Cavalli DC Servolu Buffer - Toplu Alım

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

Cevap: Cavalli DC Servolu Buffer - Toplu Alım

Okunmamış iletigönderen supernova » 19 Tem 2009, 17:48

Dr eline sağlık takrar.ben bir eksik veya hata göremedim.orjinal semadakine ilave olarak 100nf ve zvn ye paralel bir diyot eklemişin.fakat dikkatimi bişey çekti problem olmaz sanırım ama zvnlerin sembolleri bizim şemada N kanallı orjinalde P kanallı gözüküyor.Birde CRC filtre de bir değşiklik düşünüyormusunuz?
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 20 Tem 2009, 10:48

Paralel diyot işi, komponentin sembolünde var, yani ben eklemedim. 100n leri de opsiyonel olarak koydum oraya, "opampcılık"tan kalma alışkanlık çok da gerekli değil sanırım, netekim lamba devrelerinde pek görmüyorum o tür kondanslar.. Herneyse,
Gelelim pi filtre işine, www.diyaudio.com da konuyu açtığım lambacılar;
- C14 ve C15 in lambaya yakın olduğunu söyledi, ki bu konuyu zaten fixer ve sen de hatırlatmıştınız. Lakin aşırı büyük bir PCB de istemiyorum, bu durumda bu kondansları başka bi yere transfer etmek gerekiyor, ya da ne bileyim ayrı bi besleme PCB si mi yapsak?
- Pi filtre tasarımı konusunda net bir eleştiri getirmemişler. Kaldı ki yaptığım simulasyonda 100Hz için -40dB gürültü bastırma elde ettiğime göre gayet yeterli aslında bu devre. Lakin; TL783 kodlu daha önceden bilmediğim bir lineer regulatörden bahsetmişler.. Bu regülatör 125v a kadar giriş gerilimi kabul ediyor ve aynen LM317 gibi çalışıyor yani basit bir gerilim bölücüyle! Ve gürültü bastırması -70dB civarında.
Şimdi, bu konuyu tartışmaya açmak istiyorum: Pi yerine ve/veya pi ile birlikte bir TL783 ekleyelim mi sisteme? Ayrıca besleme için ayrı bir kart yapıp lambanın ısısal etkilerinden kökten kurtulalım mı?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 20 Tem 2009, 12:54

Dr. eline sağlık.
orijinal şemasın da ZVN3310A P kanal gibi çizilmiş sanki. ZVN3310A npn demek ki. S-G arasında ki bağlantı ve okun yönü. ne ise diyaudio.com da tüpün sinyal girişinde (grid) giriş direnci konulmamış diye sormuşlar. benim de başıma geldi idi dirençsiz çalıştırdım sorun yoktu hatta o hali daha hoşuma gitti ama ironik gibi senin önemli uyarın üzerine giriş direnci taktı idim. şimdi pcb giriş direnci eklenecek sanıyorum. velhasıl beslemesini bir anlamadım gitti. pcb buyumemesi lazım. pi ve TL783 eklenmesi bence münasip.lakin bu durumda pcb tamamen ayırmamız gerek bence. madem kon. yakın diyorlar.o zaman yapacak bir şey yok.ha benim için kon. sın uzaklığı 2 cm. uzaklık yeterli hatta araya ısıl engelleyici bir şeyler atardım.çünkü devre kadar psu ile uğraşmak sıkılmama yol açar... yahu harbi canımız tatlıymış.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 20 Tem 2009, 12:58

Giriş direnci işi aklımdaydı zati.. Gâvur hatırlatmış saolsun ben de ekledim... PSU işi karmaşıklaşmaya devam ediyor, biri TL önermiş lakin bir diğeri de "regülatör bizi bozar illa pi filtre ama bobinle" demiş.. Halbuki ben daha önce CLC tipi filtreyi hem denedim hem de simulasyonun yaptım ve CRC nin daha tesirli olduğunu gördüm. Ayrıca simulasyonda gördüğüm kadarıyla osilasyon tehlikesi var (daha önce de belirtmiştim forumda)... Velhasıl kafa karışık!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 20 Tem 2009, 13:10

drhardware yazdı:Paralel diyot işi, komponentin sembolünde var, yani ben eklemedim. 100n leri de opsiyonel olarak koydum oraya, "opampcılık"tan kalma alışkanlık çok da gerekli değil sanırım, netekim lamba devrelerinde pek görmüyorum o tür kondanslar.. Herneyse,
Gelelim pi filtre işine, http://www.diyaudio.com da konuyu açtığım lambacılar;
- C14 ve C15 in lambaya yakın olduğunu söyledi, ki bu konuyu zaten fixer ve sen de hatırlatmıştınız. Lakin aşırı büyük bir PCB de istemiyorum, bu durumda bu kondansları başka bi yere transfer etmek gerekiyor, ya da ne bileyim ayrı bi besleme PCB si mi yapsak?
- Pi filtre tasarımı konusunda net bir eleştiri getirmemişler. Kaldı ki yaptığım simulasyonda 100Hz için -40dB gürültü bastırma elde ettiğime göre gayet yeterli aslında bu devre. Lakin; TL783 kodlu daha önceden bilmediğim bir lineer regulatörden bahsetmişler.. Bu regülatör 125v a kadar giriş gerilimi kabul ediyor ve aynen LM317 gibi çalışıyor yani basit bir gerilim bölücüyle! Ve gürültü bastırması -70dB civarında.
Şimdi, bu konuyu tartışmaya açmak istiyorum: Pi yerine ve/veya pi ile birlikte bir TL783 ekleyelim mi sisteme? Ayrıca besleme için ayrı bir kart yapıp lambanın ısısal etkilerinden kökten kurtulalım mı?

Aslında olayı kablolar ile çözümleyebiliriz.bu şekilde lambayı devreden uzaklaştırabiliriz.kablo kullanmanın olumsuz yanı olurmu bilemem.fixer de bahsetmişti ama ayrı bir besleme kartı çözümüde uyar bana.fakat tek pcb çözüm ilk tercihim olurdu benim.TL783 regülatörünü pi devresi ile birlikte kullanmak daha makul gözüküyor bence.crc den iyi bir sonuç aldığın ortada dr onu kullanmaya devam edelim derim.CLC filtre pek fazla rastlamadaım zatn tube beslemelerde belkide yanılıyorumdur..
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 20 Tem 2009, 13:45

valla ben choke eklemekten gocunmam.hatta severim. regüle dedin mi orada dur. lakin bu devre de alt tarafı buffer devresi.regüle olur yani.diğer yandan lambalı ne kadar power supply ünite inceledi isem hep birinci sınıf choke ve bol bol 0.1; 0,001; 0,0001 kondans kullanılırdı. sonuçta ben bobin tercih ederim ama CRC de uyar. ha direnç ha bobin bu devrenin beslemesine şak diye uyar bana kalırsa.madem CLC daha tesirli aynen devam.ama bayrı besleme pcb mi uygulanır bilemiyorum.ben tek parça pcb de ısrarlıyım.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 20 Tem 2009, 13:53

Bi yanlış anlaşılma mı var Cantanım? CLC osilasyon yapıyo diyorum! Kim nası choke uyguluyo bilmiyorum ama elimdeki simulatör her türlü CLC konfigürasyonu için başka frekanslarda osilasyon tehlikesi veriyo! Üstelik 50 veya 100Hz için herhangi bir gürültü bastırması yapmıyo bu CLC ler...
Şu bizim 220u+470R+220u nun frekans cevabı;
CRCfreqresp.JPG

Görüldüğü gibi 100Hz de yaklaşık -40dB bastırması var..
Bu da 220u+1mH+220u luk CLC devresinin frekans cevabı;
CLCfreqresp.JPG

Görüldüğü gibi hem 50-100Hz için gürültü bastırması yok hem de 300Hz civarında osilasyon var üstelik +20dB gibi!
Regüle konusu da henüz netleşmiş diil.. Dediğim gibi bazıları regülatör olmaz diyo.. :bilmem:
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 20 Tem 2009, 15:01

pardon abi CLC o zaman.
grafiklere göre CRC daha tesirli.elimde de 1mH bobin yok! onunla mı uğraşacam. L yerine normal direnç kullanılabildiği gibi yani tercih edilebildiği gibi bu durumda CRC mü
nasip bence. CLC'de emk mi vardır nedir?ters indüksiyon kesimi yapıyor demek ki.
utanmadan sıkılmadan 300 uH at 17 amp. bobin de takarım. :lol: :oops:
high tension regüle etmek bence ok. dir.
olmadı; olmazsa klasik, regülesiz besleme yaparız.bu hususta cavalli bir kurcalayacağım.
EZ80, 6X4, ECC81 gibi diyot tüp düşündüm choke yine önem kazanıyor.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 20 Tem 2009, 20:13

Yakında açıklayacağım bir proje için malzeme siparişi veriyorum yurtdışına, TL783 tanesi 1.8$, lazımsa alayım sizlere de.
DDPAK ve TO-220 kılıfları var, DDPAK smd işi ama yine de ben seçenekleri sunayım.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen supernova » 20 Tem 2009, 22:15

bu yazdıklarımız diğer cavalli başlığında olcaktı sanırım.benimde dalgınlığıma geldi :)
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Önceki

Toplu Alım ve PCB

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi