Class-A Amplifikatör Test

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Class-A Amplifikatör Test

İletigönderen Amatör » 17 Mar 2016, 20:37

O zaman benim şu anda kullandığım amplinin beslemesi için 2 adet 15000mf kondansatör fazlası ile yetecek olmalı mı?
Kapasite çoklayıcı ya gerek yok mu?
Böyle bir uygulama ile işi kotarabilirsem maliyet oldukça düşecektir,çok da memnun olurum açıkçası.İlk açılış için soft start bile yapmıştım.
Yoksa ampli kartlarına harcadığım paranın 2 katından fazlasını beslemeye harcamıştım.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

İletigönderen birgitay » 17 Mar 2016, 20:40

Amatör yazdı:O zaman benim şu anda kullandığım amplinin beslemesi için 2 adet 15000mf kondansatör fazlası ile yetecek olmalı mı?
Kapasite çoklayıcı ya gerek yok mu?
Böyle bir uygulama ile işi kotarabilirsem maliyet oldukça düşecektir,çok da memnun olurum açıkçası.İlk açılış için soft start bile yapmıştım.
Yoksa ampli kartlarına harcadığım paranın 2 katından fazlasını beslemeye harcamıştım.

Besleme işini bana bırakın siz. Bu regüle fena iş görür. Hatta akımı arttırmak için çıkışa 2n3055 koyalım. Ayrıca bunun çok gürültüsüz çalışması için Şaseleme tekniğini Pcb'de tam anlamı ile sıfır noktasında toplayalım malzemeleri e biraz büyük olabilir. Ancak regüle çıkışında gerilim düşümü oluyor mu ?
En son birgitay tarafından, 17 Mar 2016, 20:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

İletigönderen aka » 17 Mar 2016, 20:42

ooo herkez burada, hemen bir iki soru sorayım.
" En iyi CLASS-A ile en kötü STK465 CLASS-AB arasında pek fark yok " , bu ne anlama geliyor, yani class A ile uğraşmayalımmı ?.
ve " ,ben kullandığım amplinin en az 100khz e kadar düzgün frekans cevabı olsun isterim. " , burada amaç nedir, ben 13 khz ye razıyım, yani 15 khz verebilen bir ampli neden yeterli gelmez. bu soruları sadece merakımdan soruyorum.
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

İletigönderen Amatör » 17 Mar 2016, 20:51

birgitay yazdı:Jean Hiraga için bu regüle devresini yaparsak acaba Kondansatör derdinden kurtulabilirmiyiz ? Zira tam 2x35 volt dc voltaj alırsak süper. Bunun için değerlerde değişiklik yapmak lazım mı ? Yoksa simule edip mi deneyim ?

Onursal Bey den olur almadı benim uygulamam ancak ben bu yolla çok rahat besleyebileceğinizi düşünüyorum hiraga nın amplisini.
Benim trafom 500w 2x24v ac,kapasite çoklayıcıdan sonra 28-29v dc elde ediyorum.Daha önce bahsettiğim gibi 12k olan direnci sanırım 3,3k ya kadar küçültmüştüm,sıfır humm ve fıss lama için.35v dc için 28-30v ac çıkışlı trafo uygun olabilir.Deneme yapmak gerekli sanırım.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 17 Mar 2016, 20:55

Hum kapması dirençten değildir. Malzemelerin pcb'ye yerleştirilmesi ile alakalı bir durumdur..... Ben Pcb çizeyim şimdi hemen öyle yapalım bu devreyi. Ancak demek istediğim şey şu : Bu devreye stereo Amplifkatör çalıştıracaksak , bir tane Regüle aktı koyalım. Çünkü 10 amperi karşılayacak regüle devresi hem tek başına olmalı hemde , iki adet ayrı ayrı yapmaya gerek kalmamalı diye düşünüyorum ..
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 17 Mar 2016, 20:58

Output Transistors TIP35 (TIP36 for the -ve supply)
Drivers BD139 (BD140 for the -ve supply)
Resistors 1/4W metal film for all resistors
Diodes 1N4001 or similar
Electros No suggestions, but make sure that their operating voltage will not be exceeded, and observe polarity. (Bypassing with polyester is not really necessary, but if it makes you feel better, do it)
Bridge rectifier 20 to 35A Amp bridge is recommended. This is overkill, but peak currents are high, especially with large value capacitors. Also ensures minimum diode losses at normal currents.
Transformer Use a toroidal. Power (VA) rating for supply as shown should be as required for the amplifier. A dual 20W Class-A amp will ideally have a minimum transformer rating of 200VA - 5 times the amplifier power. (Note that VA is sometimes incorrectly quoted in watts). Primary voltage is naturally dependent upon where you live.

Tıp transistörleri yerine , daha güçlü transistör bağlamam lazım ki , 10 amper alabilelim.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen Amatör » 17 Mar 2016, 21:12

birgitay yazdı:Output Transistors TIP35 (TIP36 for the -ve supply)
Drivers BD139 (BD140 for the -ve supply)
Resistors 1/4W metal film for all resistors
Diodes 1N4001 or similar
Electros No suggestions, but make sure that their operating voltage will not be exceeded, and observe polarity. (Bypassing with polyester is not really necessary, but if it makes you feel better, do it)
Bridge rectifier 20 to 35A Amp bridge is recommended. This is overkill, but peak currents are high, especially with large value capacitors. Also ensures minimum diode losses at normal currents.
Transformer Use a toroidal. Power (VA) rating for supply as shown should be as required for the amplifier. A dual 20W Class-A amp will ideally have a minimum transformer rating of 200VA - 5 times the amplifier power. (Note that VA is sometimes incorrectly quoted in watts). Primary voltage is naturally dependent upon where you live.

Tıp transistörleri yerine , daha güçlü transistör bağlamam lazım ki , 10 amper alabilelim.

Ben bu tıp ların daha güçlüsünü kullanmıştım diye hatırlıyorum,ismi aklıma gelmedi şuan tabiiki tek kanal için.Birkaç yıldır yoğun şekilde kullanıyorum,bir sorun çıkarmadı henüz.
Oradaki 12k direnç bir nevi regülasyonu ayarlıyor gibi,küçüldükçe güç transistörüne düşen voltaj artıyor ve çıkış azalıyor,tabiiki bu arada transistör daha çok ısınıyor.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 17 Mar 2016, 21:18

Ona Trimpot kullanmak lazım. Şöyle yapayım diyorum : 2 tane 2sc5200 kullansak 10 Amper akımı karşılar. Hee devamlı vermez ama karşılar. Npn vede Pnp olarak negatif gerilimide çalıştırmak için 2+2 transistör yeterli.
birgitay
DIY Audio Gurusu

İletigönderen onursal » 17 Mar 2016, 21:34

Amatör yazdı:
birgitay yazdı:Jean Hiraga için bu regüle devresini yaparsak acaba Kondansatör derdinden kurtulabilirmiyiz ? Zira tam 2x35 volt dc voltaj alırsak süper. Bunun için değerlerde değişiklik yapmak lazım mı ? Yoksa simule edip mi deneyim ?

Onursal Bey den olur almadı benim uygulamam ancak ben bu yolla çok rahat besleyebileceğinizi düşünüyorum hiraga nın amplisini.
Benim trafom 500w 2x24v ac,kapasite çoklayıcıdan sonra 28-29v dc elde ediyorum.Daha önce bahsettiğim gibi 12k olan direnci sanırım 3,3k ya kadar küçültmüştüm,sıfır humm ve fıss lama için.35v dc için 28-30v ac çıkışlı trafo uygun olabilir.Deneme yapmak gerekli sanırım.

Mantık yanlış olunca başka olasılıklar da konuşuluyor elbette :D
24V AC RMS gerilim doğrultulunca 28-29V olmaz :D
Neden olmaz?
24V RMS gerilimin PEAK değerleri okunur.Yani dolmuş olan ana kondansatör üzerindeki ve boştaki gerilimdir. Bu kondansatörlere en küçük bir yük bağlasanız bile voltaj bir miktar düşecektir. Düşen bu gerilimin yeniden karşılanması için kondansatörler trafodan akım çekecekler, ve bu esnada ampli de akım çektiği için kondansatörün dolma ve boşalma eğrisi (RIPPLE) ortaya çıkacaktır. :D
İstediğiniz büyüklükte kondansatör bağlayın bu ripplelere engel olamazsınız. Fizik kanunudur ve asla değişmez.
Tek yapılması gereken şey şudur.
Amplinin temel besleme gerilimi belirlenir. Bu gerilim değeri AC RMS gerilim değeri olmalıdır. Yani AC gerilimin PEAK değerleri hesaba katılmamalıdır.
ÖRNEK HESAPLAMA.
Ampli voltaj gereksinimimiz 2X24V olsun.
Demekki 2X24V AC RMS gerilime ihtiyacımız vardır. Bu gerilimin doğrultulduktan sonraki (TEPE DEĞERİ) hesaba katılmaz. Ancak toplam güç akımımız doğrultusunda kondansatör değeri belirlenir.
Kondansatör aşırı büyük değerde olursa tekrar dolabilmesi için zaman geçecektir. Bu zaman dolma süresinin uzaması anlamında olduğu için ripple artacaktır.
Küçük olursa da bu sefer ripple değeri RMS gerilimin altına kadar ineceği için daha fazla genlikli bir ripple değeri ortaya çıkacaktır.
Regüle yapmanın mantıksız olduğundan bahsetmiştim. NEDEN.
Tam bir regülasyon için devrede kullanılan çıkış transistörlerinin çalışma gerilimleri kadar gerilim fazlalığına ihtiyacımız vardır. Yani tam anlamıyla 24V regüleli DC gerilim elde edebilmek için (regülenin yapısına göre) en azından 3-5V giriş gerilimimiz yüksek olmalıdır. Bu değeri PEAK değeri üzerinden alırsak (Kondansatörlerin dolu halindeki) regüle devremiz ripplerde hiç etkili olmayacaktır.
Kabaca hesaplarsak.
3A gereksinimi olan bir ampli için. (Yaklaşık 15W)
27-veya 29V RMS trafo gerilimi. Regüle halinde 24V.
Çekilen akım 3A X 29V=87W Besleme gerilimi tek kısım. 2X geriim kullanılıyorsa 174W eder :D
Ben bu gücü 2X40W lık çıkış katı için kullanıyorum.
Geri kalan güç nereye gidiyor.
Regüle transistörleri üzerinde harcanıyor :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen Amatör » 17 Mar 2016, 22:00

aka yazdı:ooo herkez burada, hemen bir iki soru sorayım.
" En iyi CLASS-A ile en kötü STK465 CLASS-AB arasında pek fark yok " , bu ne anlama geliyor, yani class A ile uğraşmayalımmı ?.
ve " ,ben kullandığım amplinin en az 100khz e kadar düzgün frekans cevabı olsun isterim. " , burada amaç nedir, ben 13 khz ye razıyım, yani 15 khz verebilen bir ampli neden yeterli gelmez. bu soruları sadece merakımdan soruyorum.

Sn. aka,bildiğiniz gibi kulağımızın 18kz den sonrasını duyması pek kolay değil ancak bu yüksek frekansları hissetmiyoruz anlamına gelmez.
Doğal olarak hi-fi bir amplinin frekans spectlerine baktığımız zaman 20-20khz bandını baz aldığını çoğu kez görürüz.Ancak iyi bir hoparlörümüz var ise en azından bu üst frekansların yeterli gelmeyeceğini anlayabiliriz.
Zaten bu frekansları doğrusal olarak kayıpsız verebilmesi için bu amplinin frekans cevabı çok daha yukarılara uzanmak zorundadır ki üst frekans detayları garanti olsun.
Amatör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir