Class-A Amplifikatör Test

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Class-A Amplifikatör Test

İletigönderen Amatör » 18 Mar 2016, 00:08

onursal yazdı:
Amatör yazdı:Bu kapasite çoklayıcıya tam anlamı ile regüle denemez.
Ben ancak bu şekilde sonuca ulaşabildim,sıfır humm ve fıss.
Tabiiki başka alternatifler deneyebilirsiniz.

Benim tasarımlarımda 2 tane 4700uF kondansatör var sadece.
Ne HUMM ne TISS ne FISS ne de DIRRDIRR hiçbirşey yoktur.
En son örnek özgürün Technics modifiyesi :mrgreen:

Onursal Bey,boşta 100ma çeken bir ampli ile 5A çeken bir ampli aynı mı olur,sadece diyotları büyütmek ve yolları kalınlaştırmak yeter mi?
Ben 2x4700mf kondansatör ile yapılmış ,hele ki 30-40W bir classA ampli hiç görmedim,siz gördü iseniz bilemiyorum.
Benim gördüklerimin hepsinde ya iki devasa kond yada kond. ordusu vardı.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

İletigönderen birgitay » 18 Mar 2016, 00:14

Amatör yazdı:4700MF yeter ise hiç kapasite çoklayıcı ile uğraşmaya değmez bencede ancak siz yinede tecrübe edin,fark varmı görmüş olursunuz.

Yaw konuştuğumuz konuya bakın. Siz ilk önce şunu düşünün : Akü tam tamına sabit bir enerji kaynağı. Bu enerji kaynağında Amplifikatör smpsye asılır. Ancak bu durumda Akü'de dalgalanma bile olmazken en fazla mikrovolt cinsinden enerji düşümleri olabilir. Dolayısı ile 1,2 Farad Aküye paralel bağlanır. Çünkü Kondansatör bir nevi , Akımın gecikmesini engeller .... Bilmeliyizki volt vede akım aynı linear değişkende gitmez. Akım sonradan gelir. Kondansatörler bu işi dengelemek için var. E şimdi 4700uf 5 amperlik bir aplide nasıl olabilir :D
En son birgitay tarafından, 18 Mar 2016, 00:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

İletigönderen onursal » 18 Mar 2016, 00:15

Amatör yazdı:4700MF yeter ise hiç kapasite çoklayıcı ile uğraşmaya değmez bencede ancak siz yinede tecrübe edin,fark varmı görmüş olursunuz.

Zamanında ben de senin gibi amplilerdeki gürültüler için regülelerle uğraşmıştım. Sene 1988 ler falandı.
Yapmış olduğun amplinin akım gereksinimini de bilirsen regüle veya kapasite çoklayıcıya gerek yoktur.
Üstteki mesajlarımda örnek değerler vermiştim.
Sadece 1A başına 1000-1500uF değer takdir edin yeterlidir.
Geri kalan tüm unsurlar SHIELDING-GROUNDING olayında saklıdır.
Ancak bu konu çok karmaşık olduğu için benim gibi DELİ kişileri AKILLI yapabilmektedir.
Matematiğine güvenmeyenler bu olayı araştırmasınlar.
http://www.edn.com/design/test-and-meas ... plications
http://www.rane.com/note151.html
http://qtwork.tudelft.nl/~schouten/link ... unding.pdf
Bunlar sadece birer örnektir.
Alttaki PDF dosyası grounding&shielding olayının anlaşılabilmesi için oldukça faydalıdır.
http://www.celectronics.com/pdf/IEEE11-9-05.pdf
Konuya hiç ilgi duymamış arkadaşlara faydalı olacaktır.
Önemli bulduğum bir ekran alıntısı sunuyorum.
GR.png
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen aka » 18 Mar 2016, 13:18

Konu başka yerlere gitti, ve büyük ihtimal diğer bir çok konuda olduğu gibi ucu açık olarak kalacak.
Ben naçizane fikrimi söyleyim, sonuçta uzaya mekik fırlatmıyoruz, kulağımda zaten 15khz den sonrasını duymuyor, adam yapmış, sonuç almışki net'e koymuş, piyasada çok iyi diye tabir edilen bir kaç, marka class A elimden geçti, en babasında 60 000 mfd in üzerinde kondansatör görmedim, ben bu ampliyi orjinal pcb ile yapmaya karar verdim, kısacası duymadığım gürültülerle işim yok, sonuçta kendim için yapıyorum. Ha değermi, en azından denemeğe değer, yararsa rafa yaramazsa kömürlüğe gider. hangimizde yapılmış ama şuan atıl cihaz yokki.
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

İletigönderen zunda » 18 Mar 2016, 14:17

aka yazdı:Konu başka yerlere gitti, ve büyük ihtimal diğer bir çok konuda olduğu gibi ucu açık olarak kalacak.
Ben naçizane fikrimi söyleyim, sonuçta uzaya mekik fırlatmıyoruz, kulağımda zaten 15khz den sonrasını duymuyor, adam yapmış, sonuç almışki net'e koymuş, piyasada çok iyi diye tabir edilen bir kaç, marka class A elimden geçti, en babasında 60 000 mfd in üzerinde kondansatör görmedim, ben bu ampliyi orjinal pcb ile yapmaya karar verdim, kısacası duymadığım gürültülerle işim yok, sonuçta kendim için yapıyorum. Ha değermi, en azından denemeğe değer, yararsa rafa yaramazsa kömürlüğe gider. hangimizde yapılmış ama şuan atıl cihaz yokki.

hamit abinin wcfse 35 watt amfisini kanal başına 60 000 mf çinden ithal nipponlarla dinlemekteyim 35 amper metal köpru sıradan pcb üzerinde dual mono çalışmakta herhangi rahatsız edici olumsuzluk şu ana kadar yok zaten hamit abinin önerileri dogrultusunda toparlanmış bendeki etkisi farklı bir kaç çalışır devrem var digerleri ile sırasıyla çalıştırdıgımda iyi bir yemek iyi bir tatlının üzerine içilmiş kahve kadar keyifli hiraga amfide bence önerilen kadar mf kondansatörü bir bildiği vardır mantığıyla görüyorum(elektronik konusunda hala hiçbir bilgim yok biraz el becerim var)kolay gelsin ilgiyle konuyu takip ediyorum.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

İletigönderen birgitay » 18 Mar 2016, 17:31

Yaw abartmaya gerek yok bence. Okadar yüksek kapasitede Kondansatör'ü ne yapacağız ? Bize Amatör ustanın Kondansatör çoklayıcı devreyi çizdim yapmak kalıyor sadece ama Trafom yok. Eğer ideal trafo gönderirseniz bana bu devreyi komple deneyebilirim.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Reklamlar

İletigönderen onursal » 19 Mar 2016, 15:52

Amatör yazdı:Onursal Bey,boşta 100ma çeken bir ampli ile 5A çeken bir ampli aynı mı olur,sadece diyotları büyütmek ve yolları kalınlaştırmak yeter mi?
Ben 2x4700mf kondansatör ile yapılmış ,hele ki 30-40W bir classA ampli hiç görmedim,siz gördü iseniz bilemiyorum.
Benim gördüklerimin hepsinde ya iki devasa kond yada kond. ordusu vardı.

Amatör.
Bu sorunun cevabını senin için buldum.
Eğer anlayabilirsen ilmine uygun olarak yeniden tasarlayarak test edebilirsin.
http://www.edn.com/design/consumer/4429 ... the-ground
GND.png

Bu şekildeki temel mantığı anlayıp uygulayabilirsen göreceksin ki kapasitör çoklayıcıya veya çok büyük kapasite değerlerine ihtiyaç yoktur.
Göreceksin ki iyi kalite iki kondansatör ile (takribi 5600-6800uF) kondansatörler ile tam netice alabileceksin.
Eğer elinde o amplinin yedek baskı devreleri varsa yeni bir tasarım yapmanı öneririm.
Böylece tasarım hatalarını anlayabilir ve iyi bir tasarım için gereken özellikleri anlayabilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Amatör » 19 Mar 2016, 21:08

Onursal Bey,şasilemenin ne kadar önemli olduğunu yapmış olduğum amplide deneyerek gördüm.Ancak diğer soruma cevap yazmamışsınız.Ben nette bakındığım kadarı ile 35-40W gücünde classA bir amplifikatörü 4700mf kondansatör ile beslemeye çalışan hiçbir projeye denk gelmedim.Benim görebildiklerim içerisinde fabrikasyon bir krell ampli vardı düşük sayılabilecek değerde kondansatör kullanan,onda da 2x39.000mf kullanılmıştı.Diy olarak biraz abarttım desem de,ben bu kalitede kondansatörlere ulaşamadığım için böyle bir yöntem denedim ve kendimce de başarılı oldum,yanlış mı yapmışım anlamadım açıkçası.
Diyebilirsiniz ki,kaliteli malzemeye erişemiyorsan neden classA bir ampli için uğraşıyorsun,A class demek zaten kalite demektir,malzemenin bile özel olanını kullanmaktır.
Çok haklısınız diyebilirim sadece.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

İletigönderen onursal » 19 Mar 2016, 21:57

Amatör yazdı:Onursal Bey,şasilemenin ne kadar önemli olduğunu yapmış olduğum amplide deneyerek gördüm.Ancak diğer soruma cevap yazmamışsınız.Ben nette bakındığım kadarı ile 35-40W gücünde classA bir amplifikatörü 4700mf kondansatör ile beslemeye çalışan hiçbir projeye denk gelmedim.Benim görebildiklerim içerisinde fabrikasyon bir krell ampli vardı düşük sayılabilecek değerde kondansatör kullanan,onda da 2x39.000mf kullanılmıştı.Diy olarak biraz abarttım desem de,ben bu kalitede kondansatörlere ulaşamadığım için böyle bir yöntem denedim ve kendimce de başarılı oldum,yanlış mı yapmışım anlamadım açıkçası.
Diyebilirsiniz ki,kaliteli malzemeye erişemiyorsan neden classA bir ampli için uğraşıyorsun,A class demek zaten kalite demektir,malzemenin bile özel olanını kullanmaktır.
Çok haklısınız diyebilirim sadece.

Açıklayayım adamım.
1. Bir kondansatörün dolma ve boşalma grafiği vardır. Bu grafik temel fizik kuralları ile açıklanmaktadır. Elektronik ile ilgili değildir.
Örnek 1 F lık bir kondansatörün dolması ve boşalması için verilen akım ve çekilen akım sabitesi.
2 Amplifikatörlerdeki ana kondansatörlerin HUMM sesi ile ilgisi yoktur. Sadece yüksek volüme seviyelerindeki artan ripple değerleri için kondansatörün LOW-ESR olması ve uygun kapasitede olması gereklidir.
3 Eğer LOW-ESR kondansatör temin edilemiyorsa, 10.000uF lık tek bir kondansatör yerine 2200uF lık 4 adet kondansatörün parelel bağlanılması (Aynı tip kondansatör için) daha iyidir. Çünkü kondansatörlerin parelel bağlanması ile kapasiteleri arttığı gibi iç dirençleri de düşecektir.
4 Ben hiçbir arkadaşıma CLASS-A yapma veya illa CLASS-AB yap demem. CLASS-A ampli yapmak sınırları zorlamak açısından bilimsel bir araştırmadır. Her zaman desteklenir. Ancak İYİ KALİTE MÜZİK DİNLEMEK için illa CLASS-A gerekmez. 1W çıkış gücü gereksinimi için ben evde SOBA çalıştırmak istemem. SOBA'ya meraklı arkadaşlarımı da eleştirmem.
5 Tartışma konusu CLASS-A veya CLASS-AB sistemlerdeki malzeme kalitesi (Özellikle kondansatörler) değildir.
Bir amplinin akım gereksinimine uygun değerde ve kalitede kondansatör kullanmak daima gereklidir. 30W lık bir CLASS-A için 10.000uF kondansatör kullanılıyorsa 120W lık bir CLASS-AB ampli için 20.000uF gereklidir. Bu hesaplar kabaca olup sadece ve sadece amplinin max güçteki AKIM GEREKSİNİMİ içindir.
6 Piyasada gözlemiş olduğun yüksek kapasiteli CLASS-A ampliler (Eğer şişirme değilse) yüksek dinamik alan hesaplarına göre yapılmış özel tasarım amplilerdir. Bu ampliler şöyle lanse edilmelidir.
(ÖRNEK) 100db/SPL hassasiyetteki hoparlörler kullanılmak koşulu ile LOUDNESS (Kulağın eşgürlük duyma seviyesi) kompanzasyonunun sağlanabildiği ideal amplidir, kriteridir.
Bu şunu ifade eder.
İnsan kulağının üst duyma sınırı olarak belirtilmiş 120dbA ses şiddeti için 120db/SPL değerine bu ampli ile ulaşabilirsiniz.
Demekki 120dbA dinamik alan seviyesi için özel tasarlanmış demektir. Böyle bir amplinin üst çalışma bölgelerindeki karakteristik değerleri önem taşımaktadır. 100W çıkış gücünde CLASS-A ampli yapıp ta bunu 0.2W gücü ile kısık seste dinleme amacı değildir.
CLASS-A kalite demek değildir. CLASS-A amplide sadece GEÇİŞ DİSTORSİYONU teorik olarak yoktur. Bir de yük sürebilme kabiliyetleri yüksektir. Başka hiçbir özelliği yoktur.
Üstelik laboratuar ortamlarında özel test cihazları ile ölçülüp, tasarlanmayan CLASS-A amplilerdeki EŞLENME sorunlarını hesaba katarsan hazır modül halinde satılan birçok ampliden çok daha kötü bir tasarım yapabilirsin. Kendi yapmış olduğun ampliyi hiç osilaskop, sinyal jeneratörü, distorsiyon metre ve spectrum analyzer ile test ettin mi?
Bu testleri yapıp ta bir CLASS-AB ile karşılaştırmamışsan CLASS-A en iyisidir demek sadece PORSCHE en iyisidir demek gibi bir anlatım olacaktır.
Önceki mesajlarında bahsetmiştin.
Bir amplinin frekans bandı en azından 100KHz civarı olmalı demiştin. STK 465 i incelersen senin bu kriterini sağlayabilen bir amplidir. Tasarımı yapan kişi isterse bu band genişliğini 30KHz ile sınırlayabilir ve bu frekans bandında istediği eşitliği sağlayabilir. Böylece duyulamayan ama hissedilebilen 18KHz ten sonraki uygun band genişliği sağlanmış olur.
4700uF kondansatör olayına gelirsek.
Eğer vaktin ve cesaretin var ise sana yukarda örnek link ve şema vermiştim.
Karar ver yeni bir CLASS-A ampli yapmaya. Bana sadece de ki.
Abi bu ampli boşta 2A, full güçte 3A çekiyor. (Örnek)
Ben bu akım gereksinimin için kondansatör hesabını yapıp sana diyeyim ki 6800uF yeterli olacaktır.
Sen benim vermiş olduğum bu değerdeki kondansatör ile şaseleme kurallarını BENİM ÖNERİLERİMLE yeniden yaparak böyle bir ampliyi yapmaya çalış.
Göreceksin ki çok fazla yüksek kapasiteli kondansatörlere ihtiyaç duymayacaksın.
ÜSTELİK..:
Tasarımını gözlemlediğimde bazı osilasyonlara açık unsurlar tespit ettim. Elbette ki buradan bunu belirtmek önyargı olsa da, amplin boşta bile aşırı ısınıyorsa bunun yegane sebebi osilasyonlardır. (Görülüp duyulamayan, aşırı yükseltilmiş frekanslar)
Ben de bu gibi sorunları halledebileceğimi düşünüyorum.
Tabii ki sen böyle bir olaya girmek ve gerekeni yapmak niyetinde isen.
Ama böyle bir teste girersen anlatmak istediklerimdeki mantığı anlamış ve çok iyi bir tecrübe edineceksin.
Yok bu ampli benim için ideal işimi de görüyor diyorsan zaten başka masrafa gerek yok.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen aka » 19 Mar 2016, 22:30

Bu amfiyi yapacağım için ilgilendiğimden soruyorum, bu yukarıdaki şemada benim göremediğim farklılık acaba nedir, çünki klasik sade anlatımla olması gereken bir besleme ve çıkış katı bağlantısı, yaptığım tüm amfiler zaten bu şekilde kurulu,
ikincisi, duymadığımız ama hissettiğimiz tiz sesler, bas ları anlarımda, duymadığımız tiz sesi nasıl hissederiz acaba, bunu 0,5 IQ nun anlayacağı gibi anlatacak varmı.
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir