Toplu Hoparlör Alımı

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

Cevap: Toplu Hoparlör Alımı

Okunmamış iletigönderen supernova » 14 Şubat 2009, 16:58

:) Üstün tasarımlı bir kabinin nasıl yapıldığını sormuşun zaten bunu bilseydim burda çoktan yayınlardım.benim bildiğim bu işlerin basit olmadığı.zaten zamnında da bu nedenle bu işlere girişip soradan yarım bırakmısımdır.bende sana birkaç tavsiyede bulundum dinlemek sana kalmış canm kardeşim.benim anlayışıma göre elindeki hoparlörü,kullanıcağın malzemelri,kabin ölçülerini,hesaplamalarını tam anlamıyla tanımadan biri bile eksik olsa harcanan emek boşa gider.he sonuçta ortaya bişey çıkardığın için ayrı bir haz alırsın müzik dinlerken ama sonuçta rasgele yapılmış bir çalışma olur o.he birde bana göre beceri ve kabiliyet biyere kadardır asıl olan kendindeki bilgi hazinesidir,kolay gelsin...
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu
 
İleti: 299
Kayıt: 01 Eylül 2008, 01:31
İl: istanbul


Cevap: Toplu Hoparlör Alımı

Okunmamış iletigönderen IEEE » 14 Şubat 2009, 16:59

öncelikle iki wooferi birbirinden izole etmen gerekir...ayrıca hoparlör parametrelerini bilmiyorsan portlu kabin yaptığında hata yapma riskin büyük olur..kapalı kabin denersen daha düzgün bir frekans genlik eğrisi sağlayabilirsin..öncelikle hoparlörlerin kabinlerini birbirinden ayır..sonra 16cmlik hoparlörlere seri 60uf civarı kondansatör bağlayıp deneme yapmalısın..25cmlik wooferlara da seri 2mh civarında indüktans bağlamalısın..açıkcası bu yaptığın denemelerde de tam doğru sesi yakalaman çok zor..hoparlörlerin hassasiyetlerini bilmen lazım..bunu bilsen dahi yeterli olmaz..kabin denemeleri yapman gerekir..gerçi hoşuna giden bir ses yakalayabilirsin deneme yaparak..ama yine de tam düzgün bir iş olmaz.hoparlör yapımı çok iyi mühendislik bilgisi yanında akustik ölçüm ortamları ve bircok deneme yanılma gerektirir..

http://www.lautsprechershop.de/tools/weiche/6db.htm buradan da yardım alabilirsin..ama dediğim gibi hoparlörlerin hassasiyetlerini bilmen gerekir..
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu
 
İleti: 219
Kayıt: 21 Eylül 2007, 12:43
Konum: istanbul

Cevap: Toplu Hoparlör Alımı

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Mart 2009, 16:11

Sevgili arkadaşlar, havanda su dövüyorsunuz.

Ercan arkadaşımız bir şey yapmış çıkarmış ortaya, sesi de müthiş diyor, üstelik bir arkadaşına da satmış. Olabilir, alan satan memnun ise bize pek birşey söylemek düşmez. Ama müthiş güzel sözlerine de inanmamız da gerekmez. Hoparlörler subjektif değerlendirmelere, yani bilimsel temeli olmayan, tamamen kişisel algılara en açık olan ve buna göre de değerlendirmeyi maharet saydığımız araçlar. Bu demek değil ki hoparlörler ölçülemez, bal gibi ölçülür ve hesaplanır. Ama dört tane tiz hoparlörü aralarında ikişer cm. mesafe kalacak şekilde monte edeseniz fizik kuralları çalışır ve yansıma, çınlama ve seslerin birbirini yok etmesi gibi sorunlar çıkar. Çıkan sesi beğeniyorsanız dert etmeyin, bir enstrüman da siz eklemişsiniz, nolcak?

Tizlerin önüne tel bir kondansatör koyarsanız 6dB/oktavlık bir üst geçiren filtre yapmış olursunuz ve de bu faz kaymasına yol açar. Faz kaymasına yol açmayan en düzgün filtreler 24dB olanlardır, ancak onlarında kullanılan mazleme sayısının çokluğundan dolayı güç kaybına yol açtıklarını ve oldukça kaliteli elemanlar kullanılmasını gerektiğini söyleyebiliriz.

Beceri ve kabiliyet gerekmiyor. Beceri ve kabiliyet bu konudaki kaynakları okumak ve değerlendirmek, sonra da pratiğini yapmak ve sonucunu da ÖLÇÜMLEMEK anlamına geliyor. Yani kulağınıza hoş gelen size hoş geliyordur, aslında dinlediğiniz distorsiyonun ta kendisi de olabilir, asıl sinyalin harmonikleri de felan filan. Bunun için değerli kitaplar, yazılımlar ve de İnternet üzerinde değerli bilgiler var. Ama İngilizce bilmiyorsanız zaten birşey öğrenemezsiniz. Acı ama gerçek bu.

Eğer 2 adet mid bas tipi hoparlörünüz varsa, ve bunların da arkası açık ise, yani hava izolasyonu sağlayak birşey yoksa mutlaka bas hoparlöründen tamamen izole edilmelidir. Tizler için böyle bir sorun yok, zaten arkası kapalı üretilirler.

Hiçbir değerini bilmediğiniz hoparlörlerin Thiele/Small denilen parametrelerini ölçümleyebilirsiniz. Hatta bunu parametrelerini bildiğiniz !!! hoparlörler için de yapmak durumundasınız. Çünkü 100 Euro altına aldığınız hoparlörler fabrika tarafından verilen parametrelere uymayacaklardır, dolayısıyla birkaç tane alıp eşleştirmeniz gerekecektir. 30 YTL'ye aldığınız hoparlörlerin kalite kontrolünün yapılmasını beklemeyin, böyle bir bütçe bu paraya ayrılamaz.

Ölçümleme için verilen kaynakların ve yazılımların hepsi İngilizce tabiki. Ama mikrofon, ses kartı gibi yatırımlarınızı da yapmak durumundasınız. Yazılımları bedava da alabilir veya 200-300 dolar ödeyip profesyonel seviyede yazılımlar da alabilirsiniz. Bütün bunlar mevcut olursa, ev ortamında ölçümleyip tasarlayabileceğiniz düzgün sistemler oluşturabilirsiniz. Ama bu konuda araştırmak, çalışmak ve deneyim kazanmak durumundasınız. Ekipman yatırımınız bilgi yatırımınız yanında çok küçük kalacaktır.

Yok ben zaten 200-300 YTL'lik bir bütçede makul birşeyler yapmak istiyorum derseniz hiç uğraşmayın derim. Bu paraya hazır birşeyler alın, sağdan soldan topladığınız hoparlörleri kutulayıp dinleyin, beğenirseniz sahiplenin. Dert değil, benzer hataları ben de yaptım, ama birikimim arttıkça dinlediğimin distorsiyon olduğunu anladım ve tavrımı değiştirdim.

Burada bahsettiği kavramların herbiri ciddi bir araştırma konusu, genelden bahsediyorum, tek tek açıklamak için kitap yazmak gerekir. Kendi adıma ölçümleme ortamını kurmak üzereyim diyebilirim, ekipman bir yıl önce hazırdı ama kullanmayı öğrenmek bir yıllık okuma ve araştırmayı gerektirdi, halen de sürüyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu
 
İleti: 1844
Kayıt: 02 Eylül 2007, 19:30
İl: İstanbul

Cevap: Toplu Hoparlör Alımı

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Mart 2009, 21:31

Kusura bakmayın, bu başlığı kapatmak istedim, darbelemenin anlamı farklı imiş. Sanırım sadece Moderatörler başlığı kapatabiliyor.

Bu ortamda Türkel ithalat felan yapmıyor, Jamo almak isteyenler Türkel'in yanındaki Balıklı hanın girişinden alabilirler, ama artık 40 -50 TL'den aşağı değil. Benim elimdekiler de bana yetmediğinden bu konuda yardımcı olamayacağım.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu
 
İleti: 1844
Kayıt: 02 Eylül 2007, 19:30
İl: İstanbul

Cevap: Toplu Hoparlör Alımı

Okunmamış iletigönderen Hazar » 09 Mart 2009, 22:48

Darbelemek, gerilerde kalmış başlığı tekrar ön sayfaya getirmek manasında. Phpbb Türkçesi işte.

Konu sahibinin isteği üzerine kilitlenmiştir.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu
 
İleti: 1057
Kayıt: 12 Aralık 2006, 12:20
İl: İstanbul

Önceki

Toplu Alım ve PCB

 


  • Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron