A class Amplifikatör

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: A class Amplifikatör

Okunmamış iletigönderen birgitay » 05 Oca 2015, 22:35

Niye uğraşıyorsun bunlarla ozaman ? Tda7293-7294 serisi al yap ozaman. 10 tl :D Niye yapmıyorsun ? Ufak hemde kullanışlı hemde D-mos. Hemde çok güçlü !!!!
Bu gibi Pratik çalışmalar yüzeysel aygıtlar için , kullanım yerleri farklı....Yani D-mos , mosfet teknolojisi ile yapılmış demektir.... Total Harmonik Distortion'uda çok düşük...
Biz Türk'ler bildiklerimizi çöpe atıp , bu işi temelden tekrardan öğrenmemiz lazım... Hadi diyelim ki en iyi işi yaptın .... Birde bu var karşındaki anlamıyor :D Ben neler yaptım neler ? Hamist abi , belki ömrüni verdi , Onursal abi ömrünü verdi ve bende en iyi ses sistmeleri ile çalıştım... Nafile sese bakan yok.... Arayan yok.... Benim bu işe girmem , çocuk yaşta Elektro Bağlama'nın en iyi sesi için ne yapılabilir diye.... Bir sevda iyi para kazanacağız diye yola çıktık , kimsenin duymadığı aletleri yaptım , adamlar çok beğeniyor ama sözde gider başka şey alırlar.... Bizim Millet'imize yaranmaz....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen Amatör » 05 Oca 2015, 22:58

Siz benim mesajımı tam okumamışsınız sanırım.
Ampli için en azından belli bir seviyede olması gerektiğini belirtmiştim.
Ben yinede aynı fikirdeyim,belli bir seviyede ki sistemde hoparlörün getireceği fark,ampli değişiminden daha etkili olacaktır.Bu benim fikrim tabiiki.
Haaa, daha iyi bir ampli ile daha iyi bir hp tabiiki daha olumlu sonuç verecektir.Ama o zaman tamamen sistem değişmiş olmayacak mı?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Oca 2015, 12:43

KOŞUN ÇOCUKLAR KAVGA BAŞLADI :mrgreen:
Red kit mecmuasından alıntıdır :lol:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2015, 13:12

onursal yazdı:KOŞUN ÇOCUKLAR KAVGA BAŞLADI :mrgreen:

Yaw Onursal abi , bari deki Birgitay sen bu işleri bilmiyorsun uğraşma :D İnan ben düşünürüm derim ki , birileri bana neden yanlış şeylerle uğraştığımı vede yanlış tecrübe edindiğimi karşılıksız uyarmasına rağmen neden dikkate almayayım demem bile !!!! Direk uygularım....

Şimdi senin tecrübene göre , Mosfet'li çalışma neden yapılmaz ? Neden kullanım yapıları farklıdır ?
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 06 Oca 2015, 13:52

Bende merak ettim şimdi,mosfetleri ses amplilerinde kullanmak neden sakıncalıdır?
Ses olarak bass frekansları mı eksik buluyorsunuz acaba?
Oysa amplinin frekans cevabı olarak bir eksiği görünmüyor osilaskop testlerinde.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2015, 14:14

Empedans arkadaşım. Sen Frekans'a takılmışsın. Ne yani , 9 Volt'la besleyeceğin bir tane Preamp düşün. Ver 1 Khz'i bak bakalım Kaç Khz'da bozuluyor.... Şimdi bu demek oluyor mu ki , Frekans'ı geçiriyor ama yetiyor bana ? Bunun okadar detayı var ki , ANLATAMIYORUM. Terimler yetmiyor.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2015, 14:31

Bak dinle ; Brezilya'lılarla Pedal işini konuşuyorum hergün yani bilgi alıp veriyorum. Yarım yamalak tarzanca çevirme dil yöntemi ile....
El yapımı yani Handmade işi okadar özel ki , vede dolayısı ile daha farklı detaylarıda görebiliyorsunuz ses işinde.... Vede hiç biri gidip China malları vede o ucuz aletleri tercih etmiyorlar. Çünki el yapımının kımyeti tartışılmaz onlarda. Eğer bu ölürse , emek boşa gider. Çünki yaşamak zorundayız biz. Bizim meslek giderse hayatımız biter. Vede bitti işte al gör ortalığı. Hani el yapımı işler yapıyorduk ? Hani sen ben özellikle bizim büyüklerimiz okadar güzel işler yaptılar , hepsinin hevesi bitti. Yok öyle ucuz mallar alıp lezzet yaşama ? Demek istiyorum ki bu işlere gönül verenin zenginliğini bitirdiler.... Hâlâ uğraşıp satmak isteyenler yani birşeylerin kıymetini bilmeyenlere laf anlatmak akıl kârı değil.... Biz Türk'lerde bu olmadı zaten.... Yok öyle birşey ben gideceğim Malzeme'cinin deposuna ineceğim , adam beni tanıyacak sevecek , en iyi malzemeleri seçtirecek vede kondansatör vede dirençler özel olacak . Afedersiniz hepiniz için diyorum iyi alet yapacaksınız , Denyo'nun biri gelecek satacaksınız ona bunun diğerlerinden farkı ne diyip bedava rakamlar diyecekse sanat ölmüştür zaten.... O yüzden sana biraz teknik anlattım . Öğnremeyeceğin bir teknik , yani anlamadığın değil , tecrübeyle bile sonra öğreneceğin bir teknik , iyi birşey yapsanda bu sana sadece kendim yaptım diye bir şey katacak sadece. Ama kalite'yi anlatamayacaksın !!!!
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2015, 14:42

Detay'lı anlaman için , Facebook'ta iyi bir Müzik var.... Ve iyi kayıt alınmış. Bunu Mosfet'li bir Amplifkatör'de dinle , sonra birde Bjt Amplifkatör'de dinle ;

https://www.facebook.com/video.php?v=10 ... =2&theater
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Oca 2015, 14:47

birgitay yazdı:
onursal yazdı:KOŞUN ÇOCUKLAR KAVGA BAŞLADI :mrgreen:

Yaw Onursal abi , bari deki Birgitay sen bu işleri bilmiyorsun uğraşma :D İnan ben düşünürüm derim ki , birileri bana neden yanlış şeylerle uğraştığımı vede yanlış tecrübe edindiğimi karşılıksız uyarmasına rağmen neden dikkate almayayım demem bile !!!! Direk uygularım....

Şimdi senin tecrübene göre , Mosfet'li çalışma neden yapılmaz ? Neden kullanım yapıları farklıdır ?

Amacım hiçbir arkadaşımı aşağılamak değildir. Bilakis tartışma ortamlarını severim.
özellikle bilimsel gerçeklikle ispata dayanan tartışma ortamlarında her izleyici bilgi edinebilir.

Amatör yazdı:Bende merak ettim şimdi,mosfetleri ses amplilerinde kullanmak neden sakıncalıdır?
Ses olarak bass frekansları mı eksik buluyorsunuz acaba?
Oysa amplinin frekans cevabı olarak bir eksiği görünmüyor osilaskop testlerinde.

Bir MOS-FET transistörünün temel mantığı ANAHTAR'dır. Yani aç kapat :D
Yosa ben mi yanlış biliyorum.
Her ne kadar bir MOS-FET ses frekans tekniğinde lineer çalışma bölgesinde çalıştırılabilse de, olası sorunların aşılabilmesi için (Min. seviye geçiş karakteristiği) çok özel devre tasarımları yapılmalıdır.
Bilindiği üzere MOS-FET'ler gerilimle sürülürler ve transistörün iletime geçebilmesinin belli kriterleri vardır. Alt sinyal seviyelerindeki bu sorun, çok özel devre tasarımları ile sağlanabilmektedir. Bu sebeple MOS-FET amlifikatörler D sınıfı çalışma bölgesinde daha uygun çalışmaktadırlar.
Haa diyeceksiniz ki;
Zaten belli kriterlerin altında bir tasarım yapmaktayız. Bu bize ihmal edilebilecek değerlerde dezavantaj sağlamaktadır, EVET o zaman D sınıfı bir çıkış katı kullanılmasının bir sakıncası olmaz.

HOPARLÖR MESELESİNE gelirsek.
Bir tasarımda bir hoparlörün veya bir yükseltecin önem derecesini burada bilimsel olarak ispatlayabilen bir arkadaşım olursa, o arkadaşın ayağını öper elllerini yalarım :D
Ben de yıllardır derim ki bir ses devresinde en önemli kriter hoparlördür. Çünkü hoparlörler en uç noktadır.
Burada amacımızı belirleyip, bilimsel bir yaklaşımla hangi unsurun önemli olduğunu tartışabilmeli ve önem derecesini ispat edebilmeliyiz.
Aksi takdirde iddialarımız çatışmadan öte gidemeyecektir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Oca 2015, 14:54

Bir MOS-FET transistörünün temel mantığı ANAHTAR'dır. Yani aç kapat :D
Yosa ben mi yanlış biliyorum.
Her ne kadar bir MOS-FET ses frekans tekniğinde lineer çalışma bölgesinde çalıştırılabilse de, olası sorunların aşılabilmesi için (Min. seviye geçiş karakteristiği) çok özel devre tasarımları yapılmalıdır.
Bilindiği üzere MOS-FET'ler gerilimle sürülürler ve transistörün iletime geçebilmesinin belli kriterleri vardır. Alt sinyal seviyelerindeki bu sorun, çök özel devre tasarımları ile sağlanabilmektedir. Bu sebeple MOS-FET amlifikatörler D sınıfı çalışma bölgesinde daha uygun çalışmaktadırlar.
Haa diyeceksiniz ki;
Zaten belli kriterlerin altında bir tasarım yapmaktayız. Bu bize ihmal edilebilecek değperlerde dezavantaj sağlamaktadır, EVET o zaman D sınıfı bir çıkış katı kullanılmasının bir sakıncası olmaz.

Burada Mosfet'i anlatmışsın eyvallah bunu biliyoruz. Zira Mosfet'ler Linear değişken yani dik açı gibi iner dik açı ile tekrar düşer .... Yani bir Anahtar. Ama Sinüs bir çalışma yapabilmek çok zordur anlayacağınız.... Zira Mosfet için birde Empedans yapısı var.... 22khm gibi bir aygıtı , 100khm 'lik bir Mosfet'e yada Fet'e sinyal taşırsanız ses metalik çıkacaktır. Zira Mosfet'li çalışmayı ses olarak dinlemek bizim yapacağımız iş değil neredeyse.... Birde Hexfet'ler var. Bu terimleri bile daha yavaş yavaş öğreniyoruz.... Hexfet'ler sinyal verildiğinde çok düşük akımlara tetiklenebilen vede yetişme hızına ulaşan elemandır .... Ama seste adamlar Mosfet denilince hepsinden bir uygulama yapmaya çalışıyor.... Bana göre iyi alt yapıları Lamba teknolojisi verir. Ama oda Empedans transformatör'leri zaten akıl almaz para.... Onun dışında Metal Bjt transistörleri ile yapılan ses sistemleri.... Başka tanımam.
birgitay
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • CLASS D AMPLİFİKATÖR ŞEMASI
    1, 2gönderen umut1001 » 12 Mar 2007, 03:35