldırdım hepsini....
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Oca 2015, 16:55

birgitay yazdı:Sağol abi ama bu dediğin çalışma işime yaramaz.... Daha farklı detaylı şeyleri görebiliyorum..... Ve dediğim gibi 3,7k'lık bir bobinin Empedans'ı nedir ? Ona göre devre tasarlamam lazım....

O zaman kısa ve öz olarak söyleyeyim.
O değerde bir omik direnç gösteren aygıtın çıkış empedansı en az 50Kohmdur.
Aslında bu değer literatüre göre hesaplanmamış olup, gerçek değerin hesabı önce bobinin self değerini (L) hesaplayarak elde edilmelidir.
L değerinin her frekansa göre direnç hesapları ise o elemanın frekansa göre empedans hesabını gösterecektir.
ÖRNEK:
50 Hz te hesaplanan empedans 1Kohm ise 15 KHz te bu değer neredeyse 100Kohmları aşacaktır.
Bu da çıkış kuvvetlendiricisi (pre ampli giriş roll-off frekansı) için belirlenen frekans karakteristiğini gösterecektir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2015, 17:00

50k. Empedans o değere nasıl eş değer geldi ? Zira şöyle mantık yürüttüm.... 12ax7 çıkışı 1m .... Ama Çıkış Preamp için 10k. çıkış empedans transformatörü öneriliyor.... Hesap ona denk geliyor.... E öyle ise El34 gibi çıkış lambasıda , PP. Amplifkatör'de Drake 3,15k'ya denk geliyor.... Burada benim dediğime göre eğer 3,7k manyetik değeri ''Omik değer olarak '' 50k'ya nasıl denk geldi ? Çok düşük değer yani.... Ama maalesef Lamba Preamp'ta daha iyi çalışıyor.... Fet'li bir devrede daha farklı yani iyi değil....
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Oca 2015, 17:28

birgitay yazdı:50k. Empedans o değere nasıl eş değer geldi ? Zira şöyle mantık yürüttüm.... 12ax7 çıkışı 1m .... Ama Çıkış Preamp için 10k. çıkış empedans transformatörü öneriliyor.... Hesap ona denk geliyor.... E öyle ise El34 gibi çıkış lambasıda , PP. Amplifkatör'de Drake 3,15k'ya denk geliyor.... Burada benim dediğime göre eğer 3,7k manyetik değeri ''Omik değer olarak '' 50k'ya nasıl denk geldi ? Çok düşük değer yani.... Ama maalesef Lamba Preamp'ta daha iyi çalışıyor.... Fet'li bir devrede daha farklı yani iyi değil....

Basit örnek vereyim.
Bir manyetik pikap kafası 1-2Kohm gösterir ve 50Kohm giriş empedanslı sistemlerde kullanılır.
Sendeki manyetikler de bir çeşit bobin olduğuna göre tel sarım sayısı artı tel kalınlığı faktörlerini kıyaslarsan yaklaşık bu değere ulaşırsın.
Pikap kafalarının çıkış seviyesi 5mV civarındadır. Senin manyetiğinin çıkış gerilimi muhtemelen daha yüksektir.
Tek hesaplaman gereken faktör preampli kazanç ve feedback hesabıdır. Giriş empedansını 50Kohm yapman durumunda giriş gürültü faktörü ve performans için sadece özel GROUNDİNG uygulamalısın.
Bu da pikap pre amplifikatörlerini araştır dememdeki amaçtır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2015, 17:38

Dediğini anladım abi ama , farkındasıdır Manyetik Picup Kristallerindeki tel çapları çok önce.... Belkide içindeki Manyetik Nüve yada Mıknatıs EMpedans'ı değiştiriyor.... Ama bizdeki Daha büyük sargılı Manyetik'ler daha farklı gerilim üretecek vede daha farklı Empedans yapısına sahip olacaktır.... Bana özel bu şekilde Picup Preamp'ı normal pisaydaki Entegrelerle kolay olmayacağını söylemelisin.... :D
birgitay
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • CLASS D AMPLİFİKATÖR ŞEMASI
    1, 2gönderen umut1001 » 12 Mar 2007, 03:35