SPDIF DAC Projesi

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: SPDIF DAC Projesi

İletigönderen Hazar » 02 Ağu 2010, 09:32

maystor yazdı:Bu DACtan bende isterim nasıl yapıcaz :D ?

4 kişi daha bulmak lazım.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

İletigönderen Ersoy » 02 Ağu 2010, 10:25

Aslında ihtiyaçtan değil ama çok güzel gözüküyor, benide yazın.

Rica etsem beslemesi ile beraber olsa. Birde maliyeti ne civarda olacak acaba?
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 02 Ağu 2010, 11:15

Henüz sesini dinlemedim ama bir kopya da sevgili dostumuz Nico Ras istedi, kendisi de yapacak. Bakalım onun izlenimlerini de bizim kontrollerimizi de yaptıktan sonra yeni bir versiyon yapabiliriz.

Açıkcası bu smd işi oldukça zahmetli, Hazar'a epey işimiz düşebilir :)

Dinledikten sonra karar vermek lazım ama devrenin seçimlerinde mümkün olan en üst düzey ses kalitesini hedefledik, yani aslında USB vb. seçenekler de var ama bunlar kaliteyi düşüren ekler. Şahsen ben CD çalar veya bilgisayar transport olarak kullanılıp optik veya koaksiyel girip analog çıkışın kalitesini maksimumda tutacak tasarımları seviyorum. Sağolsun Hazar da bu işi pek güzel yapmış durumda :)

UBS 3.0 yaygınlaşınca şu 16bit sınırlamasından kurtulabiliriz, o zaman bir de USB versiyonu olabilir veya PCB ona göre opsiyonlu da olabilir.

Şİmdi bu DAC için süper bir besleme devresi lazım, ben elimdekileri toparladım ama henüz ne yapacağıma karar vermedim. Muhtelemelen LM337/317'li veya iki tane LM338 ile simetrik bir besleme yaparım. Tavsiyem 7815-7915 gibi standart entegreleri kullanmayın, 337 vb. regülatörlerin gürültü baskılaması çok daha iyi. Eee fil işine de bu yaraşır.

Bu DAC kardeş yüzünden aklımdaki kutu projelerini de revize ettim. Preamp vb. düşük güçlü devreleri ayrı bir kutuya koyup ince bir alüminyum kutu silsilesi düşünüyorum. Analog çıkışları da balanced opsiyonlu hale getirmek lazım.

Yani iş büyüyor :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Hazar » 02 Ağu 2010, 11:23

Ben şöyle birşey yaptım. Uğraşmayın çizmeyle :D

sema.png
Şema..

Tek sorun artık SMD malzemelere geçmiş durumdayım, birkaç direnç ve birkaç kondansatör SMD. Ben Eagle dosyalarını da veriyorum, istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz. Hatta devreyi through hole'a çeviren (bildiğimiz bacaklı dirençlerle çalışacak şekilde) kişiye benden bir teşekkür :mrgreen:

pcb.png
PCB

Edit: Bu arada diyotlar 4148 değil, 4007 olacak :) Eagle'da o kılıf daha uygundu.
Eklentiler
v3.sch
(221.54 KiB) 358 defa indirildi
v3.brd
(16.14 KiB) 339 defa indirildi
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen hoparlör » 02 Ağu 2010, 11:33

:kop:

Bence bundan 40 tane felan yaptıralım, en ucuz yere, en az 10 tane lazım bana :)

Preamp vs. derken regüle chipamp vs. vs......

Bu arada ufak polyesterleri hep PCB altından mı lehimliyoruz?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Hazar » 02 Ağu 2010, 11:57

hoparlör yazdı:Henüz sesini dinlemedim ama bir kopya da sevgili dostumuz Nico Ras istedi, kendisi de yapacak. Bakalım onun izlenimlerini de bizim kontrollerimizi de yaptıktan sonra yeni bir versiyon yapabiliriz.

Açıkcası bu smd işi oldukça zahmetli, Hazar'a epey işimiz düşebilir :)

Dinledikten sonra karar vermek lazım ama devrenin seçimlerinde mümkün olan en üst düzey ses kalitesini hedefledik, yani aslında USB vb. seçenekler de var ama bunlar kaliteyi düşüren ekler. Şahsen ben CD çalar veya bilgisayar transport olarak kullanılıp optik veya koaksiyel girip analog çıkışın kalitesini maksimumda tutacak tasarımları seviyorum. Sağolsun Hazar da bu işi pek güzel yapmış durumda :)

UBS 3.0 yaygınlaşınca şu 16bit sınırlamasından kurtulabiliriz, o zaman bir de USB versiyonu olabilir veya PCB ona göre opsiyonlu da olabilir.

Şİmdi bu DAC için süper bir besleme devresi lazım, ben elimdekileri toparladım ama henüz ne yapacağıma karar vermedim. Muhtelemelen LM337/317'li veya iki tane LM338 ile simetrik bir besleme yaparım. Tavsiyem 7815-7915 gibi standart entegreleri kullanmayın, 337 vb. regülatörlerin gürültü baskılaması çok daha iyi. Eee fil işine de bu yaraşır.

Bu DAC kardeş yüzünden aklımdaki kutu projelerini de revize ettim. Preamp vb. düşük güçlü devreleri ayrı bir kutuya koyup ince bir alüminyum kutu silsilesi düşünüyorum. Analog çıkışları da balanced opsiyonlu hale getirmek lazım.

Yani iş büyüyor :)

SMD'leriniz itinayla lehimlenir. O konuda bir sıkıntınız olmasın. Ekipman dizdim eve resmen. Osiloskop da alıyorum; kendimi dijitale vereceğim. Fakat bu projenin deneme kartını bile yeşilli PCB'den yaptırmamın bir sebebi vardı tabi. O da "yeşil" olması. Yani lehim maskesi / solder mask. DIR9001'in bacak aralıkları normal ekipmanla lehimlenebilecek en dar aralıktır. PCM1798 artık biraz daha SMD işi ekipman ve tecrübe isteyen bir entegre. Oldukça da temiz iş çıkarabilmeyi öğrendim neyse ki; hatta Gökhan Bey de farketmiştir; normal through hole lehimlemem daha kötü SMD lehim işlerimden :D Gerçi kullandığım lehim malesef eski ve iyi kalite olmayan bir lehim, sorun ondan. Herşeyi aldım lehimi almadım.

Bu DAC'lardan birkaç tane daha olacak gibi duruyor. Bildiğiniz gibi benim aslında ilk fikrim tüm sistemi modüler yapmaktı. Receiver'i, DAC'ı USB'si vb. herşeyi modüler olacaktı. Bunun avantajı çok; herkes istediği konfigürasyona sahip olacak ve tüm devreler en geniş "modlama" imkanına sahip olacaktı. Sadece iki dezavantajı vardı ki; birisi bu şekilde gitmemi engelledi. Birincisi her kat ayrı olunca fazladan kart olacak ve devre daha fazla yer kaplayabilecekti. Bu benim için sorun değil; 3x5cm'lik kartlardan bahsediyoruz. Ne kadar yer kaplayabilir ki? İkinci ve en büyük sorun ise, PCB ürettirmekteki sıkıntı idi.
Halen bunu aşamadık, uzun süre de aşamayacağız. Aşabilmemiz için bu forumda 10000 kişi, proje yapmaya niyetli de en az 100 kişi olması lazım. Lazım ki; büyük üretime girebilelim; rakamlar yüksek gözükse de kişi sayısına bölünce ucuza gelecektir.

Ama bu mümkün değil.

Bu fikir halen aklımda. Türkiye'de "panelizasyon"a ikna edebileceğimiz bir yer bulursak onlara yaptırırız. Olmadı; fazla fazla yaptırıp elimizde kalma riskine girerek Çinlileri seçeriz.

Neyse doluyum bu konuda; çok yazarım daha da gerek yok.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

İletigönderen Hazar » 02 Ağu 2010, 11:58

hoparlör yazdı::kop:

Bence bundan 40 tane felan yaptıralım, en ucuz yere, en az 10 tane lazım bana :)

Preamp vs. derken regüle chipamp vs. vs......

Bu arada ufak polyesterleri hep PCB altından mı lehimliyoruz?

Bana uyar. 4 tane alırım. Başka isteyen de olursa (malum sırf DAC için değil bu; +-15V besleme isteyen her şey için) ayrı konu açıp oraya geçelim. Bu PCB tek yüzlü nasıl olsa; memlekette üreten var. Yaptırırız.

Polyester yok sistemde; onlar SMD olarak büyük kondansatörlerin altına gizli.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen TDA7294 » 02 Ağu 2010, 21:15

lm317 ve lm337 ile yapılan simetrik beslme devrelerinde siz dirençleri ne kadar hassas eşlesenizde entegrelerin farklı marka olması durumunda tam simetrik volaj elde edemiyorsunuz. Kart alınacaksa ben de alabilirim.

Hazar yazdı:"Panelizasyon"

Ne demek?
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

İletigönderen Hazar » 02 Ağu 2010, 21:48

SPDIF DAC projesi için gerekmese de bazı discrete preampların çok hassas supply ihtiyacı olabiliyor.
Gökhan Bey ve diğer A'cıların Class A işinden de yakından bileceği üzere bunun çözümü capacitance multiplier'dir.

Fakat iyi bir kalite için gerçekten kaliteli ve bol kapasitör kullanmak lazım. Aslen benim elimde 47000uF'luk kondansatörler var; fakat vidalı tip ve eşşek kadarlar. Bir preamp power supply için bu kadar alan kullanmak benim işime gelen cins birşey değil. İleride discrete diamond buffer vb. işlere girersek onu da yaparız.

Şimdilik yukarıda çizimini, şemasını verdiğim lineer regülatörlü sistem gayet iş görür nitelikte. Girişlerde normal kalite, çıkışlarda da iyi kalite (benim örneğimde Panasonic FC serisi ya da Elna CE serisi) kondansatörler kullanarak işi çözeceğim. Size de tavsiye edebilirim.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen Hazar » 02 Ağu 2010, 21:51

Panelizasyon basit olarak bir PCB yüzeyine birden fazla dizaynın yerleştirilmesidir. Avantajı, panele dahil olan tasarımlara normalde teker teker verilmesi gereken setup masrafını bir kere vererek kurtulmaktır.

Fakat üreticiler buna yanaşmaz. Zira 1000$ almak varken 100$ işlerine gelmiyor.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • PCM2702; USB DAC Projesi..