SPDIF DAC Projesi

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: SPDIF DAC Projesi

İletigönderen hoparlör » 19 Tem 2010, 22:53

Yahu Hazar,

Biraz etrafı karıştırdım DAC konusunda, eBay vs. hani 2010 versiyon neler varmış diye de baktım. Sonra aklıma geldi, özellikle neleri seçtiğimiz. USB seçmeme fikrim meğer ne kadar doğruymuş, hani uğraşıp yapacağıma (gerçi sen yaptın ama) değecek birşey olacaksa USB sadece bir opsiyon olarak kalsın yeter. Çünkü değmez, 24bit 192KHz elde edilemediği gibi tam bir 24 bit 96KHz ile ancak bu tür bir kart ile yapmaya değecek bir sonuç alınabilir görünüyor.

Ayrıca çoğu kit NE5532 gibi opamp'lar kullanıyor ki bizimkisi gerçekten filler sultanı olmuş. Hani konuşmuştuk ama ben de jeton ancak düştü, klima sağolsun :P

Tekrar teşekkürler, çok emek verdin, gerçekten takdir ettim.

Artık dinlemek lazım, trafoları alınca değiş tokuş yaparız, bir de şu foruma katkı meselesini halledeyim.

Sırada bu şahesere baba bir kutu yapmak var, mutlaka ahşap olmalı, içi alüminyum kaplı. Scarab arkadaşımız sağolsun fena gaza getirdi bizi :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen scarab » 20 Tem 2010, 09:21

dudulluda egzotik ağaç parçaları satan biryer vardı düşündüğünüz kutunun ebadında bir parça alıp içini boşaltabilirsiniz.
nede olsa fahri marangoz'sunuz :D
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

İletigönderen e_cag » 20 Tem 2010, 10:30

Ahşap deyince benim de canım çekiyor doğrusu.

Asıl, pcb'leri nerede bastırdınız, kaç tane, ne kadara geldi? Sanki olimex işi gibi?
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

İletigönderen nthere » 20 Tem 2010, 14:17

Tekrar upsampling demişken bu linkte 24bit 192khz demişler. Saçmalamışlar sanırım? :)
http://cgi.ebay.com/Gigawork-24-192-Up- ... 1c0ce1cf2f
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik müh.

İletigönderen Hazar » 27 Tem 2010, 17:27

nthere yazdı:Tekrar upsampling demişken bu linkte 24bit 192khz demişler. Saçmalamışlar sanırım? :)
http://cgi.ebay.com/Gigawork-24-192-Up- ... 1c0ce1cf2f

Aslında pek saçmalamamışlar, zira benim DAC da 24 bit ve 192kHz upsampling gayet yapabilir derecede.
Adamın kullandığı metodu sevdim. PCB'leri de bayağı kalın. Çinliler ilginç insanlar vesselam.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen Hazar » 27 Tem 2010, 17:35

e_cag yazdı:Ahşap deyince benim de canım çekiyor doğrusu.

Asıl, pcb'leri nerede bastırdınız, kaç tane, ne kadara geldi? Sanki olimex işi gibi?

Valla PCB işi dipsiz kuyu. Memleketten teklif aldım, yabancılardan teklif aldım. Türkiye'de de bu işi yaptırabiliyoruz, fakat min. adet 5. Yurtdışında min. adet olmayan yerler var, bunların farklı limitleri oluyor. Karışık iş.
Çok yaptıracaksanız sorun yok, az yaptıracaksanız sorun çok. Biz de malesef çok yaptıracak üye ilgisi ve arzusuna ulaşamadık. Türkiye'de de zor biraz sanırım.

Bu yüzden BatchPCB'ye 40 gün bekleyerekten yaptırdım. Kendileri bir Çin firmasının aracılığını yapıp, bir büyük panel'i gelen ufak PCB istekleriyle doldurup ürettiren, gelen PCB'leri de istek sahiplerine kargolayan bir servis. SparkFun'un yan kuruluşu. Bana geliş fiyatı beklediğim gün x 1$ civarına geldi. 1 adet fiyatı hem de. Neyse ki adamlar fazladan bir tane daha koymuş, 2 adet oldu yani.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

İletigönderen e_cag » 27 Tem 2010, 18:00

Malum sıkıntılar... Bekleme süresi uzun, fiyat da ciddi yüksekmiş. Yeni birşey yok yani. Üye sayımız da bunun iki katına çıkmaz yakınlarda... :(
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

İletigönderen hoparlör » 28 Tem 2010, 13:33

Şu TRF folio aldığımız gibi çift taraflı 0.8mm epoksi getirirsek durumu kurtarabiliriz sanırım. Eğer memleketten temin edebilirsek işimiz kolaylaşır. Ama delik içi kaplama halen sorun, ya perçin misali ya da veririz artık dışarıya yaptırırız, gerçi fiyatı çıkar ama. :bilmem:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 01 Ağu 2010, 22:51

İşte bu da benim DAC arkadaşım. Tamamen Hazar kardeşimiz tarafından imal edilmiştir. Ben sadece optik giriş bulup ekleyeceğim, ya da var olanlardan sökerim artık. Koaksiyel girişi de kullanabilirim, neden olmasın, zaten denemem lazım. Lakin simetrik 15V devresi lazım, o olmadan dinleme testi olmayacak, ve de ben çok tembel oldum, bu yüzden ses yok ama görüntü var. Seyredip oturuyorum şimdilik.
Eklentiler
DAC.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen maystor » 02 Ağu 2010, 09:03

Bu DACtan bende isterim nasıl yapıcaz :D ?
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti