SPDIF DAC Projesi

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: SPDIF DAC Projesi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 03 Eyl 2010, 13:39

Biz de yaparız 50 dolara, biraz malzemeden çalıp bol miktarda da sipariş verirsek işlem tamam. Çinlinin kitinin olayı bundan ibaret.
Biz Farnell gibi fiyatları kazıkavizyon olan bir firmadan liste çıkarmak zorunda kaldığımız için fiyatlar tavanda.

Ben modüler aşkıma yine geri döndüm, receiver dac vb ayrı olacak, en mantıklısı o. Bu sayfadaki proje de gayet iyi çalmaktadır, bu olmadı da başka yapıyor gibi düşünmeyin. DIY işinde sürekli farklı arayışlar içinde olduğumuzdan değişik şeyler denememiz şart.
Bir ek modül de görücüye çıkacak önümüzdeki haftalarda: ASRC modülü.

Tek söylemem gereken, beslemenin sağlam olması gerekliliği. Bir besleme yayınlamıştım forumda, aynısını (aynı çıkış kapasiteleriyle) uygulayın; yeterli geliyor. Öteki türlü şebekeyi duydum. Hatta ground loop mu yaptım, dikkat de ettiydim o kadar diye üzülmüştüm, neyse ki beslememin dandikliğindenmiş. Tormak toroid + yayınladığım besleme ile sonuç mükemmel.

Kablo meselesi aynen dediğiniz gibi. Ultra dandik bir RCA kablo ile bile müzik çalar (çaldırdım) ama biraz kaliteli olmasından kimseye zarar gelmez tabi.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 03 Eyl 2010, 14:22

Modüler olması her zaman avantajlı. Aslında en iyisi bu deyip kestirip atmak da olabilir. Ama DIY işinde bu olmamalı bence. Nedeni de bu işin profesyoneli olmayan bizler (en azından ben) neyin nasıl ses verdiğini, kendi zevkime uygun olup olmadığını anlayıp farklı bağlantı olanaklarını da denemek durumundayım.

Besleme konusunda da verdiğin şema gayet iyi, denediğine göre de sorun yok. Ben kendi adıma farklı bir PCB yazılımı ve genel besleme konularından dolayı besleme işini uzattım. Ama özellikle entegre bacaklarına ve kondansatörlere bitişik durumlarda smd malzeme kullanmak çok mantıklı geliyor, baskılı devre tasarımı da kolaylaşıyor. Sanırım mükemmelliğe giden yok şimdilik böyle birşey.

Kabloyu akşam yapıp deneyeceğim, biraz kaliteli birşey yapayım bari :)

Malzeme fiyatları konusunda birşeyler yapabiliriz ama 2-3 tane katılımcı ile yapılacak birşey de yok açıkcası.

Bu arada ASRC nedir üstat?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 03 Eyl 2010, 19:00

ASRC (Asynchronous Sample Rate Converter) - the technique of separating the internal and external clock and re-sampling, which effectively reduces the timing jitter generated by the former sources and transmission lines.

Asenkron örnekleme oranı çeviricisi imiş. dahili ve harici saat frekansını ayırıp yeniden örnekleme tekniğiymiş ve böylece önceki ses kaynaklarının/devrelerinin ve iletişim hatlarının oluşturduğu zamanlama titreşmesinin etkin olarak azaltılmasıymış.

Bazıları severmiş, bazıları sevmezmiş. Örnekleme frekansının 196KHz'e kadar çıkarırımış ama saat bilgisinin tutarmış, mış, mış. ..

Vay canına, gittikçe başka birşey oluyor bu proje :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 03 Eyl 2010, 19:11

Farnel getirirse entegrelerimi olacak :D

ASRC olayına ben cevap veremeden cevabı gelmiş zaten. Evet odur. Nanesi de şudur: Malum SPDIF gibi sinyaller data ve clock'u aynı hat üzerinden taşırlar. Bu da istenmeyen etkileşimlere yol açar. ASRC (uzay mekiği ismi gibi di mi) ise hassas bir saat kaynağından aldığı destekle ( frequency deviationu maksimum +-30ppm'lik bir kristal ) jitter'ı etkin bir biçimde yok eder. CS8416, DIR9001 tarzı receiverlardan sonra kullanır, yani I2S'yi filtreler aslında.

İsteğe bağlı şeyleri ayrı modül olarak yapmak avantajlı oluyor. Zira ASRC adet olarak az komponent barındırmasına rağmen ucuz bir modül olamayacak, hammadde pahalılığı yüzünden.

Bir de SPDIF giriş seçicisi yapacağım dörtlü. Bu da opsiyonel fakat ucuz bir modül olacak. Optik receiver de satın aldım, tek sorun şu konudaki resimlerde gördüğünüz PCB ile uyumlu değil. Optik receiverde kampanya varmış, 2 lira gibi bir fiyata inmiş. Aldım birkaç adet.

Önümüzdeki bir yıl içerisine yayılan bir proje var ki, heralde onu yaparsam ismimiz yabancı DIY aleminde de gayet kuvvetli duyulacaktır :mrgreen:
İpucu vermek gerekirse, "transport-pc" denilen kavramı iptal edecek birşey. Ticari örnekleri de var yapacağım şeyin, fark olarak bizimki DIY olacak.

Yazın zaman bulurum dedim ama esas yazın yoğundum, inşallah kışın zaman bulurum projelere, ne diyelim.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Eyl 2010, 21:04

Hazar yazdı:"transport-pc" denilen kavramı iptal edecek birşey.

Buyrun şimdi... ... ... Elde ne iş varsa bitireyim...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 03 Eyl 2010, 21:43

Hazar yazdı:Bir de SPDIF giriş seçicisi yapacağım dörtlü. Bu da opsiyonel fakat ucuz bir modül olacak. Optik receiver de satın aldım, tek sorun şu konudaki resimlerde gördüğünüz PCB ile uyumlu değil. Optik receiverde kampanya varmış, 2 lira gibi bir fiyata inmiş. Aldım birkaç adet.

Yaşasın! :kop:
Aslında burada takla atan bir smiley olsaydı iyi olurdu :D

Hazar yazdı:Önümüzdeki bir yıl içerisine yayılan bir proje var ki, heralde onu yaparsam ismimiz yabancı DIY aleminde de gayet kuvvetli duyulacaktır :mrgreen:
İpucu vermek gerekirse, "transport-pc" denilen kavramı iptal edecek birşey. Ticari örnekleri de var yapacağım şeyin, fark olarak bizimki DIY olacak.

Ne diyim harika olur. Çünkü bahsedeceğin şey aslında çok popüler ama inanılmaz fiyatlar isteniyor. Yıllardır aslında böyle birşey istiyorduk, PC sadece bunun daha kolayca yapım yolu, ama daha hantal, daha gürültülü ve ses için ne kadar özelleştirilirse özelleştirilsin halen ciddi sorunları olan bir yok. Gömülü sistemler şeklinde tasarlamak daha mantıklı.

Birkaç sene önce HTPC kass almıştım, şık alüminyum, CoolerMaster. Şansıma VFD'li uzaktan kumandalı kit de buldum, yazılımı da oldukça başarılı. AMD işlemcili ve mümkün olduğunca sessiz fanlı bir sistem oldu. Ancak gel gör ki bir PC'yi açıp kapamanın dayanılmaz çaresizliği acayip üşengeç yapıyor insanı. Ses kartı olarak üzerinde Audigy 24bit var, oldukça ucuzladığında almıştım, EMU kullanmıyorum günlük hayatta, aslında en kaliteli DAC'lardan biriymiş üzerindeki ama.

Yani şimdi bunun yerine CD player boyutlarında, diskli ve bilinen flac, mpeg4 vb. kaliteli formatları çalıp ayrıca kolayca erişimi sağlayan bir cihaz olsa, kolayca açılıp kapansa felan. :mmm:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 03 Eyl 2010, 22:06

hoparlör yazdı:
Hazar yazdı:Bir de SPDIF giriş seçicisi yapacağım dörtlü. Bu da opsiyonel fakat ucuz bir modül olacak. Optik receiver de satın aldım, tek sorun şu konudaki resimlerde gördüğünüz PCB ile uyumlu değil. Optik receiverde kampanya varmış, 2 lira gibi bir fiyata inmiş. Aldım birkaç adet.

Yaşasın! :kop:
Aslında burada takla atan bir smiley olsaydı iyi olurdu :D

Hazar yazdı:Önümüzdeki bir yıl içerisine yayılan bir proje var ki, heralde onu yaparsam ismimiz yabancı DIY aleminde de gayet kuvvetli duyulacaktır :mrgreen:

Ne diyim harika olur. Çünkü bahsedeceğin şey aslında çok popüler ama inanılmaz fiyatlar isteniyor. Yıllardır aslında böyle birşey istiyorduk, PC sadece bunun daha kolayca yapım yolu, ama daha hantal, daha gürültülü ve ses için ne kadar özelleştirilirse özelleştirilsin halen ciddi sorunları olan bir yok. Gömülü sistemler şeklinde tasarlamak daha mantıklı.

Birkaç sene önce HTPC kass almıştım, şık alüminyum, CoolerMaster. Şansıma VFD'li uzaktan kumandalı kit de buldum, yazılımı da oldukça başarılı. AMD işlemcili ve mümkün olduğunca sessiz fanlı bir sistem oldu. Ancak gel gör ki bir PC'yi açıp kapamanın dayanılmaz çaresizliği acayip üşengeç yapıyor insanı. Ses kartı olarak üzerinde Audigy 24bit var, oldukça ucuzladığında almıştım, EMU kullanmıyorum günlük hayatta, aslında en kaliteli DAC'lardan biriymiş üzerindeki ama.

Yani şimdi bunun yerine CD player boyutlarında, diskli ve bilinen flac, mpeg4 vb. kaliteli formatları çalıp ayrıca kolayca erişimi sağlayan bir cihaz olsa, kolayca açılıp kapansa felan. :mmm:

Evet, yapılacak şey bir embedded sistem. Kendi içinde çalışan, audio üzerine uzmanlaşmış bir sistem. Network (ethernet ve olursa Wi-Fi) ve takılabilecek USB cihazlar üzerindeki fil formatlardaki unprotected audioyu (DRM'li müzikleri çalamayız) fil bir şekilde çalabilen bir cihaz.
Çok sağlam iş gerektiriyor, hem donanım hem yazılım olarak. Şimdilik başlangıç aşamasındayım, bir yıldan önce gösterilebilecek şeyler yapabileceğimi sanmıyorum, tabi piyango çıkmaz ve işi bırakmazsam.
Sadece bilinsin böyle birşey geleceği :mrgreen:
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 03 Eyl 2010, 22:49

Oleeeeey, tamda benim istediğim birşey olacak galiba :D. Gelsin bakalım, ben varım şimdiden.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Eyl 2010, 11:32

Tamam o zaman,

Maystor x 1
Ersoy x 1 (Hele bir istemesin!)
Emin x 1
Hazar x 2
Hoparlör x 3 ?? (Niyeyse, öyle dedim işte)

Toplam 8, eh fena değil, ama neden 10 değil?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Eyl 2010, 12:21

Hazar yazdı:Ben şöyle birşey yaptım. Uğraşmayın çizmeyle :D

sema.png

Kondansatör değerlerini bulamadım Eagle dosyasında, tavsiye değerler var mı? :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki