SPDIF DAC Projesi

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: SPDIF DAC Projesi

İletigönderen maystor » 02 Ağu 2010, 21:55

Ozaman kaç kişi gerekiyor ise bulursak proje tam olsun beslemesi ile beraber. Maliyete göre ben 2 adet alabilirim.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

İletigönderen Hazar » 03 Ağu 2010, 13:24

El fiyat:
dir9001+pcm1798_var4.png

+PCB (en az 20 TL) + Besleme kartı ve malzemeleri... Besleme parçaları ve PCB'si Türkiye sınırları dahilinde halledilir o yüzden hesaplamadım.
Eklentiler
dir9001+pcm1798_var4.pdf
(80.17 KiB) 582 defa indirildi
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

İletigönderen maystor » 03 Ağu 2010, 13:46

Yani kabaca şuna 100$ diyebiliriz, ben 1 tane alayım :D .
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İletigönderen e_cag » 04 Ağu 2010, 17:48

hoparlör yazdı: Ben sadece optik giriş bulup ekleyeceğim, ya da var olanlardan sökerim artık.

Bulunması zor olursa bende bir tane var. Technics cd player dağıttım geçenlerde. Gönderirim veya elden teslim olur belki.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

İletigönderen hoparlör » 04 Ağu 2010, 22:56

Hazar yazdı:Tek seferde çalıştı; giriş olarak CD-ROM sürücü, bilgisayar, DVD player gibi bilimum SPDIF çıkış veren ekipmanı denedim. AC3 gibi kodekli bir ses vermediğiniz sürece çıkıştan o billûr (breh breh) sesi alıyorsunuz.

Şimdi bir soru sorayım. AC3 gibi kodlanmış ses girişi olduğunda ne yapmamız gerekiyor? Bir kod çözücü olması gerekiyor değil mi? Harika, yazarken kendi kendime buldum :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Hazar » 04 Ağu 2010, 22:58

hoparlör yazdı:
Hazar yazdı:Tek seferde çalıştı; giriş olarak CD-ROM sürücü, bilgisayar, DVD player gibi bilimum SPDIF çıkış veren ekipmanı denedim. AC3 gibi kodekli bir ses vermediğiniz sürece çıkıştan o billûr (breh breh) sesi alıyorsunuz.

Şimdi bir soru sorayım. AC3 gibi kodlanmış ses girişi olduğunda ne yapmamız gerekiyor? Bir kod çözücü olması gerekiyor değil mi? Harika, yazarken kendi kendime buldum :)

O kaynak bilgisayarsa AC3Filter kullanıyorsunuz: http://ac3filter.net/
Değilse yapacak birşey yok pek. Decoder entegreler var ama bizim ilgi alanımız dışında kalıyor. Hem de çok kolay değil onları temin etmek (genellikle lisans gerektiren entegreler)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

İletigönderen hoparlör » 04 Ağu 2010, 23:30

Evet, hatırladım daha önce de konuşmuştuk.

Zaten kod çözücü olsa bile her kanal için ayrı bir DAC yapmak ve analog katını da eklemek gerekiyor. Bilgisayarı transport olarak kullanmanın en iyi yanı da bu sanırım. Ben zaten hevesli değilim, ev sineması için tutup komple DAC yapmak saçma görünüyor. 40TL'lik DVD'ler bile yapıyor. Hani konser DVD'si dinlerim desem yan taraftan ancak seyircilerin sesi gelir ki istemem :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Hazar » 04 Ağu 2010, 23:35

AC3filter çok kanallı sesleri downmix de ediyor, aynı şekilde bir algoritma ile upmix de yapıyor ama LFE(subwoofer) kanalını ayırma haricinde çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim.
Film izlenen bilgisayarda bulunması gereken bir aparat denilebilir. Birçok kodek paketinin içinde gelir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen maystor » 18 Ağu 2010, 11:04

Ne oldu DAC procemis ya? Yapacak çıkmadı galiba, ebay de satılan 50$ kitlere mi kalıcaz yani? :D
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 03 Eyl 2010, 13:28

50$'lık kitlere sadece karşılaştırma yapmak için başvurabiliriz. Şahsen ben ihtiyaç duymadım :mrgreen:

Eğer bu projeden yapmak isteyen olursa ben 1-2 tane daha talep edebilirim, aynısından.

Optik giriş inadım yüzünden testler geç kaldı ama ben de biraz yorgun düştüm. Bu rağmen besleme konusunda epey yol aldım, bir haftadır da baskılı devre üzerine çalışıyorum, yaz ayları işte. Herşeyi bıraktık besleme üzerine düştük, RAS32, RAS100, RAS240, RAS300, RAS HPAv1, RAS HPAv2, diğer amfiler, LM.., TDA.., ve de preamplar bekliyor. Kimi zaman trafo kimi zaman kutu bekleniyor, kimi zaman da PCB. Hepsi olunca da beni bekliyorlar :lol:

Hayır hepsini bitirirsem bir gün acaba nereye koyarım diye düşünüyorum :roll:

Şimdilik optik kablodan vazgeçtiğime göre, en azından bir süre, mevcut cihazlardan da sökmüyorum. Demek ki koasiyel kablo yapmalıyım, 75Ohm koaksiyel kablo uçlarına RCA fiş gerekiyor yani, değil mi?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • PCM2702; USB DAC Projesi..
    1, 2, 3, 4Eklenti(ler) gönderen drhardware » 28 Tem 2009, 14:54
    36 Cevaplar