Toplu PCB sorunsalı.

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

Toplu PCB sorunsalı.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 07 Tem 2008, 17:29

Bildiğiniz gibi yeni projeler yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı. Tartışmalar yapılıyor malzemeler havada uçuşuyor. İyi güzel de bunları takacak PCB yok ortada.
Konuyu okumaya başlayanlar, "Hazar bir çözüm buldu sonunda" diye düşünmeye başlamıştır sanırım, ama öyle değil. Bulamadım. Çözüm için sizi kullanacağım :)

Önce bir liste yapalım, bize ne lazım?

Amplifikatör ve preampli kartları için:
  • Tek yüzlü (single sided)
  • Yeşilli (solder mask)
  • Yazılı (silk screen)
  • Immersion Silver ya da tercihen Gold kaplamalı
bir PCB gerekiyor. DAC ve receiverlar için de çift yüzlü olması tercih sebebi, iki tarafı da aktif olarak kullanılmayacak fakat bir tarafın büyük bir kısmı ground plane olarak bırakılmalı.

Gelelim bu dediklerimizi kimler üretiyor'a..
  • Türkler
  • Çinliler
  • Bulgarlar
  • Malezyalılar
  • Taylandlılar
  • Amarikalılar

Türkler: Ülkemizde güzide PCB fabrikaları mevcut, kimi karaköy kit işi yapıyor, kimisi cep telefonu kartı yapabilecek seviyede. Fakat durum odur ki, adetli çalışıyorlar. İlk sordukları soru kaç bin adet lazımdı oluyor. Hem paramızın vatandaşlarımıza gitmesi açısından, hem kargo süresi denilen argümentin devre dışı kalması açısından, hem de bir yamuk yaptıklarında yakalarına yapışabilme ihtimalinin daha yüksek olmasından dolayı keşke Türkiye'de yaptırabilsek diyorum evet. Yurtdışına açılmamızın TEK sebebi Türklerin bu işi tek tek yapmaması. Allahın Taylandlısı yapıyor ama bizimkilerde tık yok. Yoksa her halükarda yurtdışı daha avantajlı. Misal Çinliye geçeceksin siparişi, kıt ingilizcesiyle seni yanlış anlayacak, abidik gubidik bir PCB yapacak gönderecek. Bu kaydırık pcbnin gelmesi için haftalarca gözün yollarda kalacak, ay gümrükte takıldı ay şurada şu oldu derken ruh sağlığın bozulacak, en sonunda kutu evine geldiğinde açınca o zottirik pcbleri görünce kalp krizinden gideceksin.

Çinliler: Bu memlekette adamdan bol birşey yok. İki tane makinayı alan PCB basıyoruz diyor. Çok kaliteli iş yapan firmalar mevcut. Adam gibi ilgileneni var, minimum orderı olmayanı var, fast turnaroundu olan var, kartına malzemeleri ücretsiz monte eden hatta malzemeleri de bedava veren, üstüne üstlük kalem multimetre vs. hediye göndereni var; bunlar gibi her delik için para dava eden, minimum 4 bord bastırabilirsin diyen hatta "ne yapacaksın altını" diyen bile var. Kargosu gümrüğü beklemesi derken yaz bitecek, bu yazı da boş geçirmek var.

Bulgarlar: Kendileriyle hiç iş yapmadım tanımam etmem, ancak haklarındaki yorumlar iyi. Şu an görünene göre 16x10cm yeşilli beyazlı altınlı bir PCB'yi 60 YTL'ye yapıyorlar. Bu 16x10cm içerisine biraz sıkıştırarak LM3875 projesinin 3 PCB'si de sığıyor, ufak bir kare kadar yer kalıyor. Yani projenin salt PCB'si 60 YTL tutuyor ki, benim ölçütlerime göre malın iyi olmasına rağmen fazla. Avantajı ise Bulgaristan yakın bize. Kargoda çok beklemeyiz sanırım.

Malezyalılar: İlkin "ne güzel ucuz" diye atladım ama bazı şeylere dikkat etmedim tabi. 20x28cm 2 adet kart için 116 dolar para isterler. Üzerinde yeşil ve beyaz da yok üstelik.

Taylandlılar: Onlar da yapıyor kendi çaplarında birşey. Uzak biraz.

Amerikalılar: Amerika'da olsaydık güzel fırsatlar var.

Nereye gelmeye çalışıyorum?
Durum budur. Gördüğünüz gibi parlak bir durum değil.

Sizden ne istiyorum?
Öneri. Ne yapalım, ne edelim. Bana yardım almak istiyorsanız birkaç yerden fiyat alıp buraya da yazabilirsiniz. Tanıdığınız PCBci falan varsa.. (ersoy vardı ama küstü)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Cevap: Toplu PCB sorunsalı.

Okunmamış iletigönderen berat23 » 07 Tem 2008, 18:28

önce çizimleri ve projeleri belirleyelim.

galiba ilk etapta dc ve chip amp yapacağız buna göre ikisininde şemaları tam belli olsun dac pcblerini ben çift katlı istediğiniz şekilde yapacağım söz veriyorum(tasarım).analog işine pek karışamam daha kendimi o seviyede görmüyorum.

sonra pcbci pcbci gezeriz iş budur kaça yaparsınız tadında.bana kalırsa bulgarstan güzel gözüküyor fiyatta makul.10*16 boyuna baya bir dac sığar diye düşünüyorum.hem olmadı altından vazgeçebiliriz.devreler kesin belli olsun altın gümüş yeşil beyaz neyse karar veririz.hatta bazı parçaları smd kullanırız falan derken epey güzel bir i çıkarırız bence ama tek gereken beraber hareket etmemiz.
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 07 Tem 2008, 19:23

LM3875 projesi için düzgün bir Çinli bulup fiyat almaya çalışacağım. DAC konusuna çok yabancıyım; maliyeti, hazır alma maliyeti nedir hiç fikrim yok. Bu yüzden o konunun dışındayım, belki Olimex DAC için iyi bir alternatiftir ama 3875 için azıcık fazla geldi bana.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 07 Tem 2008, 20:25

Öncelikle çok detaylı olmamak şartıyla (çift yüz pcb belki ama delik içi kaplama mümkün değil) pcb leri kendi aramızda iş bölümü yaparak da halledebiliriz.

Daha öncede bahsetmişimdir uzun zamandır en basitinden bir serigrafi masası kurma hayalim var az çokda anladığım bir iş sayılır. Bu durumda PCB nin ilk baskı işini kendim yapabilirim veya tanıdık arkadaşlara üç beş gün daha geç olmak şartıyla bastırabilirim.
İsteyen bu şekilde alır ve asit indirmesini yapıp deliklerini kendi deler ( o kadar pcb yi delmeye uğraşamam benden istemeyin ) ve montajını yapıp kullanır ama bakırlar zamanla oksitlenir.
Yok eğer " ALTIN kaplayalım " derseniz, PCB leri bastıktan sonra asit indirmesini yapıp sercii arkadaşımıza kargolarım o da cımarlayıp herkese kargo ile yollar.
Ayrıca bizim buralarda kaliteli bakır plaket bulmak pek mümkün değil, biri bunları temin edip en baştan bana kargolamak zorunda kalabilir. Tabi birde ücretlendirmesi ve parayı ulaştırma işi var yani epey bi kargoda dolanırız :)
Tabi birde herkes üzerine düşen görevi yapabilmeli yoksa yarı yolda kalır yüzümüze bulaştırırız.
Pek basit bir yol değil ama öneri olarak kabul edilebilir. :?
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen e154 » 07 Tem 2008, 20:29

Ankaradaki ANKARA PCB çoklu siparişlerde yeşil boyadan yazıolrdan falan yapıyor. büyük bir yer olmadığında bizdende çok fazla bi sayı beklemeyecektir. sanırım 20-30 tane gibi bir rakama ikna edebiliriz(m). ayrıca yine ankarada 2SK170 ve LM3875 bulma çalışmlarım sürüyor( toplu alım için)...
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Cevap: Cevap: Toplu PCB sorunsalı.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 07 Tem 2008, 20:39

e154 yazdı:Ayrıca yine ankarada 2SK170 ve LM3875 bulma çalışmlarım sürüyor( toplu alım için)...

2SK'yı bilmem de LM'lerin hazır, kendi hakkımı verdim sana :D

Kapibara: param olsa da PCB fabrikası açsam diyorum hep. Senin fikir de onun ufak çaplı bir versiyonu ama senin de farkettiğin üzere kargo ve ödeme döngüsü acayip karışır. Son çare diyorum.

e_cag; bu fiyat alma işlerine gerçekten ihtiyacım var, teşekkürler. Ayrıca Olimex biraz değil bayağı fazla :) Ancak DAC gibi ufak kartlarda kullanılabilir ki, kartı çizerken Olimex borduna en az 4 tane sığmasını sağlayacak şekilde çizim yapacağım, tasarruf olsun. 70/4 =~18YTL ki daha da pahalı gelirse ne diyeyim :)

Berat, altın gümüş fiyat olarak pek farketmiyor PCB'lerde nedense. Zaten milimetrenin bilmemkaçta kaçı kadar kalınlıkta kaplanıyor, adam bir Cumhuriyet ile 5000 tane kaplar.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen sercii » 07 Tem 2008, 20:59

hazar sız gavurlara para kazandırmaya cok meraklısınız yok bulgar yoks cın bence bos ben bugun bır kaplama yaptım aklınız durur bakır altını daha ıyı alsın dıye ılk once gumus kapladım o kırmızı sey oldu bembeyaz sankı rodajlanmıs gıbı(altını beyazlatan madde radyum)sonra altını kapladım ortaya kıpkırmızı bırsey cıktı hayal edeyemenler annelerının burma bılezıklerıne bakabılırler...sıze onerım su kı kac kısı devre yapacaksınız???cıplak bakırla pcbyı yaptırıp gonderın bana sıze kaplamayı yapayım yok bız turk ısı ıstemıyoruz dersenız secım sızın yakında hersyıyle altın ve lehımlerı gumus olan bır anfıyle foruma gırecegım benden bukadar ısteyen olursa ulassın saygılar...
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Cevap: Cevap: Toplu PCB sorunsalı.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 07 Tem 2008, 21:05

sercii yazdı:hazar sız gavurlara para kazandırmaya cok meraklısınız yok bulgar yoks cın bence bos ben bugun bır kaplama yaptım aklınız durur bakır altını daha ıyı alsın dıye ılk once gumus kapladım o kırmızı sey oldu bembeyaz sankı rodajlanmıs gıbı(altını beyazlatan madde radyum)sonra altını kapladım ortaya kıpkırmızı bırsey cıktı hayal edeyemenler annelerının burma bılezıklerıne bakabılırler...sıze onerım su kı kac kısı devre yapacaksınız???cıplak bakırla pcbyı yaptırıp gonderın bana sıze kaplamayı yapayım yok bız turk ısı ıstemıyoruz dersenız secım sızın yakında hersyıyle altın ve lehımlerı gumus olan bır anfıyle foruma gırecegım benden bukadar ısteyen olursa ulassın saygılar...

DAC gibi dijital işlerde senin altın tek başına bir işe yaramıyor. Solder mask lazım.
Ayrıca biz fabrikasyon kalitesinde PCB yaptırmaya çalışıyoruz, solder masklı, silk screenli, delikiçi kaplamalı falan. Bunu ben ya da sen, kendi imkanlarınla yapamayacağımız için "gavur"lara sardık. Bu ne şiddet bu ne celal? Senin işin vakti gelecek, sadece şu an değil.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 07 Tem 2008, 21:09

Yakında fiyat sorabilmeyi umuyorum. Bu mini CNC'lerle ilgilenmiş kimse var mıdır daha önce? Bu işi ticarileştirmiş birileri bulunsa daha makul fiyatlar alınabilir belki. Aslında bir-iki ay sonra işimin konumunu değiştirdiğimde gerek pcb gerek kutu işleri için daha fazla kaynağa ulaşabilecek bir noktaya gelebilirim; veya çok iyimser düşünüyor olabilirim. :?

Bu arada kendi adıma gavura para kaptırmaya elbette bayılmıyorum, düşündüğümüz pcb'nin ince yollarını olsun, geniş alanların yüzeylerini olsun kusursuz bir şekilde basabileceğimi bilsem ki bana göre ne soldermask ne de silkscreen çok önemli değil ses kalitesinin yanında, altın kaplamayı da düşünürüm. Ama zamanımızı yatıracağımız projenin daha öncekilerden daha iyi olmasını bekleriz elbette. Benim asıl derdim yol kenarlarının, ground-plane'lerin düzgün çıkması. Eminim önerinizi ciddi olarak değerlendirmek için uygun bir proje kollayan benim gibi arkadaşlar da mevcut.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen sercii » 07 Tem 2008, 21:13

arkadaslar ne sıddet ne celal ortada hıc bırsey yok ben sadece paralar bosa gıtmesın dıyorum 10 kısı yapsanız bu devreyı kuyumcudan aldıgımız bır gram hurda butun devrelerı kaplar ben herseyı elımle yapıyorum cıf katlı ısını bılemem o kısımda haklısınız amacım ortalıgı karsıtırmak degıl ev yapımı ses devrelerı tartısma platformuna ev yapımı el ısı önerıler sunmak benden bukadar saygılarımla....
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Sonraki

Toplu Alım ve PCB

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi